Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: №13 |
Мектеп: №22 ЖОМ |
||||||||||||||
|
Пәні: информатика |
|||||||||||||||
|
Күні: 07.12.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: М.Назарова |
||||||||||||||
|
Сынып: 6 «В» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Модель және модельдеу |
||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Модель ұғымы және модельдеу туралы білімдерін қалыптастыру |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||
|
|||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||
|
|||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: модель-нақты нысанды, құбылысты немесе үдрісті қарапайым етіп түсіндіреді. |
||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||||||||
|
модель, модельдеу, модельдеу кезеңдері |
|||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1.Модель дегеніміз не? 2.Құбылыстын, үдерістен және нақты нысаннан модельдің айырмашылығы неде? 3.Модельдеудегі түпнұсқаның маңызы 4.Бір нысанның көптеген моделі болады, бұны қалай түсіндіресіңдер? |
|||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||||||||||
|
|||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||
|
Модель сөзінің үш тілде аталуын білу |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Алгоритм құрудың тәжірибелік жұмысы |
||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Жоспарлаған уақыт |
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Басталуы 2 мин
Өткенді қайталау 5 минут |
Ұймыдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. «Ыстық алақан» әдісі бір-бірінің қолдарын ұстап оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып жылы лебіздерін білдіру арқылы ұйымдастырып, сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру. Сынып оқушыларын түс таңдау арқылы 2 топқа бөлемін. Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін « Бос орынды толтыр» арқылы пысықтау. Бос орынды толтыр. 1. Бірнеше рет қайталанатын әрекеттер
тізбегі.......... деп аталады. Өзіңді тексер! 1.Қайсысы алгоритмге жатпайды? А) сызықтық В) бұйрықтық С) тармақталу Д) циклдік 2. Блок-сызбада алгоритміндегі енгізу-шығару мәліметтері қандай фигурамен беріледі? А) эллипс (сопақша шеңбер) В) тіктөрбұрыш С) ромб Д) параллелограмм 3.Блок-сызбада циклдік алгоритмнің шарты.......жазылады. А) тіктөрбұрыш В) ромбта С) параллелограмда Д) алтыбұрыш 4. Циклдік алгоритм дегеніміз: А) алгоритмнің бірнеше рет қайталануы В) іс-әрекеттің орындалуы қойылған шартқа тәуелді алгоритм С) егер алгоритм тізбектеле орындалса Д) алгоритмнің графикалық түсіндірілуі 5. Блок-сызбада алгоритмнің басы мен соңы қандай фигурамен беріледі А) эллипс (сопақша шеңбер) В) тіктөрбұрыш С) ромб Д) параллелограмм |
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері, үлестірме, Ауызша кері байланыс беремін тест жұмысы |
|||||||||||||
|
Ортасы 15 минут
Практикалық жұмыс 10 минут
|
Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз «Модель және модельдеу» Дескриптор -Модель және моделдеудің анықтамасын алады; -Модельдеудегі түпнұсқаның маңызын түсінеді; -Модельдеу кезеңдерімен танысады; -Модельге мысал келтіре алады; Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырмалар беріледі. 2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауға ұсынамын. Оқушылар: 1-топ: Модель және модельдеу 2-топ: Модельдің кезеңдері Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Оқушылар берілген тақырыпты оқиды. Постер қорғайды. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Оқушыларға деңгейлік практикалық тапсырманы орындауға беремін. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс Оқулықтағы 77 бет Тапсырма: Графикалық редактор құралдарының көмегімен сынып бөлмесінің моделін ұсыныңдар. Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды. |
http://bilimland.kz сайты Оқулық, дәптер, компьютер постер, маркер Оқулық, дәптер, компьютер |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Оқушылардың өтілген тақырып бойынша алған білімдерін пысықтау үшін «http://bilimland.kz» сайтынан 2,3 жаттығулар қолданамын.
Тапсырма «Сәйкестендір»
Дескриптор -Модель анықтамасын біледі; -Модельдеу негізгі кезеңдерін біледі; -Модельдерге мысал келтіре алады;
|
http://bilimland.kz сайтынан жаттығу орындау
|
|||||||||||||
|
Кері байланыс 3 минут |
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау. Үйге тапсырма: §13Модел және модельдеу Түртіп алу әдісі арқылы кері байланыс аламын
|
Жиынтық бағалау парағы Оқулық, күнделік |
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: Информатика 6-сынып Арман-пв баспасы, авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2014 жыл |
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Модель және модельдеу" 6-сынып
Ашық сабақ "Модель және модельдеу" 6-сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: №13 |
Мектеп: №22 ЖОМ |
||||||||||||||
|
Пәні: информатика |
|||||||||||||||
|
Күні: 07.12.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: М.Назарова |
||||||||||||||
|
Сынып: 6 «В» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Модель және модельдеу |
||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Модель ұғымы және модельдеу туралы білімдерін қалыптастыру |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||
|
|||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||
|
|||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: модель-нақты нысанды, құбылысты немесе үдрісті қарапайым етіп түсіндіреді. |
||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||||||||
|
модель, модельдеу, модельдеу кезеңдері |
|||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1.Модель дегеніміз не? 2.Құбылыстын, үдерістен және нақты нысаннан модельдің айырмашылығы неде? 3.Модельдеудегі түпнұсқаның маңызы 4.Бір нысанның көптеген моделі болады, бұны қалай түсіндіресіңдер? |
|||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||||||||||
|
|||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||
|
Модель сөзінің үш тілде аталуын білу |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Алгоритм құрудың тәжірибелік жұмысы |
||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Жоспарлаған уақыт |
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Басталуы 2 мин
Өткенді қайталау 5 минут |
Ұймыдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. «Ыстық алақан» әдісі бір-бірінің қолдарын ұстап оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып жылы лебіздерін білдіру арқылы ұйымдастырып, сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру. Сынып оқушыларын түс таңдау арқылы 2 топқа бөлемін. Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін « Бос орынды толтыр» арқылы пысықтау. Бос орынды толтыр. 1. Бірнеше рет қайталанатын әрекеттер
тізбегі.......... деп аталады. Өзіңді тексер! 1.Қайсысы алгоритмге жатпайды? А) сызықтық В) бұйрықтық С) тармақталу Д) циклдік 2. Блок-сызбада алгоритміндегі енгізу-шығару мәліметтері қандай фигурамен беріледі? А) эллипс (сопақша шеңбер) В) тіктөрбұрыш С) ромб Д) параллелограмм 3.Блок-сызбада циклдік алгоритмнің шарты.......жазылады. А) тіктөрбұрыш В) ромбта С) параллелограмда Д) алтыбұрыш 4. Циклдік алгоритм дегеніміз: А) алгоритмнің бірнеше рет қайталануы В) іс-әрекеттің орындалуы қойылған шартқа тәуелді алгоритм С) егер алгоритм тізбектеле орындалса Д) алгоритмнің графикалық түсіндірілуі 5. Блок-сызбада алгоритмнің басы мен соңы қандай фигурамен беріледі А) эллипс (сопақша шеңбер) В) тіктөрбұрыш С) ромб Д) параллелограмм |
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері, үлестірме, Ауызша кері байланыс беремін тест жұмысы |
|||||||||||||
|
Ортасы 15 минут
Практикалық жұмыс 10 минут
|
Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз «Модель және модельдеу» Дескриптор -Модель және моделдеудің анықтамасын алады; -Модельдеудегі түпнұсқаның маңызын түсінеді; -Модельдеу кезеңдерімен танысады; -Модельге мысал келтіре алады; Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырмалар беріледі. 2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауға ұсынамын. Оқушылар: 1-топ: Модель және модельдеу 2-топ: Модельдің кезеңдері Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Оқушылар берілген тақырыпты оқиды. Постер қорғайды. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Оқушыларға деңгейлік практикалық тапсырманы орындауға беремін. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс Оқулықтағы 77 бет Тапсырма: Графикалық редактор құралдарының көмегімен сынып бөлмесінің моделін ұсыныңдар. Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды. |
http://bilimland.kz сайты Оқулық, дәптер, компьютер постер, маркер Оқулық, дәптер, компьютер |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Оқушылардың өтілген тақырып бойынша алған білімдерін пысықтау үшін «http://bilimland.kz» сайтынан 2,3 жаттығулар қолданамын.
Тапсырма «Сәйкестендір»
Дескриптор -Модель анықтамасын біледі; -Модельдеу негізгі кезеңдерін біледі; -Модельдерге мысал келтіре алады;
|
http://bilimland.kz сайтынан жаттығу орындау
|
|||||||||||||
|
Кері байланыс 3 минут |
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау. Үйге тапсырма: §13Модел және модельдеу Түртіп алу әдісі арқылы кері байланыс аламын
|
Жиынтық бағалау парағы Оқулық, күнделік |
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: Информатика 6-сынып Арман-пв баспасы, авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2014 жыл |
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















