Сабақтың тақырыбы: Достық
көмек. Д әрпі мен дыбысы
Сабақтың мақсаты: 0.1.1.2.
Сөздерді буынға бөледі, буын санын
анықтайды.
0.1.3.1. Сұрақтарға жауап бере
отыра сурет бойынша әңгіме
құрастырады.
0.2.1.2. Берілген суреттерден
мәліметтерді тауып, аттарын
атайды.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Саралап тапсырма беру, Пицца« әдісі, «Балмұздақ» әдісі,
«Әңгімелесетін әріптестер» әдісі
Ресурстар: АКТ, постер,
суреттер
ҰОҚ
кезеңдері:
-
Психологиялық
ахуал.
«Жүректен жүрекке» бір-біріне
тілек айту.
«Екі дос» әңгімесін
тыңдау:
Белсенді әдіс: ашық және жабық
сұрақтар
-
Балалар, әңгімені тыңдай келе
не байқадыңдар?
-
Достық деген
не?
-
Әңгімедегі екі баланы дос деп
атауға болады ма?
-
Досыңның болғаны жақсы
ма?
-
Балалар, мен сендерге жұмбақ
жасырамын осы жұмбақтың жауабы бүгін біздің қандай әріппен
танысатынымызды айтады.
Бала біткен
соғады
Жеңіл шарды
домалақ.
Ұрсаң ұшып
жоғары,
Жерге түсер
домалап
-
Дұрыс айтасыңдар, бұл доп. Доп
сөзі қандай дыбыстан басталады?
-
Дұрыс айтасыңдар, Д дыбысынан
басталады, яғни бүгін біз Д дыбысымен
танысамыз.
Д дыбысымен таныстыру, Д
дыбысынан басталатын сөздерді айту. Д дыбысының баспа және жазбаша
түрімен таныстыру.
Д-ұяң дауыссыз дыбыс. Д
дыбысын айтқанда тілдің ұшы төмен түседі және астыңғы тістерге
барып тіреледі, дауыс желбезектері
дірілдейді.
-
Д дыбысынан келесі сөздер
басталады. Дала, дүрбі, домбыра, доға, доп, дәптер, дәрігер,
дастархан, дельфин. Д дыбысы сөздің басында және ортасында кездесе
береді. Ал сендер қандай сөздер білесіңдер? Қане осы сөздерді
буынға бөліп, буын санын анықтайық.
Сергіту
сәті:
Ду, ду, ду!
Дүк-дүк!
Пойыз
келеді
Ду, ду, ду!
Дүк-дүк!
Бәрі жол
береді.
Ду, ду, ду!
Дүк-дүк!
Жүгіріп
өтпе
Ду, ду, ду!
Дүк-дүк!
Пойызды
өткіз.
Қол бұлғап
қалайыұ
Дол болсын деп
біз!
Ал енді жұмыс дәптеріміздің
ашып тапсырмаларды орындайық.
Саралап тапсырма
беру:
1-тапсырма: Берілген сұраққа
сызба бойынша жауап беру.
-
Балалар қайда ойнады? (Сызба
бойынша 3 сөзден тұратын сөйлем құрайды)
-
Балалар немен ойнады? (Сызба
бойынша 3 сөзден тұратын сөйлем құрайды)
-
Доптың пішіні қандай? (Сызба
бойынша 2 сөзден тұратын сөйлем құрайды)
-
Достар қандай болады? (Сызба
бойынша 3 сөзден тұратын сөйлем құрайды)
-
Досыңның аты кім? (Сызба
бойынша 3 сөзден тұратын сөйлем құрайды)
Ал енді тақтадағы суреттерге
назар аударып, олардың аттарын атайық.
Дартс, доп,
домино осы сөздерге дыбыстық талдау
жасау.
2-тапсырма: «Пицца»
әдісі
Әр пицца бөлігінде берілген
тапсырмаларды орындайды. (Дыбыстық талдау жасаау, буындарды
оқу)
3-тапсырма: «Балмұздақ» әдісі.
Балмұздаққа Д дыбысынан басталатын суреттерді
жапсыру.
4-тапсырма: Сызбалар бойынша
сөйлем құрастыру
Рефлексия: «Әңгімелесетін әріптестер»
әдісі
Өткен сабаққа сілтеме жасауды
көздейтін бастапқы немесе бүкіл сыныпқа арналған тапсырма ретінде
оқушылар әріптестерімен:
-
қандай дыбыспен
таныстық?
-
Д дыбысы дауысты ма дауыссыз
ба?
-
Д дыбысынан басталатын қандай
жаңа сөз үйрендік?
-
сендерге берілген
тапсырмалардың қайсысы жеңіл болды?
-
сендерге берілген
тапсырмалардың қайсысы қиын болды?
-
Алдағы уақытта не үйренгілерің
келеді?