Алматы қаласы Медеу ауданы №17 мектеп-интернатжоғары санатты қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Беркутбаева Салтанат Заханқызы
|
Тексерілді : | Күні: |
Пәні:қазақ тілі | Сыныбы:5 | Мұғалім:Беркутбаева С.З. |
Қатысқаны:13 | Қатыспағаны: - |
Сабақтың тақырыбы: Мен аспан әлеміне барсам, ... |
Осы сабақты меңгеруге қол жеткізетін оқу мақсаты | Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану (05.О2)
|
Құндылықтарды игеру | Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу
|
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар орындай алады:лексиканың ауызекі сөйлеу стилінде мәтінді оқиды,түсінеді және мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
|
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын ескере отырып,мәтіннен тірек сөздерді табады.
|
| Кейбір оқушылар орындай алады: мәтіннің стильдік ерекшелігін таниды, графикалық органайзер құрастырады.
|
Тілдік мақсаттар | Лексика,ауызекі сөйлеу,жазба стиль,мәтін.Ашық аспан,Жетіқарақшы,Темірқазық,жұлдыздар тобы,пішін. |
Ойлау деңгейлері | Білу,түсіну,қолдану |
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану |
Алдыңғы оқунемесебастапқы білім |
«Бір айналым сөйлесу» әдісі бойынша оқушылар аспан әлемі туралы өз білімдерін ортаға салады.
|
С а б а қ т ы ң б а р ы с ы |
Кезеңдер/уақыты | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | Бағалау |
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу.Сыныпта ынтымақтасқан атмосфера орнату. «Пазыл» әдісі бойынша «Ай», «Жұлдыз», «Күн» атты топтарға бөлу.Оқушылар «Аспан әлемінде...» атты бейнежазбаны көре отырып,жаңа сабақты болжайды.«Миға шабуыл» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру.1.Аспан әлемі туралы не білесің?2.Аспан әлемінің құпиялары жайлы өз ойыңды ортаға сал.3.Алғаш ғарышқа ұшқан адам кім?4.Қазақ ғарышкерлерін ата. |
АКТ.
Аспан әлеміндегі жұлдыздардың суреті.
|
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Жеке,жұптық жұмыс. «Мен аспан әлеміне барсам, ...» атты мәтінді түсініп оқу,өздері білетін мәліметтермен толықтыру.«Ыстық картоп» әдісі арқылы оқушы біліміне саралау жүргізу.
Дескриптор:Ауызекі сөйлеу стилінде мәтінді түсініп оқиды,өздері білетін мәліметтерді ұсынады,мәтін бойынша сұрақтарға жауап бере алады.
2-тапсырма.Топтық жұмыс.
«Ай» тобы. «А-я»Оқушылар тақырыппен байланысты тірек сөздерді әліпби әріптерімен сәйкестікте жазады,олар қанша әріп жаза алса,сонша жазады.Мысалы:А-Ақбозат Ә-әртүрлі Б-бақылау
«Жұлдыз» тобы.Екі мәтінді салыстыра оқып,стильдік ерекшелігін анықтаңдар.
«Күн» тобы. «Көк» сөзіне графикалық органайзер құрастыру.
Дескриптор:
1. Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын ескере отырып,мәтіннен тірек сөздерді таба алады.
2.Мәтіннің стильдік ерекшелігін тани біледі.
3.Графикалық органайзер құрастыра алады.
«Күннің нұры» сергіту сәті.
«Мен аспан әлеміне барсам, ...» деген тақырыпта шағын ойтолғау жазу.Үздік ойтолғауды «Автор орындығында» оқу.
Дескриптор:шағын ойтолғау жаза біледі.
|
Оқулық, доп
Флипчарт,маркер,түрлі түсті А 4қағаз,стикер
А 4қағаз,түрлі түсті қалам |
«Математикалық фигуралар» арқылы бағалау
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау |
Сабақтың соңы
| «Тілшілер мен ғалымдар» әдісі арқылы алған білімді бекіту.1.Лексиканың ауызекі сөйлеу стилі дегеніміз не?2.Жазбаша стиль туралы түсінік.3.Лексиканың ауызекі сөйлеу стилі мен жазба стильдің айырмашылығы неде? |
|
Смайликтер беру арқылы бағалау
|
Рефлексия | «Плюс – Минус – Қызығамын» кестесі
|
Үйге тапсырма | Энциклопедиядан аспан әлемі туралы қызықты деректерді оқып, өздеріне ұнаған мәліметтерді жазып келу. |
Қосымша ақпарат | Аспан әлемі туралы қосымша ақпарат ұсыну |
Саралау | А.Ай, жұлдызбен аттас адам есімін ата.В.Ауызекі сөйлеу стилінде «Аспан әлемі» туралы диалог құра.С.Жазбаша стильде ай,жұлдызға қатысты тілектер жаз.
|