|
Бөлім |
«Құндылықтар» 22- сабақ |
||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||
|
Күні: |
23.10.2025ж. |
||||
|
Педагогтіңаты-жөні: |
Мерген Сайрангул |
||||
|
Сынып:4 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мен бақытты баламын |
||||
|
Оқубағдарламасы насәйкесоқытумақсаттары |
4.2.6.1 кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау 4.1.1.1 шығарманың мазмұнын толық түсіну, кейбір тұстарын нақтылау, оқиғаның себеп-салдарын анықтау үшін сұрақтар қою және жауап беру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кейіпкердің іс-әрекетін бағалау Оқиғалардың маңызды тұстарын талдау |
||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық айы «Отан – алтын ұя, ұлттың рухани бесігі» апта дәйексөзі |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтыңбасы |
Ұйымдастырукезеңі: Психологиялықахуалорнату. Бізбақыттыбаламыз, Айтқантілдіаламыз. Дүниеніаралап, Оқып, білімаламыз. Үй тапсырмасы А.Құнанбаев «Жасымда ғылым бар деп ескермедім», Абайдың он бесінші қара сөзінен тест
«Ой қозғау» әдісі 1 тапсырма
Сызба мазмұны бойынша ойларыңды айтыңдар Отбасыңда, өмірде бақытты болу үшін не істер едің? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Жаңа тақырып. ЖИ Мультфильм «Бақыт деген не? (түрік халқының ертегісі) мультфильм ретінде ұсыну
|
Оқушылар өлең жолдарын қайталау арқылысабаққа назар аударады.
Оқушылар топпен тест тапсырмасының жауабын көтеріп отырады.
Сызба бойынша ойын айтады Сұраққа жауап беру арқылы жаңа тақырыпты ашады.
ЖИ көмегімен жасалған мультфильмді тамашалау |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: - Сұраққа жауап береді – 1 балл Бағалау «Шаңырақ»
Дескриптор: - Берілген сөзддер туралы пікірін айтады – 1 балл Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Слайд №1-2 Слайд
№3-8 Оқулық 1-тапсырма 81-бет Слайд № 9-10
Слайд №11-12 |
|
|
Сабақ тың ортасы |
2-тапсырма Ұжымдық жұмыс Мәтінді оқы. «Сұрақ-жауап»әдісі -Ертегінің атауы не? -Қай халықтың ертегісі? -Ертегінің қай түріне жатады? -Кейіпкелері кімдер? - Бозбала неге мұңайды? -Бозбалаға кім ақыл айтты? -Ол не дейді балаға? -Бозбала не деп жауап берді? -Қария сөзін не деп қорытты? -Мәтіннің негізгі ойы не? -Бозбала тас қалаушының сөзінен не түсінді? |
Оқушылар мәтінді оқиды. Берілген сұрақтарға жауап береді Мәтіннің негізгі ойын анықтайды
|
Дескриптор: - Мәтінді түсініп оқиды – 1 балл -Сұрақтарға жауап береді -1 балл- -мәтіннің негізгі ойын анықтайды-1балл «Отшашу»
|
Оқу лық 81-83-беттер |
|
|
Сергіту сәті |
3- тапсырма Жеке жұмыс «Бағала» әдісі Сқрақтарға жауап бер. Тас қашайтын шебер мен бозбаланың мінез –құлқын бағалап, салыстыр.
« |
Тас қашайтын шебер мен бозбаланың мінез –құлқын бағалап, салыстырады. Бейнежазбадағы қимылдарды қайталап сергіту сәтін жасайды. |
«Комментарий» арқылы Дескриптор -тас қашайтын шебердің мінез-құлқын жазады-1б -бозбаланың мінез-құлқын жазады-1б -екі кейіпкердің мінез-құлқын салыстырады-1б Бағалау «Шаңырақ»
Жарайсыңдар! Керемет! |
Таратпа Жұптық жұмыс карточкалары Слайд №13-14
|
|
|
|
4 –тапсырма Топтық жұмыс 1 топ. Сөздер мен олардың сипаттамаларын сәйкестендір.
2 топ Сөйлемді жалғастыр
3 топ. Ертегіні сахнала ЖИ Flipbook
|
1 топ оқушылары сөздер мен кейіпкерлердің әс-әрекетін, сипаттамаларын салыстырады. 2 топ оқушылары сөйлемді жалғастырып, жағдаятты шешеді. 3 топ оқушылары ертегіні сахналайды(қосымша кейіпкер қосуға болады) |
Дескриптор: 1 топ: - Сөздер мен олардың сипаттамаларын сәйкестендіреді
-Сөйлемді жалғастырып, жағдаятты шешеді 3 топ: -Ертегіні сахналайды - 1 балл Бағалау «Шаңырақ»
|
Оқулық 83-бет Слайд №15-17
|
|
|
Сабақ тыңсоңы |
Бекіту «Сиқырлы кітаптар»(жабық сұрақтар)
-Қарияның бозбалаға айтқан сөздері оныңөмірге дегенкөзқарасын қалай өзгертеді? -Бозбала неге өзініңденсаулығыныңқұндылығын түсінбейді, оның себебі неде? -Қарияның өмірлік тәжірибесі мен кеңесіқазіргі қоғамда маңызды ма? -Денсаулықтың бағасы ақшаға сатылмайтынын қалайтүсіндірер едіңіз? -Денсаулықты күтуге арналған қандай ереже айтар едің?
Рефлексия « 1.Өте жақсы түсіндім
2.Жақсы түсіндім
3 Бағалау «Шаңырақ» әдісі
-Балалар, бүгінгі ертегімізден қандай маңызды сабақ алдық? Бақытты болу үшін байлық немесе дүние-мүлік қажет емес. Адамның ең үлкен байлығы – ол денсаулық. Біз өзіміздің денсаулығымызға ерекше мән беруіміз керек, өйткені дені сау адам шын мәнінде бақытты адам. Өмірдегі ең құнды нәрселер – көзімізбен көру, қолымызбен еңбек ету, денсаулығымызды сақтап, өмірден ләззат алу. Сол себепті, денсаулығымызды қорғап, әр күннен бақыт табуға тырысайық. Үйге тапсырма Ертегіні оқып, мазмұнын әңгімелеу |
Оқушылар батырманы басу арқылы (кітаптарды)сыни тұрғыдан ойландыруға арналған сұрақтарға жауап береді.
Бүгінгі сабақтан алған әсерлері туралы айтып, тиісті батырманы басып, кері байланыс береді.
Бүгінгі сабақ барысында орындаған тапсырмалары бойынша шағырақтағы баллдарын санап, қорытынды шығарады.
. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: -сұраққа жауап береді -1 балл Өзін-өзі бағалау «Шаңырақ»
«Басбармақ»әдісі
Өзін-өзі бағалау «Шаңырақ»
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! «Отшашу»
|
Слайд №18-23
Таратпа ламинатты шаңырақ, маркер
Слайд №24-26
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Мерген Сайрангүл әдебиеттік оқу “Бақыт деген не?”
Ашық сабақ Мерген Сайрангүл әдебиеттік оқу “Бақыт деген не?”
|
Бөлім |
«Құндылықтар» 22- сабақ |
||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||
|
Күні: |
23.10.2025ж. |
||||
|
Педагогтіңаты-жөні: |
Мерген Сайрангул |
||||
|
Сынып:4 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мен бақытты баламын |
||||
|
Оқубағдарламасы насәйкесоқытумақсаттары |
4.2.6.1 кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау 4.1.1.1 шығарманың мазмұнын толық түсіну, кейбір тұстарын нақтылау, оқиғаның себеп-салдарын анықтау үшін сұрақтар қою және жауап беру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кейіпкердің іс-әрекетін бағалау Оқиғалардың маңызды тұстарын талдау |
||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық айы «Отан – алтын ұя, ұлттың рухани бесігі» апта дәйексөзі |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтыңбасы |
Ұйымдастырукезеңі: Психологиялықахуалорнату. Бізбақыттыбаламыз, Айтқантілдіаламыз. Дүниеніаралап, Оқып, білімаламыз. Үй тапсырмасы А.Құнанбаев «Жасымда ғылым бар деп ескермедім», Абайдың он бесінші қара сөзінен тест
«Ой қозғау» әдісі 1 тапсырма
Сызба мазмұны бойынша ойларыңды айтыңдар Отбасыңда, өмірде бақытты болу үшін не істер едің? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Жаңа тақырып. ЖИ Мультфильм «Бақыт деген не? (түрік халқының ертегісі) мультфильм ретінде ұсыну
|
Оқушылар өлең жолдарын қайталау арқылысабаққа назар аударады.
Оқушылар топпен тест тапсырмасының жауабын көтеріп отырады.
Сызба бойынша ойын айтады Сұраққа жауап беру арқылы жаңа тақырыпты ашады.
ЖИ көмегімен жасалған мультфильмді тамашалау |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: - Сұраққа жауап береді – 1 балл Бағалау «Шаңырақ»
Дескриптор: - Берілген сөзддер туралы пікірін айтады – 1 балл Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Слайд №1-2 Слайд
№3-8 Оқулық 1-тапсырма 81-бет Слайд № 9-10
Слайд №11-12 |
|
|
Сабақ тың ортасы |
2-тапсырма Ұжымдық жұмыс Мәтінді оқы. «Сұрақ-жауап»әдісі -Ертегінің атауы не? -Қай халықтың ертегісі? -Ертегінің қай түріне жатады? -Кейіпкелері кімдер? - Бозбала неге мұңайды? -Бозбалаға кім ақыл айтты? -Ол не дейді балаға? -Бозбала не деп жауап берді? -Қария сөзін не деп қорытты? -Мәтіннің негізгі ойы не? -Бозбала тас қалаушының сөзінен не түсінді? |
Оқушылар мәтінді оқиды. Берілген сұрақтарға жауап береді Мәтіннің негізгі ойын анықтайды
|
Дескриптор: - Мәтінді түсініп оқиды – 1 балл -Сұрақтарға жауап береді -1 балл- -мәтіннің негізгі ойын анықтайды-1балл «Отшашу»
|
Оқу лық 81-83-беттер |
|
|
Сергіту сәті |
3- тапсырма Жеке жұмыс «Бағала» әдісі Сқрақтарға жауап бер. Тас қашайтын шебер мен бозбаланың мінез –құлқын бағалап, салыстыр.
« |
Тас қашайтын шебер мен бозбаланың мінез –құлқын бағалап, салыстырады. Бейнежазбадағы қимылдарды қайталап сергіту сәтін жасайды. |
«Комментарий» арқылы Дескриптор -тас қашайтын шебердің мінез-құлқын жазады-1б -бозбаланың мінез-құлқын жазады-1б -екі кейіпкердің мінез-құлқын салыстырады-1б Бағалау «Шаңырақ»
Жарайсыңдар! Керемет! |
Таратпа Жұптық жұмыс карточкалары Слайд №13-14
|
|
|
|
4 –тапсырма Топтық жұмыс 1 топ. Сөздер мен олардың сипаттамаларын сәйкестендір.
2 топ Сөйлемді жалғастыр
3 топ. Ертегіні сахнала ЖИ Flipbook
|
1 топ оқушылары сөздер мен кейіпкерлердің әс-әрекетін, сипаттамаларын салыстырады. 2 топ оқушылары сөйлемді жалғастырып, жағдаятты шешеді. 3 топ оқушылары ертегіні сахналайды(қосымша кейіпкер қосуға болады) |
Дескриптор: 1 топ: - Сөздер мен олардың сипаттамаларын сәйкестендіреді
-Сөйлемді жалғастырып, жағдаятты шешеді 3 топ: -Ертегіні сахналайды - 1 балл Бағалау «Шаңырақ»
|
Оқулық 83-бет Слайд №15-17
|
|
|
Сабақ тыңсоңы |
Бекіту «Сиқырлы кітаптар»(жабық сұрақтар)
-Қарияның бозбалаға айтқан сөздері оныңөмірге дегенкөзқарасын қалай өзгертеді? -Бозбала неге өзініңденсаулығыныңқұндылығын түсінбейді, оның себебі неде? -Қарияның өмірлік тәжірибесі мен кеңесіқазіргі қоғамда маңызды ма? -Денсаулықтың бағасы ақшаға сатылмайтынын қалайтүсіндірер едіңіз? -Денсаулықты күтуге арналған қандай ереже айтар едің?
Рефлексия « 1.Өте жақсы түсіндім
2.Жақсы түсіндім
3 Бағалау «Шаңырақ» әдісі
-Балалар, бүгінгі ертегімізден қандай маңызды сабақ алдық? Бақытты болу үшін байлық немесе дүние-мүлік қажет емес. Адамның ең үлкен байлығы – ол денсаулық. Біз өзіміздің денсаулығымызға ерекше мән беруіміз керек, өйткені дені сау адам шын мәнінде бақытты адам. Өмірдегі ең құнды нәрселер – көзімізбен көру, қолымызбен еңбек ету, денсаулығымызды сақтап, өмірден ләззат алу. Сол себепті, денсаулығымызды қорғап, әр күннен бақыт табуға тырысайық. Үйге тапсырма Ертегіні оқып, мазмұнын әңгімелеу |
Оқушылар батырманы басу арқылы (кітаптарды)сыни тұрғыдан ойландыруға арналған сұрақтарға жауап береді.
Бүгінгі сабақтан алған әсерлері туралы айтып, тиісті батырманы басып, кері байланыс береді.
Бүгінгі сабақ барысында орындаған тапсырмалары бойынша шағырақтағы баллдарын санап, қорытынды шығарады.
. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: -сұраққа жауап береді -1 балл Өзін-өзі бағалау «Шаңырақ»
«Басбармақ»әдісі
Өзін-өзі бағалау «Шаңырақ»
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! «Отшашу»
|
Слайд №18-23
Таратпа ламинатты шаңырақ, маркер
Слайд №24-26
|
|
шағым қалдыра аласыз










Кел, билейік!























