Ашық сабақ "Нейрон түрлер" 9 сынып.

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ "Нейрон түрлер" 9 сынып.

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 9 сынып үшін. Ашық сабақ дайын ресурстарымен.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар

18

Сабақ тақырыбы: Нейрондардың түрлері мен қызметтері, синапс және медиаторлар

Модельдеу №2 «Жүйке ұлпасын зерттеу»

Бөлім:

9.2 Координация және реттелу, Биофизика

Педагогтің аты-жөні:

Жумагельдина Дидар

Күн:

Сыныбы : 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Нейрондардың түрлері мен қызметтері, синапс және медиаторлар Модельдеу №2 «Жүйке ұлпасын зерттеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.7.1- жүйке жасушасының құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;

9.1.7.2 -жүйке ұлпасының қызметі мен құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар нейрон түрлерінің құрылыс ерекшеліктерін анықтайды.

Суреттен нейронның құрылымдық бөліктерін белгілейді;

Нейронның құрылым бөліктерін қызметімен байланыстырады.

Синапс ерекшелігін түсінеді

Құндылықтарды

дарыту


Негізгі түсініктерді талдау кезінде сыныптасының пікірімен санасу, әркімнің пікірін құрметтеу.

Бірге жұмыс істеу мен жоспарлау кезінде өзара ынтымақтастықты қалыптастыру.

Дені сау ұрпақ және Қазақстанның зияткерлік әлеуетін арттыру жолында оқушылардың ғылымға деген қызығушылығын арттыру


Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



2 мин

«Білім заряды» үлестіреді.

Нейронның импульс, яғни әлсіз электр тогын өндіретінін білеміз. Яғни нейронға заряд өте қажет.

Сондықтан Бүгінгі сабақтағы білімдеріңіз мыныдай электр зарядымен бағаланатын болады. Яғни заряд жинап өз жүйке жасушаларыңызды пайдалы ақпараттармен толтыратын боласыздар.

Оқушылар жақсы тілекпен бір- біріне гүл шоқтарын ұсынып, «Білім гүлі» әдісі бойынша топтарға бөлінеді.

Көңілді орта қалыптастыру.










Мұғалім үлестірген заряд белгілерін жинап, нейрон суретіне жапсыру арқылы бағалау парағын жүргізеді.

Кері байланыс:

Мұғалімнің оқушыларға тілегі айтылады.

Түрлі түсті гүлдер


4мин

ІІ Үй тапсырмасы

«Еске түсіру»

П:21Тірі ағзалардың бөліп шығару өнімдері. Learning Apps платформасында «Сәйкестендіру» тапсырмасы.

«Ой қозғау» әдісі

Тақтада нейрон, нейрон қызметі тақырыбында суреттер.

Не көріп, не байқадық,

білетінімізді ортаға саламыз.


Миың суреті

Алдын ала берілген түсті қағазы бар оқушылар тақтаға кезекпен шығып сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.

Өткен тақырып бойынша білімдерін еске түсіреді.

( жауап беретін оқушы Flippity платформасы арқылы анықталады Спиннер)

Қойылған сұрақтарға жауап береді, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.

Сабақ мақсаты:

9.1.7.1 − жүйке жасушасының құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;

9.1.7.2 − жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау 

Кері байланыс:

Мадақтау

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»,

«Өте дұрыс»,

«Керемет»

т .б

жауап берген оқушыларға заряд белгісін үлестіру.

Экран

https://learningapps.org/23637445





Жұпқа бөліну

(Flippity платформасы арқылы анықталады Спиннер)

https://flippity.net/rp.php?c=%D0%90%D0%B6%D0%B0%D1%80,%D0%9D%D2%B1%D1%80%D0%BC%D2%B1%D1%85%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%82,%D0%A4%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B0%D1%82,%D2%AE%D0%BC%D1%96%D1%82,%D0%90%D1%81%D1%8B%D0%BB%D0%B6%D0%B0%D0%BD,%D0%96%D0%B0%D1%81%D0%BC%D0%B8%D0%BD,%D0%9C%D0%B0%D2%93%D0%B6%D0%B0%D0%BD,%D0%95%D0%BB%D0%B4%D0%B0%D1%80,%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%88,%D0%A1%D0%B0%D0%BD%D0%B6%D0%B0%D1%80,%D0%90%D1%8F%D1%83%D0%BB%D1%8B%D0%BC&t=Random%20Name%20Picker


Оқушылар Flippity платформасы арқылы жұпқа бөлінеді


Flippity платформасыСпиннер



7 мин

ІІІ . Жұптық жұмыс

Оқушыларға «yes-no-po» тапсырмасы үлестіріледі. Тыңдалым дағдысын арттыру үшін берілген тапсырма.

Білімді толықтыру үшін дарын онлайн платформасымен жұмыс оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді.

Ұсынылған тапсырманы мұқият оқып шығады.

Видеоны мұқият тыңдайды.

Берілген тапсырманы жұпта орындайды.

Бағалау: 4-5 дұрыс болса 2заряд,

2-3 дұрыс болса 1 заряд


1. Нейрон импульстерді қысқа өсінділер арқылы алады, сигналды жүйке талшықтарын түзетін ұзын өсінділермен береді.

2.

3.

4.

5.



Кері байланыс:

Өзін өзі бағалау

Дескриптор:

-тұжырымның дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды;

Жалпы балл- 5


https://youtu.be/sFokrODpt-8?si=9_f12LCbl9N97F_aОкулык

Сабақтың ортасы




13 мин

ІV Топтық жұмыс.

(Flippity платформасы арқылы анықталады Спиннер)

Модельдеу № 2

«Жүйке ұлпасын зерттеу»

1-топ «Аксон »

2-топ « Нейрон»

3-топ «Дендрит»

Мақсат міндеттерімен танысады.

  1. Сәйкестендіру

  2. Микропрепаратты көріп шығып, моделін дайындау.

1-топ нейронның 3Д моделін жасау

2-топ нейронның моделін жасау ермексаздан

3- топ нейронның моделін жасау қағаздан

Оқулықта берілген кестені толтырады.

Кері байланыс:Топтар бірін бірі бағалайды.

Дескриптор:

Микропрепараттан жүйке ұлпасын анықтайды;

-Нейронның моделін жасайды;




А4, А3 форматтар, компьютер, ғаламтор желісі, стикерлер, түрлі түсті қағаздармаркерлер , ермексаз, ноутбук.

3 минут

Сергіту сәті

«Нейрондар»

Тізбектеліп тұрып нұсқау бойынша әрекет етеді.

Мадақтау

«Жарайсыңдар!»



5 ми нут

Сабақты бекіту тапсырмалары.

Куиз платформасы арқылы тапсырма орындауға нұсқаулық береді.

Орындап болған соң қатемен жұмыс орындайды.




Тест тапсырмасы:

1.Бір нейрон мен екінші нейронның байланысы не деп аталады?

А) медиатор

Б) синапс

В) миелин

Г) рецептор

2. Медиаторлар деген не?

А) сигналдарды өңдеуші

Б) аралық жасушалар

В) нейронның қысқа өсіндісі

Г) ақпаратты беруші

3. Нейрон бұлшықет жасушасымен байланысқанда түзіледі?

А) нейронұлшықет синапсы

Б) нейрон-безді синапсы

В) нейрон-аксон синапсы

Г) нейрон-нейрон синапсы

4. Сигналды өткізу жылдамдығы жоғары болады?

А) аралық нейрондарда

Б) серік жасушаларда

В) миелинденген аксонда

Г) миелинденбеген аксонда

5.Мидың ақ затын түзеді?

А) дендрит

Б) аксон

В) дене

Г) рецептор

6. Жүйке импульсі жасуша денесіне өтеді?

А) аксон арқылы

Б) глия жасушалары арқылы

В) дендрит арқылы

Г) бездер арқылы

7.Не себепті тұщы су жануарлары аммиак бөледі?

А) себебі ол жануарлар ағзасында сұйықтық тапшы.

Б) себебі ол жануарлар үшін суды үнемдеудің қажеті жоқ.

В) себебі тұщы суда аммиак қосындылары көп;

Г) себебі аммиак суда тез ерид

8 .Аммиактан улы емес сұйық қосылыс?

А) несепнәр

Б) мүсәтір спирті

В) зәр қышқылы

Г) гуанин

9.Жүйке жүйесінің негізгі жасушасы?

А) дендрит

Б) аксон

В) дене

Г) нейрон

10.Рефлекс доғасындағы нейрондардың қандай түрлері бар?

А) сезгіш, қозғыш, өткізгіш;

Б) қоздырушы , тежеуші

В) неронаралық, секреторлық

Г) сезгіш, қозғалтқыш, аралық;

Дескриптор:

-Тақырыпқа байланысты негізгі ұғымдар мен түсініктерді біледі;

-ЖЖ. бөлімдерінің қызметін анықтайды.

- нейрон түрлерінің құрылыс ерекшеліктерін анықтайды (3ұпай)




Бағалау: 8-10 дұрыс болса 3 заряд,

5-7 дұрыс болса 2 заряд

3-4 дұрыс болса 1 заряд



2-косымша

Тапсырма жазылған парақтар







Сабақтың соңы

2 мин

Кері байланыс


Google Forms платформасы арқылы кері байланыс орнатамыз. Жіберілген ссылка бойынша жауаптарды жібере қойыңдар.

«Білім заряды» бағалау парағы арқылы оқушы бағасын таныстыру


Платформа арқылы сабаққа кері байланыс жасайды





«Білім заряды» бағалау парағы арқылы өз жинаған балдарын айтады.

Кері байланыс:

Мадақтау

«Жарайсыңдар!»


Кесте

1 мин

Үй тапсырмасы §22 оку































Модельдеу №2 «Жүйке ұлпасын зерттеу»

Мақсаты:


Жұмыс барысы:

  1. Сәйкестендіру

  2. Дайын микропрепараттан жүйке жасушасын анықтап , моделін дайындау.



Дескриптор:

Дайын микропрепараттан жүйке ұлпасын анықтайды;

-Нейронның моделін жасайды;




Тапсырма 1 : Сәйкестендіру тапсырмасын орындаңыз.





Тапсырма 1:





Тапсырма 2 : Дайын микропрепараттан жүйке жасушасын анықтап , берілген заттарды пайдаланып нейрон моделін дайындаңыз.


Қорытынды:








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
17.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі