Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ М.Өтемісұлы "Мен,мен едім,мен едім" өлеңінің стильдік ерекшелігі.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Тарихи шындық пен көркемдік шешім. |
Мектеп: «Ұрбұлақ» жалпы орта мектеп |
||||||
Күні: 02.12.22ж |
Мұғалімнің аты жөні : Бекбосынова Агира |
||||||
Сынып:9 «Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
" Мен- мен едім, мен едім" өлеңінің стильдік ерекшелігі |
||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу |
||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: М.Өтемісұлының «Мен-мен едім, мен едім» шығармасындағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін табады. |
||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығармадағы ерлік көрінісін заманауи тұрғыда талдайды, салыстырады. |
|||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Ұрпақтар сабақтастығының мәнін түсінеді, өмірмен байланыстырып эссе жазу арқылы жаңашылдығына баға береді |
|||||||
Тілдік мақсат |
|
||||||
Оқушылар орындай алады:
|
|||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ақсүйек - қоғамдағы әлеуметтік топ. Дәстүр бойынша “қара халыққа” үстемдік етуші таңдаулы әулеттердің өкілдері Ақсүйек саналған. Луәзін – үнін көкке жеткізіп зарлату. Тебінгі – тұяқты малдың жұқалтаң қарлы жерлердегі жайылымы. |
|||||||
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||||||
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6 – құндылық) негізінде шынайы сезімге, ұлттық құндылықтарын дәріптеу, қазақтың батырларының ерлігін үлгі тұтуға, адамгершілікке, елін, жерін қорғауға тәрбиелеу. |
||||||
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі, тарих |
||||||
Алдыңғы оқу |
М. Өтемісұлы «Мен-мен едім,мен едім» өлеңі |
||||||
Сабақтың барысы |
|||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдер |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
Сабақтың басы 3 минут 2 минут Сабақтың ортасы 5 минут 5 минут
5 минут 5 минут 4 минут 3 минут 5 минут 3 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ынтымақтастық атмосфераны орнату. Сәлемдесу. Бүгінгі сабаққа сәттілік, белсенділік тілеу. Психологиялық аухал «Мен сені ... батырларға теңеймін» әдісі арқылы оқушылар шаттық шеңберіне тұрып бірін-бірі қазақтың батыр ұлдары мен қыздарына теңейді. Топтарға бөлу: «Батырды таңдаймын» әдісі арқылы ( ХVIII,Х!Х, XX ғасырларындағы батырлардың сурттерін құрастырып, таңдау арқылы топқа бөлінеді). 1-топ: «Махамбет» Қалықтаған аспанда
сұңқарымыз, 2- топ: «Бауыржан» Өзі батыр, өзі дана, сөз шебері
Бауыржан. 3-топ: «Қайрат» Мен қазақпын - даланың
ұланымын, Үй тапсырмасына шолу. «Сен-маған,мен-саған» әдісі арқылы оқушылар «Еңіреп жүрген ер едім» атты жазған эсселерін топпен алмасып,топтың ішінде ең үздігін таңдап оқытады.(Үш топтан бір оқушыдан шығып,үш оқушы оқиды) ЭССЕ жазуға арналған пайдалы тіркестер: Батыр, Нарында, еңіреп жүрген,батыр туса ел ырысы, екі тарлан, бөрі еді, ер ел үшін туады, ел үшін өледі, ер – намысты, жігерлі, қайратты, арыстандай айбатты. Жаңа сабақ Сабақ бастамасы: «Адамның жақсы болуы тегінде емес, тәрбиесінде, ақылында, өнер-білімінде. Адамға үш алуан адамнан мінез жұғады: ата-анадан, ұстазынан, құрбысынан.»-деп Абай атамыз айтқандай Махамбет,Бауыржан,Қайрат осы қасиеттерінің арқасында еліміздің батыры атанды. Ал, балалар сендерде ата-анадан, ұстаздан алған тәрбиелеріңмен Қазақстанның атағын шығаратын азаматы мен азаматшалары болыңдар! «Зымыран сұрақтар» әдісі Тақырыпты болжап, өткен білімдерін қайталау мақсатында сұрақтарға жауап беріңдер.
Дескриптор
Тапсырма. Әр топқа «Азаттық», «Батырлық», «Көтеріліс» сөздері беріледі. «Синквейн» әдісі арқылы тапсырма орындайды. 1. Зат есім (1) 2. Сын есім (2) 3. Етістік (3) 4. Сөйлем (4) 5. Синоним (5) Дескриптор:
Тапсырма. «Конверттегі сұрақ» әдісі.Махамбеттің шығармашылығын білу айдары бойынша конвертте берілген сұрақтарға топпен жауап беру. 1-топ:
Махамбеттің өзі туралы жырлаған
өлеңдері: Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |