Материалдар / Ашық сабақ "Менің оқу-құрал жабдықтарым" 2 сынып (орыс)

Ашық сабақ "Менің оқу-құрал жабдықтарым" 2 сынып (орыс)

Материал туралы қысқаша түсінік
2 орыс сыныбына қазақ тіліне арналған сабақ жоспары.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Пән: Қазақ тілі Т2

Мектеп: №9 В.А.Саава атындағы орта мектеп


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3-бөлім «Менің мектебім»

Мұғалімнің аты-жөні:


Досмайлова Г.Ш.




Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Күні: жыл


Сынып: 2 «Г»

23.11.2017

Сабақ тақырыбы

Менің оқу құрал-жабдықтарым

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.1.5.1 тыңдау-көру материалындағы оқиғаларды түсіну, сұрақтар қою және сипаттау. 2.5.1.1. мұғалімнің көмегімен заттың атын/ санын білдіретін сөздерді ауызша және жазбаша тілде қолдану.

2.5.1.5 сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем құрастыру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: тыңдау-көру материалындағы оқиғаларды түсінеді, сұрақ өою және сипаттайды.

Көптеген оқушылар: заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша және жазбаша тілде қолданады.

Кейбір оқушылар: жай сөйлем құрастырады.

Бағалау критерийлері

Заттың атын /санын білдіретін сөздерді ауызша қолданады.

Заттың атын /санын білдіретін сөздерді жазбаша қолданады.

Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап, жай сөйлем құрастырады.

Tілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология:

Оқу құрал-жабдығы, қалың, жұқа.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Маған ... ұнайды/ұнамайды, себебі ....

Құндылық

тарды дарыту

Өз мектебіне сүйіспеншілік, құрмет көрсетуге үйрету.

Пәнаралық байланыстар

орыс тілі сабағы

АКТ қолдану дағдылары


Бастапқы білім

Ой шақыру «Өрмекші торы» әдісі

  • Мектеп дегенде көз алдарыңа не елестейді?

  • Директор, мұғалім, асхана, кітапхана, акт залы, қазақ тілі

кабинеті, математика кабинеті, тігін шеберханасы, зпорт залы ...

  • Б алалар, қараңдаршы енді мына жіптеріңнен не шықты деп ойлайсыңдар? Өте жақсы, ендеше балалар сендердің айтқан сөздеріңнің барлығы өрмекшінің торындай бір-бірімен тығыз байланысты екен. Ендеше, назарымызды тақтаға аударайық.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық құру

Оқушылар орындарынан тұрып,өлеңді айтады.

-Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ. Сабағымызға қонақтар келіп отыр, өзіміздің алған білімдерімізді сабақта көрсетейік. Сабақ барысында өздеріңді бағалайсыңдар және бір-бірлеріңді бағалайсыңдар.



Достық іс пен қасты да,

Жеңеріме сенемін.

Ақыл, сана, біліммен,

Өнеріме сенемін.


Сабақтың ортасы


Жаңа тақырыпқа байланысты «Сөздер банкасы» әдісі пайдалану арқылы тапсырмалар қолдану

Жаңа сабақты ашу мақсатында «Сөздер банкасы» ойынын қолдану. Бұл ойында тақтада екі шеңбер бейнеленген. Біріншісіне мектепке қатысты және қатысы жоқ суреттер берілген. Оқушылар тақырыпқа сәйкес сөздерді тауып екінші шеңберге жазады.

Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады;

Жетістік критерийлерін болжайды;

Жетістік критерийлерімен танысады.

Сөздікпен жұмыс

-сөздерді қайталайды

-сөз тіркесін, сөйлем құрастырады



қалың-толстый-thick

жұқа-тонкий-thin

жаңа-новый-new

ескі-старый-old

Дескриптор

  • сөздерді қаталайды

  • сөйлем, сөз тіркестерін құрастырады



Жеке жұмыс

«Суреттер сөйлейді» әдісі

Мектеп оқу-құралдарының атын толықтырып айту және жазу. Қане, балалар, берілген сөйлемдерді толықтырып айтайықшы және дәптерлерімізге орындаймыз.





Дескриптор

  • Сөйлемдерді толықтырып айтады.

  • Сөйлемдерді орыс тіліне аударады.

  • Сөздерді қатесіз жазады.



Бағалау критерийі

Shape1

  • -талпындым

Shape2

-жеттім



Жұптық жұмыс «Толықтыру» тесті

Екі оқушыдан тапсырмалар таратылып беріледі. Тапсырманы орындап, бір-бірлерін тексереді. Күлегеш арқылы бағалайды.

Дескриптор

  • Тест тапсырмаларын орындайды

  • Жұмыс дәптерлеріне жазады

  • Бір-бірлерін бағалайды



Бағалау критерийі

1

Күнделік


2

Кітап


3

Мысық


4

Өшіргіш


Shape4 Shape3





Топтық жұмыс

І топ жасырынған сөзді тауып, сол сөз бойынша 1 сөйлем құрастырады.



Дескриптор

  • Торкөзді толтырады

  • Жасырынған сөзді табады

  • Жай сөйлем құрастырады

ІІ топ сөйлемдерді толықтырып жазады.




Дескриптор

  • Сөйлемдерді толықтырып жазады.

  • Орыс тіліне аударады

  • Оқу құралдарын атап шығады



Бағалау критерийі

  • Әр топ бір-бірін стикермен бағалайды

Shape6 Shape5





































М енің ______________________ қалың.

О ның ______________________ ескі.



А луаның ______________________ таза.

. Әлібектің _____________________ жұқа

Picture 5













Shape9 Shape7 Shape8

Picture 1


Менің ________ дәптерім, ________ кітабым бар.




Менің ________ ұштағышым, ________ қаламым, ________ өшіргішім бар.

Менің ________ қарындашым, ________ қаласауытым бар.

Сабақтың соңы

Кері байланыс:

БІЛЕМІН БІЛДІМ БІЛГІМ КЕЛЕДІ





Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



қабылдау деңгейі жоғары оқушылар сәйкес сөздерді қолданып, пәнді не себепті ұнататындарын айтады;

қабылдау деңгейі орташа оқушылар

Меңгеруді бақылау

Ұжымдық, өздік жұмысын орындау.

Сынып оқушылар бас бармақ арқылы немесе пікір айту арқылы баға береді.



Ұжымдық, өздік жұмыс істеу дағдылары (құрмет көрсету, кезекпен сөйлеу және т.б.)



























































































Бағалау критеийі



1

Торкөзді толтырады




2

Жасырынған сөзді табады




3

Сөйлем құрастырады






Оқушы: _____________________________________________





Бағалау критеийі



1

Сөйлемдерді толықтырып жазады.




2

Орыс тіліне аударады




3

Оқу құралдарын атап шығады






Оқушы: _____________________________________________





Бағалау критеийі



1

Торкөзді толтырады




2

Жасырынған сөзді табады




3

Сөйлем құрастырады






Оқушы: _____________________________________________



Бағалау критеийі



1

Сөйлемдерді толықтырып жазады.




2

Орыс тіліне аударады




3

Оқу құралдарын атап шығады






Оқушы: _____________________________________________





Бағалау критеийі



1

Торкөзді толтырады




2

Жасырынған сөзді табады




3

Сөйлем құрастырады






Оқушы: _____________________________________________





















































































































3.Сұрақтарға жауап алу.

II. Өткен сабақ пен жаңа сабақты сабақтастыру

Ойшақыру.

Оқу құралдары

III. Сабақта.

1.Бүгінгі сабақтың мақсатымен таныстыру.

2.Ойын. «Қай әріпті жоғалттым?» Сөздерден тән дыбыстарды дұрыс тауып айтып, тақтаға жазып, дауысты, дауыссыз дыбысты анықтау.

3. Топтық жұмыс. Мектептің тапсырмасы.

«Сөмкені жина» ойыны.(тақырыпты бекіту үшін)

Ойын ережесін еске түсірейін: Мектепке оқу құралдары суреттерін сөмке суретіне жинау керек. Мектеп суретіне ілінген оқу құралдарының артындағы тапсырмаларды орындау. Сурет алынған соң артында тапсырмалар шығады.



  1. Буынға бөліп жаз.

Қайшы, сызғыш, қалам, сөмке, кітап, дәптер.

  1. Көптік жалғауларын жалға. Қалам+дар, достар+тар, бояу+лар, ұштағыш+тар, желім+дер, сөмке+лер.

  2. Сөз тіркестерін қазақшаға аудар.

Красивая сумка, синяя тетрадь, белый ластик, длинная линейка, большая книга, новая ручка, мой дневник.



Сергіту сәті.



  1. Жұппен жұмыс. «Адасқан сөздер» ойыны. Орны ауысқан сөздерді ретімен қойып,сөйлем құрастыру. 

Дұрыс сөйлем құрастыр.

Кірді,мұғалім, сыныпқа.

Сыныпта, оқимын, екінші, мен.

Әдемі, оқу құралдарым, жаңа, менің, таза, және.

Сурет саламын, мен, қарындашпен .

Бар, оқу құралдарым, менің.

Ұштаймын,қарындашты, ұштағышпен.

ІV. Сабақты бекіту.

«Не жоқ?» ойыны

Ойын шарты: Тақтаға күнделік,қалам,кітап суреттері ілінеді. Балалар көзін жұмады. Оқу құралдарын бірі алынып тасталады. Балалар қай сурет жоқ екенін табады.

  • Қай топ, сөмкеге көп оқу құралдарын жинады, анықтау.

  • Сабақта не туралы айттық?



V. Рефлексия

-Балалар, сендерге сабақ ұнады ма?

Үш түрлі стикерлер арқылы сабақты түсіндім бе? сұрағына жауап беру, ойларын айту.

Жасыл түс – мен барлығын түсіндім, маған сабақ өте көңілді болды.

Сары түс – мен түсіндім, маған қызықты болды.

Қызғылт түс – менің түсінбегендерім болды, бірақ сабақ қызықты болды.

Смайликтерге жапсыру.



VІ. Қортындылау.

Жұлдызшалар арқылы бағалау.



VІІ. Үйге тапсырма беру. Оқу құралдарының суретін салу.






құралдары.

Ойын «Сиқырлы сандық сыйы»

-Менің қолымда не бар?-кітап, дәптер, қарындаш, сызғыш, қалам, күнделік бар.


1.                  Күнделік не үшін керек? – Күнделік үй тапсырмасын жазу үшін керек.

2.                  Дәптер не үшін керек? – Дәптер жазу үшін керек.

3.                  Кітап не үшін керек? – Кітап оқу үшін керек.

4.                  Қалам не үшін керек? – Қалам жазу үшін керек.

5.                  Сызғыш не үшін керек? – Сызғыш сызу  үшін керек.

 1-топқа тапсырма (КАРТОЧКА):  Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қой.

д...птер,  ...алам , сыз...ыш,  к...тап,  к...нделік,  қар...ндаш,  ...шіргіш,

2-топқа тапсырма(КАРТОЧКА): Үлгі бойынша екі қатарға І , ІІ жаққа бөліп жаз.

Үлгі: Менің дәптерім. Сенің дәптерің.

І жақ                                         II жақ

Менің дәптерім,             Сенің дәптерің

Менің қаламым               Сенің қаламың

Менің кітабым               Сенің кітабың

Менің күнделігім            Сенің күнделігін

Менің сызғышым           Сенің сызғышың

Менің қарындашым       Сенің қарындашың

 Сергіту сәті: 

Қолды белге қояйық, 
Басты оңға бұрайық. 
Басты солға бұрайық. 
Бір отырып, бір тұрып, 
Бір отырып, бір тұрып, 
Біз демалып қалайық. 

 

 Мәтінмен жұмыс.

1-топқа тапсырма (КАРТОЧКА):  Мәтіннің ішінен оқу құралдарына байланысты сөздерді теріп айы.

Партада кітап жатыр. Үстелде қалам жатыр. Сөмкеде дәптер бар. Димада сызғыш жоқ.  Менің күнделігім таза.

2-топқа тапсырма(КАРТОЧКА): Сөйлем құрастыр.

Кітап, жатыр, партада.

Жатыр, қалам, үстелде.

Сөмкеде, бар, дәптер.

Сызғыш, жоқ, Димада.

Менің, таза, күнделігім.

Сашада, бар, қарындаш,қызыл.

1-топқа тапсырма (КАРТОЧКА)

Сөздерді аудар: Переведи слова. Сутки. День. Ночь. Время. Ручка. Дневник.

 2-топқа тапсырма(КАРТОЧКА):

Сөздерді аудар. Переведи слова. Тетрадь. Книга.Линейка. Карандаш. Часы.

Неделя.

 Сабақтын  қорытындысы: Жұмбақ  жасыру.

Қабат-қабат қаптама,

Ақылың болса аттама.

(кітап)

 Сен оқуда қандайсын?

Менен жасыра алмайсың.

(күнделік)

Ортасында «шегесі»,

Жіп-жіңішке денесі.

(қарындаш)

Ізі жол болып қалады,

Алтын жинап алады.

(қалам)

Жоқ ізінде бас та, қас та, мойын да,

Ұзындығы жазулы тұр бойында.

(сызғыш)

Ұпайларды санау: Әр топтың жинаған ұпай саның есептеу. Бағалау. Мадақтау.

Үйге тапсырма: 104 бет, 5 тапсырма

Қоштасу: Сау болыңдар балалар!























Оқу құралдары-учебные принадлежности

Күнделік-дневник

Тетрадь-дәптер

Книга-кітап

Ручка-қалам

Карандаш-қарындаш

Тачилка- ұштағыш

Стиралка-өшіргіш

Пенал-қаламсауыт

Жұқа-тонкий

Қалың-толстый

Бояу-краска



Достық іс пен қасты да,

Жеңеріме сенемін.

Аыл, сана, біліммен,

Өнеріме сенемін.



Оқу құралдары-учебные принадлежности

Күнделік-дневник

Тетрадь-дәптер

Книга-кітап

Ручка-қалам

Карандаш-қарындаш

Тачилка- ұштағыш

Стиралка-өшіргіш

Пенал-қаламсауыт

Жұқа-тонкий

Қалың-толстый

Бояу-краска



Достық іс пен қасты да,

Жеңеріме сенемін.

Аыл, сана, біліммен,

Өнеріме сенемін.





Оқу құралдары-учебные принадлежности

Күнделік-дневник

Тетрадь-дәптер

Книга-кітап

Ручка-қалам

Карандаш-қарындаш

Тачилка- ұштағыш

Стиралка-өшіргіш

Пенал-қаламсауыт

Жұқа-тонкий

Қалың-толстый

Бояу-краска



Достық іс пен қасты да,

Жеңеріме сенемін.

Аыл, сана, біліммен,

Өнеріме сенемін.



Оқу құралдары-учебные принадлежности

Күнделік-дневник

Тетрадь-дәптер

Книга-кітап

Ручка-қалам

Карандаш-қарындаш

Тачилка- ұштағыш

Стиралка-өшіргіш

Пенал-қаламсауыт

Жұқа-тонкий

Қалың-толстый

Бояу-краска



Достық іс пен қасты да,

Жеңеріме сенемін.

Ақыл, сана, біліммен,

Өнеріме сенемін.



















































































































(МК,Ұ) Мұғалім «Мектеп» тақырыбына сөздік карточкалық ойын жүргізеді. Оқушылар шеңбер құрып отырады, ал ортада «мектеп» карточкалары жатады. Олар кезекпен карточканы алып, ондағы сөзді дауыстап оқиды. Мысалы, «терезе» дегенде, олар осы сөзбен байланысты сөйлем құрай алу керек. Кімде кім оқылған сөзге сөйлем құрай алса, карточкаларын сақтап қала алады. Карточканы көп жинаған ойыншы жеңімпаз атанады.

би залы, мұғалімдер бөлмесі, қойма, асхана, спорт залы, кітапхана, қазақ тілі, ән-күй сабағы, оқулық, дәптер, қалам, өшіргіш, сызғыш, бояу, ермексаз, желім, тақта, күнделік, мұғалім, оқушы.

Жетондар арқылы бағалау

Дифференциация:

қабылдау деңгейі жоғары оқушылар

«стоп-кадрды» басқаларға түсіндіреді;

қабылдау деңгейі орташа оқушылар мектеп пәнін атай алады.









(МК) Үлгі бойынша мектеп пәндері туралы біраз сөйлем айту және жазу. Мысалы, Мен…ұнатамын, Мен… ұнатпаймын, Мен… біршама ұнатамын, Мен… шынымен ұнатамын, Мен… ұнатпаймын, Менің сүйікті пәнім… .



Кітап – білім кемеміз,

Досымыздай көреміз.

Танысқалы кітаппен,

Кеңейді өріс, өреміз.  

Ақыл-ойың – берекең,

Кітап – асыл кен екен!

Көп-көп оқып көңілге,

Тоқи білген жөн екен. 

қайнар көз:
 http://balapan.kaztrk.kz/news/all/eli-men-aiya-kitap-turaly-en-video-97568
Кез келген материалды қолданған жағдайда мына сілтеме көрсетілуі тиіс
http://balapa















n.kaztrk.kz









































1-тапсырма

Мәтінді мұқият тыңдап, оқиғаны әрі қарай жалғастырыңыз. Нұсқаларды салыстырыңыз.

Өте ерте кездері Қытайдан бастап Орталық Азия арқылы Таяу Шығысқа баратын керуендік жол бағыты пайда болған. Тек ХІХ ғасырда ғана бұл жолдың атауын неміс географы Фердинанд фон Рихтгофен қолданысқа енгізген екен.



  • Ол қандай жол болуы мүмкін?



«Ұлы Жібек жолы» - адамзат өркениетінің тарихи ескерткіштердің бірі. Жолдың бұлай аталуына сауданың негізгі заты Қытайдан шығарылатын жібек мата себеп болды. Бұл жол Еуропа мен Азияның - Батыс пен Шығыстың арасын жалғастырған көпір жолы болған.



  • Мәліметті Қазақстанмен байланыстырып көріңіздер. Ұлы Жібек жолының біздің жерімізбен қандай байланысы бар?



Бұл жолдың басым бөлігі Орта Азия мен Қазақстан жерінің үстімен өтті. Жол Қытайдан басталып, Қазақстанның ежелгі қалалары - Түркістан, Қашғар, Жетісу, Сырдарияны жағалап, Арал маңынан әрі қарай Батыс елдеріне өткен.



  • Сонда бұл жол қандай мақсатпен салынған?



Жібек мата, былғары, темір, фарфордан жасалған тұрмыстық бұйымдар мен қару-жарақтар, киім-кешек, шабдолы, өрік сияқты жемістер керуен арқылы сауда үшін тасымалданған.



  • Сіздердің болжамдарыңыз дұрыс екен. Ал ендеше мына сұраққа жауап беріңіздер. Қалай ойлайсыз, қазіргі күні Ұлы Жібек жолы сақталған ба?



Қазіргі күні Қазақстан мен Қытай елдерінің арасында ынтымақтастығын бекіту үшін конференциялар, жобалар ұйымдастырылып жатыр. Оның басты мақсаты - Қазақстан мен Қытай арасындағы Ұлы Жібек жолының қайта жаңғырту.

2-тапсырма



Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап беріңіз. «Дұрыс, бұрыс» мәліметтерді анықтаңыз.

  • Жібек жолы деп кім атаған?

  • - Жібек жолы қай жерден басталады?

  • Мәтінге қандай тақырып қоюға болады?



3-тапсырма

Өлеңді мұқият тыңдаңыз. Мәліметтерді сәйкестендіріңіз.



Әлем қалалары



Қалалар бар әлемде,

Таңқалдыратын халықты.

Ол қалалар әр елде

Несімен даңқты?

ПАРИЖ – Кремлімен

НЬЮ-ЙОРК – Ақ үйімен

МӘСКЕУ – Қожа Ахмет кесенесімен

ВАШИНГТОН – София мешітімен

СТАМБУЛ – Бродвеймен

САНКТ-ПЕТЕРБУРГ – Эйфель мұнарасымен

ТҮРКІСТАН – халқының санымен

МЕХИКО – Эрмитажымен

СОЧИ – Медеуімен

ӨСКЕМЕН – Бәйтерегімен!

АЛМАТЫ - демалыс үйлерімен

Ал Астана ше?

Меніңше, спорт сарайымен


ПАРИЖ



Кремлімен


НЬЮ-ЙОРК



Ақ үйімен


МӘСКЕУ



Қожа Ахмет кесенесімен


ВАШИНГТОН



София мешітімен


СТАМБУЛ



Бродвеймен


САНКТ-ПЕТЕРБУРГ



Эйфель мұнарасымен


ТҮРКІСТАН



халқының санымен


МЕХИКО



Эрмитажымен


СОЧИ



Медеуімен


ӨСКЕМЕН



Бәйтерегімен


АЛМАТЫ



демалыс үйлерімен


АСТАНА



спорт сарайымен



17 Мамыр 2018
3407
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі