Материалдар / Ашық сабақ Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар/ 3 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар/ 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар/ 3 сынып
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Жануарлар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

09.10.2024ж

Сынып:

3 «В»


Сабақтың тақырыбы:

6 сабақ. Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.2.1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу;

3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату;

Сабақтың мақсаты:

Қаңқасының болуына қарай жануарлардың қалай топтасатынын білетін болады

Құндылықтар және оның мақсаты:

Тәуелсіздік және отаншылдық

Қоршаған ортаға қамқорлық жасау


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс тар

Сабақ

тың басы

3минут








Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут

































Сергіту сәті

2 минут










































































Сабақты қорыту

5минут






































Кері байланыс

5 минут



Психологиялық ахуалды жақсарту

Сабаққа сәттілік тілеу

Топқа бөліну:

  1. топ: Әуе,жер беті жануарлары

  2. топ: Топырақта мекендейтін жануарлары

  3. топ: Су жануарлары

Топ ережесін еске түсіру

Өткенді пысықтау learningapps

Платформасы арқылы өткен материалды «Өсімдіктер мен жануарлардың өзара байланысы» тақырыбын пысықтау

  1. Жануарлар немен тыныс алады?(оттекпен)

  2. Жануарлар баспана ретінде нені пайдаланады?(өсімдіктерді)

3.Оттекті неден аламыз?(өсімдіктерден)

4.Өсімдіктің тұқымы қалай таралады?( жануарлар,су, жел)

5.Тірі ағзаларға нелер жатады?(адам,жануарлар,өсімдік)

6.Суретпен жұмыс Жыртқыш аң( сілеусін)

7.Сагуаро кактусы қай жерде өседі?

8.Сагуаро кактусын қандай жануарлар қорек етеді?








Жаңа тақырып

Сабақтың мақсатымен таныстыру. Қаңқасының болуына қарай жануарлардың қалай топтасатынын білетін болады

Қоршаған ортаға қамқорлық жасау

1-тапсырма

Жұптық жұмыс

«Топтастыр» айдары

Жануарларды топтастыр.Қандай топ құрадың?

Жануарлардың қай белгісіне қарап топқа біріктірдің?

-Балалар, жануарлардың алуан түрлері болады. Олар суда, жердің топырақ қабатында, әуе, жер бетінде тіршілік етеді. Олар өз өмір сүру ортасына бейімделген.

Суретпен жұмыс. Жануарлар түрлерімен танысу.

2-тапсырма

Ұжымдық жұмыс

Суретін тап.

Әр жануардың қаңқасын тап. Қай жануардың қаңқасын таба алмадың? Неліктен?

Берілген суреттердегі жануарлардың қаңқасын тауып орналастыр

Оқулықпен жұмыс

Мұғалімнің түсіндірмесі

Жануарды рентгенге түсіру

Омыртқа -адам мен жануар қаңқасының негізгі бөлігі. Жануарлардың барлығында бірдей омыртқа бола бермейді. Омыртқасы жоқ жануарларды омыртқасыз, омыртқасы бар жануарды омыртқалы деп атайды. Омыртқа  бүкіл дененің тірегі.


Топтық жұмыс «Ойлан, бөліс» Қима қағаздар таратылады. Әр топ өзіне тиісті жануарларды таңдап омыртқалы, омыртқасыз жануарларға бөліп топтастырады.

  1. топ: Әуе,жер беті жануарлары

  2. топ: Топырақ жануарлары

3- топ: Су жануарлары


«Пазл ойыны» https://learningapps.org/watch?v=pw13hyexa24

Бейнетаспа Медуза туралы қызықты мәлімет

Медузалар — Жердегі ең ежелгі жануарлардың бірі. Олардың түр-түрі бар.

Олар динозаврлардан да бұрын пайда болған
Медузалардың сүйектері жоқ, сондықтан олардың тасқа айналған түрін ешкім тапқан жоқ. Алайда ғалымдар да олардың мұхитта жүзіп жүргеніне аз дегенде 500 миллион жылдай болғанын растайтын дәлелдер бар. Негізінде, медузалар шамамен 700 миллион жылдай бұрын пайда болған болуы да мүмкін. Олар 98% судан тұрады
Медузалар мұхит толқындарында бірқалыпты тербеліп, қоршаған ортамен бірлесіп кеткендей көрінеді. Оның себебі олар түгелдей дерлік судан тұрады. Толқындар медузаларды жағаға шығарып тастағанда олар бірнеше сағаттың ішінде буға айналып, толықтай жоқ болып кетеді. Олардың миы жоқ, тек қалдықты жүйке жүйесі бар. Сондай-ақ олардың жүрегі жоқ. Медузалар планетағы ең қауіпті тіршілік иелерінің қатарына жатады
Медузалар уының күші олардың түріне қарай өзгереді. Әлемдегі ең улы медузаға кубомедуза жатады: оның бір шағуының өзінен ересек адам бірнеше минутта өліп кетуі мүмкін. Оған қоса, медузаның шаққан жері қатты ауырады: адам удан емес, ауырсынудан болатын шоктан қайтыс болуы мүмкін екен.



Сергіту сәті













3-тапсырма Жеке жұмыс Оқулық бойынша тапсырмалар орындайды.

«Анықта» айдары


Омыртқа

сыз

омыртқалы

Әуе



топырақ .жер беті



су



Жануарлардың қайсысының омыртқасы жоқ. Оларды ата. Жануарларды тіршілік ортасына қарай топтастыр.


«Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы кері байланыс

-Адам мен жануар қаңқасының негізгі бөлігі --------------(омыртқа)

-Омыртқасы жоқ жануар------(омыртқасыз)

-Омыртқасы бар жануарларды-------(омыртқалы)

-Медузаның қаңқасы--------(болмайды)

-Омыртқасыз әуе жануарлары-----(ұшатын бунақденелер)

-топрақта тіршілік ететін омыртқалы жануар--------(көртышқан, кеміргіш тышқан,саршұнақ)



Үй тапсырмасы

Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар

4-тапсырма

«Зерттеу күнделігі» әдісі

Зерттеу сұрағы:

Ауладан қандай омыртқалы және омыртқасыз жануарларды кездестіруге болады?

Зерттеу әдісі: бақылау

Зерттеу жоспары:

1.Мектеп, үй ауласын бақыла

2.Неғұрлым көбірек жануар табуға тырыс.

3.Табылған әр жануардың атын эжазып ал немесе фотосуретке түсір.

4.Сыныпта жануарларды омыртқасыздар және омыртқалылар тобына бөл.

5.Жұмыстың нәтижесін жаз.Достарыңмен талқыла.

6.Қорытынды жаса.

Емен жаңғағы

Рефлексия



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Бір команда, бір әлем екенін сезіндіру




Үй тапсырмасын тексертеді











Топтастыру жасайды

















Тапсырмалар

ды орындайды







Сұрақтарға жауап береді




Тыңдалым






Жануарларды топтастырады.


Тапсырманы топта орындайды.
















Пазыл құрастырады.

Бейнетаспаға назар аударады.















































Жаттығу жасайды





Жеке жұмыс жасайды


Дәптермен жұмыс жасайды


Тапсырмалар

ды орындайды



Сұрақтарға жауап береді



















Үй тапсырмасын алады





















Кері байланыс береді








Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:


«Жаңғақ жинау» әдісі



Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді-1б


Тамаша!























Дескриптор:

Жануарларды ұқсастығына қарай топтастырады-1б

















Дескриптор:

Жануарлардың қаңқаларын ажырата алады-1б






Кереметсіңдер!





Дескриптор:

Жануарларды омыртқалылар мен омыртқасыздарға жіктей алады-1б







Керемет!































ДескриптоР:

Суреттегі жануарға сипаттама жасайды-1б














Дескриптор:

Зерттеу жұмысын жүргізе алады-1б

Жануарлар туралы білімі бар-1б





Дескриптор:

Омыртқалы жануарларға сипаттама жасайды-1б



Тамаша!










«Емен жаңғағы» әдісі

Суреттер





Суреттер




https://learningapps.org/watch?v=p26edk56k24














Оқу құралдары






Әлеуметтік желі








Жұмыс дәптері











Қимылдар








Суреттер













Оқулық




https://www.youtube.com/watch?v=zQFnJLgsYxQ









Кесте










Оқулық




Кері байланыс тақтасы







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!