|
ҰМЖ тарауы: Натурал және бүтін көрсеткішті дәреже. |
МЕКТЕП: |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Натурал көрсеткішті дәреже ұғымы |
||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
7.1.2.1.натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу; |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: натурал көрсеткішті дәреженің анықтамасын біліп, қасиетін түсіну; Оқушылардың басым бөлігі: натурал көрсеткішті дәрежені анықтау; Кейбір оқушылар: натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін пайдаланып, есеп шығару; |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: дәреженің негізі, дәреже көрсеткіші, натурал көрсеткішті дәреже, дәрежеге шығару, квадраттау, кубтау, санның квадраты, санның кубы; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - Бiрнеше бiрдей көбейткiштердiң көбейтiндiсi дәрежемен алмастыуға бола ма? - Натурал көрсеткiштi дәреженi не үшiн бiлу керек? -а2 және а3 дәрежелерiн қалай атайды? |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
5-6 сыныптардағы математика курсын қайталау |
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 8 мин (2 мин) (2 мин) (4 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Көңілді күн» шаттық шеңберге тұрғызып, бір – біріне жақсы тілек айтқызу. Топқа бөлу: «2, 3, 4» әдісі бойынша сандардың еселігі арқылы 3 топқа бөлінеді: I топ – 2 санының , II топ – 3 санының , III топ – 4 санының еселігін айтады. Ширату жаттығуы: сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу. - Бiрнеше бiрдей көбейткiштердiң көбейтiндiсi дәрежемен алмастыруға бола ма? - Натурал көрсеткiштi дәреженi не үшiн бiлу керек? -а2 және а3 дәрежелерiн қалай атайды?
|
Слайд 1 Таратпа қағаздар |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 22 мин (10 мин) (4 мин) |
Білім дағдылары: білу; Белсенді оқыту: «Өзіндік мысал» әдісі . 1 .Тапсырма. Оқулықпен жұмыс жасайды.
Білім дағдысы: түсіну; Белсенді оқыту: «Мен не білдім?» әдісі 2 .Тапсырма: (I) Көбейтіндіні дәреже түрінде жазуды қолданып, өрнекті ықшамдаңдар.
Білім дағдысы: қолдану Белсенді оқыту: «Қатесін тап» 3. Тапсырма: (G) 1)Дәрежеге шығаруды жеке орындайды 2) Тапсырманы болған соң жұптасып, жұбының жауабын калькуляторды қолданып тексереді.
|
слайд 2 Ә.Н. Шыныбеков, Д.Ә. Шыныбеков Алгебра , Алматы «Атамұра» 2017 13 бет 1.1 – есеп
1.10 – есеп |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы 10 мин (8 мин)
(2 мин)
|
Білім дағдысы: қолдану Белсенді оқыту: «Жұмсақ ойыншық» әдісі Тапсырма (I): Тақырыпқа байланысты сұрақ дайындау, сол сұрақты жұмсақ ойыншық арқылы келесі топта отырған оқушыға қою.
Үйге таспсырма: №1.7, 1.8. Рефлекция: Кесте толтырады. Өз ойларын жазады.
|
Үлестірме қағаз
|
|
||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ – мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
||||||||||||||||
|
Оқушылардың қажеттілігін ескере отырып жеке, топпен жұмыс жасайды. Топтық жұмыс бойынша топқа мәтінді оқып, түсіндіреді. Барлық оқушылардың арасындағы кейбір оқушылардың көмегі арқылы тапсырманы орындайды. Өздерін білімдерін бағалау үшін тасырмаларды жеке орындайды. Бір – бірін бағалау үшін каолькуляторды қолданып, жұбының есебін тексереді. |
Оқушылардың сабақ кезінде үйренгендерін бағалау үшін өзін – өзі бағалау, өзара бағалау əдістері қолданылады. |
Дұрыс отыру, тыңдау, жазу, мәдениетті сөйлеу. АКТмен жұмыс жасағанда техника қауіпсіздік ережесін сақтау. |
|
||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Өтілген сабақтың оқу мақсаттары шынайы. Бүгінгі сабақта оқушылар натурал көрсеткішті дәреже ұғымымен танысып, есептер шығаруда қолдана алды. Оқушылар сабаққа белсене қатысты. Менің жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды. Оқушылар бір – бірін оқыту арқылы өздері де жақсы түсініп алды. Маған берілен уақыт аралығында үлгердім. Мен құрған жоспарыма түзету енгізген жоқпын. |
|
|||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Өзіндік мысал» әдісі бойынша оқушылар өз түсініктерін жеткізе алғаны. 2: «Жұмсақ ойыншық» әдісі бойынша бір – бірлеріне сұрақ қоюға талпынғандары. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Кері байланыс. 2: Топтық жұмыс Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Оқушылар сабаққа белсене қатысуға тырысты. С деңгейіндегі оқушы бағалау критерийіне сай есепті дұрыс шығарды. «Жұмсақ ойыншық» ойыншық әдісі бойынша А деңгейінің оқушысы ғана емес В,С деңгейіндегі оқушысы да сұрақтар қоюға тырысты. Бірақ олардың сұрақты дұрыс қоя алмайтынын анықтадым. Келесі сабақтарда оларды үнемі сұрақтармен жұмыс жасатып, математикалық тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастырамын.
|
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Натурал көрсеткішті дәреже ұғымы"
Ашық сабақ "Натурал көрсеткішті дәреже ұғымы"
|
ҰМЖ тарауы: Натурал және бүтін көрсеткішті дәреже. |
МЕКТЕП: |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Натурал көрсеткішті дәреже ұғымы |
||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
7.1.2.1.натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу; |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: натурал көрсеткішті дәреженің анықтамасын біліп, қасиетін түсіну; Оқушылардың басым бөлігі: натурал көрсеткішті дәрежені анықтау; Кейбір оқушылар: натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін пайдаланып, есеп шығару; |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: дәреженің негізі, дәреже көрсеткіші, натурал көрсеткішті дәреже, дәрежеге шығару, квадраттау, кубтау, санның квадраты, санның кубы; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - Бiрнеше бiрдей көбейткiштердiң көбейтiндiсi дәрежемен алмастыуға бола ма? - Натурал көрсеткiштi дәреженi не үшiн бiлу керек? -а2 және а3 дәрежелерiн қалай атайды? |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
5-6 сыныптардағы математика курсын қайталау |
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 8 мин (2 мин) (2 мин) (4 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Көңілді күн» шаттық шеңберге тұрғызып, бір – біріне жақсы тілек айтқызу. Топқа бөлу: «2, 3, 4» әдісі бойынша сандардың еселігі арқылы 3 топқа бөлінеді: I топ – 2 санының , II топ – 3 санының , III топ – 4 санының еселігін айтады. Ширату жаттығуы: сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу. - Бiрнеше бiрдей көбейткiштердiң көбейтiндiсi дәрежемен алмастыруға бола ма? - Натурал көрсеткiштi дәреженi не үшiн бiлу керек? -а2 және а3 дәрежелерiн қалай атайды?
|
Слайд 1 Таратпа қағаздар |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 22 мин (10 мин) (4 мин) |
Білім дағдылары: білу; Белсенді оқыту: «Өзіндік мысал» әдісі . 1 .Тапсырма. Оқулықпен жұмыс жасайды.
Білім дағдысы: түсіну; Белсенді оқыту: «Мен не білдім?» әдісі 2 .Тапсырма: (I) Көбейтіндіні дәреже түрінде жазуды қолданып, өрнекті ықшамдаңдар.
Білім дағдысы: қолдану Белсенді оқыту: «Қатесін тап» 3. Тапсырма: (G) 1)Дәрежеге шығаруды жеке орындайды 2) Тапсырманы болған соң жұптасып, жұбының жауабын калькуляторды қолданып тексереді.
|
слайд 2 Ә.Н. Шыныбеков, Д.Ә. Шыныбеков Алгебра , Алматы «Атамұра» 2017 13 бет 1.1 – есеп
1.10 – есеп |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы 10 мин (8 мин)
(2 мин)
|
Білім дағдысы: қолдану Белсенді оқыту: «Жұмсақ ойыншық» әдісі Тапсырма (I): Тақырыпқа байланысты сұрақ дайындау, сол сұрақты жұмсақ ойыншық арқылы келесі топта отырған оқушыға қою.
Үйге таспсырма: №1.7, 1.8. Рефлекция: Кесте толтырады. Өз ойларын жазады.
|
Үлестірме қағаз
|
|
||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ – мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
||||||||||||||||
|
Оқушылардың қажеттілігін ескере отырып жеке, топпен жұмыс жасайды. Топтық жұмыс бойынша топқа мәтінді оқып, түсіндіреді. Барлық оқушылардың арасындағы кейбір оқушылардың көмегі арқылы тапсырманы орындайды. Өздерін білімдерін бағалау үшін тасырмаларды жеке орындайды. Бір – бірін бағалау үшін каолькуляторды қолданып, жұбының есебін тексереді. |
Оқушылардың сабақ кезінде үйренгендерін бағалау үшін өзін – өзі бағалау, өзара бағалау əдістері қолданылады. |
Дұрыс отыру, тыңдау, жазу, мәдениетті сөйлеу. АКТмен жұмыс жасағанда техника қауіпсіздік ережесін сақтау. |
|
||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Өтілген сабақтың оқу мақсаттары шынайы. Бүгінгі сабақта оқушылар натурал көрсеткішті дәреже ұғымымен танысып, есептер шығаруда қолдана алды. Оқушылар сабаққа белсене қатысты. Менің жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды. Оқушылар бір – бірін оқыту арқылы өздері де жақсы түсініп алды. Маған берілен уақыт аралығында үлгердім. Мен құрған жоспарыма түзету енгізген жоқпын. |
|
|||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Өзіндік мысал» әдісі бойынша оқушылар өз түсініктерін жеткізе алғаны. 2: «Жұмсақ ойыншық» әдісі бойынша бір – бірлеріне сұрақ қоюға талпынғандары. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Кері байланыс. 2: Топтық жұмыс Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Оқушылар сабаққа белсене қатысуға тырысты. С деңгейіндегі оқушы бағалау критерийіне сай есепті дұрыс шығарды. «Жұмсақ ойыншық» ойыншық әдісі бойынша А деңгейінің оқушысы ғана емес В,С деңгейіндегі оқушысы да сұрақтар қоюға тырысты. Бірақ олардың сұрақты дұрыс қоя алмайтынын анықтадым. Келесі сабақтарда оларды үнемі сұрақтармен жұмыс жасатып, математикалық тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастырамын.
|
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















