Материалдар / Ашық сабақ Моңғолдардың жорықтары Еуразия саяси картасын қалай өзгертті 6 сынып

Ашық сабақ Моңғолдардың жорықтары Еуразия саяси картасын қалай өзгертті 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: Моңғол шапқыншылықтары кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау. Оқушылардың басым бөлігі: Моңғол шапқыншылықтары кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін сипаттау. Кейбір оқушылар: Моңғол шапқыншылығы кезіндегі халықаралық қатынастардың салдарын анықтау, түсіну.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Тамыз 2021
1043
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:2в Моңғолдар

Сынып:6

57 жалпы орта білім беретін мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Мирсалимова Шахноза Алимжановна


Сабақтың тақырыбы:


Моңғолдардың жорықтары Еуразия саяси картасын қалай өзгертті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.3.2.5.– ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау.

Сабақтың мақсаты:


Барлық оқушылар: Моңғол шапқыншылықтары кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау.

Оқушылардың басым бөлігі: Моңғол шапқыншылықтары кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін сипаттау.

Кейбір оқушылар:

Моңғол шапқыншылығы кезіндегі халықаралық қатынастардың салдарын анықтау, түсіну.

Бағалау критерийі:

Монғол шапқыншылықтары кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін біледі.

Тілдік мақсаттар:

Тірек сөздер:нояндар,нокерлер,ұлан,Юань,Алтын Орда.

Талқылауға арналған сұрақтар;

1. Моңғол шапқыншылықтарының нәтижесінде Еуразияның саяси картасында қандай өзгерістер орын алды.?

2.Халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін атаңыз.

Құндылықтарға баулу:

Оқушыларды патриотизм, азаматтық жауапкершілік ашықтық және ынтымақтастыққа баулу.

Пәнаралық байланыс:

География,Қазақстан тарихы.

Алдыңғы білім:

Моңғолдардар әлемдік империяны қалай құрды.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері.

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы:


Басталуы

5 минут








9 мин

















Сабақтың ортасы:

21 мин















12 мин











































































































































5 мин
























4 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу.

«Шаттық шеңбері». Әр-бір оқушы өз аттарын әдемі бір затқа теңейді.


«Мозайка» әдісі арқылы оқушыларды 4 топқа біріктіремін.

1-топ. Юань империясы

2-топ. Алтын-Орда мемлекеті

3-топ. Шағатай мемлекеті

4-топ. Хулагу мемлекеті


ІІ. Үй тапсырмасы: «10 сұрақ» әдісін пайдалана отырып, жылдам әрі тиімді жолмен үй тапсырмасын қалай меңгергенін анықтаймын.

  1. Моңғол империясының ең жоғары әміршісі

  2. Шынғысхан ұрпақтарының империялық жиналысы қалай аталады?

  3. Жазбаша құқықтық нормалармен заң ережелері қай жерде жазылған?

  4. 1236 жыл моңғолдардың батысқа жорығын кім басқарды?

  5. Бату Рязань және Мәскеу қалаларын қашан алды?

  6. Моңғолдар Еуропаның қай елдеріне шапқыншылық жорықтарын жасады?

  7. Орыс жерінде моңғол -татар үстемдігі орнаған жылдарды атаңыз

  8. Моңғолдардың ұлан -байтақ жерді басып алу себебі?

  9. Моңғолдардың негізгі қаруы.

  10. Моңғолдардың шығысқа жорығын кім басқарды?


ІІІ. Бейнефильм:Шыңғысхан жорықтары туралы бейнефильмнен қысқаша үзінді көрсетіледі.

Бейнефильмге байланысты сұрақтар:

  1. Моңғолдардың жеңіске жету себептерін айтыңыз

  2. Моңғол империясы ыдырауының негізінде Еуразияда қалыптасқан мемлекеттерді анықтаңыз?

  3. Моңғол империясының Еуразия халықтары тарихындағы алатын орны қандай болды?

Дескриптор:

    • Моңғолдардың соғыс жүргізу ерекшеліктерін біледі

    • Еуразияда қалыптасқан мемлекеттерді біледі

    • Ұлы Моңғол империясының Еуразия халықтары тарихында алатын орнын анықтайды.


КБ: топтар арасында «екі тілек», «бір жұлдыз» әдісі арқылы кері байланыс беріледі.

ІV: Топтық жұмыс:

1-тапсырма. «Джиксо» әдісін пайдалана отырып оқушыларға тақырыпқа байланысты тапсырмаларды (мәтін) бөліп беремін. Мәтінді оқып әр топтың баяндаушысы шығып кластер арқылы басқа топтарға түсіндіреді.

1-топ. Юань империясына сипаттама беріңіз.

Shape1

Дескрипторлар::

    • Юань империясының қалыптасуын сипаттайды;

    • Юань империясында мемлекет басшысын атай алады;

    • Юань империясының саяси жүйесін айта алады;

    • Юань империясының негізін қалаушысын анықтайды;

    • Юань империясының астанасын атай алады;

    • Империяның құлау себебін біледі.


2-топ. Алтын Орда мемлекетіне сипаттама беріңіз.

Shape2

Дескрипторлар:

    • Алтын Орданың негізін қалаушысын атай алады;

    • Алтын Орда мемлекетінің басты саяси тілін анықтайды;

    • Алтын Орда мемлекетінің астанасын атай алады;

    • Мұсылман дінінің қашан мемлекеттік дін деп аталуын біледі;

    • Алтын Орда мемлекеті кімнің тұсында шарықтау шегіне жеткенін айта алады;

    • Алтын Орда мемлекетінің талқандануын және құлауын біледі.



3-топ. Шағатай мемлекетін әңгімелеңіз.


Shape3

Дескрипторлар:

    • Шағатай мемлекетіне тиісті жерлерді біледі;

    • Орталығы болған қаланы атай алады;

    • Ақша реформасын жүргізген ханды атай алады;

    • Қай хан кезінде ислам мемлекеттік дін деп жарияланғанын біледі;

    • Шағатай мемлекеті қашан, қалай бөлініп кеткенін біледі.


4-топ. Хулагу мемлекетіне сипаттама беріңіз


Shape4

.

Дескрипторлар:

    • Хулагу мемлекетінің негізін қалаушысын біледі;

    • Хулагу мемлекетіне тиісті жерлерді айта алады;

    • Жергілікті ирандықтармен өзара жақындасуы қарқынды жүре бастағанын қай хан кезінде екенін біледі;

    • Ислам діні мемлкеттік дін деп қашан жарияланғанын айта алады;

    • Хулагу мемлекеті қашан бөлініп кеткенін біледі.

КБ: топтар арасында «екі тілек», «бір жұлдыз» әдісі арқылы кері байланыс беріледі.

V.: «Графикалық органайзер» әдісі арқылы кестені толтырыңыз (Жұппен жұмыс) 2-тапсырма

Моңғол шапқынлығы кезінде қалыптасқан мемлекеттер

Негізін қалаушы

Аумағы

Мемлекеттің құлауы

Юань империясы




Алтын Орда мемлекеті




Шағатай мемлекеті




Хулагу мемлекеті





Дескрипторлар:

    • Юань, Шағатай, Алтын Орда, Хулагу мемлекеттерінің негізін қалаушыларын біледі;

    • Юань, Шағатай, Алтын Орда, Хулагу мемлекеттерінің аумағын айта алады;

    • Юань, Шағатай, Алтын Орда, Хулагу мемлекеттерінің құлау себептерін және уақытын біледі.



Кері байланыс: «Жақсартатын бір сөйлем» әдісі

VI. .Кескін картамен жұмыс (жеке жұмыс)

3-тапсырма

Кескін картаға Моңғол мемлекетінің шекарасын және моңғолдар жаулап алған аймақтарды белгілеңіз.







Shape5


Дескриптор:

    • Кескін картада Моңғол мемлекетінің шекарасын көк түспен белгілейді;

    • Моңғолдар жаулап алған Қытай, Сібір, Қазақстан, Қырым, Рус территориясын қызыл түспен көрсетеді.

Кері байланыс: дұрыс жауаппен салыстыру.



Оқулық, суреттер, топқа бөлуге кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.









Смайликтер














https://rutube.ru/video/63c8f306f8f8763dba99366c4680f2cb/



















Оқулық,

смайликтер

























Оқулык,

Смайликтер












































Оқулық,

Смайликтер








<

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ