Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Менің ата-бабаларым қыпшақтар" 3 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
|
|
||||
Мерзімі: 3-тоқсан |
Мұғалім: Торғауытова М |
||||
Сынып: 3 |
Пәні: Дүниетану |
||||
Бөлімі |
6 бөлім. |
||||
Ортақ тақырыбы |
Атақты тұлғалар |
||||
Сабақ тақырыбы |
Менің бабаларым - қыпшақтар |
||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
3.3.2.1 Әр түрлі материалдарды зерттеу негізінде түркілердің өмір салтын анықтау |
||||
Сабақ мақсаттары |
-Топтық жұмысты бірлесе орындайды, сұрақтарға жауап береді, жазба жұмыстарын жасайды. - оқулыққа сүйеніп қыпшақтар қалай өмір сүргенін, немен айналысқанын анықтайды. -Үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды, қосымша ақпарат бере алады |
||||
Бағалау критерийлері |
|
||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: -оқушылар көне түркілерінің өмір сүру салты туралы айта алады. Термин сөз: Қыпшақ-кипчак-kipchak Қыпшақтар қай тайпаның құрамында болды? Қаншасыншы ғасырда өмір сүрген? Қыпшақ даласының алып жатқан аймақтарын ата. |
||||
Құндылықтарды дарыту |
Патриотизмді дамыту. Ел ертеңі үшін көне түркілердің тарихын білу |
||||
Бастапқы білім |
Оқушылар ежелгі түркі тайпасы туралы және олардан тараған қыпшақтар туралы мағлұматтар алған. |
||||
Жоспар |
|||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Ұйымдастыру кезеңі «Тілек гүлі» Сабақтың алдында оқушылар шеңберге жиналады. Олар топтың ортасына шығып, қолына тілек гүлінің суретін ұстап тұрып сабаққа жақсы тілек айтып, гүлмен бірге жақсы көңіл күй сыйлайды. (Т.Ж) «Миға шабуыл» әдісі. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өткен тақырыпты қайталап өтеді. Қарсылас топтар бір бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды
Картадан Қыпшақ даласы қай аймақта орналасқандығын анықта? «Қыпшақ даласы» қай жерлерді мекендеген? Қай ғасырларда мекендеген? Қыпшақтар қай тайпаның ішінде болған? Белсенді қатысқан оқушылар смайликтер арқылы бағаланады Дескриптор 1.Картадан қыпшақ даласын таба алады 2.Мәтіннің мазмұнын аша алады 3.Қыпшақтарға толық мағлұмат бере алады
І топ Суреттегі қыпшақтар мен қазақтардың ұлттық киімдерінің айырмашылығын ажырат ІІ топ Қыпшақтар мен қазақтардың киімдерінің қандай ортақ ұқсастықтары бар екенін анықта ІІІ топ Қыз балаларының киімін салыстыра отырып айырмашылықтарын тап
Топтар бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Дескриптор 1.Қыпшақтар мен қазақтардың ұлттық киімдерін ажырата алады. 2. Қыпшақтар мен қазақтардың ортақ ұқсастықтары бар екенін анықтайды 3. Қыз балаларының киімін салыстыра отырып айырмашылықтарын таба алады
Топтық жұмыс. І топ Қыпшақ жылқыларының қымбат бағалануының сыры неде? ІІ топ Олар қандай қасиеттермен ерекшеленді? ІІІ топ Қай елде қыпшақ даласының жылқыларын жоғары бағалады? «Шапалақ ұру» әдісі арқылы бағалайды. Дескриптор 1. Қыпшақ жылқыларының қасиеттерін анықтай біледі 2. Қыпшақ даласының жылқыларын жоғары бағаланатынын түсінеді 3. Қыпшақ жылқыларының қымбат бағалануының сырын аша біледі Сергіту сәті: Қыдырып қайтайық
Оқушылар үлгі дәптерде берілген мәтіндегі бос орындарды толтырып жазып шығады. Дескриптор 1. Тапсырманың берілгенін түсінеді 2. Каллиграфия заңдылығына сәйкес жаза алады 3. Тапсырмада берілген бос орындарды толтыра алады
І топ Қыпшақтарда тағы қандай шаруашылық болған? ІІ топ Олар қандай дәнді дақылдар өсірген? ІІІ топ Дәнді дақылдардың ішінде қайсысын жиі қолданған? Қарсылас топтар бір-бірін «Шапалақ ұру» әдісі арқылы бағалайды Дескриптор 1. Қыпшақ шаруашылығын атап айта алады 2. Қыпшақтардың шаруашылық түрлерін анықтай алды 3. Дәнді дақылдардың түрлерін ажырата алды Сабақты қорытындылау. Сабақтың соңында оқушылар таратылған қағазға өткен тақырып бойынша қыпшақтардың өмір салты, тарихы, шаруашылығы туралы қысқаша мәлімет жазу тапсырмасы беріледі. сабақтағы іс әрекетке «Әлемге шарлау» әдісі арқылы кері байланыс жасайды
Күн- белсенді Бұлт - Жауын- көмек керек толықтыру қажет |
Қазақтар мен Қыпшақтардың киім үлгілерінің суреттері Қима қағаздар https://www.youtube.com/watch?v=SCvZLP26q0E Оқулық, үлгі дәптері Қима қағаздар А4 форматтағы қағаз Қима қағаздар |
|||
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық техника қауіпсіздігі |
|||
Саралау тапсырмалары: 1. Деңгейі төмен оқушыларға қыпшақтар мен қазақтардың киім үлгілерінің суретін салу тапсырылды. 2. Қабілеті орташа оқушыларға қыпшақтар мен қазақтардың өмірі мен тарихының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап жазу тапсырмасы берілді 3. Қабілеті жоғары оқушыларға бүгінгі тақырыпқа байланысты кітаптан тыс мәлімет жазу тапсырмасы беріледі Дескриптор: 1.Қыпшақтар мен қазақтардың киім үлгілерінің суретін сала алады 2.Қыпшақтар мен қазақтардың өмірі мен тарихының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап жаза алады. |
Бағалау және кері байланыс беру сабақтың өн бойында жүріп отырады. Әр тапсырманың соңында «Шапалақ ұру» әдісі арқылы Смайликтер арқылы «Бас бармақ» әдісі арқылы үнемі бағаланып отырды. |
Сынып бөлмесінің тазалығын сақтау, оқушылардың сергіту сәтінде және топтық жұмыс барысында икемді қозғалуын және дұрыс отыруын қамтамасыз ету. |