|
Күн: 09.10.2018ж |
Сынып: 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.2.2.1 – жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттау Көпшілігі: омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктеріне мысалдар келтіру Кейбіреуі:омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың маңызын түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттайды Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін айыра біледі Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың маңызын түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән бойынша оқыту мақсаты: Оқушылар орындай алады: омыртқасыз және омыртқалы жануарлар туралы біледі,ерекшеліктерін сипаттайды. Оқытудың тілдік мақсаты: Оқушылар орындай алады:омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттап,айтып бере алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология:Біржасушалылар патшалық тармағы, көпжасушалылар патшалық тармағы омыртқасыздар,омыртқалылар Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:Омыртқасыздар деп неге аталған? Мысал келтір. Омыртқалылар дегенді қалай түсінесіңдер? Омыртқалылардың омыртқасыздардан айырмашылығы қандай? Сипатта. Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың маңызы қандай?Неліктен олар маңызды деп ойлайсыңдар? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдамыту |
Қоршаған ортаның алуан түрлі тіршілігін сақтап ,елге,жерге құрметпен қарау. -бір-біріне құрметпен қарау; -кішіпейілділікке үйрену; -шыншыл болу; Құндылықтарға баулу топтық жұмыс, жұптық жұмыс барысында жүзеге асырылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Географиядан жануарлардың мекен ету ортасын,таралуын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
.Жануарлардың түрлері туралы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың Жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-3 мин. 3-5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. «Шаттық шеңберіне» тұрып, бір – біріне сәттілік тілеу. 4 топқа бөлу. 1-қосмекенділер, 2-құстар, 3- бунақденелілер, 4- жорғалаушылар
«Миға шабуыл» (видеокөрсету) Видеодан қандай жануарларды көрдіңдер? Қандай топтарға жіктер едіңдер?
(омыртқасыздар (омыртқалылар) Жәндіктер) Жануарлар
Видеодағы суреттерді қосмекенділер, құстар, бунақденелілер, жорғалаушылар Бүгін ендеше жануарлардың тағы қандай топтарға бөлінетінін білеміз; Дұрыс айтасыңдар, жануарлар омыртқалы және омыртқасыз жануарлар болып бөлінеді екен. Омыртқалы жануардығ омыртқасыз жануардан қандай айырмашылығы бар деп ойлайсыңдар? (Кейбір жануарларда омыртқа бар, ал кейбір жануарларда омыртқа жоқ).Дұрыс айтасыңдар. Ал омыртқа деген не? Қанекей бәріміз арқамызда орналасқан омыртқаларымызды ұстап көрейік. Сол сияқты кейбір жануарларда омыртқа бар, ал кейбірінде омыртқа жоқ болғандықтан омырталы және омыртқасыз жануарлар деп екіге бөлген. Омыртқа-сүйек пен бұлшықетті ұстап тұратын тірек.
Жұмбақ Неліктен жоғарғы сөреде төртінші жануардың қаңқасы жоқ? Қаңқаның қызыл сызықпен көрсетілген бөлігі қалай аталатынын білесің бе? Омыртқа-сүйек пен бұлшық етті біріктіріп ұстап тұратын тірек. Алайда жануарлардың бәрінде бірдей омыртқа болмайды.
Суреттегі жануарлардың қайсысында омыртқа жоқ?Оларға сәйкес келетін әріптерден сөз құра. Бұл сөз омыртқаның басты қызметін білдіреді. (тірек). Қорытынды жаса: Қандай жануарда омыртқа болмайды? «Он сұрақ» әдісі Омыртқасыз жануарлар қалай қорғанады? Олар тіршілік ету ортасына қалай бейімделеді? Омыртқалы жануарларды ата. (балықтар, бауырмен жорғалаушылар, қосмекенділер, сүтқоректілер, құстар) Омыртқасыз жануарларды ата. (құрттар, ұлулар, өрмекшілер, теңіз жануарлары) Кейбір бунақденелілер мен жыландармен ойнауға бола ма? Неге? Мектеп алағынан немесе саябақтан қандай омыртқалы және омыртқасыз жануарларды кездестіруге болады? Тапсырма №1. Оқушылар сандықшадан жануар суретін таңдап алады, ол жайында бір минут сөйлейді.Оларға сипаттама береді ТЖ «Бір минут» тәсілі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5-10 мин. 10-15 мин.
15-20 мин 20-25 мин
25-32мин 32-38 мин |
Мәтінмен жұмыс:Топқа берілген атаулары бойынша екі топ кітаптағы мәтінді оқиды.„ЖИКСО“ әдісі
№1.Тапсырма .Суреттерді қарап отырып жануарлардың құрылыс ерекшеліктеріне қарап сипаттайды: Омыртқасыздар,омыртқалылар
Омыртқасыздар------------------------------------------------ Омыртқалылар--------------------------------------------------
№2.Тапсырма .Тапсырманы мұқият оқып шығып омыртқалылардың құрылыс ерекшеліктерін айырып жазыңдар Жолбарыс,жауынқұрт,медуза.бүркіт,жылан,арқар,гидра,құмырсқа,тасбақа,тышқан. Дескриптор • омыртқалылардың құрылыс ерекшеліктерін айырып жаза алады • Омыртқалы жануарлар туралы біледі
№3. Тапсырма .Тапсырманы мұқият оқып шығып омыртқасыздардың құрылыс ерекшеліктерін жазыңдар Бақа,жүзім ұлуы,барыс,арыстан,құрттар,теңіз жұлдызы,дафня,балық,маса ҚБ «Қошемет» әдісі Дескриптор Омыртқасыздардың құрылыс ерекшеліктерін жаза алады -Омыртқасыз жәндіктер туралы біледі
Тапсырма №4 «ия», «жоқ» әдісі (әр дұрыс жауаптың тұсына «v» белгісін қойыңыз)
ҚБ «Көңіл күй арқылы бағалау» Дескриптор - ағзалардың құрылыс ерекшеліктерін анықтайды -кестені дұрыс толтыра алады -Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысын біледі
Тапсырма №5.Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың маңызы туралы түсіндіріңдер Проблемалық жағдаят туғызу:
ҚБ «Бас бармақ» әдісі Дескриптор • жануарлардың маңызы туралы түсіндіреді •Жануарлардың табиғаттағы пайдасын айта алады • жануарлар әлемінің жіктелуі омыртқа жотасына байланысты екендігін дәлелдей алады • өз пікірін білдіреді.
|
Оқулық
Таратпа материалдар
Таратпа материалдар
Таратпа материалдар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 38-40 мин. |
Рефлексия «Жетістік сатысы»
|
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Рахимбай Самал Турсымбаевна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар. 3 сынып жаратылыстануМатериал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақ жоспарынжа тиімді әдіс тәсілдер көрсетілген.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





















