|
Білім беру ұйымының атауы |
«А.Төлеубаев атындағы ЖОББМ»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Моңғол империясы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кульманов Мирас |
|||||
|
Күні: |
19.11.2025 |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Моңғолдар әлемдік империяны қалай құрды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың талқылайды. Ерекшеліктерін анықтайды. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың мәдениет пен тілдің бір тұтастығы дағдыларын қалыптастыру. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Амандасу, оқушылардың қатысуын түгендеу. Жасанды интеллект арқылы сәттілік тілеу! Психологиялық ахуал қалыптастыру Топқа бөлу Үй жұмысын «Садақ ату» әдісі арқылы сұрау. |
Амандасады. топқа бөлінеді Садақты ату арқылы сұраққа жауап береді. |
Қошеметтеу!!! |
Презентация |
||
|
Жаңа білім |
Жаңа тақырыпқа кіріспе видео арқылы түсіндіремін. 1 тапсырма « жеке жұмыс» Шыңғысханның Жасақ заңы бөлімшесін оқытып, диаграмманы жұппен толтыруды ұсынамын. Болған жұп жасақ заңының маныздылығын түсіндіреді 2 тапсырма «Жұптық жұмыс»Тарихи диктант «Моңғол империясының құрылуы» 3 тапсырма Функционалды сауаттылыққа арналған «топтық жұмыс» МәтінXII ғасырдың соңында Моңғол даласында Темүжин есімді жас көсем елді біріктіру жолында күрес жүргізді. Ол әртүрлі моңғол тайпаларын бағындырып, 1206 жылы Ұлы құрылтайда Шыңғыс хан деген атпен бүкіл Моңғолияның билеушісі болып жарияланды. Шыңғыс хан мемлекетті «Моңғол империясы» деп атады. Ол елде темірдей тәртіп орнатып, әскери ұйымды жетілдірді. Империяның күшеюі нәтижесінде көрші елдерге жорықтар басталды. Шыңғыс ханның басшылығымен Моңғол империясы қысқа уақыттың ішінде Еуразияның ең ірі мемлекетіне айналды. Оның жорықтары арқылы Орталық Азия, Қытай, Орта Азия және Шығыс Еуропаның біраз бөлігі Моңғол билігіне өтті. Тапсырмалар
3. Шыңғыс ханның мемлекет құрудағы басты жетістігі неде деп ойлайсың? |
Оқушылар видео көреді, түсінеді. Диаграмманы толтырады, маңыздылығын зерттейді. Оқулықтан ақпаратты іздей отыра, тарихи диктантты толтырады Оқуышылар берілген мәтінді оқиды. Тапсырмаларды орындайды.
3. Шыңғыс ханның мемлекет құрудағы басты жетістігі неде деп ойлайсың? |
Дескриптор: Жасақ заңы диаграммасын Толтырады -1 б., Жасақ заңының маныздылығын түсіндіреді – 1б Дескриптор: Дұрыс 3 жауап-1б., Дұрыс 6 жауап-2б., Дұрыс 9 жауап-3б., Дескриптор: - Мәтін бойынша Моңғол империясының күшею себебін атайды – 1б - «Темірдей тәртіп» деген сөз тіркесінің мағынасын түсіндіріңіз 1б - Шыңғыс ханның мемлекет құрудағы басты жетістігі неде деп ойлайсың? 1 б |
https://www.youtube.com/watch?v=UYkOVHtyQMs пезентация презентация Мәтін. |
||
|
Бекіту |
Word wall арқылы оқушыларға тақырыпты бекіту сұрақтарын беремін |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 2 дұрыс жауап – 1б., 4 дұрыс жауап – 2б., 6 дұрыс жауап – 3б., 8 дұрыс жауап – 4б., 10 дұрыс жауап –5б., |
|||
|
Кері байланыс Үй жұмысын беру |
Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады?
Шыңғысханның ұлдарының ұлыстарының қазіргі кезде қай елдерге тиесілі екенің жазу |
Тақырып бойынша Сабақты толық түсіндім, Сабақты толық түсінбедім, Маған сабақ қиын болды. Деген кнопкаларды басады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
презентация |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Моңғол империясы(Дүниежүзі тарихы) 6 сынып
Ашық сабақ Моңғол империясы(Дүниежүзі тарихы) 6 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
«А.Төлеубаев атындағы ЖОББМ»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Моңғол империясы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кульманов Мирас |
|||||
|
Күні: |
19.11.2025 |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Моңғолдар әлемдік империяны қалай құрды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың талқылайды. Ерекшеліктерін анықтайды. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың мәдениет пен тілдің бір тұтастығы дағдыларын қалыптастыру. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Амандасу, оқушылардың қатысуын түгендеу. Жасанды интеллект арқылы сәттілік тілеу! Психологиялық ахуал қалыптастыру Топқа бөлу Үй жұмысын «Садақ ату» әдісі арқылы сұрау. |
Амандасады. топқа бөлінеді Садақты ату арқылы сұраққа жауап береді. |
Қошеметтеу!!! |
Презентация |
||
|
Жаңа білім |
Жаңа тақырыпқа кіріспе видео арқылы түсіндіремін. 1 тапсырма « жеке жұмыс» Шыңғысханның Жасақ заңы бөлімшесін оқытып, диаграмманы жұппен толтыруды ұсынамын. Болған жұп жасақ заңының маныздылығын түсіндіреді 2 тапсырма «Жұптық жұмыс»Тарихи диктант «Моңғол империясының құрылуы» 3 тапсырма Функционалды сауаттылыққа арналған «топтық жұмыс» МәтінXII ғасырдың соңында Моңғол даласында Темүжин есімді жас көсем елді біріктіру жолында күрес жүргізді. Ол әртүрлі моңғол тайпаларын бағындырып, 1206 жылы Ұлы құрылтайда Шыңғыс хан деген атпен бүкіл Моңғолияның билеушісі болып жарияланды. Шыңғыс хан мемлекетті «Моңғол империясы» деп атады. Ол елде темірдей тәртіп орнатып, әскери ұйымды жетілдірді. Империяның күшеюі нәтижесінде көрші елдерге жорықтар басталды. Шыңғыс ханның басшылығымен Моңғол империясы қысқа уақыттың ішінде Еуразияның ең ірі мемлекетіне айналды. Оның жорықтары арқылы Орталық Азия, Қытай, Орта Азия және Шығыс Еуропаның біраз бөлігі Моңғол билігіне өтті. Тапсырмалар
3. Шыңғыс ханның мемлекет құрудағы басты жетістігі неде деп ойлайсың? |
Оқушылар видео көреді, түсінеді. Диаграмманы толтырады, маңыздылығын зерттейді. Оқулықтан ақпаратты іздей отыра, тарихи диктантты толтырады Оқуышылар берілген мәтінді оқиды. Тапсырмаларды орындайды.
3. Шыңғыс ханның мемлекет құрудағы басты жетістігі неде деп ойлайсың? |
Дескриптор: Жасақ заңы диаграммасын Толтырады -1 б., Жасақ заңының маныздылығын түсіндіреді – 1б Дескриптор: Дұрыс 3 жауап-1б., Дұрыс 6 жауап-2б., Дұрыс 9 жауап-3б., Дескриптор: - Мәтін бойынша Моңғол империясының күшею себебін атайды – 1б - «Темірдей тәртіп» деген сөз тіркесінің мағынасын түсіндіріңіз 1б - Шыңғыс ханның мемлекет құрудағы басты жетістігі неде деп ойлайсың? 1 б |
https://www.youtube.com/watch?v=UYkOVHtyQMs пезентация презентация Мәтін. |
||
|
Бекіту |
Word wall арқылы оқушыларға тақырыпты бекіту сұрақтарын беремін |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 2 дұрыс жауап – 1б., 4 дұрыс жауап – 2б., 6 дұрыс жауап – 3б., 8 дұрыс жауап – 4б., 10 дұрыс жауап –5б., |
|||
|
Кері байланыс Үй жұмысын беру |
Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады?
Шыңғысханның ұлдарының ұлыстарының қазіргі кезде қай елдерге тиесілі екенің жазу |
Тақырып бойынша Сабақты толық түсіндім, Сабақты толық түсінбедім, Маған сабақ қиын болды. Деген кнопкаларды басады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
презентация |
||
шағым қалдыра аласыз













