|
Бөлімі: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау; 5.1.1.2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтайды. Әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыады, түрлі контекстерде салыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма.Талқылау. Мұғалім оқушыларға ойын ретінде мынадай тапсырма ұсынады. Тақтада көрсетілген түркі халықтарына жататын ұлттардың дұрыс атауын тауып, толтыруды тапсырады. Мысалы:
Сөздік: авар, әзербайжан, альбан, башқұрт, грузин, қазақ, қырғыз, қытай, кәріс. Монғол, неміс, татар, тәжік, тува, өзбек, украин, ұйғыр, хакас, филиппин. Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері 2-ші тапсырма.Талқылау. - Қандай халықтар түркі тілдес елдерге жатады? - Бұл халықтар несімен ұқсас? Оқушылардан түсінік беруді сұрайды. Түркі халықтарының қазақ халқымен ұқсастығы және айырмашылығы неде? -әдет-ғұрпында; -тілінде; -тұрмыс-салтында; -өмір тіршілігінде; -ұлттық киімінде; -тарихында; -дінінде; -музыка мен поэтикалық өнерде; -ән орындау дәстүрінде; Музыкалық аспаптарда. «Сендер осы сұрақтарға сабақтарда ізденіс жұмыстарын жүргізе отырып, жауап бере аласыңдар» деп түркі халықтарының музыкалық дәстүрін зерттеуді оқушыларға ұсынады. 3-ші тапсырма.Поиск информации.Түркі халықтарының музыкалық аспатары жайындағы ақпаратты және аспаптарда орындалған музыканы табыңыз: - қазақ халқының музыкалық аспаптары; - тува халқының музыкалық аспаптары; - өзбек халқының музыкалық аспаптары; - башқұрт халқының музыкалық аспаптары; - қырғыз халқының музыкалық аспаптары; Музыкалық аспаптар кестесін толтырыңдар. 4-ші тапсырма. Презентация. Тыңдалым. Музыкалық аспаптар кестесін көрсетіңдер және табылған түркі халықтарының музыкалық шығармасын тыңдаңдар Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері 1-ші тапсырма. Тыңдалым. «Угадай мелодию» ойыны Түркі тілдес халықтардың музыкалық шығармаларын тыңдап, табыңдар. Стиль мен жанрды анықтаңдар. 2-ші тапсырма. Поиск информации. Түркі тілдес халықтардың музыкалық аспаптары туралы аңызды тауып, оны айтып беріңдер. 3-ші тапсырма. Жаттау және орындау. Музыкасын К.Дуйсекеев жазған, сөздерін Ш.Сариев жазған «Домбыра туралы баллада» өлеңін жаттап, орындаңыз. |
«Түркі халықтарының музыкалық дәстүрлері» тақырыбын зерттеу үшін 3 сағат берілген. 1-ші тапсырма. Мұғалімге оқушыларды түркі тілдес халықтарымен таныстыру ұсынылады. Түркі тілдес халықтар туралы презентацияны дайындаңыз. 2-ші тапсырма. Оқушыларды 5 топқа бөліңіз және түркі тілдес халықтарының музыкалық аспаптары туралы ақпарат табуды ұсыныңыз. Ақпарат дереккөздерін ұсыныңыз. -ші тапсырма. Мұғалімге бұл тапсырманы «Угадай мелодию» ойыны формасында өткізу және алдыңғы сабақтағы түркі тілдес халықтардың әуенін жасау ұсынылады. 2-ші тапсырма. Мұғалім топтарда ақпаратты іздеу үшін дереккөздерді ұсыну қажет. 3-ші тапсырма. Өлеңнің сөздерін, нотысы мен аудиожазбасын дайындап қойыңыз.
|
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Музыкасын К.Дуйсекеев, сөздерін Ш.Сариев жазған «Домбыра туралы баллада» өлеңінің сөздері, ноталары.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бағалау. Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Үйге тапсырма: «Домбыра туралы баллада» Рефлексия: Мен не білдім? Бүгін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Рефлексия сұрақтарына жауап береді.
|
|
Рефлексия тақтайшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ музыка 5 сынып
Ашық сабақ музыка 5 сынып
|
Бөлімі: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау; 5.1.1.2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтайды. Әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыады, түрлі контекстерде салыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма.Талқылау. Мұғалім оқушыларға ойын ретінде мынадай тапсырма ұсынады. Тақтада көрсетілген түркі халықтарына жататын ұлттардың дұрыс атауын тауып, толтыруды тапсырады. Мысалы:
Сөздік: авар, әзербайжан, альбан, башқұрт, грузин, қазақ, қырғыз, қытай, кәріс. Монғол, неміс, татар, тәжік, тува, өзбек, украин, ұйғыр, хакас, филиппин. Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері 2-ші тапсырма.Талқылау. - Қандай халықтар түркі тілдес елдерге жатады? - Бұл халықтар несімен ұқсас? Оқушылардан түсінік беруді сұрайды. Түркі халықтарының қазақ халқымен ұқсастығы және айырмашылығы неде? -әдет-ғұрпында; -тілінде; -тұрмыс-салтында; -өмір тіршілігінде; -ұлттық киімінде; -тарихында; -дінінде; -музыка мен поэтикалық өнерде; -ән орындау дәстүрінде; Музыкалық аспаптарда. «Сендер осы сұрақтарға сабақтарда ізденіс жұмыстарын жүргізе отырып, жауап бере аласыңдар» деп түркі халықтарының музыкалық дәстүрін зерттеуді оқушыларға ұсынады. 3-ші тапсырма.Поиск информации.Түркі халықтарының музыкалық аспатары жайындағы ақпаратты және аспаптарда орындалған музыканы табыңыз: - қазақ халқының музыкалық аспаптары; - тува халқының музыкалық аспаптары; - өзбек халқының музыкалық аспаптары; - башқұрт халқының музыкалық аспаптары; - қырғыз халқының музыкалық аспаптары; Музыкалық аспаптар кестесін толтырыңдар. 4-ші тапсырма. Презентация. Тыңдалым. Музыкалық аспаптар кестесін көрсетіңдер және табылған түркі халықтарының музыкалық шығармасын тыңдаңдар Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері 1-ші тапсырма. Тыңдалым. «Угадай мелодию» ойыны Түркі тілдес халықтардың музыкалық шығармаларын тыңдап, табыңдар. Стиль мен жанрды анықтаңдар. 2-ші тапсырма. Поиск информации. Түркі тілдес халықтардың музыкалық аспаптары туралы аңызды тауып, оны айтып беріңдер. 3-ші тапсырма. Жаттау және орындау. Музыкасын К.Дуйсекеев жазған, сөздерін Ш.Сариев жазған «Домбыра туралы баллада» өлеңін жаттап, орындаңыз. |
«Түркі халықтарының музыкалық дәстүрлері» тақырыбын зерттеу үшін 3 сағат берілген. 1-ші тапсырма. Мұғалімге оқушыларды түркі тілдес халықтарымен таныстыру ұсынылады. Түркі тілдес халықтар туралы презентацияны дайындаңыз. 2-ші тапсырма. Оқушыларды 5 топқа бөліңіз және түркі тілдес халықтарының музыкалық аспаптары туралы ақпарат табуды ұсыныңыз. Ақпарат дереккөздерін ұсыныңыз. -ші тапсырма. Мұғалімге бұл тапсырманы «Угадай мелодию» ойыны формасында өткізу және алдыңғы сабақтағы түркі тілдес халықтардың әуенін жасау ұсынылады. 2-ші тапсырма. Мұғалім топтарда ақпаратты іздеу үшін дереккөздерді ұсыну қажет. 3-ші тапсырма. Өлеңнің сөздерін, нотысы мен аудиожазбасын дайындап қойыңыз.
|
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Музыкасын К.Дуйсекеев, сөздерін Ш.Сариев жазған «Домбыра туралы баллада» өлеңінің сөздері, ноталары.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бағалау. Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Үйге тапсырма: «Домбыра туралы баллада» Рефлексия: Мен не білдім? Бүгін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Рефлексия сұрақтарына жауап береді.
|
|
Рефлексия тақтайшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













