Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: дүниетану Сынып: 3 |
Мектеп: Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған облыстық мектеп-интернат |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Салыхова Алуа Жанболатқызы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік бөліктері |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты |
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату; 1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу; |
|||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады 2. Қоршаған ортадағы өсімдіктерге зерттеу жүргізеді. 2.Бөліктерің атқаратын қызметіне талдау жасайды 3.Негізі бөліктерінің атқаратын қызметтерінің маңыздылығына дәлелдеме айтады. |
|||||||||||||||||
|
Сөздік қор
|
Гүл-цветы-flower Тамыр-жер асты бөлігі, сабақ – жер үсті бөлігі |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құрмет- бір-бірінің пікіріне құрметпен қарау Ашықтық- өз зерттеулері бойынша пікірлерін ашық және нақты айту, |
|||||||||||||||||
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы |
Партада дұрыс отыру Таяқшамен, тұтікшелерді қолданғанда сақ болу Сергіту сәті «Тербетілген ағаштар» |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану- топырақтың құнарлылығы Көркем еңбек- өсімдіктерден бұйым жасауда |
|||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы (сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз) |
Интербелсенді тақта- «Венн» диаграммасын толтыруда ҚБ «Өзіңді өзің тексер» |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Өсімдіктердің тірі ағза екенін біледі |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2-3 мин 5мин |
Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Қолына гүл ұстаған бала келесі оқушыға тілек айтып гүлді береді. Гүл қандай табиғатқа жатады? (тірі табиғатқа) -Неліктен олай ойлайсыздар? «Мозайка» әдісі Оқушыларды шөп, бұта, ағаш суреттері арқылы топтастыру (Қолдарындағы сурет бөлшектерін құрастыру арқылы неліктен шөп, бұта, ағашқа жататынын анықтайды)
Интербелсенді тақтадан видеоролик көрсетемін -Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ? -Бұл сабақтан не оқып білеміз деп ойлайсыңдар? Оқу мақсатымен таныстыру: -Біз бүгін өсімдіктердің бөліктерімен танысып, зерттеулер жүргіземіз. |
Гүл Ағаш. Бұта. Шөп мозайка түрінде Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 7-8 мин 5-7мин 7 мин 1-2 мин 5 мин |
1 тапсырма:«Сәйкестендір» Жеке тапсырма : «Сәйкестендір» 1.Сәйкестендіру: өсімдік бөліктерін тиісті орындарына қойып желімдейді 2. Бөліктерінің атауларымен сәйкестендір: Өсімдік бөліктеріне атауларын желімдейді 3.Өсімдік бөліктерінің атауларын атқаратын қызметтерімен сәйкестендіреді Барлық оқушы: Өсімдік бөліктерін тиісті орындарына қойып желімдейді Көпшілігі: Өсімдік бөліктерін атауларымен сәйкестендіреді Кейбір оқушы:Өсімдік бөліктерін атқаратын қызметтерімен сәйкестендіреді Дескриптор:
ҚБ: «Топта бірін-бірі бағалау» Тапсырмалары бірдей оқушыларды үш топқа бөліп шығарып, бір-бірінің жұмыстарын бағалатамын. Ұсынысы бар оқушы неліктен келіспейтіндігі туралы айтады. «Жасыл»- өте жақсы «Сары»-жақсы Қызыл-орташа 2 тапсырма: Интербелсенді тақтаға әр топ бір оқушысын жіберіп өз тобының (шөп, бұта, ағаш) бөліктерін жазып береді. Венн диаграммасы - Шөп бұта ағаш
Дескриптор:
ҚБ: «Гүл сыйла» Топтар алдарында тұрған үш түсті гүлді ұсыныстары мен тілектерін айтып ұсынады: «Жасыл»- өте жақсы «Сары»-жақсы Қызыл-орташа
3-тапсырма: «Зерттеу әдісі» Әр оқушының қолына ағаш таяқша ұстатып орталарына бөлме өсімдіктерін қоямын. -Бұл ағаш таяқшаның өсімдікті күтуге қандай пайдасы бар екендігі туралы ойланып көріңіздер Оқушылар өз ойларымен бөліседі. -Енді қолдарыңызға таяқшаның орнына түтікшелер берейін, оны қалай пайдалансақ болады. -Өсімдіктердің өсуіне не қажет екен? (ауа, су, жарық, жылу) Дескриптор:
Көпшілігі: Ағаш таяқша мен түтікшенің пайдалану жолын айтады Кейбірі: Өсімдіктің өсуіне не қажет екендігін анықтайды ҚБ: «Гүл сыйла» Топтар алдарында тұрған үш түсті гүлді ұсыныстары мен тілектерін айтып ұсынады: «Жасыл»- өте жақсы «Сары»-жақсы Қызыл-орташа Сергіту сәті: « Тербетілген ағаштар» Тербеледі ағаштар Алдымнан жел еседі Кіп-кішкентай ағаштар Үп-үлкен боп өседі 4-тапсырма «Шығармашылық тапсырма» Топтарға тірі өсімдікті тамырымен бірге әкеліп, өсімдік бөліктерін қолмен ұстап анықтайды , жапырақтарының шаңын сүрту -Өсімдіктердің қоршаған ортаға пайдасы туралы айтады Дескриптор:
ҚБ: «Гүл сыйла» Топтар алдарында тұрған үш түсті гүлді ұсыныстары мен тілектерін айтып ұсынады: «Жасыл»- өте жақсы «Сары»-жақсы Қызыл-орташа
Қалыптастырушы тапсырма:1. Өсімдік бөліктерін тиісті атауларымен сәйкестендір:
гүл Жапырағы
тамыры сабағы
Жұлдыз топырақ әйнек
Су ай қар
Жылу ауа жарық
Дескриптор:
| |||||||||||||||||














