|
Білім беру ұйымының атауы |
«№196 жалпы білім беретін мектеп» КММ |
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|
Бөлім |
Атақты тұлғалар |
|
Педагогтің аты-жөні |
Касенова.А.О. |
|
Күні: |
19.02.2026ж. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
№88 сабақ Негізгі және туынды етістік |
|
Сабақтың түрі: |
Аралас сабақ (5E моделі) |
|
Сынып: 3 «В» |
Қатысушылар
саны:15 |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау. 3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін/стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін)/жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар негізгі, туынды зат
есім/сын есім/етістікті анықтайды. |
|
|
|
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Ақпан айы: «Жасампаздық және жаңашылдық» Апта дәйексөзі: «Өнерлі бала - өрге жүзер» |
Сабақтың барысы
|
Сабақ тың кезеңі |
Педагогтің әрекеттері |
Оқушылардың әрекеттері |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдас тыру кезеңі 2 мин Өткенді пысық тау 5 мин |
1-кезең: ENGAGE – Қызықтыру Психологиялық ахуал: «Қимыл арқылы амандасу»
-Күлімдеңдер
-Қол бұлғаңдар -Бір-біріңе сәттілік тілеңдер .
Шапалақтаңдар -Балалар, біз не істедік? -Қимылды білдіретін іс-әрекет қай сөз табына жатады? -Етістік деген не? -Өткен сабақта қандай тақырыппен таныстыңдар? Үй тапсырмасын тексеру «STOP кадр» әдісі Жаңылтпашты жатқа айт.
Батыр бала батыл
болды, Жаңылтпашты тоқтаған жерден келесі бала жалғастырып айтады. Тоқтаған бөлігінде етістікті анықтайды. |
Оқушылар естіген қимыл-қозғалыстарын жасайды Оқушылардың жауабы: -Біз қимылдадық. -Етістікке жатады. (Ережесін айтады.) -Негізгі және туынды етістік (ережесін айтады) Жаңылтпашты жатқа айтады, негізгі және туынды етістікті анықтайды. |
Дескриптор: көңіл-күйді тексеру арқылы сабақ басталуға дайындық деңгейін анықтайды
Бағалау критерийі: Жаңылтпашты жатқа айтады, негізгі және туынды етістікті анықтайды. Дескриптор:*Жаңылтпашты жатқа айтады-1б * Негізгі және туынды етістікті анықтайды- 1б |
ЕРЕЖЕ
|
|
Ортасы (18- мин) 5 мин |
2-кезең: EXPLORE – Зерттеу • Бұл тұлғаларды не біріктіреді? • Оларды жеңіске жеткізген не? «Кітапхана» әдісі Мәтінмен жұмыс 20-жаттығу. Тұңғыш қазақ палуаны Қажымұқан Мұңайтпасов – әлемге танымал болған тұңғыш қазақ палуаны. Ол өзінің спорттық жолын Петербургте бастады. Қажымұқан Франция, Германия, Бельгия, Түркия, Америка сияқты ірі мемлекеттерде өткен белдесулерде жеңіске жетті. Ол барлығы 26 мемлекетте болды. Осы сындарда Қажымұқан 48 алтын, күміс және қола медальдарға ие болған. 1927 жылы оған «Қазақ даласының батыры» атағы берілді. Тыңдалым Екінші мәтінді тыңдау «Қар кесегі» әдісі -Қажымұқан Мұңайтпасов кім? -Ол спорттық жолын қайда бастады? -Қай мемлекеттерде өткен белдесулердің жеңімпазы? -Қажымұқан қандай медальдарға ие болды? -Оның әлемге танымал болуының сыры неде? Дәптермен жұмыс: Етістіктерді теріп дәптерге жазады. Негізгі және туынды етістік екенін анықтайды. 3-кезең: EXPLAIN – Түсіндіру Жұппен жұмыс ЖИ«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 21-жаттығу Берілген суреттер арқылы зат есімдерді анықтау және сол сөздерден туынды етістік жасау. Кезек -не? (зат есім) Кезек+те -не істе? (етістік) Ой-не? (зат есім) Ой+ла-не істе? Шеге-зат есім Шеге+ле-етсітік Би-зат есім Би+ле -етістік Тұз-не? Тұз+да-не істе? |
-Екеуі де әлемге аты шыққан адамдар. -Екеуі де палуан. Мәтінмен жұмыс:берілген мәтінді өздері оқып шығады. Тізбектеп дауыстап оқып шығады. ЖИ арқылы екінші мәтінді тыңдайды. Сұрақ-жауап «Қар кесегі» әдісі арқылы сұраұтарға жауап береді. Мәтінді талдау парағымен жұмыс 1. Ғылыми-танымдық мәтін мен көркем мәтіннен кемінде 2 ұқсастық табады, кемінде 2 айырмашылық табады. Етістіктерді дәптерге теріп жазады. Дәптермен жұмыс. Етістіктерді екі бағанаға теріп жазады. Берілген суреттер арқылы топпен не екекнін анықтайды.Туынды етістік жасайды. Берілген суреттерден зат есімді анықтайды. |
Бағалау критерийі: Оқушы мәтіннің түрін дұрыс анықтайды. Екі ортақ белгілерін табады және екі айырмашылықтарын жазады. Дескриптор:
*Мәтін түрін ажыратады-
1б *Екі айырмашылығын жазады- 1б
Бағалау критерийі: Оқушы берілген зат есімнен дұрыс туынды етістік жасайды.
Дескриптор: *Суреттен зат есімдерді табады-1б * Туынды етістік құрастырады-1б |
Қажымұқан Мұңайтпасов
Елдос Сметов Мәтіндер: 1) «Қажымұқан Мұңайтпасов туралы қысқа мәлімет» (ғылыми-танымдық)
2)ЖИ Елдос Сметов жайында қысқа көркем мәтін.
|
|
Бекіту (8 мин) |
4-кезең: ELABORATE –Қолдану (бекіту) «BUBLE DOUBLE» әдісі |
Негізгі және туынды етістікті салыстырып айырмашылығын, ортақ белгілерін жазады. |
Бағалау критерийі: Негізгі етістік пен туынды етістіктердің айырмашылығы мен ортақ белгілерін жазады. Дескриптор:
* Негізгі етістікті дұрыс анықтады. 1б. |
|
|
Рефлексия 5 мин 2 мин |
5-кезең: EVALUATE – Бағалау Рефлексия парағы: Өз-өзін бағалау, сыныптасын бағалау.
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не қызықты болды? |
Оқушылар жұмыс парағына, дескриптордағы белгілеген баллдарын тақтада белгілейді.
Сыныптасын бағалау. Сабақта қандай әдістің ұнағанын айтады. Қандай тапсырма қиын болғанын жазады. |
Оқушылар жұмыс парағына , дескриптордағы белгілеген баллдарын тақтада белгілейді.
|
Рефлексия парағы: Өзін-өзі бағалау жұмыс парағы
|
|
Үй тапсырма сы |
23-жаттығу Берілген сөздерді жазып, сөздердің туынды етістік екенін дәлелдеу. |
|
|
|
Қосымша жұмыс
«Синквейн» (5 жолды өлең)
1-жол – 1 зат есім
(тақырып)
2-жол – 2 сын
есім
3-жол – 3
етістік
4-жол – 4 сөзден тұратын
сөйлем
5-жол – Тақырыпқа синоним (1
сөз)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Негізгі және туынды етістік. 5 Е моделімен.
|
Білім беру ұйымының атауы |
«№196 жалпы білім беретін мектеп» КММ |
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|
Бөлім |
Атақты тұлғалар |
|
Педагогтің аты-жөні |
Касенова.А.О. |
|
Күні: |
19.02.2026ж. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
№88 сабақ Негізгі және туынды етістік |
|
Сабақтың түрі: |
Аралас сабақ (5E моделі) |
|
Сынып: 3 «В» |
Қатысушылар
саны:15 |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау. 3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін/стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін)/жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар негізгі, туынды зат
есім/сын есім/етістікті анықтайды. |
|
|
|
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Ақпан айы: «Жасампаздық және жаңашылдық» Апта дәйексөзі: «Өнерлі бала - өрге жүзер» |
Сабақтың барысы
|
Сабақ тың кезеңі |
Педагогтің әрекеттері |
Оқушылардың әрекеттері |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдас тыру кезеңі 2 мин Өткенді пысық тау 5 мин |
1-кезең: ENGAGE – Қызықтыру Психологиялық ахуал: «Қимыл арқылы амандасу»
-Күлімдеңдер
-Қол бұлғаңдар -Бір-біріңе сәттілік тілеңдер .
Шапалақтаңдар -Балалар, біз не істедік? -Қимылды білдіретін іс-әрекет қай сөз табына жатады? -Етістік деген не? -Өткен сабақта қандай тақырыппен таныстыңдар? Үй тапсырмасын тексеру «STOP кадр» әдісі Жаңылтпашты жатқа айт.
Батыр бала батыл
болды, Жаңылтпашты тоқтаған жерден келесі бала жалғастырып айтады. Тоқтаған бөлігінде етістікті анықтайды. |
Оқушылар естіген қимыл-қозғалыстарын жасайды Оқушылардың жауабы: -Біз қимылдадық. -Етістікке жатады. (Ережесін айтады.) -Негізгі және туынды етістік (ережесін айтады) Жаңылтпашты жатқа айтады, негізгі және туынды етістікті анықтайды. |
Дескриптор: көңіл-күйді тексеру арқылы сабақ басталуға дайындық деңгейін анықтайды
Бағалау критерийі: Жаңылтпашты жатқа айтады, негізгі және туынды етістікті анықтайды. Дескриптор:*Жаңылтпашты жатқа айтады-1б * Негізгі және туынды етістікті анықтайды- 1б |
ЕРЕЖЕ
|
|
Ортасы (18- мин) 5 мин |
2-кезең: EXPLORE – Зерттеу • Бұл тұлғаларды не біріктіреді? • Оларды жеңіске жеткізген не? «Кітапхана» әдісі Мәтінмен жұмыс 20-жаттығу. Тұңғыш қазақ палуаны Қажымұқан Мұңайтпасов – әлемге танымал болған тұңғыш қазақ палуаны. Ол өзінің спорттық жолын Петербургте бастады. Қажымұқан Франция, Германия, Бельгия, Түркия, Америка сияқты ірі мемлекеттерде өткен белдесулерде жеңіске жетті. Ол барлығы 26 мемлекетте болды. Осы сындарда Қажымұқан 48 алтын, күміс және қола медальдарға ие болған. 1927 жылы оған «Қазақ даласының батыры» атағы берілді. Тыңдалым Екінші мәтінді тыңдау «Қар кесегі» әдісі -Қажымұқан Мұңайтпасов кім? -Ол спорттық жолын қайда бастады? -Қай мемлекеттерде өткен белдесулердің жеңімпазы? -Қажымұқан қандай медальдарға ие болды? -Оның әлемге танымал болуының сыры неде? Дәптермен жұмыс: Етістіктерді теріп дәптерге жазады. Негізгі және туынды етістік екенін анықтайды. 3-кезең: EXPLAIN – Түсіндіру Жұппен жұмыс ЖИ«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 21-жаттығу Берілген суреттер арқылы зат есімдерді анықтау және сол сөздерден туынды етістік жасау. Кезек -не? (зат есім) Кезек+те -не істе? (етістік) Ой-не? (зат есім) Ой+ла-не істе? Шеге-зат есім Шеге+ле-етсітік Би-зат есім Би+ле -етістік Тұз-не? Тұз+да-не істе? |
-Екеуі де әлемге аты шыққан адамдар. -Екеуі де палуан. Мәтінмен жұмыс:берілген мәтінді өздері оқып шығады. Тізбектеп дауыстап оқып шығады. ЖИ арқылы екінші мәтінді тыңдайды. Сұрақ-жауап «Қар кесегі» әдісі арқылы сұраұтарға жауап береді. Мәтінді талдау парағымен жұмыс 1. Ғылыми-танымдық мәтін мен көркем мәтіннен кемінде 2 ұқсастық табады, кемінде 2 айырмашылық табады. Етістіктерді дәптерге теріп жазады. Дәптермен жұмыс. Етістіктерді екі бағанаға теріп жазады. Берілген суреттер арқылы топпен не екекнін анықтайды.Туынды етістік жасайды. Берілген суреттерден зат есімді анықтайды. |
Бағалау критерийі: Оқушы мәтіннің түрін дұрыс анықтайды. Екі ортақ белгілерін табады және екі айырмашылықтарын жазады. Дескриптор:
*Мәтін түрін ажыратады-
1б *Екі айырмашылығын жазады- 1б
Бағалау критерийі: Оқушы берілген зат есімнен дұрыс туынды етістік жасайды.
Дескриптор: *Суреттен зат есімдерді табады-1б * Туынды етістік құрастырады-1б |
Қажымұқан Мұңайтпасов
Елдос Сметов Мәтіндер: 1) «Қажымұқан Мұңайтпасов туралы қысқа мәлімет» (ғылыми-танымдық)
2)ЖИ Елдос Сметов жайында қысқа көркем мәтін.
|
|
Бекіту (8 мин) |
4-кезең: ELABORATE –Қолдану (бекіту) «BUBLE DOUBLE» әдісі |
Негізгі және туынды етістікті салыстырып айырмашылығын, ортақ белгілерін жазады. |
Бағалау критерийі: Негізгі етістік пен туынды етістіктердің айырмашылығы мен ортақ белгілерін жазады. Дескриптор:
* Негізгі етістікті дұрыс анықтады. 1б. |
|
|
Рефлексия 5 мин 2 мин |
5-кезең: EVALUATE – Бағалау Рефлексия парағы: Өз-өзін бағалау, сыныптасын бағалау.
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не қызықты болды? |
Оқушылар жұмыс парағына, дескриптордағы белгілеген баллдарын тақтада белгілейді.
Сыныптасын бағалау. Сабақта қандай әдістің ұнағанын айтады. Қандай тапсырма қиын болғанын жазады. |
Оқушылар жұмыс парағына , дескриптордағы белгілеген баллдарын тақтада белгілейді.
|
Рефлексия парағы: Өзін-өзі бағалау жұмыс парағы
|
|
Үй тапсырма сы |
23-жаттығу Берілген сөздерді жазып, сөздердің туынды етістік екенін дәлелдеу. |
|
|
|
Қосымша жұмыс
«Синквейн» (5 жолды өлең)
1-жол – 1 зат есім
(тақырып)
2-жол – 2 сын
есім
3-жол – 3
етістік
4-жол – 4 сөзден тұратын
сөйлем
5-жол – Тақырыпқа синоним (1
сөз)
шағым қалдыра аласыз













