Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Күні: 16.10.18 Сынып: 5 |
Мектеп: 119 Мұғалімнің аты –жөні: Г Баймуратова Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 5.1D |
Мұхиттардың зерттелуі |
||||||||||||||
|
оқу мақсаттары |
5.2.6.2. мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
.Барлық оқушылар: Мұхиттардың зерттелуін, ашылған жаңалықтар мен заңдылықтары жөнінде түсіндіреді. Оқушылардың басым бөлігі: Мұхиттарды бір-бірімен салыстырады, сипаттайды Кейбір оқушылар. Мұхиттардың географиялық орны туралы біледі. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Мұхиттарды зерттеу тарихын жүйелеп баяндайды |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Термин сөздер Теңіз-Море-Sea Мұхит-Океан- Ocean: |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоршаған ортаға,табиғатқа сүйіспеншілігін оятып, денсаулық , достық және айналадағыларға көмек көрсету дағдыларын дамытады. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих-мұхиттардың алғашқы зерттеушілердің тарихы Физика –эхолоттың көмегімен мұхит тереңдігін есептеу |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Материктер мен аралдар |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 2минут
4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Сәлемдесу. 2.Жағымды ахуал туғызу Үй тапсырмасын тексеру. «Сұрақтар жауыны»әдісі арқылы 1.Материктер туралы не білеміз?Еуразия,Африка,Солтүстік Америка,Оңтүстік Америка, Аустралия және Антарктида 2.Құрлық дегеніміз не? Жан-жағын мұхит пен теңіз қоршап жатқан құрғақ жер бөлігі. 3.Ең ірі материк? 3.Материктерді алғашқы ашқандар? 4. Христфор Колумб 5.М.П.Лазарев 7.Мұз жамылған-(Антрактида ) 8.Ауданы жағынан кіші және құрғақ-( Аустралия) 9.Ең ылғалды және жасыл материк-( Оңтүстік Америка) 10.Ең ыстығы-( Африка) 11.Ауданы ең үлкен-( Еуразия) 12.Қазақстан қай материкте орналасқан? Еуразия құрлығының орталық бөлігінде орналасқан. Бағалау. «Мадақтама» арқылы оқушыларды бағалаймын |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
4 минут 10 минут 5 минут 2 минут 5 минут Сабақтың соңы 5 минут 3 минут |
Жаңа сабақ ІV топқа бөлу. 1,2,3,4-сандарына санау арқылы бөлу. «Кинометафора» әдісі арқылы Қызығушылықты ояту.(Бейнематериал көрсету) Топтарға тапсырма беру. Мұхиттарды сипаттаңыз. 1-топ: Тынық мұхиты ( ашылуы тарихы, ауданы, аралдары) 2-топ: Атлант мұхиты 3-топ: Үнді мұхит 4-топ. Солтүстік мұзды мұхит Топ аралық бағалау: Қ.Б «Бірін-бірі бағалау» әдісі арқылы бағаланады Оқулықпен жұмыс.
S=V*t=1500*2=3000 1.Тапсырма «Ең ерекше»
2.Тапсырма. 1.Сипатына қарай мұхиттардың атауларын жазыңыз a) Мұхиттардың ішіндегі ауданы және көлемі жағынан ең үлкені, ең тереңі – ..................; b) Солтүстіктен оңтүстікке дейін 92 млн. км созылып жатқан ұзын мұхит, батыс жарты шарда орналасқан - .................; c) 75 млн. км жерді алып жатыр, көп бөлігі оңтүстік жарты шарда орналасқан - ..................; d) Ауданы, көлемі жағынан ең кішкентайы, солтүстік жарты шарда орналасқан - .................. . Дескриптор: -Мұхиттың ауданын жазады -мұхиттың атауын жазады -мұхиттың гографиялық орнын жазады Бағалау. «Балдық жүйемен»
Кері байланыс: «Желпуіш» (Веер) әдісі. Ойды жинақтап бүктелген қағазға ойларын жазады.
Үйге тапсырма: «Мұхит-адамдардың асыраушысы» деген тұжырымды қалай түсіндірер едің?
|
Бейнефильм
https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/erekshe-qorhalatyn-aumaqtar/lesson/adam-ehkologiyasy
Кітап Журналдар 5сынып оқулығы.
Үлестірме парақшалар |
|||||||||||||
|
. |
|||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||
|
«Сұрақтар жауыны» «Пікір алмасу» «Борт күнделігі»
|
«Желпуіш» әдісі Топтар бірін-бірі бағалайды «Өзін-өзі бағалау»
|
Қауіпсіздік ережелері |
|||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекция |
|
|
|||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
|
|||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма дайындау үлгісі
Пән____Биология_____________ ___7_-сынып
|
Бөлім Тақырып |
Адам-экожүйенің бір бөлігі
|
|||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.3.2.1-адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау. 7.3.2.2 – экожүйеге жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің салаларына мысалдар келтіру
|
|||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану,талдау |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Экожүйеге адамның тигізетін әсері туралы сипаттайды Экологиялық апаттарды жүйелеп, нақты мысалдармен көрсете алады. |
|||||||||
|
Тапсырма |
||||||||||
|
1.тапсырма
. 1 2 3 Суретке мұқият қараңыз 1,2, 3 сандарымен белгіленген экожүйе түрін анықтаңыз. Әр түрлі экожүйедегі тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына қандай факторлар әсер етуі мүмкін екенін болжаңыз. Жауабын кестеге жазыңыз
2.тапсырма. Өзіңіз тұратын өлкенің мысалында жергілікті экожүйе ерекшелігін сипаттаңыз. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|
||||||||||
|
Бағалау критерийi |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|||||||
|
-экожүйеге әсер ететін абиотикалық факторларды біледі
-экожүйеге әсер ететін биотикалық факторларды түсінеді
|
№1 |
- экожүйеге әсер ететін абиотикалық факторларды анықтайды;
- экожүйеге әсер ететін биотикалық факторларды анықтайды;
|
1
1 |
|||||||
|
- жергілікті жер экожүйесінің ерекшелігін сипаттайды |
№2 |
- жергілікті жер экожүйесінің ерекшелігін анықтай алады;
|
1
|
|||||||
|
|
|
|
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Мұхиттардың зерттелуі
Ашық сабақ. Мұхиттардың зерттелуі
Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Күні: 16.10.18 Сынып: 5 |
Мектеп: 119 Мұғалімнің аты –жөні: Г Баймуратова Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 5.1D |
Мұхиттардың зерттелуі |
||||||||||||||
|
оқу мақсаттары |
5.2.6.2. мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
.Барлық оқушылар: Мұхиттардың зерттелуін, ашылған жаңалықтар мен заңдылықтары жөнінде түсіндіреді. Оқушылардың басым бөлігі: Мұхиттарды бір-бірімен салыстырады, сипаттайды Кейбір оқушылар. Мұхиттардың географиялық орны туралы біледі. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Мұхиттарды зерттеу тарихын жүйелеп баяндайды |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Термин сөздер Теңіз-Море-Sea Мұхит-Океан- Ocean: |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоршаған ортаға,табиғатқа сүйіспеншілігін оятып, денсаулық , достық және айналадағыларға көмек көрсету дағдыларын дамытады. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих-мұхиттардың алғашқы зерттеушілердің тарихы Физика –эхолоттың көмегімен мұхит тереңдігін есептеу |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Материктер мен аралдар |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 2минут
4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Сәлемдесу. 2.Жағымды ахуал туғызу Үй тапсырмасын тексеру. «Сұрақтар жауыны»әдісі арқылы 1.Материктер туралы не білеміз?Еуразия,Африка,Солтүстік Америка,Оңтүстік Америка, Аустралия және Антарктида 2.Құрлық дегеніміз не? Жан-жағын мұхит пен теңіз қоршап жатқан құрғақ жер бөлігі. 3.Ең ірі материк? 3.Материктерді алғашқы ашқандар? 4. Христфор Колумб 5.М.П.Лазарев 7.Мұз жамылған-(Антрактида ) 8.Ауданы жағынан кіші және құрғақ-( Аустралия) 9.Ең ылғалды және жасыл материк-( Оңтүстік Америка) 10.Ең ыстығы-( Африка) 11.Ауданы ең үлкен-( Еуразия) 12.Қазақстан қай материкте орналасқан? Еуразия құрлығының орталық бөлігінде орналасқан. Бағалау. «Мадақтама» арқылы оқушыларды бағалаймын |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
4 минут 10 минут 5 минут 2 минут 5 минут Сабақтың соңы 5 минут 3 минут |
Жаңа сабақ ІV топқа бөлу. 1,2,3,4-сандарына санау арқылы бөлу. «Кинометафора» әдісі арқылы Қызығушылықты ояту.(Бейнематериал көрсету) Топтарға тапсырма беру. Мұхиттарды сипаттаңыз. 1-топ: Тынық мұхиты ( ашылуы тарихы, ауданы, аралдары) 2-топ: Атлант мұхиты 3-топ: Үнді мұхит 4-топ. Солтүстік мұзды мұхит Топ аралық бағалау: Қ.Б «Бірін-бірі бағалау» әдісі арқылы бағаланады Оқулықпен жұмыс.
S=V*t=1500*2=3000 1.Тапсырма «Ең ерекше»
2.Тапсырма. 1.Сипатына қарай мұхиттардың атауларын жазыңыз a) Мұхиттардың ішіндегі ауданы және көлемі жағынан ең үлкені, ең тереңі – ..................; b) Солтүстіктен оңтүстікке дейін 92 млн. км созылып жатқан ұзын мұхит, батыс жарты шарда орналасқан - .................; c) 75 млн. км жерді алып жатыр, көп бөлігі оңтүстік жарты шарда орналасқан - ..................; d) Ауданы, көлемі жағынан ең кішкентайы, солтүстік жарты шарда орналасқан - .................. . Дескриптор: -Мұхиттың ауданын жазады -мұхиттың атауын жазады -мұхиттың гографиялық орнын жазады Бағалау. «Балдық жүйемен»
Кері байланыс: «Желпуіш» (Веер) әдісі. Ойды жинақтап бүктелген қағазға ойларын жазады.
Үйге тапсырма: «Мұхит-адамдардың асыраушысы» деген тұжырымды қалай түсіндірер едің?
|
Бейнефильм
https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/erekshe-qorhalatyn-aumaqtar/lesson/adam-ehkologiyasy
Кітап Журналдар 5сынып оқулығы.
Үлестірме парақшалар |
|||||||||||||
|
. |
|||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||
|
«Сұрақтар жауыны» «Пікір алмасу» «Борт күнделігі»
|
«Желпуіш» әдісі Топтар бірін-бірі бағалайды «Өзін-өзі бағалау»
|
Қауіпсіздік ережелері |
|||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекция |
|
|
|||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
|
|||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма дайындау үлгісі
Пән____Биология_____________ ___7_-сынып
|
Бөлім Тақырып |
Адам-экожүйенің бір бөлігі
|
|||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.3.2.1-адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау. 7.3.2.2 – экожүйеге жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің салаларына мысалдар келтіру
|
|||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану,талдау |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Экожүйеге адамның тигізетін әсері туралы сипаттайды Экологиялық апаттарды жүйелеп, нақты мысалдармен көрсете алады. |
|||||||||
|
Тапсырма |
||||||||||
|
1.тапсырма
. 1 2 3 Суретке мұқият қараңыз 1,2, 3 сандарымен белгіленген экожүйе түрін анықтаңыз. Әр түрлі экожүйедегі тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына қандай факторлар әсер етуі мүмкін екенін болжаңыз. Жауабын кестеге жазыңыз
2.тапсырма. Өзіңіз тұратын өлкенің мысалында жергілікті экожүйе ерекшелігін сипаттаңыз. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|
||||||||||
|
Бағалау критерийi |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|||||||
|
-экожүйеге әсер ететін абиотикалық факторларды біледі
-экожүйеге әсер ететін биотикалық факторларды түсінеді
|
№1 |
- экожүйеге әсер ететін абиотикалық факторларды анықтайды;
- экожүйеге әсер ететін биотикалық факторларды анықтайды;
|
1
1 |
|||||||
|
- жергілікті жер экожүйесінің ерекшелігін сипаттайды |
№2 |
- жергілікті жер экожүйесінің ерекшелігін анықтай алады;
|
1
|
|||||||
|
|
|
|
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз














