|
Білім беру саласы: |
«Коммуникация» |
|
|
ҰОҚ: |
Сауат ашу негіздері |
|
|
Тақырыбы: |
Ғарышқа сапар. Ғ дыбысы мен əрпі |
|
|
Оқу мақсаты: |
Ғ дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыра отырып, балалардың Ғ дыбысы бар сөз, сөйлем ойлап табуына назар аудару, сөздік қорына мән беріп, байланыстыра сөйлеуге үйрету. Буын құрату, арқылы игерген білімдерін бекіту. |
|
|
Смарт мақсаты |
Ғ дыбысы және әрпін таниды, ажырата алады. Ғ дыбысына жасырынған сөзді айта алады.Ғ әріпін жазады. |
|
|
|
Дыбыстардың айтылуы мен дыбысталуына талдау жасағанда білімін қолдана алады,4 дыбыстық сөздерге дыбыстық талдау жасайды,дыбыстарды сипаттайды. |
|
|
РЕСУРСТАР |
Текшелер кеспе әріптер мен буындар үлестірмелі суреттер, әліппе дәптер, слайд |
|
|
ҰОҚ жоспарлау |
||
|
ҰОҚ жоспарын жүзеге асыру кезеңдері/уақыты |
ҰОҚ жоспары бойыншы іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Қызығушылық ояту 0-3 мин |
Балалардың оқу қызметіне ынтасын тарту мақсатында шаттық шеңберге тұрғызып, өлең жолдарын қимылмен орындау. Қайырлы таң, достым Қайырлы күн болсын. Сәрсенбінің сәтті. Сәттілікке толсын! Біздің алар бағамыз Өте жақсыға толсын! Топқа бөлу «Пазл» әдісі. ( “Бала үні ”ескерілді) Оқушыларды қиылған суреттерді сәйкестіріп жинай отырып 3 топқа бөлінеді. 1 топ – Күн тобы 2 топ -Ай тобы 3топ -Жұлдыз тобы Негізгі кезең Өмірлік тәжірбені маңыздылау.Мақсатты болжам Интерактивті тақта арқылы балаларға ғарыш туралы бейне жазба көрсету.(Тақырып ашу мақсатында) https://youtu.be/n-khlCFOpzQ Сұрақ-жауап әдісі .( “Бала үні ”ескерілді) Балалар бейнежазба не туралы ? Ай , ғарыш , ғарышкер , ғалым. Балалар сөздің басынан қандай дыбыс естіп отырмыз “Ғ” дыбысы . Біз бүгінгі сабағымызда қандай әріппен танысамыз деп ойлайсыздар?Дұрыс айтасыздар “Ғ” дыбысы мен әрпі. Ғарышқа сапар тақырыбында . Енді ғ-дыбысымен таныстық .Бейне жазбадан сыйқырлы кітапты тамашалайық. https://youtu.be/f3fO_cvCNaM Балалар бірге айтып қайталады бұл жерден мен, “Бала үні ”естідім .Ғ дыбысы дауыссыз дыбыс.Дауыссыз дыбыс қандай текшемен белгіленді. Көк текшемен белгіленеді ғ әрпі ғалым,ғарыш ,аға,таға сөздерін буынға бөлу. Жеке баламен жұмыс :Əліппе-дəптермен жұмыс Ғ ғ салу әріпін салу . Өте жай орындап отырған балаларға әріп элементтерін салуды кері түсіндіріп бақылау жұмысын жүргіздім. Балалар не көріп тұрмыз? Ғарыш кемесі осы сөзде бұрын біз білетін сөздің басында келетін дыбыстардан айырмашылығы бар ма екен? “Бала үні ”естідім Топтық жұмыс: 1-ші Ғарыш кемесіне сөзбасында ғ дыбысы келетін суреттерді жапсырайық. 2-ші Ғарыш кемесіне сөздің ортасында келетін ғ дыбысы бар сөздерді жапсырайық. 3-топ Кеспе суреттерді құрастырып, ғарыш екенін табады. Әр топ орындаған тапсырмаларын қорғады. Топтар бір-бірін бағалайды «Үш шапалақ» әдісі Балаларға саралау жұмысын жүргіздім топтық жұмыс беру арқылы. Жұппен жұмыс: Балалар достарымен жұптасады да , ғарыш,ғарышкер сөздерін қатыстырып өз ойларымыздан ертегі құрастырып айтамыз .(4К) |
Бір-біріне жақсы тілектер айтты. (4к) «Пазл» әдісі. Оқушыларды қиылған суреттерді сәйкестіріп жинай отырып 3 топқа бөлдім. Ғ дыбысына байланыс суреттер . (сағат, таға,ғарыш,ғалым) Балалар білгендерін ортаға салады. Жеке балаға бақылау жасадым.Әліппе-дәптердегі тапсырмаларды орындайды Бір-бірін бағалайды Дыбыстық талдау жасайды Сыни ойлау арқылы жұптық жұмыс жүргіздім. Өз ойларынан өте тамаша ертегі ойлап тапты. |
|
Сабақтың қорытынды бөлімі |
Рефлекция Бүгінгі сабақта қандай дыбыспен таныстық? Ғ дыбысы бар қандай сөздерді білдік? Түсінбеген,сендерге қиындық тудырған сұрақтар бар ма? -мен көп нәрсені түсіндім - менің сұрағым бар -мен ештеңе түсінбедім. Балалар «Түсіндім,сұрағым бар, түсінбедім» әдісі бойынша сабаққа кері байланыс жасау. Кері байланыста балалар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалайды және ұсыныстарын береді Мадақтау, Смайликтер, Қол шапалақтау Жарайсың! |
«Түсіндім,сұрағым бар,түсінбедім» кері байланыс жүгіздім. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ мектеп алды даярлық сынып Ғарышқа сапар. Ғ дыбысы мен əрпі
Ашық сабақ мектеп алды даярлық сынып Ғарышқа сапар. Ғ дыбысы мен əрпі
|
Білім беру саласы: |
«Коммуникация» |
|
|
ҰОҚ: |
Сауат ашу негіздері |
|
|
Тақырыбы: |
Ғарышқа сапар. Ғ дыбысы мен əрпі |
|
|
Оқу мақсаты: |
Ғ дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыра отырып, балалардың Ғ дыбысы бар сөз, сөйлем ойлап табуына назар аудару, сөздік қорына мән беріп, байланыстыра сөйлеуге үйрету. Буын құрату, арқылы игерген білімдерін бекіту. |
|
|
Смарт мақсаты |
Ғ дыбысы және әрпін таниды, ажырата алады. Ғ дыбысына жасырынған сөзді айта алады.Ғ әріпін жазады. |
|
|
|
Дыбыстардың айтылуы мен дыбысталуына талдау жасағанда білімін қолдана алады,4 дыбыстық сөздерге дыбыстық талдау жасайды,дыбыстарды сипаттайды. |
|
|
РЕСУРСТАР |
Текшелер кеспе әріптер мен буындар үлестірмелі суреттер, әліппе дәптер, слайд |
|
|
ҰОҚ жоспарлау |
||
|
ҰОҚ жоспарын жүзеге асыру кезеңдері/уақыты |
ҰОҚ жоспары бойыншы іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Қызығушылық ояту 0-3 мин |
Балалардың оқу қызметіне ынтасын тарту мақсатында шаттық шеңберге тұрғызып, өлең жолдарын қимылмен орындау. Қайырлы таң, достым Қайырлы күн болсын. Сәрсенбінің сәтті. Сәттілікке толсын! Біздің алар бағамыз Өте жақсыға толсын! Топқа бөлу «Пазл» әдісі. ( “Бала үні ”ескерілді) Оқушыларды қиылған суреттерді сәйкестіріп жинай отырып 3 топқа бөлінеді. 1 топ – Күн тобы 2 топ -Ай тобы 3топ -Жұлдыз тобы Негізгі кезең Өмірлік тәжірбені маңыздылау.Мақсатты болжам Интерактивті тақта арқылы балаларға ғарыш туралы бейне жазба көрсету.(Тақырып ашу мақсатында) https://youtu.be/n-khlCFOpzQ Сұрақ-жауап әдісі .( “Бала үні ”ескерілді) Балалар бейнежазба не туралы ? Ай , ғарыш , ғарышкер , ғалым. Балалар сөздің басынан қандай дыбыс естіп отырмыз “Ғ” дыбысы . Біз бүгінгі сабағымызда қандай әріппен танысамыз деп ойлайсыздар?Дұрыс айтасыздар “Ғ” дыбысы мен әрпі. Ғарышқа сапар тақырыбында . Енді ғ-дыбысымен таныстық .Бейне жазбадан сыйқырлы кітапты тамашалайық. https://youtu.be/f3fO_cvCNaM Балалар бірге айтып қайталады бұл жерден мен, “Бала үні ”естідім .Ғ дыбысы дауыссыз дыбыс.Дауыссыз дыбыс қандай текшемен белгіленді. Көк текшемен белгіленеді ғ әрпі ғалым,ғарыш ,аға,таға сөздерін буынға бөлу. Жеке баламен жұмыс :Əліппе-дəптермен жұмыс Ғ ғ салу әріпін салу . Өте жай орындап отырған балаларға әріп элементтерін салуды кері түсіндіріп бақылау жұмысын жүргіздім. Балалар не көріп тұрмыз? Ғарыш кемесі осы сөзде бұрын біз білетін сөздің басында келетін дыбыстардан айырмашылығы бар ма екен? “Бала үні ”естідім Топтық жұмыс: 1-ші Ғарыш кемесіне сөзбасында ғ дыбысы келетін суреттерді жапсырайық. 2-ші Ғарыш кемесіне сөздің ортасында келетін ғ дыбысы бар сөздерді жапсырайық. 3-топ Кеспе суреттерді құрастырып, ғарыш екенін табады. Әр топ орындаған тапсырмаларын қорғады. Топтар бір-бірін бағалайды «Үш шапалақ» әдісі Балаларға саралау жұмысын жүргіздім топтық жұмыс беру арқылы. Жұппен жұмыс: Балалар достарымен жұптасады да , ғарыш,ғарышкер сөздерін қатыстырып өз ойларымыздан ертегі құрастырып айтамыз .(4К) |
Бір-біріне жақсы тілектер айтты. (4к) «Пазл» әдісі. Оқушыларды қиылған суреттерді сәйкестіріп жинай отырып 3 топқа бөлдім. Ғ дыбысына байланыс суреттер . (сағат, таға,ғарыш,ғалым) Балалар білгендерін ортаға салады. Жеке балаға бақылау жасадым.Әліппе-дәптердегі тапсырмаларды орындайды Бір-бірін бағалайды Дыбыстық талдау жасайды Сыни ойлау арқылы жұптық жұмыс жүргіздім. Өз ойларынан өте тамаша ертегі ойлап тапты. |
|
Сабақтың қорытынды бөлімі |
Рефлекция Бүгінгі сабақта қандай дыбыспен таныстық? Ғ дыбысы бар қандай сөздерді білдік? Түсінбеген,сендерге қиындық тудырған сұрақтар бар ма? -мен көп нәрсені түсіндім - менің сұрағым бар -мен ештеңе түсінбедім. Балалар «Түсіндім,сұрағым бар, түсінбедім» әдісі бойынша сабаққа кері байланыс жасау. Кері байланыста балалар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалайды және ұсыныстарын береді Мадақтау, Смайликтер, Қол шапалақтау Жарайсың! |
«Түсіндім,сұрағым бар,түсінбедім» кері байланыс жүгіздім. |
шағым қалдыра аласыз













