Бекітемін:
Қысқамерзімді жоспар
№10 -сабақ
|
Бөлім: |
6-бөлім. Қиял әлемі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нәшімхан Бибінұр Асылханқызы |
|
Күні: |
25.01.2024 ж. |
|
Сыныбы: 5 «К» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Менің сәйгүлігім |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.4.4.1 Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді біледі; Күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолданады.
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығын ескере отырып, оқушылардың шығармашылық жұмыс және сын тұрғысынан ойлау қабілеттері арқылы ұлттық құндылығымызға деген көзқарасын арттыру. |
|
Пәнаралық байланыс: |
Қазақ әдебиеті, бейнелеу өнері, тарих, математика |
|
Алдыңғы білім: |
Қос сөздер, біріккен сөздер, тіркесті сөздер |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушы-лықты ояту 7 мин |
(Ұ)Ұйымдастыру ке-зеңі: 1.Оқушылармен аман-дасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Ынтымақтастық ат-мосферасын қалыптас-тыру;Күрделі сөздердің түрлері бойынша топқа бөліну; 3 «Ромб» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру; (сөзжасам дегеніміз не? жаңа сөздер қалай жасалады?) |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне жақсы көңіл күй сыйлайды, тыңдау дағдыла-рын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушы-лардың қатыстырылуы ар-қылы сабаққа белсенділігі артады. Топқа бөлінеді: Қос сөздер, біріккен сөздер, тіркесті сөздер |
Тиімділігі: Оқушылар бір-бірінің көңіл-күйін көтереді және бір-біріне бауырмал-дығы оянады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны Ромб |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен та-қырыппен жаңа сабақ-ты байланыстыру мақ-сатында ой қозғау сұ-рақтарын ұжымдық талқылау. 1. Күрделі сөздер дегеніміз не? 2. Қос сөздер дегеніміз не? 3. Біріккен сөздерге мысал келтір Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныс-тырады. |
Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жа-уап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың ай-тылым дағдысы қалыптаса-ды. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру; «Бас бармақ» әдісі |
|
|
Мағынаны ашу 10 мин |
Тілдік бағдар Қысқарған сөздер – күрделі атаулардың белгілі тәсілдермен қысқартылып айтылуы. Жасалу жолы:
|
Айтылым Күрделі атауларды қысқартады. |
|
5-сынып оқулығы, ереже дәптері
|
|
5 мин
7 мин
7 мин
|
Топтық жұмыс «Бәйге» әдісі арқылы сабақтың соңына дейін сәйгүлікті аламан жарысқа дайындау қажет. 1-кезеңде тақтада ілінген ер-тоқымның ішіндегі тапсырмаларды орындатады. Жұптық жұмыс 3 –тапсырма. «Қамшы» әдісі арқылы сөздерді қысқартып жазу Жеке жұмыс 5 (Ә) тапсырма Қарамен жазылған сөздерге мәндес сөздерді тауып жазу. Жүдеп – азып, арықтап. Әл – күш, қуат Ит тұмсығы өтпейтін – қалың, ну Көзден ғайып болу – жоғалу Шипа – ем, дәру Шешесі – анасы. |
Айтылым «Ақсүйек» ойыны арқылы қысқарған сөздерді табады, құрастырады. І Топ – БҰҰ, бірқазан, Қызылорда,ҰБТ, еңбеккүн ІІ Топ – ТМД, Байқоңыр, кемпірқосақ, ҚХР, ақжүрек ІІІ Топ – ҚазҰПУ, Сырдария, алтыбақан, БИЛ, тасжол Жазылым. Айтылым Тақырыпқа байланысты берілген сөздерді қысқартып жазады. Оқылым. Жазылым Қарамен жазылған сөздерге мәндес сөздерді жазады
|
«Топты бағалау парағы» «Қошемет сөздер» ауызша мадақтау Мадақтау сөз
Мадақтау Марапаттау |
«Ақсүйек», карточка Ер-тоқым
Кесте Интербел-сенді тақта Слайдтар Қамшы
Слайд
|
|
Сабақтың соңы 3 мин Рефлексия 3 мин |
Қосымша тапсырма (егер уақыт артылып жатса) Берілген тапсырмаларды орындайды.
Дескриптор:
Сабақты бекіту мақсатында «Қоржын» әдісі арқылы қорытындылай-ды. Үй тапсырмасы: «Қиялымдағы сәйгүлік» тақырыбында күрделі сөздерді қатыстыра отырып ертегі құрастыру |
Берілген тапсырмаларды орындайды;
Маған бәрі түсінікті; Маған әліде түсініксіздеу; Ештеңе түсінбедім; |
«Қоржын» әдісі
|
Wordwall
Қоржын
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Менің сәйгүлігім" 5-сынып
Ашық сабақ "Менің сәйгүлігім" 5-сынып
Бекітемін:
Қысқамерзімді жоспар
№10 -сабақ
|
Бөлім: |
6-бөлім. Қиял әлемі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нәшімхан Бибінұр Асылханқызы |
|
Күні: |
25.01.2024 ж. |
|
Сыныбы: 5 «К» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Менің сәйгүлігім |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.4.4.1 Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді біледі; Күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолданады.
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығын ескере отырып, оқушылардың шығармашылық жұмыс және сын тұрғысынан ойлау қабілеттері арқылы ұлттық құндылығымызға деген көзқарасын арттыру. |
|
Пәнаралық байланыс: |
Қазақ әдебиеті, бейнелеу өнері, тарих, математика |
|
Алдыңғы білім: |
Қос сөздер, біріккен сөздер, тіркесті сөздер |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушы-лықты ояту 7 мин |
(Ұ)Ұйымдастыру ке-зеңі: 1.Оқушылармен аман-дасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Ынтымақтастық ат-мосферасын қалыптас-тыру;Күрделі сөздердің түрлері бойынша топқа бөліну; 3 «Ромб» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру; (сөзжасам дегеніміз не? жаңа сөздер қалай жасалады?) |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне жақсы көңіл күй сыйлайды, тыңдау дағдыла-рын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушы-лардың қатыстырылуы ар-қылы сабаққа белсенділігі артады. Топқа бөлінеді: Қос сөздер, біріккен сөздер, тіркесті сөздер |
Тиімділігі: Оқушылар бір-бірінің көңіл-күйін көтереді және бір-біріне бауырмал-дығы оянады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны Ромб |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен та-қырыппен жаңа сабақ-ты байланыстыру мақ-сатында ой қозғау сұ-рақтарын ұжымдық талқылау. 1. Күрделі сөздер дегеніміз не? 2. Қос сөздер дегеніміз не? 3. Біріккен сөздерге мысал келтір Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныс-тырады. |
Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жа-уап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың ай-тылым дағдысы қалыптаса-ды. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру; «Бас бармақ» әдісі |
|
|
Мағынаны ашу 10 мин |
Тілдік бағдар Қысқарған сөздер – күрделі атаулардың белгілі тәсілдермен қысқартылып айтылуы. Жасалу жолы:
|
Айтылым Күрделі атауларды қысқартады. |
|
5-сынып оқулығы, ереже дәптері
|
|
5 мин
7 мин
7 мин
|
Топтық жұмыс «Бәйге» әдісі арқылы сабақтың соңына дейін сәйгүлікті аламан жарысқа дайындау қажет. 1-кезеңде тақтада ілінген ер-тоқымның ішіндегі тапсырмаларды орындатады. Жұптық жұмыс 3 –тапсырма. «Қамшы» әдісі арқылы сөздерді қысқартып жазу Жеке жұмыс 5 (Ә) тапсырма Қарамен жазылған сөздерге мәндес сөздерді тауып жазу. Жүдеп – азып, арықтап. Әл – күш, қуат Ит тұмсығы өтпейтін – қалың, ну Көзден ғайып болу – жоғалу Шипа – ем, дәру Шешесі – анасы. |
Айтылым «Ақсүйек» ойыны арқылы қысқарған сөздерді табады, құрастырады. І Топ – БҰҰ, бірқазан, Қызылорда,ҰБТ, еңбеккүн ІІ Топ – ТМД, Байқоңыр, кемпірқосақ, ҚХР, ақжүрек ІІІ Топ – ҚазҰПУ, Сырдария, алтыбақан, БИЛ, тасжол Жазылым. Айтылым Тақырыпқа байланысты берілген сөздерді қысқартып жазады. Оқылым. Жазылым Қарамен жазылған сөздерге мәндес сөздерді жазады
|
«Топты бағалау парағы» «Қошемет сөздер» ауызша мадақтау Мадақтау сөз
Мадақтау Марапаттау |
«Ақсүйек», карточка Ер-тоқым
Кесте Интербел-сенді тақта Слайдтар Қамшы
Слайд
|
|
Сабақтың соңы 3 мин Рефлексия 3 мин |
Қосымша тапсырма (егер уақыт артылып жатса) Берілген тапсырмаларды орындайды.
Дескриптор:
Сабақты бекіту мақсатында «Қоржын» әдісі арқылы қорытындылай-ды. Үй тапсырмасы: «Қиялымдағы сәйгүлік» тақырыбында күрделі сөздерді қатыстыра отырып ертегі құрастыру |
Берілген тапсырмаларды орындайды;
Маған бәрі түсінікті; Маған әліде түсініксіздеу; Ештеңе түсінбедім; |
«Қоржын» әдісі
|
Wordwall
Қоржын
|
шағым қалдыра аласыз

















