Материалдар / ашық сабақ оғыздар 6 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ашық сабақ оғыздар 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
түрлі әдіс тәсілдерді пайдалануға болады
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

      382 бұйрыққа сәйкес негізделген қысқа мерзімді жоспар


Бөлім:

6.1 VI - IX ғасырлардағы Қазақстан

Педагогтің аты-жөні

Мұратова СС

Күні:

28.09.2023

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Оғыз мемлекеті.

Зерттеу сұрағы: Қазақстанның орта ғасырлар тарихында Оғыз мемлекетінің алатын орны қандай?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау

Сабақтың мақсаты

- Оғыз мемлекетінің құрылу тарихын әңгімелейді;

- Оғыз мемлекетінің даму ерекшеліктерін түсіндіреді;

- VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды;

Бағалау критерийлері



  • VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіреді;

  • VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды;

Ойлау дағдысының деңгейі:

Білу,түсіну,қолдану



Тарихи концепт

Интерпретация, ұқсастық пен айырмашылық


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі

Сабақтың

басы

Амандасу

Оқушы«Түрліше сөйлейміз» тренингі

Оқушылар әртүрлі елдердің тілдері (Қазақстан, Ресей, Қытай, Түркі) арқылы амандасады.

Оқушыларды 3 топқа бөлу www.flippity.net платформасы бойынша.



Оқушылар өткен сабақтарда Атлах шайқасы туралы wordwall.net платформасы арқылы сұрақтарға жауап береді.

1.Атлах шайқасы халықтар шайқасы болды ма?

2.Атлах шайқасының арабтар үшін маңызы қандай болды?

3.Атлах шайқасы халықтар шайқасы болды ма?

4. 751 жылы Атлах шайқасында қай жақтың әскері жеңіске жетті?

Оқушылар әр тілде амандасады


Платформада көрсетілген бойынша топқа бөлініп отырады






Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау





https://www.flippity.net/RandomNamePicker.htm




https://wordwall.net/es/resource/39425861/қайталау-сұрақтары





Сабақтың

ортасы

Тақырыпқа сәйкес бейнеролик көрсету бойынша тақырыпты ашу


  • Бейнебаянда қандай мемлекет жөнінде айтылған?

  • Қалай ойлайсыздар бұл мемлекеттің Қазақстан тарихында маңызы зор ма?

  • Бүгін біз қандай тақырыпты қарастыратын боламыз?

Тақырыпқа байланысты тірек сөздермен танысу:

Жабғу- Оғыз мемлекетiнiң басшысы, жоғары билеушiсі;

Сюбасшылар-Әскердiң бас қолбасшысы;

Атабектер- Мұрагерлер тәрбиелеу үшiн арнайы қамқоршылар;



1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс

Топтық жұмыс

«Джигсо» әдісі

Тарихи концепт: интерпретация

Зерттеу тақырыптары

- Оғыз мемлекетінің құрылуы

- Оғыздардың шаруашылығы


Мәтіннен не түсінді?

Мәтінде не қызықтырды?

Мәтінде не түсініксіз болды?





ЕБҚ (2-топ мінез-құлық проблемасы бар) оқушыны сөйлету үшін қолдау көрсетемін.


Дескриптор:

-Оғыз мемлекетінің қашан құрылғанын біледі;

-Оғыздардың қандай шығармаларда кездесетінін атайды;

-Оғыздардың орталығын атай алады;

-Оғыздардың жартылай көшпелі, жартылай отырықшы мал шаруашылығымен айналысқанын анықтайды;

-Оғыздардың егін шаруашылығы туралы түсіндіреді;

-Оғыздардың кәсіпшілік пен қолөнерін түсіндіреді;




2-тапсырма. Жеке жұмыс

«Тарихи диктант» әдісі 

Тарихи концепт: маңыздылық

  1. Махмұд Қашғари оғыздардың бастапқы кезде _______тайпаға бiрiгiп, боз оқ және үш оқ деген екi топқа бөлiнгендiгiн келтiредi.

  2. Оғыз мемлекетiнiң басшысы, жоғары билеушiсі ________ деп аталды

  3. Оғыз мемлекетi Еуразия тарихында маңызды рөл атқарды. Олар ________ жылы Киев Русiмен одақтаса отырып, Хазар қағанатын талқандады.

  4. 985 жылы Оғыз билеушісі Киев князы Владимирмен одақтаса отырып, _______жеңдi.

  5. Х ғасырда Сырдариядан Кавказға дейiнгi аумақ ___________ аталды.

ЕБҚ (2-топ мінез-құлық проблемасы бар) оқушыдан тапсырманың жауабын тапқандығын сұрап қолдау көрсетемін.


Дескриптор:

- Махмұд Қашғари оғыздардың бастапқы кезде неше тайпаға бiріккенін атайды

- Оғыз мемлекетiнiң басшысы, жоғары билеушiсі қалай аталғанын табады

- Оғыз мемлекетi қай жылы Киев Русiмен одақтаса отырып, Хазар қағанатын талқандағанын атайды

-985 жылы Оғыз билеушісі Киев князы Владимирмен одақтаса отырып, кімді жеңгенін табады

-Х ғасырда Сырдариядан Кавказға дейiнгi аумақты атайды.


3-тапсырма. Жұптық жұмыс

«Кластер» әдісі 

Тарихи концепт: маңыздылық

Шахмәлік кезінде Оғыз мемлкетінің көркею себеін анықта










Әли ханның тұсындағы мемлекеттегі наразылығын көрсетеді















ЕБҚ (2-топ мінез-құлық проблемасы бар) оқушыға қасындағы жұбымен бірге тапсырманы орындауына қолдау көрсетемін.

Дескриптор:

  • Шахмәлік кезінде Оғыз мемлкетінің көркею себебінің кемінде 3-ін атайды


  • Әли ханның тұсындағы мемлекеттегі наразылығының кемінде 3-ін анықтайды


4-тапсырма. Жұптық жұмыс

«Венн диограммасы» әдісі

Тарихи концепт: ұқсастық пен айырмашылық

Оқулықтытағы мәтінді пайдалана отырып оқушылар Оғыз мемлекеті мен Батыс Түрік мемлекетінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын атайды.

ЕБҚ (2-топ мінез-құлық проблемасы бар) оқушыны жұбымен бірге сөйлету үшін қолдау көрсетемін.


Дескриптор:

-Оғыздардың ерекшеліктерін анықтaйды;

-Батыс Түрік мемлекетінің ерекшеліктерін анықтaйды;

-Оғыз мемлекеті мен Батыс Түрік мемлекетінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдайды;



Ұсынылған бейнероликке қарай отырып оқушылар жаңа тақырыбын және оқу мақсатын анықтайды

















Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасап кестені толтырады





















Материалды жүктеу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!