|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оралхан Бөкей "Тортай мінер ақбоз ат" әңгімеден үзінді. Типтік образ. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.3.1- әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Шығармадағы кейіпкерлерді тек тұрғысынан сипаттайды. -Әр кейіпкердің өзіндік ерекшелігін талдайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Жасампаздық және жаңашылдық
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 7 мин Өткен білімді еске түсіру 3 мин Жаңа білім 25-30 мин Сабақты бекіту Кері байланыс
|
І. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Балалар, сендер «Мен» сөзінің мағынасын өздеріңе қаратып, өздерің жайлы не айтар алар едіңдер? Мысалы, Мен-Қазақстан азаматымын, Мен-ата-анамның сүйікті перзентімін, мен-ұлағатты ұстаздардың шәкіртімін, мен-адал доспын, мен-имандылықты бойына сіңірген халқымның адал перзентімін, мен-өмірге құштар жанмын,т.б. Топқа бөліну. «Бір шәугім шәй» әдісі.
1-тапсырма. «Сиқырлы ұяшықтар» әдісі.
III.Мағынаны тану. «Кинометафора» әдісі арқылы интерактивті тақтадан «Тортай мінер ақ боз ат» әңгімесі туралы видеоролик көрсетемін.Бейне материалды тамашалаған соң, жаңа тақырып пен сабақ мақсатын атап өтемін.
Бейне материалға сілтеме арқылы өтеміз. https://youtu.be/rdty1Dp5L1c?si=Qzp4P6N9qPTKcAR_ 2-тапсырма. «Топтастыру»
әдісі.Жеке жұмыс.Шығарма мазмұны бойынша
Тортайға сипаттама бер.
2-топ: Шығармадағы кейіпкерлер жүйесін салыстыра отырып талдаңыз.
3-топ. «FILA » әдісі бойынша кестені толтырыңыздар.
4-тапсырма.«Сәйкестендір» әдісі.Жеке жұмыс.
«Білім қоржыны» әдісі арқылы білім алушылардан бүгінгі өткен сабақ бойынша кері байланыс аламыз.
Үйге тапсырма: Шығармадан алған әсерлеріңмен бөлісе отырып, «Тортай мінер ақ боз ат... менің тақымымда кеткендей еді... иесіне қайтаруға кеш еді...» деген жолдарды талдап, әдеби эссе жаз.
|
Оқушылар сәлемдесіп, зейінін сабаққа аударады. Оқушылар өздеріне түрлі дәрежеде баға береді, «Мен» сөзінің мағынасын ашады. «Мен» сөзінің тұжырымдамасын жасайды, жаңа тақырыппен байланысын анықтайды.
Оқушылар «Бір шәугім шәй» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді. 1-топ: «Зияткер» тобы 2-топ: «Көшбасшы» тобы 3-топ: «Данышпан» тобы
Өткен сабақты еске түсіру мақсатында оқушылар «Сиқырлы ұяшықтар» әдісі арқылы сұрақтарға дұрыс жауап беруі керек.
Оқушылар жаңа тақырып туралы берілген бейне материалды тамашалайды.Жаңа тақырыпты кітаптан мазмұнын оқып, танысады.
Оқушылар Тортайдың сыртқы бейнесін,мінезін ашады.Тортайдың әлеуметтік жағдайын сипаттайды, іс -әрекетін қызығушылығын анықтайды.
Оқушылар топтық жұмыс орындайды. «Тортай мінер ақ боз ат» шығармасы жайлы мәліметтерді естеріне түсіріп, шығармада көтерілген мәселені, мәселенің өзектілігін, қарама-қайшы ойлар мен өз көзқарасын тұжырымдап, әр берілген арнайы бағанға жазып, нәтижелерін топтармен бөліседі.
Оқушылар топтық жұмыс орындайды.Кейіпкерлердің бойындағы қасиеттері мен іс-әрекеттеріне талдау жасайды.
Оқушылар топтық жұмыс орындайды: F (Дерек) – шығармадағы кейіпкерлер туралы деректер жинау; I (Пікір) – шығармадағы кейіпкер бейнесі туралы өзінің ой-пікірін жазады; L (Сұрақ) –кейіпкерлер туралы сұрақтар дайындайды; A (Іс-әрекет) –шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға береді. Оқушылар «Сәйкестендір» әдісі арқылы сұрақтар мен дұрыс жауаптарды сәйкестендіреді.
Оқушылар бүгінгі сабаққа «Білім қоржыны» әдісі арқылы кері байланыс береді.
|
ҚБ «Домбыра»
Дескриптор -Сұрақтарға жауап береді. - Ойларын дәлелдейді. 2 ұпай
ҚБ «Домбыра»
Дескриптор
3 ұпай
Дескриптор
3 ұпай
Дескриптор
3 ұпай
Дескриптор • кейіпкер бейнесі туралы өзінің ой-пікірі жазады. • кейіпкер туралы сұрақтар дайындайды. •кейіпкерлердің іс-әрекетіне талдау жасайды. 3 ұпай Дескриптор
2 ұпай
ҚБ «Домбыра»
|
Оқулық, интерактивті тақта
А4 парағы, фломастерлер, таратпа материалдар
https://wordwall.net/ru/resource/6716218
https://youtu.be/rdty1Dp5L1c?si=Qzp4P6N9qPTKcAR_
А4 парағы, фломастерлер, Таратпа материалдар
https://images.app.goo.gl/2NYB53ixPg23FoeGA
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы Атамұра баспасы
https://wordwall.net/ru/resource/68709313
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. "Оралхан Бөкей Тортай мінер ақбоз ат" 7.сынып
Ашық сабақ. "Оралхан Бөкей Тортай мінер ақбоз ат" 7.сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оралхан Бөкей "Тортай мінер ақбоз ат" әңгімеден үзінді. Типтік образ. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.3.1- әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Шығармадағы кейіпкерлерді тек тұрғысынан сипаттайды. -Әр кейіпкердің өзіндік ерекшелігін талдайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Жасампаздық және жаңашылдық
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 7 мин Өткен білімді еске түсіру 3 мин Жаңа білім 25-30 мин Сабақты бекіту Кері байланыс
|
І. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Балалар, сендер «Мен» сөзінің мағынасын өздеріңе қаратып, өздерің жайлы не айтар алар едіңдер? Мысалы, Мен-Қазақстан азаматымын, Мен-ата-анамның сүйікті перзентімін, мен-ұлағатты ұстаздардың шәкіртімін, мен-адал доспын, мен-имандылықты бойына сіңірген халқымның адал перзентімін, мен-өмірге құштар жанмын,т.б. Топқа бөліну. «Бір шәугім шәй» әдісі.
1-тапсырма. «Сиқырлы ұяшықтар» әдісі.
III.Мағынаны тану. «Кинометафора» әдісі арқылы интерактивті тақтадан «Тортай мінер ақ боз ат» әңгімесі туралы видеоролик көрсетемін.Бейне материалды тамашалаған соң, жаңа тақырып пен сабақ мақсатын атап өтемін.
Бейне материалға сілтеме арқылы өтеміз. https://youtu.be/rdty1Dp5L1c?si=Qzp4P6N9qPTKcAR_ 2-тапсырма. «Топтастыру»
әдісі.Жеке жұмыс.Шығарма мазмұны бойынша
Тортайға сипаттама бер.
2-топ: Шығармадағы кейіпкерлер жүйесін салыстыра отырып талдаңыз.
3-топ. «FILA » әдісі бойынша кестені толтырыңыздар.
4-тапсырма.«Сәйкестендір» әдісі.Жеке жұмыс.
«Білім қоржыны» әдісі арқылы білім алушылардан бүгінгі өткен сабақ бойынша кері байланыс аламыз.
Үйге тапсырма: Шығармадан алған әсерлеріңмен бөлісе отырып, «Тортай мінер ақ боз ат... менің тақымымда кеткендей еді... иесіне қайтаруға кеш еді...» деген жолдарды талдап, әдеби эссе жаз.
|
Оқушылар сәлемдесіп, зейінін сабаққа аударады. Оқушылар өздеріне түрлі дәрежеде баға береді, «Мен» сөзінің мағынасын ашады. «Мен» сөзінің тұжырымдамасын жасайды, жаңа тақырыппен байланысын анықтайды.
Оқушылар «Бір шәугім шәй» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді. 1-топ: «Зияткер» тобы 2-топ: «Көшбасшы» тобы 3-топ: «Данышпан» тобы
Өткен сабақты еске түсіру мақсатында оқушылар «Сиқырлы ұяшықтар» әдісі арқылы сұрақтарға дұрыс жауап беруі керек.
Оқушылар жаңа тақырып туралы берілген бейне материалды тамашалайды.Жаңа тақырыпты кітаптан мазмұнын оқып, танысады.
Оқушылар Тортайдың сыртқы бейнесін,мінезін ашады.Тортайдың әлеуметтік жағдайын сипаттайды, іс -әрекетін қызығушылығын анықтайды.
Оқушылар топтық жұмыс орындайды. «Тортай мінер ақ боз ат» шығармасы жайлы мәліметтерді естеріне түсіріп, шығармада көтерілген мәселені, мәселенің өзектілігін, қарама-қайшы ойлар мен өз көзқарасын тұжырымдап, әр берілген арнайы бағанға жазып, нәтижелерін топтармен бөліседі.
Оқушылар топтық жұмыс орындайды.Кейіпкерлердің бойындағы қасиеттері мен іс-әрекеттеріне талдау жасайды.
Оқушылар топтық жұмыс орындайды: F (Дерек) – шығармадағы кейіпкерлер туралы деректер жинау; I (Пікір) – шығармадағы кейіпкер бейнесі туралы өзінің ой-пікірін жазады; L (Сұрақ) –кейіпкерлер туралы сұрақтар дайындайды; A (Іс-әрекет) –шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға береді. Оқушылар «Сәйкестендір» әдісі арқылы сұрақтар мен дұрыс жауаптарды сәйкестендіреді.
Оқушылар бүгінгі сабаққа «Білім қоржыны» әдісі арқылы кері байланыс береді.
|
ҚБ «Домбыра»
Дескриптор -Сұрақтарға жауап береді. - Ойларын дәлелдейді. 2 ұпай
ҚБ «Домбыра»
Дескриптор
3 ұпай
Дескриптор
3 ұпай
Дескриптор
3 ұпай
Дескриптор • кейіпкер бейнесі туралы өзінің ой-пікірі жазады. • кейіпкер туралы сұрақтар дайындайды. •кейіпкерлердің іс-әрекетіне талдау жасайды. 3 ұпай Дескриптор
2 ұпай
ҚБ «Домбыра»
|
Оқулық, интерактивті тақта
А4 парағы, фломастерлер, таратпа материалдар
https://wordwall.net/ru/resource/6716218
https://youtu.be/rdty1Dp5L1c?si=Qzp4P6N9qPTKcAR_
А4 парағы, фломастерлер, Таратпа материалдар
https://images.app.goo.gl/2NYB53ixPg23FoeGA
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы Атамұра баспасы
https://wordwall.net/ru/resource/68709313
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


























