|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
Мектеп: «№1орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кәрім С |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5ә сыныбы 10.02.21 |
Қатысқаны: 15 |
Қатыспағаны: - |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшектерді көбейту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін білу Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту ережесін білу Ережені қолданып есептер шығару |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейтеді Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ондық бөлшек, натурал сан, көбейтінді, үтір айыру Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін ... Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту үшін ... Көбейтудің ауыстырымдылық заңы ... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жақсы қарым-қатынас орнату, өзін және өзгені бағалау, сыни тұрғыдан ойлау, уақыт үнемдеу сынды қасиеттерді қамтиды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика, Сурет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту, ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту ережесін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут 3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық қолайлы ахуал қалыптастыру, бірге дауыстап амандасу: Мейірімді жүрекпен, Ақпейілді тілекпен, Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық ! Оқушыларды ынталандыру.
Сабақтың мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру. Бағалау парағын тарату. Желкенді қайық суретін тарату Үй тапсырмасын тексеру. Кезекші оқушы жауаптарды оқиды, қалған оқушылар өз үй жұмыстарын тексереді. Түсініксіз не қате кеткен жерлер талданады. Білімді өзектендіру «Көңілді сандар» ойыны
1 санының тапсырмасы: қосуды ауызша орында 3,5+2,3 2 санының тапсырмасы: азайтуды ауызша орында 5,5-1,2 3 санының тапсырмасы:көбейтуді ауызша орында 3,7 2 4 санының тапсырмасы: қатесін тап 5,11 × 0,22=11,242 5 санының тапсырмасы: көбейтуді ауызша орында 2,1 × 0,2 Қ. Б: Оқушылар бір-бірін ауызша бағалайды. Бірінші болып дұрыс жауап айтқан оқушы өз бағалау парағындағы суреттің 1 санымен белгіленген бөлігін бояйды. |
Слайд 1, 2 Интербелсенді тақта
Слайд 3,4 Бағалау парағы
Слайд 6-10 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 3 минут 8 минут 4 минут
|
«Ойлан, тап» деңгейлік тапсырмалар. Оқушылармен алдыңғы сабақта жазған өздік жұмыстарының қорытындысы бойынша түзету жұмыстарын жүргізу. А деңгей
Қатесін тап және түсіндір: 12,47 31=38,657 7,1 1,2=85,2 1,5 2=2,10 В деңгей
Есептеуді орында: 2,473 124 = 56,124 0,21= 478,9 2,35= С деңгей
Тиімді тәсілді тауып есепте: 3,24 4 2,5= 0,25 12,7 4= 2 15,666 0,5= Қ. Б: Оқушылар дайын жауаптармен өзін-өзі тексереді. Жекелеген оқушылардың жұмысын мұғалім өзі тексереді. 3 тапсырманың тым болмағанда 2 дұрыс орындаған оқушылар өз бағалау парақтарындағы суреттің 2 номерімен белгіленген бөлігін бояйды. Сергіту сәті. Оқушылар орындарынан тұрып, қолдарын жоғары көтереді, интербелсенді тақтада көрсетілген ондық бөлшектерді оқып, денелерімен суретін салады. Оқулықпен жұмыс №673 тапсырма. Теңдеу шешу. №1) тапсырма тақта алдында талданады. 1 қатар №2) 2 қатар №3) 3 қатар №4) Дескриптор: Белгісіз бөлінгішті табу ережесін қолданады Ондық бөлшектерді көбейтеді №678 тапсырма. Ондық бөлшектерді дәрежеге шығару. № 4) тапсырма тақта алдында талданады. 1 қатар №1) 2 қатар №2) 3 қатар №3) Дескриптор: Санды дәрежеге шығару ережесі қолданылады Ондық бөлшектің дәрежесі есептеледі Қ. Б. Әр қатардан бірінші болып шығарған оқушының жұмысын мұғалім тексереді, тақтаға дұрыс жауабы жазылады. Қалған оқушылар өздерін тексереді. Дұрыс шығарған оқушылар бағалау парағындағы суреттің 3,4 нөмірмен белгіленген бөліктерін бояйды. *Жылдам орындайтын оқушыларға экраннан қосымша тапсырма беріледі.
Дескриптор: Жылдамдықтарын қосады / Жүрілген жолдарды жеке-жеке табады Уақытқа көбейтеді / Барлық жолдың ұзындығын табады Миға шабуыл. «Кім жылдам табады» Оқушыларды байқампаздыққа, ондық бөлшектерді жылдам қосып, көбейтуге, логикасын дамытуға, пәнге қызығушылығын арттыруға бағытталған жаттығу
Қ. Б. Ауызша бағаланады. Дұрыс тапқан оқушы өз бағалау парағындағы кез-келген нөмірлі суреттің бөлігін бояу құқығына ие болады. |
Үлестірме тапсырмалар Слайд 13 Интербелсенді тақта Оқулық. А. Е. Әбілқасымова Математика 5 сынып, 2 бөлім
Слайд 16
Слайд 17
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут 4 минут 2 минут 3 минут |
«Жеке жұмыс» Есептеңіз: (2,56+3,44) ×2,11= Дескриптор Ондық бөлшектерді қосады Ондық бөлшекті натурал санға көбейтеді Қ Бағалау Оқушылар өздерінің бағалау парақтарындағы желкенді қайықтарына қарай отырып өздерінің бүгінгі сабақтағы іс-әрекетіне және білімдеріне баға қояды. Мұғалім оқушы бағалауы мен өз бағалауын қорытындылап күнделіктеріне қояды. Қайықтың барлық бөлігі боялса 10 балл, 4 бөлігі боялса 8-9 балл, 3 бөлігі боялса 7-8 балл, 2 бөлігі 6-7 балл, 1 бөлігі боялса 5-6 балл. Үй жұмысын беру. №674, 675 Рефлексия Сабақта мен білімімді толықтырдым / толықтырмадым Маған тапсырма орындау қиын болды / жеңіл болды Маған сабақ ұнады / ұнамады Мен нені өзгерткім келеді? Мен нені қалтырғым келеді? |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Ондық бөлшектер және оларға амалдар
қолдану
Мектеп: «№1орта мектебі»
КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Кәрім
С
Сынып: 5ә сыныбы
10.02.21
Қатысқаны: 15
Қатыспағаны: -
Сабақтың тақырыбы
Ондық бөлшектерді көбейту Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық
бөлшекке көбейтуді орындау;
Сабақтың мақсаты
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін
білу
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту ережесін
білу Ережені қолданып есептер шығару Бағалау критерийі
Ондық бөлшекті натурал санға
көбейтеді Ондық бөлшекті ондық бөлшекке
көбейтеді
Тілдік мақсаттар
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер: ондық бөлшек, натурал сан,
көбейтінді, үтір айыру Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын
тіркестер: Ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін
... Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту үшін
...
Көбейтудің ауыстырымдылық заңы
...
Құндылықтарға баулу Жақсы қарым-қатынас
орнату, өзін және өзгені бағалау, сыни тұрғыдан ойлау, уақыт
үнемдеу сынды қасиеттерді қамтиды.
Пәнаралық байланыс Информатика,
Сурет Алдыңғы білім Ондық бөлшекті натурал санға көбейту, ондық
бөлшекті ондық бөлшекке көбейту ережесін біледі. Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар Сабақтың басы 2
минут 3
минут 3
минут
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық қолайлы ахуал
қалыптастыру, бірге дауыстап амандасу: Мейірімді жүрекпен, Ақпейілді тілекпен, Амандасып алайық, Бір жадырап
қалайық !
Оқушыларды ынталандыру.
Сабақтың мақсатымен, бағалау критерийлерімен
таныстыру.
Бағалау парағын
тарату. Желкенді қайық суретін
тарату
Үй тапсырмасын
тексеру. Кезекші оқушы жауаптарды
оқиды, қалған оқушылар өз үй жұмыстарын тексереді. Түсініксіз не
қате кеткен жерлер талданады.
Білімді
өзектендіру «Көңілді сандар»
ойыны
1 санының тапсырмасы: қосуды
ауызша орында 3,5+2,3
2 санының тапсырмасы: азайтуды ауызша орында
5,5-1,2
3 санының тапсырмасы:көбейтуді
ауызша орында 3,7 2
4 санының тапсырмасы: қатесін
тап 5,11 × 0,22=11,242
5 санының тапсырмасы:
көбейтуді ауызша орында 2,1 × 0,2 Қ.
Б: Оқушылар бір-бірін ауызша
бағалайды. Бірінші болып дұрыс жауап айтқан оқушы өз бағалау
парағындағы суреттің 1 санымен белгіленген бөлігін
бояйды. Слайд 1,
2
Интербелсенді тақта
Слайд 3,4
Бағалау парағы
Слайд 6-10 Сабақтың ортасы 5
минут 3
минут 8
минут 4
минут
«Ойлан,
тап» деңгейлік тапсырмалар.
Оқушылармен алдыңғы сабақта жазған өздік жұмыстарының қорытындысы
бойынша түзету жұмыстарын жүргізу. А
деңгей Үтірді айырудан, есептеуден
қате жіберген оқушылар
үшін: Қатесін тап және түсіндір:
12,47
31=38,657
7,1
1,2=85,2 1,5 2=2,10 В деңгей Тек есептеуден қате
жіберген оқушылар
үшін: Есептеуді орында:
2,473 124
=
56,124 0,21=
478,9 2,35=
С деңгей Тапсырманы толық дұрыс
орындаған оқушылар
үшін: Тиімді тәсілді тауып есепте: 3,24
4
2,5= 0,25
12,7
4= 2 15,666
0,5= Қ.
Б: Оқушылар дайын жауаптармен
өзін-өзі тексереді. Жекелеген оқушылардың жұмысын мұғалім өзі
тексереді. 3 тапсырманың тым болмағанда 2 дұрыс орындаған оқушылар
өз бағалау парақтарындағы суреттің 2 номерімен белгіленген бөлігін
бояйды. Сергіту
сәті. Оқушылар орындарынан тұрып,
қолдарын жоғары көтереді, интербелсенді тақтада көрсетілген ондық
бөлшектерді оқып, денелерімен суретін
салады.
Оқулықпен жұмыс
№673 тапсырма. Теңдеу шешу.
№1) тапсырма тақта алдында
талданады.
1 қатар
№2)
2 қатар
№3)
3 қатар
№4)
Дескриптор:
Белгісіз бөлінгішті табу ережесін
қолданады
Ондық бөлшектерді көбейтеді
№678 тапсырма. Ондық бөлшектерді дәрежеге
шығару. №
4) тапсырма тақта алдында
талданады.
1 қатар №1)
2 қатар №2)
3 қатар №3)
Дескриптор:
Санды дәрежеге шығару ережесі
қолданылады
Ондық бөлшектің дәрежесі
есептеледі Қ.
Б. Әр қатардан бірінші болып
шығарған оқушының жұмысын мұғалім тексереді, тақтаға дұрыс жауабы
жазылады. Қалған оқушылар өздерін тексереді. Дұрыс шығарған
оқушылар бағалау парағындағы суреттің 3,4 нөмірмен белгіленген
бөліктерін бояйды. *Жылдам орындайтын оқушыларға
экраннан қосымша тапсырма беріледі.
Дескриптор: Жылдамдықтарын қосады /
Жүрілген жолдарды жеке-жеке табады Уақытқа көбейтеді / Барлық
жолдың ұзындығын табады
Миға шабуыл. «Кім жылдам
табады» Оқушыларды байқампаздыққа, ондық бөлшектерді
жылдам қосып, көбейтуге, логикасын дамытуға, пәнге қызығушылығын
арттыруға бағытталған жаттығу
Қ.
Б. Ауызша бағаланады. Дұрыс
тапқан оқушы өз бағалау парағындағы кез-келген нөмірлі суреттің
бөлігін бояу құқығына ие болады. Үлестірме тапсырмалар Слайд 13 Интербелсенді тақта
Оқулық.
А. Е. Әбілқасымова
Математика
5 сынып,
2 бөлім
Слайд 16
Слайд 17
Сабақтың соңы 3
минут 4
минут 2
минут 3
минут «Жеке жұмыс» Есептеңіз: (2,56+3,44) ×2,11= Дескриптор Ондық бөлшектерді қосады Ондық бөлшекті натурал санға
көбейтеді Қ
Бағалау Оқушылар өздерінің бағалау парақтарындағы
желкенді қайықтарына қарай отырып өздерінің бүгінгі сабақтағы
іс-әрекетіне және білімдеріне баға қояды. Мұғалім оқушы бағалауы мен өз
бағалауын қорытындылап күнделіктеріне қояды. Қайықтың барлық бөлігі
боялса 10 балл, 4 бөлігі боялса 8-9 балл, 3 бөлігі боялса 7-8 балл,
2 бөлігі 6-7 балл, 1 бөлігі боялса 5-6
балл. Үй жұмысын беру. №674, 675 Рефлексия
Сабақта мен білімімді толықтырдым /
толықтырмадым
Маған тапсырма орындау қиын болды / жеңіл
болды
Маған сабақ ұнады / ұнамады
Мен нені өзгерткім келеді? Мен
нені қалтырғым келеді?
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




. Б.












