ӨСІМДІК ТҮ РЛЕРІ
(Қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пәні:
Дүниетану
Сабақтың
мақсаты: Өсімдіктің алуан түрлері және
олардың қандай топқа жататындығын анықтай білуге
үйрету.
Сабақтан күтілетін
нәтиже:
1. Өсімдіктердің көп түрлерін және оның топқа
бөлінетіндігін
біледі. /ылғалсүйгіш, құрғақшылыққа төзімді,
жарықсүйгіш, көлеңкеге
төзімді, аязға төзімді
өсімдіктер/
2. Өсімдіктердің өсуі, қоршаған ортаға бейімделуі
жайында
түсінеді.
3. Өсімдіктер тобын салыстырып, өз ойын
жинақтайды.
4. Өсімдіктер тобының адам өміріндегі маңызына
қорытынды жасайды.
Белсенді оқыту әдістері:
Уақыт шеңбері, көзге көрінетін айғақтармен
жұмыс.
Шығармашылық тапсырма, инсерт карта, топтық
«Нысана
сұрақтары»
«Жарнама» ойыны
Бағалау «Иә», «Жоқ» ойыны, Бағдаршам
арқылы.
Дереккөздер: Оқулық, ғаламтор мәліметтері. АКТ
сызбалары,«Өсімдіктер әлемі» энциклопедия,
Көрнекіліктер: Үлестірмелі материалдар, Бағдаршам
түстері,бағалаушыға арнайы жасалған кесте «Иә» «Жоқ», постер, ББТЗ
кестесі, интерактивтік тақтадағы тақырыпқа байланысты суреттер,
маркер, түрлі түсті қарындаш, өшіргіш, сызғыш.
Сабақ кезеңдері
|
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларға
психологиялық ахуал
туғызу
Миға
шабуыл
Уақыт
шеңбері
|
1мин.
4
мин.
|
Сыныпта жағымды ахуал тудыру.
«Шаттық шеңбері»
ұйымдастырылып,
бір-
біріне сабақта сәттілік тілейді.
«Өсімдіктер әлемі»
бейне таспаны көрсету.
Осы бейне материалды топпен
талқылау
арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын
ашу.
|
Оқушылар
бір-бірлерінің
қолдарын ұстап сәттілік
тілейді.
Шеңберге тұрып,
тақырыпты
анықтау үшін бейне
жазбаны
топпен
талқылайды.
|
Уақыт
шеңбері
Мақсат
қою
Топқа
бөлу
Жаңа
сабақ
Мағынаны тану
|
3мин.
2мин.
7
мин.
|
Тақырыпты анықтағаннан кейін итермелеу
сұрақтарын қоя отырып,
сабақтың мақсаты
мен міндетін оқушылардан сұрап,
арнайы
тақтаға жазып қою.
Шеңбер бойынша тұрған оқушыларға
күнбағыс,
арша,
сексеуіл,
бақбақ сөздерін
ретімен айтқызу.
Оқулықтағы мәтінмен танысу,
іштей оқу.
Топта мәтінді
талқылау.
Түсінгендері бойынша слайдтағы
ашық
сұрақтарға жауап беруге
дайындалу.
1.Өсімдіктерді топқа бөлудің себебі
неде?
2.Олардың тіршілік ету
ортасыжайлы
қандай сипаттама берер
едің?
|
Сабақтың мақсаты мен
міндетін
атайды.
4 топқа бөлініп отыра
қалу
/күнбағыс, арша, сексеуіл,
бақбақ/
Топта мәтін бойынша
түсінгендерін
талқылайды. Сұрақтарға
жауап
беруге дайындық
жасайды.
Оқушылар өсімдіктерді топқа
бөлу
себебін айтады. Олардың
тіршілік
ету ортасы жайлы
сипаттама
береді.
|
Топтық
тапсырма
Көзге
көрінетін
айғақтармен
жұмыс
Сергіту
сәті
(Сергіту сәтінен
кейін
балалардың
ойын
жинақтау
мақсатында)
Шығармашылық
тапсырма, семантикалық
карта
|
4 мин.
1мин.
3мин.
|
Өсімдіктер бейнеленген суреттер
таратып
беру
«Сүйкімді
қонжық»
Слайд пайдалану.
|
/Бағалаушы бағалау
парағына
жауап берген балаларға
«Иә»,
«Жоқ» белгілеп
отырады/
Бірнеше өсімдіктер
бейнеленген
суреттерді қиып алып,
топтастыру,
постерге салып
қорғайды.
Қонжық қимылдарын
қайталайды
Балалар слайд
арқылы
жауаптарын
айтады.
|
Топтық «Ондық
нысана»
|
5мин.
|
Арнайы жасалған
«Нысанадағы 5 деңгейлік
тапсырмаларды жарыса
орындату»
Нысана сұрақтары: Әр топқа
беріледі.
1.Өсімдіктердің алуан
түрлілігі
(қиып желімдеу арқылы
суреттегі
өсімдіктерді топтап
орындарына
орналастыру, мысалы: ылғалсүйгіш –
бақбақ
т.с.с)
2. Өсімдіктердің топталып
өсуі.
(ылғалсүйгіш-құрғақшылыққа
төзімді
өсімдіктердің топталуын айта
отырып
олардың адамдарға ұқсастығын
дәлелдеу)
Суретпен
жұмыс.
3. Өсімдіктердің өсуіне
қажетті
жағдайларды атап жазып постерге
түсіру.
4. Қандай өсімдіктерден қорғану
қажет
постерге түсіру, себебін
айту.
|
Әр орындаған
тапсырманың
жауабын стикерге
жазып,
нысанадағы
көрсеткіштерге
жапсырады.
Уақыт аяқталғанда
қорғайды.
Оқушылардың
жауабын
«Бағдаршам» түстері
арқылы
нысанадағы көрсеткіш бойынша
бағалау.
|
«Жарнама»
ойыны
7мин.
|
|
Құрбы-құрдастарына көмек
беруі
ескертіледі.
«Жарнама» ойыны жайлы түсінік
беру.
Әр
топ қарама-қарсы топтың
алған
өсімдіктер
бойынша.
«Адам өміріндегі маңыздылығы»,
«Оларды қорғау жолдары»
жайлы жарнама
жасайды.
Сендердің жақсы идеялар
айтатындарыңа
мен
сенемін. Жарнама болғандықтан
әр
топқа бөлінген өсімдіктер
бойыншамақтап,
оларды қорғау жолдарын
көрсете
білетіндеріңе сенемін. Рөлге
бөлініп
ойнасаңдар да
болады
|
Оқушылар жарнама
жасайды,
қорғайды.
|
Бағалау.
Үйге
тапсырма
Кері
байланыс
|
2мин.
1мин.
2мин.
|
Балалардың жауаптары тыңдай
отырып
мадақтау.
Мәтін соңындағы сұрақтар
бойынша
дайындалып
келу.
Интернеттен «Қызыл кітапқа
енген
өсімдіктер туралы» мүмкіндігінше
мағлұмат
қарастырып
келу.
Инсерт картасын таратып
беру.
Білемін, Білдім, Білгім
келеді.
|
Арнайы берілген кестедегі
әр
тапсырма бойынша баллды
санап,
жиналған баллдың санына
қарай
өздерін өздері
бағалайды.
Оқушылар өз ой-пікірін жазады
|