ТУРКІСТАН ОБЛЫСЫ
САУРАН АУДАНЫ
«МЕКТЕП ЖАНА ИКАН»
ЖАУАПКЕРШІЛІГІ ШЕКТЕУЛІ СЕРІКТЕСТІГІ
ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРУ МЕКЕМЕСІ
ТУРКЕСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ
РАЙОН САУРАН
«ШКОЛА НОВЫЙ ИКАН» ТОВАРИЩЕСТВО С ОРГАНИЧЕННОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТЬЮ
ОБЩЕЕ СРЕДНЕЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ
![]()
161210, Түркістан облысы, Сауран ауданы Жаңа Иқан ауылдық округі Ибата елді мекені Ибадулла ата көшесі №1а, БИН 200840019358
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі.»
Сыныбы: 7 «А»
Тәлімгер: Бабашова Бехруза
Жас маман: Мухаммедова Зарнигора

2023-2024 оқу жылы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Механикалық қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мухаммедова Зарнигора Мухитдиновна |
|
Күні: |
3.10.2023ж |
|
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.1 – келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру – материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
- материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстырудың физикалық мағынасын біледі; - Орын ауыстыру мен жолдың, траекторияның айырмашылықтарын түсінеді, сызба түрінде қолдана алады. |
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 минут
Жаңа сабақ түсіндіру 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен «Нейро» әдісі арқылы сәлемдесемін. Жағымды психолгиялық ахуал қалыптастырамын. «Қоян» әдісі арқылы топқа бөлемін. 1-топ. Жол 2-топ. Орын ауыстыру 3-топ. Траектория Үй тапсырмасы. Wordwall платформасында «Кездейсоқ карта » әдісі арқылы үй тапсырмасын сұраймын 1.Табиғат туралы ғылым? (физика) 2.Физика ғылымының дамуына үлес қосқан ғалымдар? ( Аристотель, Ал- Фараби) 3.Массаның көлемін өлшейтін құрал? ( тараз) 4.Физикалық шама қаншаға бөлінеді? (2 ге) 5.Кеңістіктегі сан мәні мен бағыты болатын физикалық шамалар ? ( векторлық ш) 6.Дененің массасы қандай шамаға мысал бола алады? ( скаляр) 7.Табиғатты зерттеудің қанша әдісі бар? (3) 8.Сандық мәнімен қатар бағыты бар шамалар? (векторлық ш) 9.Эксперимент барысында анықталған заңдар бақылаудың көмегімен түсіндіріледі ме? (жоқ) 10.Бізді қоршаған әлемдегінің барлығы табиғат болып саналады ма? (жоқ) Жаңа сабақты түсіндіремін. Жаңа сабақты слайд арқылы түсіндіремін. Механикалық қозалыс деп дененің уақыт өтуіне қарай басқа денемен салыстырғанда орынының өзгеруін айтады. Көп жағдайда механикалық қозғалыстарды сипаттағанда қозғалыстағы денені материалдық нүкте ретінде қарастырамыз. |
Оқушылар бір-біріне ізгі тілектерін білдіреді.Топқа бөлініп орындарына отырады. Оқушылар карта ойнау арқылы шыққан сұрақтарға жауап береді. Оқушылар слайдты мұқият көру арқылы жаңа тақырыпты тыңдап өзіне керек жерлерін дәптерлеріне түртіп отырады
|
Бағалау парақтарын таратып беру «Смарт сағат» әдісі
Мадақтау. Тамаша! Керемет! Жарайсың! |
Қағаз қиындылары 7 сыныпқа арналған оқулық, интерактивті тақта Слайд |
|||||||||||||||||||||||||
|
Квест әдісі 10 минут Сергіту сәті 3 минут Топтық жұмыс 6 минут Жеке жұмыс 7 минут |
«Квест » әдісі 1.Үлкен денелердің де, кішкентай денелердің де қозғалысын зерттейтін бөлім? (Механика) 2.Жол дегеніміз? ( Траекторияның ұзындығы) 3.Орын ауыстыру дегеніміз (бастапқы және соңғы нүктені қосатын кесінді) 4.Траектория дегеніміз не ? (дененің ұозғалыс кезінде қалдырған ізі) 5.Механикалық қозғалысқа мысал келтіріңіз (қозғалыстағы барлық денелер мысал бола алады) 6.Санақ жүйесі дегеніміз ? ( сағаттар тізбегі мен сағаттар тізбегі) 7.Орын ауыстыру қандай шама? (векторлық) 8.Материалдық нүкте дегеніміз ? ( қарастырып отырған дененің өлшемдерін ескермеуге болатын дене) 9.Жол қандай шама ? ( скаляр) 10.Денелердің материалдық нүкте деп қарастырмауға болмайтын жағдай ? (кеме құрастырғанда, кеме жағаға келіп тоқтағанда) 11.Алия орнынан тұрып мектепке жол алды, сабақ аяқталған соң еш қайда бұрылмай үйіне жол алды Сұрақ Алияның орын ауыстыруы неге тең? 12. Ұшқан құс, жүгірген спортшы, билеген биші бұның барлығы қандай құбылыс? (механикалық қозғалыс) ЕББҚЕО Табиғатта болып жатқан құбылыстарды зерттейтін ғылым саласы ? ФС Күнделікті өмірде өзінің қимыл қозғалысы барысында қолдана алады. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ТУРКІСТАН
ОБЛЫСЫ САУРАН
АУДАНЫ «МЕКТЕП ЖАНА
ИКАН» ЖАУАПКЕРШІЛІГІ ШЕКТЕУЛІ
СЕРІКТЕСТІГІ ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРУ
МЕКЕМЕСІ
ТУРКЕСТАНСКАЯ
ОБЛАСТЬ РАЙОН
САУРАН «ШКОЛА НОВЫЙ
ИКАН» ТОВАРИЩЕСТВО С
ОРГАНИЧЕННОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТЬЮ ОБЩЕЕ СРЕДНЕЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ
УЧРЕЖДЕНИЕ
161210,
Түркістан облысы, Сауран
ауданы Жаңа Иқан ауылдық округі Ибата елді мекені Ибадулла ата
көшесі №1а, БИН
200840019358 Ашық
сабақ Тақырыбы: «Механикалық
қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ
жүйесі.» Сыныбы: 7
«А» Тәлімгер: Бабашова
Бехруза Жас маман: Мухаммедова
Зарнигора 2023-2024 оқу
жылы Қысқа мерзімді
жоспар Бөлімі:
Механикалық
қозғалыс Педагогтің
аты-жөні: Мухаммедова Зарнигора
Мухитдиновна Күні: 3.10.2023ж Сыныбы:
7 «Б» Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы:
Механикалық қозғалыс
және оның сипаттамасы.
Санақ
жүйесі Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты
7.2.1.1 –
келесі терминдердің физикалық
мағынасын түсіндіру – материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың
салыстырмалылығы, траектория, жол, орын
ауыстыру Сабақтың
мақсаты:
- материялық нүкте, санақ
жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын
ауыстырудың физикалық мағынасын
біледі; -
Орын ауыстыру мен жолдың,
траекторияның айырмашылықтарын түсінеді, сызба түрінде қолдана
алады. Ойлау дағдыларының
деңгейлері Білу, түсіну,
қолдану
Сабақтың
барысы:
Сабақ
кезеңі/ Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 6
минут
Жаңа сабақ
түсіндіру 8
минут
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылармен «Нейро»
әдісі арқылы сәлемдесемін. Жағымды психолгиялық ахуал
қалыптастырамын.
«Қоян» әдісі арқылы
топқа бөлемін.
1-топ. Жол
2-топ. Орын
ауыстыру
3-топ. Траектория
Үй
тапсырмасы.
Wordwall платформасында
«Кездейсоқ карта » әдісі арқылы үй тапсырмасын
сұраймын
1.Табиғат туралы
ғылым?
(физика)
2.Физика ғылымының
дамуына үлес қосқан ғалымдар? ( Аристотель, Ал-
Фараби)
3.Массаның көлемін
өлшейтін құрал? ( тараз)
4.Физикалық шама
қаншаға бөлінеді? (2 ге)
5.Кеңістіктегі сан
мәні мен бағыты болатын физикалық шамалар ? ( векторлық
ш)
6.Дененің массасы
қандай шамаға мысал бола алады? (
скаляр)
7.Табиғатты
зерттеудің қанша әдісі бар?
(3)
8.Сандық мәнімен
қатар бағыты бар шамалар? (векторлық
ш)
9.Эксперимент
барысында анықталған заңдар бақылаудың көмегімен түсіндіріледі ме?
(жоқ)
10.Бізді қоршаған
әлемдегінің барлығы табиғат болып саналады ма?
(жоқ) Жаңа сабақты
түсіндіремін. Жаңа сабақты слайд
арқылы түсіндіремін. Механикалық қозалыс
деп дененің уақыт өтуіне қарай басқа денемен салыстырғанда орынының
өзгеруін айтады. Көп жағдайда механикалық қозғалыстарды
сипаттағанда қозғалыстағы денені материалдық нүкте ретінде
қарастырамыз.
Оқушылар бір-біріне
ізгі тілектерін білдіреді.Топқа бөлініп орындарына
отырады.
Оқушылар карта ойнау
арқылы шыққан сұрақтарға жауап
береді.
Оқушылар слайдты мұқият көру
арқылы жаңа тақырыпты тыңдап өзіне керек жерлерін дәптерлеріне
түртіп отырады
Бағалау парақтарын
таратып беру «Смарт сағат» әдісі
Мадақтау. Тамаша! Керемет! Жарайсың!
Қағаз
қиындылары
7 сыныпқа арналған
оқулық, интерактивті тақта
Слайд
Квест
әдісі 10
минут
Сергіту сәті 3
минут Топтық
жұмыс 6
минут
Жеке
жұмыс
7
минут
«Квест »
әдісі
1.Үлкен
денелердің де, кішкентай денелердің де қозғалысын зерттейтін бөлім?
(Механика)
2.Жол
дегеніміз?
( Траекторияның
ұзындығы)
3.Орын ауыстыру
дегеніміз (бастапқы және соңғы нүктені қосатын
кесінді)
4.Траектория
дегеніміз не ? (дененің ұозғалыс кезінде қалдырған
ізі)
5.Механикалық
қозғалысқа мысал келтіріңіз (қозғалыстағы барлық денелер мысал бола
алады)
6.Санақ жүйесі
дегеніміз ? ( сағаттар тізбегі мен сағаттар
тізбегі)
7.Орын ауыстыру
қандай шама? (векторлық)
8.Материалдық
нүкте дегеніміз ? ( қарастырып отырған дененің өлшемдерін
ескермеуге болатын дене)
9.Жол қандай шама
?
(
скаляр)
10.Денелердің
материалдық нүкте деп қарастырмауға болмайтын жағдай
?
(кеме
құрастырғанда, кеме жағаға келіп
тоқтағанда)
11.Алия орнынан
тұрып мектепке жол алды, сабақ аяқталған соң еш қайда бұрылмай
үйіне жол алды Сұрақ Алияның орын ауыстыруы неге
тең?
12. Ұшқан құс,
жүгірген спортшы, билеген биші бұның барлығы қандай құбылыс?
(механикалық қозғалыс) ЕББҚЕО Табиғатта болып
жатқан құбылыстарды зерттейтін ғылым саласы
? ФС Күнделікті өмірде
өзінің қимыл қозғалысы барысында қолдана
алады. |
















