Ашық сабақ "Омоним, синоним, антоним туралы не білдім?"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Омоним, синоним, антоним туралы не білдім?"

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақтың жас мамандарға пайдасы бар.
Материалдың қысқаша нұсқасы





Бөлім: Дені саудың жаны сау

Пәні қазақ тілі

Мектеп:

Педагогтің тегі,аты,әкесінің аты


Күні:

Сынып: 2 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Антоним, синоним, омоним туралы не білдім?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау;

2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау


Сабақтың мақсаты

Тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


Психологиялық ахуал қалыптастыру.Қатар-қатар тізіліп,

Оқушыға лайық.

Қолымызды жіберіп,

Түп-түзу боп тұрайық.

Жақсы болып сабақта,

Әдеп сақтау сәніміз.

Отыруға нақпа-нақ,

Дайындалдық бәріміз.

I - қатар – жай отыр,

II- қатар – тез отыр,

III – қатар – сен де отыр,

Сабақ бастар кез боп тұр!

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

«Бес қадам» әдісі

1. «Антоним»

1. Сөз дегеніміз не?

2.Антоним дегеніміз не?

3.жақсы сөз антонимі

4. ащы сөзінің антонимі

5. Алма сөзіне сөйлем құра

2 топ: «Синоним»

1. Синоним дегеніміз не?

2.Ақ сөзінің антонимі

3. бас сөзіне сөйлем құра

4. Қорқақ сөзнің синонимі

5. Сұлу сөзнің синонимі

3. Топ « Омоним» тобы

1. Омоним дегеніміз не?

2.Жуан сөзінің антонимі

3.Ұстаз сөзінің синонимі

4. ара сөзіне сөйлем құра.

5.Қой сөзіне сөйлем құра

Оқушылар өлеңді хормен айтады




Сұрақтарға жауап береді

Жарайсыңдар!

Бағалау доптар арқылы өтеді.












5 мин

Оқу мақсатымен таныстыру

«Салыстырып оқимын» әдісі

Тақырыбына қарап,өлең не туралы екенін болжа

«Оқу мен ойын» өлеңін оқу.

-Өлең неліктен «Оқу мен ойын» деп аталған?

-Қарамен жазылған сөздің омоним бола алатынын дәлелде.

-Дереккөздерден футболшылар туралымәлімет ізде.

(ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма

Өлеңді мәнерлеп оқу

Өлеңтақырыбыбойыншаоныңмазмұнынболжайды.Сұрақтарғажауапбереді.Өлеңдімәнерлепоқиды.Өлең-дегінегізгіойдыанықтайды.Қақпасөзінің омоним сөзбо-латынынайтады.

Өлеңмазмұныбойыншақойылғансұрақтарғажауапбереді. Өлең не туралы екенінанықтайды.

ҚБ

Бағалау критерийі:

Тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды

Дескриптор:

  • өлеңнің тақырыбы бойынша мазмұнын бол-жайды;

  • сұрақтарғажауапбереді;

  • өлеңдіоқиды;

  • қосымшаақпараттаралады.


Футбол доптары

Сабақтың ортасы 10 мин

Оқулықпен жұмыс.

Жақша ішіндегі сөздердің тиістісін қойып,сөйлемді көшіріп жаз.Жақшадағы сөздердің антонимін табады

1- топ Ермахан - мықты боксшы.

2- топ Зеренің үйі мектептен алыс.

3- топ Көне кітаптарды жыртуға болмайды.


Мықты сөзінің антонимін табады

Жақша ішіндегі сөздердің тиістісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады.

Жақшадағы сөздердің антонимін табады.

Жарайсыңдар!

Бағалау доптар арқылы өтеді.





оқулық

3 мин

Сергіту сәті



Жарайсыңдар!


10 мин

Топтық жұмыс:

«Тез ойла» әдісі

Нұсқаулық:Тірек сөздерді пайдананып, «Жеңіс» тақырыбына мәтін құрастырып жаз.Әр жұп бір тірек сөзді алып бір сөйлем құрайды.

Жеңіс

Қазақстанда боктан олимпиада өтті. Олимпиадаға әртүрлі мемлекеттің боксшылары қатысты. Біздің елімізден Серік Сәпиев қатысты. Ол алтын жүлдені жеңіп алып, Бекзат Саттарханов ізін жалғады. Алаңда көк туымыз желбіреп,әнұран шырқалды. Бұл жеңіске бүкіл қазақ халқы қуанды.

Тірек сөздерді пайдаланып мәтін құрап жазады

ҚБ 1-10 балдық жүйе

Бағалау критерийі:

Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды Дескриптор:

-Тірек сөздерді пайдаланып мәтін құрайды.

-көркем ,әдемі етіп жазады


Қима сөз

5мин

МК, Т.Сабақты бекіту

Кері байланыс «Медаль»

-Бүгінгі сабақта не ұнады?

-Сабақтан қандай ой түйдің?

-Бүгінгі сабақтан алған білімің үшін өзіңе қандай баға бересің?

Рефлексия «Медаль»

Үйге :25 - жаттығу




ҚБ қойылады

.


Қорытынды

5 мин




















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.05.2023
1488
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі