Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация жариялап
2 млн. ₸ табыс табыңыз!
0 / 1
Материалға шағымдану
Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
1 бонус = 1 теңге
Бонусты сайттағы қызметтерге жұмсай аласыз. Мысалы келесі материалды жеңілдікпен алуға болады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түсінікті
2024-2025 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
Жүктеп алғыңыз келеді ме?
Ашық сабақ "My computer" 5 сынып
Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабаққа арналған көмекші құрал.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады.
Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
544
0 рет жүктелген
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Пәні | Ағылшын | Сыныбы: 5 | Күні: |
Тақырыбы | My computer . p-87 | ||
Мақсаты | To teach children school subjects. To teach using preposition of time: ‘on’, verb “have got” | ||
Күтілетін нәтиже | Pupils will be asking and talking about school timetableand working groups and pairs | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Pair and group work, STO technology | ||
Оқыту құралдары: | CDs, computer, vocabulary cards | ||
Сабақтың барысы: | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |
Org. moment. Warm-up. Phonetic drill. Vocabulary. Listening. Reading Pair work.Play a game. WritingActivity book. Home work Conclusion. | Trening. Work with picture. What can you see in the picture?“In my bag” Monday, Tuesday, Wednesday,Thursday, Friday, Saturday, Sunday, Every day, art,favourite, subject, lessonsEx:1p-87 /listen to the electronic book/ -How many lessons do you have?-What are they?-When is Art? 1.Choose odd word. 2.Missing letters Ex: 10, 13 p-90 You are very active in the lesson. Thank you for your attentively. Good bye! The lesson is over. You may be free. | Look at the picture, describe. Ch. repeat after the teacher Remember the words Listen and repeat. Read. Talk to friends. Ch. write what is letter missing, do the tasks. Make the dialogue. Let’s go |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІК ЖОСПАР
Пәні | Ағылшын | Сыныбы: 5 | Күні:12.12.17.12. |
Тақырыбы | Omar likes English. p-90-92 | ||
Мақсаты | To teach children school subjects. To teach using preposition of time: ‘on’, verb “have got” , Present simple | ||
Күтілетін нәтиже | Pupils will be asking and talking about school subjects and working groups and pairs | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Pair and group work, STO technology | ||
Оқыту құралдары: | CDs, computer, vocabulary cards | ||
Сабақтың барысы: | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |
Org. moment. Warm-up. Phonetic drill. Vocabulary. Listening. Reading Pair work.Play a game. WritingActivity book. Home work Conclusion. | Trening. Work with picture. What can you see in the picture?“Solomon Grundy” Monday, Tuesday, Wednesday,Thursday, Friday, Saturday, Sunday, science, art,favourite, subject, lessons,sports, chessEx:1,2,3 p-90-91 /listen to the electronic book/ - what subjects do you like?-Do you like English?-Are you good at … ? 1.Choose odd word. 2.Missing letters Ex: 14 p-92 You are very active in the lesson. Thank you for your attentively. Good bye! The lesson is over. You may be free. | Looked at the picture, described. Ch. repeat after the teacher Remember the words Listen and repeat. Read. Talking to their friends. Ch. write what is letter missing, do the tasks. Make the dialogue. Let’s go |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІК ЖОСПАР
Пәні | Ағылшын | Сыныбы: 5 | Күні:24.12.26.12. |
Тақырыбы | A day in my life. p-93-94 | ||
Мақсаты | To teach children words connected with meals, times and domestic activities. To teach using Present simpleTalking about domestic routine: times, activities, meals | ||
Күтілетін нәтиже | Pupils will be asking and talking about domestic routine: times, activities, meals and working groups and pairs | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Pair and group work, STO technology | ||
Оқыту құралдары: | CDs, computer, vocabulary cards | ||
Сабақтың барысы: | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |
Org. moment. Warm-up. Phonetic drill. Vocabulary. Listening. Reading Pair work.Play a game. WritingActivity book. Home work Conclusion. | Trening. Ex:1p-93 “Solomon Grundy”“Every day” To get up, go to bed, go to school, go home, school starts, finishes, do homework, to have breakfast/lunch, supper dinner/Ex:2,3 p-94 /listen to the electronic book/ - what time do you get up?-When do you read?-What subjects do you like?-What days don’t you go to school? 1.Choose odd word. 2.Missing letters Ex:3 p-94, ex:17p-96 You are very active in the lesson. Thank you for your attentively. Good bye! The lesson is over. | Read the chart and mark the time.Ch. repeat after the teacher Remember the words Listen and Read. Talking to their friends. Ch. write what is letter missing, do the tasks. Make the dialogue. Let’s go |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІК ЖОСПАР
Пәні | Ағылшын | Сыныбы: 5 | Күні: |
Тақырыбы | Is there a swimming pool? p-98-99 | ||
Мақсаты | To teach children words connected with different activities. To teach using there is/there are in the affirmative, negative, interrogative forms.Talking about likes and dislikes | ||
Күтілетін нәтиже | Pupils will be asking and talking about likes/dislikes and working groups and pairs | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Pair and group work, STO technology | ||
Оқыту құралдары: | CDs, computer, vocabulary cards | ||
Сабақтың барысы: | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |
Org. moment. Warm-up. Phonetic drill. Vocabulary. Listening. Reading Pair work.Play a game. Interview Home work Conclusion. | Trening. Ex:1p-98 “Every day” Gymnasium, library, canteen,disco, karate /judo, aikido, computer/ lessons, lessons in Art /Music, boxing/Ex:4,5 p-99 /listen to the electronic book/ - Is there a swimming pool? – yes, there is-Is there a flower? – no, there isn’t.-Are there any judo lessons?- no, there aren’t. 1.Do you like swimming? Ex;14 Ex:15,16 p-101 You are very active in the lesson. Thank you for your attentively. Good bye! The lesson is over. | Listen, point and sayCh. repeat after the teacher Remember the words Listen and Read. Talking to their friends. Int. to their friends Writing. Let’s go |
Бекітемін: Оқу ісі жөніндегі орынбасары: В.Г.Бустекова
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІК ЖОСПАР
Пәні | Ағылшын | Сыныбы: 5 | Күні: |
Тақырыбы | How many boys are there in your class? p-101-104 | ||
Мақсаты | To teach children words long, short, blondTo teach using questions: how many…are there, determiner: “any”Talking about boys and girls in the classroom | ||
Күтілетін нәтиже | Pupils will be asking and talking about boys and girls in the classroom and working groups and pairs | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Pair and group work, STO technology | ||
Оқыту құралдары: | CDs, computer, vocabulary cards | ||
Сабақтың барысы: | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |
Org. moment. Warm-up. Vocabulary. Listening. Reading Pair work. Play a game. Work with chart Home work Conclusion. | Trening. Work with picture. What can you see in the picture? With black hair, with blond hair, blue eyes, long hair, short hair, only, how many, let me see Ex:1,2,6,p-102 /listen to the electronic book/ - How many boys are there in your class?-Are there any boys from KZ? What is letter missing? Ex: 8p-103 Ex:9,10 p-103 You are very active in the lesson. Thank you for your attentively. Good bye! The lesson is over. | Look at the picture, describe. Remember the words Listen and Read. Talking to their friends. Find the letter. Count the boys, girls with …Fill in the chart. Writing. Let’s go |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІК ЖОСПАР
Пәні | Ағылшын | Сыныбы: 5 | Күні: |
Тақырыбы | Would you like some juice? p-139-142 | ||
Мақсаты | To teach children words connected with foodTo teach using questions: Would you like some …?Talking about food | ||
Күтілетін нәтиже | Pupils will be asking and talking about food and working groups and pairs | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Pair and group work, STO technology | ||
Оқыту құралдары: | CDs, computer, vocabulary cards | ||
Сабақтың барысы: | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |
Org. moment. Warm-up. Vocabulary. Listening. Reading Pair work. Matching. Play a game. Who is the quickest? Make the dialogueHome work Conclusion. | Trening. Interview 2-3 friends Pepsi, cake, coca-cola, water, tea, lemonade, milk, juice, meat, apple, oranges, hamburgers, delicious,sweet,wonderful, sour, terrible, awful.Ex:3,4,9,10 p-141 /listen to the electronic book/ Ex:5p-140What is letter missing? Ex: 6p-141 food/ drink Give the v.c.Ex:13,14 p-142 You are very active in the lesson. Thank you for your attentively. Good bye! The lesson is over. | Complete the poem. Talking. Remember the words Listen and Read. Matching words to the pictures. Writing to the box. Making dialogueWriting. Let’s go |
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)