|
Күні: 21.10.2021 |
Сынып: 3 «Л» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім: |
Айтбек Шолпан Ермухаметқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.2.2.1 – жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттау Көпшілігі: омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктеріне мысалдар келтіру Кейбіреуі:омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың маңызын түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттайды Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін айыра біледі Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың маңызын түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән бойынша оқыту мақсаты: Оқушылар орындай алады: омыртқасыз және омыртқалы жануарлар туралы біледі,ерекшеліктерін сипаттайды. Оқытудың тілдік мақсаты: Оқушылар орындай алады:омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттап,айтып бере алады. Омыртқалылар дегенді қалай түсінесіңдер? Омыртқалылардың омыртқасыздардан айырмашылығы қандай? Сипатта. Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың маңызы қандай? Неліктен олар маңызды деп ойлайсыңдар? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Қоршаған ортаның алуан түрлі тіршілігін сақтап ,елге,жерге құрметпен қарау. -бір-біріне құрметпен қарау; -кішіпейілділікке үйрену; -шыншыл болу; Құндылықтарға баулу топтық жұмыс, жұптық жұмыс барысында жүзеге асырылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жануарлардың түрлері туралы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Сұрақ-жауап әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың Жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут
5 минут
5 минут
15 минут
2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. «Шаттық шеңберіне» тұрып, бір – біріне сәттілік тілеу.
Үй тапсырмасын сұрау «Сұрақ-жауап» әдісі
ҚБ: «От шашу» әдісі
«Миға шабуыл» (суретпен жұмыс) Суреттен қандай жануарларды көрдіңдер? Қандай топтарға жіктер едіңдер?
(омыртқасыздар) (омыртқалылар) Жәндіктер) Жануарлар
Суреттегі жануарлар қосмекенділер, құстар, бунақденелілер, жорғалаушылар Бүгін ендеше жануарлардың тағы қандай топтарға бөлінетінін білетін боламыз. Оқушыларды осы жануарлардың түрлері бойынша 4 топқа бөлу. 1-топ қосмекенділер, 2-топ құстар, 3-топ бунақденелілер, 4-топ жорғалаушылар Әр сұраққа жауап берген оқушылар жануарлар арқылы бағаланып отырады.
Жұмбақ Неліктен жоғарғы сөреде төртінші жануардың қаңқасы жоқ? Қаңқаның қызыл сызықпен көрсетілген бөлігі қалай аталатынын білесің бе? Омыртқа-сүйек пен бұлшық етті біріктіріп ұстап тұратын тірек. Алайда жануарлардың бәрінде бірдей омыртқа болмайды. Жануарлар омыртқалы және омыртқасыз болып екі топқа бөлінеді екен. Омыртқалы жануардың омыртқасыз жануардан қандай айырмашылығы бар деп ойлайсыңдар? (Кейбір жануарларда омыртқа бар, ал кейбір жануарларда омыртқа жоқ).Дұрыс айтасыңдар. Ал омыртқа деген не? Қанекей бәріміз арқамызда орналасқан омыртқаларымызды ұстап көрейік. Сол сияқты кейбір жануарларда омыртқа бар, ал кейбірінде омыртқа жоқ болғандықтан омыртқалы және омыртқасыз жануарлар деп екіге бөлген. Омыртқа-сүйек пен бұлшық етті ұстап тұратын тірек.
Оқулықпен жұмыс Суреттегі жануарлардың қайсысында омыртқа жоқ? Оларға сәйкес келетін әріптерден сөз құра. Бұл сөз омыртқаның басты қызметін білдіреді. (тірек). Қорытынды жаса: Қандай жануарда омыртқа болмайды?
ҚБ: от шашу Сергіту сәті «Көңілді күн» |
Слайд 1 Слайд 2 Жануарлардың суреттері
Топ аттарын тарату Топ ережесін айту
Бүркіт Балық Тасбақа суреттері Ит,балық,үйрек, медуза суреттері
Медуза туралы видеоролик
слайд
Видеоролик |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут
5 минут |
Топтық жұмыс: 1-топ. «Сәйкестендіру» әдісі Суреттерді қарап отырып, жануарлардың құрылыс ерекшеліктеріне қарап сипаттайды: Омыртқасыздар,омыртқалылар
Дескриптор: Омыртқалы жануарларды тауып жазады; Омыртқасыз жануардарды жазады; Омыртқалы және омыртқасыз жануарларды кестеге сәйкес жіктейді .
2-топ. «Мозаика» әдісі Берілген суреттің қималарынан омыртқалы жануарлардың қаңқаларын құрастырып, кестеге сәйкес толтырыңдар.
-Қандай жануарлардың қаңқасы берілген екен? -Берілген жануарлардың барлығы омыртқалы деп ойлайсыңдар ма?
Дескриптор: -Омыртқалы жануарлардың қаңқаларын қималардан құрастырады; -Кестеге сай жануарларды сәйкестендіреді. ҚБ: от шашу
3-топ. «Түсіндіру және сипаттау» Суреттерде берілген жануарлардың тіршілік ету ортасын анықтаңдар.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Айтбек Шолпан Ермухаметқызы Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Ашық сабақ "Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар" 3 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ "Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар" 3 сынып
3.2.2.1 – жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу
Барлығы: - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттау
Көпшілігі: омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктеріне мысалдар келтіру
Кейбіреуі:омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың маңызын түсіндіру
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||












