Материалдар / Ашық сабақ Өө дыбысы 0-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Өө дыбысы 0-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақта дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратуға үйрену үшін тапсырмалар бар
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру саласы

Қатынас

Педагогтің аты - жөні

Батирова Гульчихра

Күні

24.02.2022ж

Сынып: 0«Ә»

Қатысушылар саны:10

Қатыспағандар саны:

Пәні

Сауат ашу негіздері

Сабақтың тақырыбы

Өө дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

0.1.1.2. Сөздердегі дыбыстарды олардың түрлері ( дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау.

0.1.1.1. Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлу және сөзсіз жеке айту.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар :

Тыңдалған материал негізінде қарапайым сұрақтарға жауап қайтарады. Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін, түстерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратады.

Жаңа білімді толығымен меңгере алады.

Сабақтың барысы

Сабақ

тың кезеңі /уақыты

Тәрбиешінің іс - әрекеті


Балалардың іс -әрекеті

Бағалау



Ресурс

тар



Сабақ

тың басы


Балалар бүгін біздің сабағымыға көптеген қонақтар келіпті, қане қонақтарымыз бен амандасып алайық.



1.Мотивациялық – қозғаушылық

Шаттык шенбері құрамыз.

Дөңгеленіп тұрайық, Шеңберді біз құрайық,

Қол ұстасып бәріміз

Ақ тілекті жолдайық.

Балаларды кеспе суреттермен (балықшалармен ) 2 топқа біріктіреміз.

1 – топ: «Балақай»

2 – топ: «Алақай»


«Ой қозғау» әдісі :

-- Балалар кәзір бізде қай сабақ екен?

--Сауат ашу сабағында біз нелерді үйренеміз?


--Қолымызда ненің суреті екен?

--Балықтардың суреті.

---Балықтар туралы не білеміз, балықтар қай жерде өмір сүреді?

--Суда, ал үйде балықтарды аквариумде бағамыз.

2.«Аквариум» әдісінен пайдаланып, өтілген сабақтарды қайталау мақсатында, балаларға әр әріпке бір сөз айтқызу, балықтарды аквариумге жапсыру.










Жаңа сабақ:

Жаңа сабақты ашу үшін балаларға жұмбақ жасырамын.

Өрікте”– сөздің басында
“Бөрікте”– “Б – ның “ қасында
Бұл қай әріп, көріңдер,
Енді айтып беріңдер.
Демек, бүгінгі танысатын жаңа әріпіміз «Өө» әрпі және дыбысы.

Тақтада Өө әрпі көрсетіледі. Өрік сөзі қай дыбыстан басталып тұр?

--- Өөөөө Өө дыбысы қалай айтылып тұр? Созылып кедергіге ұшырамай айтылса, ол қандай дыбыс болады дедік? Ө әрпі қай әріпке ұқсайды? ---О дыбысы мен Ө дыбысының айырмашылығын тапқызу. Ауада жазып көрсету.



1 - тапсырма: «Шапалақ» әдісі Интербелсенді тақтада «Өө» дыбысына суреттер көрсетіледі, сол сөздерді буынға бөліп айтады.


2- тапсырма: «Дыбыстарды түстейміз» Суреттегі заттардың аттарын оқиды, бос төркөздерге дыбыстарды дауысты немесе дауыссызына қарай, түстерге ажыратады.

Біз балдырған баламыз, Өсті ақыл санамыз.

Қонақтармен ең алғаш

Амандасып аламыз.

Сәлеметсіздерме құрметті қонақтар!



Шаттык шенбері:

Біз балдырған тең басқан,

Досқа құшағын ашқан,

Тілегіміз тыныштық

Ашық болсын кең аспан.

Мықты болсын іргеміз

Бәрімізде біргеміз.





--Сауат ашу сабағы.

-- Дыбыстарды, әріптерді үйретеді.

--Дыбыстарды – тыңдаймыз, айтамыз.

--Әріптерді – оқимыз. Жазамыз.

--Дыбыстар 2 түрге бөлінеді: дауысты және дауыссыз.

Picture 7 Picture 8

Оқушылар тақтаға шығып,балықтарда қай әріп жазылған болса, сол әріпке сөз айтады. А – ата – ана,

Н - нан,

М –мысық

Т – тарақ, тауық

К – көлік,

Ж –жұмыртқа

Ғ – ғарышкер

П – парта

Г – гүл

Ә – әтеш,

С - сағат


Оқушылар ойланып жұмбақтың жауабын айтады.

  • Өрік.


Бірге айту:

----Өөөөөөөөөө

---Созылып кедергіге ұшырамай айтылады.

---Дауысты дыбыс, қызыл үйшікке кіргіземіз.

--- О дыбысына.


Балалар мұғалімның айтқандарын қайталайды.







Интербелсенді тақтада «Өө» дыбысына суреттер көрсетіледі, балалар сол сөздерді, шапалақтап, бұынға бөліп, қанша буын екенін сандар жазылған таяқшалар арқылы көрсетеді.



Өзен, өрік, өрнек, өшіргіш, көз, көйлек, өркеш суреттері көрсетіледі.





1 – топ:

Picture 5

2 – топ:

Picture 4



























«Керемет», «Жарайсыңдар» жылы сөздері


















Дескриптор:

1.Әріптердің атауын айта алады.

2.Әріптен басталатын сөз айта алады.


Бағалау: Әр бір сөз айтқан оқушы смайликтермен бағаланады.





Дескриптор:

1.Оқушылар жұмбақ туралы ойланып, оның шешуін табады.



Дескриптор:

1.Жаңа әріппен танысады.

2.Өө дыбысын айта алады.

3.Дауысты дыбыс екенін ажырата алады.








Дескриптор:

1.Суретте көрсетілген заттың не екенін айта алады.

2.Буынға бөле алады, неше буын екенін айтады.

Смайликтермен бағалау


Дескриптор:

1.Заттарды атайды.

2.Сөздерге дыбыстық талдау жасады.

« Өзін-өзі қошеметтеу» әдісімен бағалайды















Кеспе қағаздар, кесілген балықшалар







































«Керемет» «Жарай- сыңдар» жылы сөздерімен және «Шапалақ» әдісімен бағалау.







Picture 14

А-3, клей, суреттер


3 - тапсырма: Топтық жұмыс «Тез ойла» ойыны

Оқушылардың алдына Ө дыбысы жапысқан плакат беріледі, суреттер арасынан Ө дыбысы бар сөздерді теріп жапсыру.




Рефлексия: Балалардан сабақ қалай өткендігі туралы сұралады?

«Сиқырлы кітапша» әдісімен бағаланады.







Материалды жүктеу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!