Ашық сабақ Мұхиттармен байланысты апаттар 7 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ Мұхиттармен байланысты апаттар 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
География пәнінен Ашық сабақ 7 сынып
Материалдың қысқаша нұсқасы


Ақтөбе облысы Алға ауданыҮшқұдық орта мектебінің

география пәні мұғалімі Сатаева Майра Алексеевна

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Гидросфера



Мектеп: Үшқұдық орта мектебі

Күні: 18.12.24

Мұғалімніңаты-жөні:Сатаева Майра Алексеевна

Сынып:7 А


Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

Мұхиттармен байланысты апаттар

Оқу мақсаты

7.3.3.7- мұхитар мен теңіздермен байланысты апаттарды топтастырып, сақтану шараларын ұсынады

Сабақ мақсаты

Мұхиттар мен теңіздерде болатын апаттардың түрлерін атайды.

Алапат апаттардың жиі болатын аймақтарын картадан көрсетеді.

Мұхиттар мен теңіздерде болатын апаттардың алдын алу шараларын ұсынады.

Құндылықты дарыту

Жасампаздық және Жаңашылдық

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2минут















5 минут

Ұйымдастыру бөлімі:

Оқушылармен амандасу;

Сыныпты түгелдеу;

Психологиялық ахуалды қалыптастыру.«Көзге арналған жаттығу жасау»



Топқа бөлу.

Сынып мұхитта болатын апат аты бойынша 3 топқа бөлінеді.

1-топ: Торнадо; 3 -топ: Дауыл ;

2-топ: Цунами;

Үй тапсырмасын тексеру: Картамен жұмыс

Ағыстарды картадан көрсетіңіз



Оқушылар картамен жұмыс жасау барысында географиялық объектілерді жылдам табу үшін,көзге арналған жаттығулар жасады.







Дескриптор:

Жалпы 2 – балл:


  • Мұхиттағы жылы ағыстарды картадан көрсете алады- 1 балл

  • Мұхиттағы суық ағыстарды картадан көрсете алады – 1 балл




Мадақтау әдісі

Жарайсың!

Жақсы!







Өзін-өзі бағалау

2 балл















https://wordwall.net/resource/38906994


















Сабақтың ортасы

3 минут










7 минут














10 минут














































10 минут


























5 минут


















Қызығушылықты ояту:

Тәжірибе жасау

  1. «Толқын» Шыны ыдыстағы суға бір оқушы үрлейді.

Не байқадық? Неліктен суда қозғалыспайдаболады?

  1. Сол суғатассалынады. Су бетіндешеңбер-шеңбертолқындарпайдаболады. Шыныдағы су сыртқашығады. Қандайқұбылыстыбайқадыңдар?

Ал оқушылар бүгінгі тақырыбымыз бен мақсатымыз қандай деп ойлайсыздар?



«Цунами» «Тропиктік циклондар» атты видео көрсетіледі.

  1. Тропиктік циклондар дегеніміз не?

  2. Цунами қалай пайда болады?

  3. Мұхиттар мен теңіздерде қандай апаттар болады?



Топтық жұмыс:«QR-код» әдісі.

Мұхиттар мен теңізде болатын апаттардың пайда болу жолын анықтау,салдарын сипаттау,сақтану шарасын ұсыну.

1-топ: Торнадо

Торноданың пайда болу жолын анықтаңыз

Салдарын сипаттаңыз

Сақтану шарасын ұсыныңыз





Дескриптор

Балл саны

Торнадоның пайда болу жолын анықтай алады

1

Салдарын сипаттай алады

1

Сақтану шарасын ұсына алады

1





2-топ: Цунами

Цунамидің пайда болу жолын анықтаңыз

Салдарын сипаттаңыз

Сақтану шарасын ұсыныңыз





Дескриптор

Балл саны

Цунамидің пайда болу жолын анықтай алады

1

Салдарын сипаттай алады

1

Сақтану шарасын ұсына алады

1



3-топ. Дауыл

Дауылдың пайда болу жолын анықтаңыз

Салдарын сипаттаңыз

Сақтану шарасын ұсыныңыз






Дескриптор

Балл саны

Дауылдың пайда болу жолын анықтай алады

1

Салдарын сипаттай алады

1

Сақтану шарасын ұсына алады

1



Жұптық жұмыс: Кім жылдам? Дүниежүзінің физикалық картасынан мұхиттар мен теңіздерде болатын апаттарды кескін картаға түсіру және картадан көрсету.

Тынық мұхит, Ресей, Жапония, Оңтүстік-Шығыс Азия, Оңтүстік Америка. АҚШ







Дескриптор:

-Кескін картағамұхиттар мен теңіздерде болатын апаттарды түсіре алады;

-Картадан мұхиттар мен теңіздерде болатын апаттарды көрсете алады;




Бекіту: Тест

1.Тек тропиктік ендіктерде мұхиттардың үстінде болатын қарқынды күшке ие атмосфералық құйындар

А) тропиктік циклондар+

В) ураган

С) вилли-вилли

2. Кез келген құрылысты,жолында кездескеннің бәрін қиратып бөлшектеп тастауы мүмкін, мұхитта қатты жылдамдықпен айналатын қуатты құйын

А)Ураган

В)Цунами

С) Торнадо +

3.Қуатты тропиктік циклондардың Қиыр шығысындағы атауы

А) Дауыл

В)Тайфун +

С)циклондар

4. 2004ж 26 желтоқсанда Жер тарихындағы ең күшті апат орын алған мұхит

А) Үнді +

В)Атлант

С) Тынық

5.Халықты цунамиден қорғаудың дұрыс емес іс-шарасы қандай? А)цунамидің жақындағаны туралы халыққа ескерту

В)цунами болжамы

С))цунами аймағында халықты ұстау+

1 қадам. Оқушылартәжібиеніжасайды.

2 қадам. Толқынның пайда болуына не әсер ететінін айтады

Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды сабақ мақсатын өздері қояды.

MOZAIK.WEB платформасы арқылы 3D видео көреді. Сұрақтарға жауап береді











Оқушылар

Торнадо,цунами,дауылдың пайда болу жолын анықтайды- 1 балл

Салдарын сипаттайды - 1 балл

Сақтану шарасын ұсынады-1балл



































Оқушылар

-Кескін картаға мұхиттар мен теңіздерде болатын апаттарды түсіре алады-1балл

-Картадан мұхиттар мен теңіздерде болатын апаттарды көрсете алады-1 балл


















Оқушылар тақырып бойынша түсінгендерін қорытындылайды. Тест сұрақтарына жауап береді.



Жарайсыңдар!

Мадақтау әдісі

Жақсы,

жарайсың!

















Топтық бағалау дескриптор бойынша бағаланады.


3 балл











































Оқушылар дескриптор арқылы бір-бірін бағалайды.

Түрлі түсті қаламсап арқылы

2 балл















4-5 сұрақ-3 балл

2-3 сұрақ-2балл

1сұрақ-1балл



Барлығы:

3 балл


Шыны стакан,тас











MOZAIK.WEB платформасы 3D видео





































































Сабақтың соңы

3 минут

Рефлекция: Голограмма сағаты бойынша

Мен үшін құнды болды.

Себебі...

Үй тапсырмасы:

  • Қалауын бойынша бір мұхит туралы қызықты деректер жинақтау. (Видеоролик)

  • Сәйкестендіру тапсырмасын құрастыру.

  • Үш жауаптан тұратын тест құрастыру

Сабақ бойынша өз ойларын білдіреді.

Жарайсың!

Голограмма сағаты бойынша ауызша жауап береді.









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.12.2024
153
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі