Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: 1
|
Мектеп: № 24 жалпы
орта мектеп
|
Күні:
|
Оқытушының аты-жөні:
Іңкарбекова А
|
СЫНЫП: 2
«А»
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Натюрморт жасаймыз
|
Сабақ негізделген
оқу мақсаты (мақсаттары)
|
2.1.2.1 Бейнелеу
өнерінің негізгі түрлері мен жанрларын анықтап, олардың ерекше
өзгешеліктерін сипаттау.
2.1.3.1
Идеяларды талқылау және сұрақтар қою.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
-
Барлық
оқушылар: Натюрмортты салады және
әшекейлейді.
-
Оқушылардың басым
бөлігі: Натюрморттың пішімін
келтіріп алады, оны қалай жасайтындығын шешеді.
-
Кейбір
оқушылар: Шығармашылық
тапсырмаларды орындай біледі.
|
Бағалау
критерийлері:
|
-
Натюрморт салу және
әшекейлеу
-
Натюрморттың пішімін
келтіру, қалай жасайтындығын шешу
-
Шығармашылық
тапсырмаларды орындай білу.
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Натюрморт- жансыз,
қозғалмайтын заттар бейнеленген қылқалам
туындысы.
|
-
Натюрморт- Still
Life
-
Акварель-
-watercolor
-
Түс-Цвет-Colour
-
Композиция- Composition
|
Құндылыққа баулу
|
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Әдебиеттік оқу,
дүниетану, математика, орыс тілі, ағылшын
тілі.
|
Алдыңғы
білім
|
|
Сабақтың
барысы
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған
әрекеттеріңізбен алмастырыңыз)
|
Ресурстар
|
Басы
6
минут
|
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
Шаттық шеңбері құрылады
бір- біріне ізгі тілектер айтады.
Негізгі түстер арқылы 3
топқа бөлінеді.
1-топ:Қызыл
2-топ: Сары
3-топ: Көк
|
Түрлі түсті
карточкалар
|
Ортасы
20
минут
3
минут
3
минут
|
«Ой қозғау»
әдісі арқылы бүгінгі сабақтың
тақырыбы ашылады.
Оқушыларға бірнеше
сұрақтар қойылады, сол сұрақтардың жаубына қарай сабақтың тақырыбы
ашылады.
Натюрморт тұралы
түсінік беріледі.
Натюрморт (фр. nature morte – өлі табиғат) – бейнелеу өнері
жанрының бірі; қоршаған ортадағы бір құрылымға топтастырылған түрлі
тұрмыстық заттар мен жеміс-жидектерді, өсімдіктер, тағамдарды
бейнелеу. Натюрморт – жансыз заттар мен әр түрлі бейнеленген көркем
сурет құралымен орындалған көркем шығарма болып табылады. Натюрморт
-қарапайым, күрделі болып екіге бөлінеді. Қарапайым натбрморт екі,
үш заттан аспайтын, күнделікті тұрмыста қолданылатын қарапайым
заттардан, бұйымдардан тұрады. Ал, күрделі натюрморт көптеген
заттардың жиынтығынан
құралады.
Натюрморт алғаш рет ХVІІ ғасырдың басында Голландияда пайда болады.
Суретші қарабайыр тұрмыстың ең бір қарапайым көрнісін бейнелеген
мен қаншалықты сұлулық, қаншалықты поэзия таба
алады.
Постер
қорғау
Әр топ өздеріне
арналған тапсырмалармен жұмыс жасайды және оларды тақтаға шығып
қорғайды
(ТЖ)
1-топ
тапсырмасы: Суретке қарап, қарындаш
пен сызу
2-топ
тапсырмасы: Натураға қарап сурет
салу, бояу
3-топ
тапсырмасы: Жемістерден құралған
натюрмортты салу
Бағалау
критерийлері
|
Дескриптор
|
«Жұлдызша»
арқылы
Оқушыларға сұрақ
беріледі жауап бергендер жұлдызша алып отырады.
|
Суретке қарап қарындаш
пен сыза алады.
Оқушылар натураға қарап
сурет салады, бояйды
Жемістерден құралған
натюрмортты салады.
|
Сергіту
сәті
«Қос қарлығаш» әніне
билеу
|
Оқулықпен
жұмыс
Интерактивті тақта
арқылы натюрморт суреттері көрсету
|
Соңы
8
минут
|
«Алтын сандық»
әдісі
-Техникалық
сұрақ?
-Натюрморт қандай
мағынаны береді?
-Киіз үй
төбесіндегі«Шаңырақ»қандай мағынаны білдіреді?
-Ұлттық киімдерді
бейнелеуде көбірек неге көңіл бөлінеді?
-Мимика дегеніміз
не?
-Акварель қандай
мағынаны береді?
Сандық
ішінде сұрақтар жасырылған. Оқушылар сұрақтарға жауап
береді.
|
Қораптан
жасалған «Алтын сандық»
Рефлексия
парақтары
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не
істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай
тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық
және қауіпсіздік ережелері
АКТ
Құндылықтарменбайланыс
|
Қабілетті оқушыларға қосымша
тапсырмалар дайындаймын.
|
Түсті қарындаштар арқылы
бағалаймын.
|
|
Рефлексия
Бүгінгі сабақта болған
көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді
таңдау.
Түсінбедім Сұрағым
бар Түсіндім
|
Төменде
берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін
пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға
жауап беріңіз.
|
Бүгінгі сабақта барлық
міндеттер орындалып мақсатыма жеттім
Бүгінгі сабақта оқушылар
натюрморт тұралы түсінік алды.
Уақыттын үнемді
пайдаландым
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі
тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге
қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе
немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы
сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы
менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты
білдім?
1:
2:
|