Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:№94 ЖОМ 7.1С Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу Күні: 18.12.17 Мұғалімніңаты-жөні:Жаналиева Д Сынып: 7 “В” Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу |
|
Осы сабақтақол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.4.3 Өсімдіктердің қалай тыныс алуын, оған не ықпал ететіндігін анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Өсімдіктер тыныс алуын оған не ықпал ететіндігін айтады. Оқушылардың басым бөлігі: Өсімдіктердің тыныс алуына сыртқы орта факторлары әсер ететіндігін және химиялық элементтердің әсері бар екендігін айтады. Кейбір оқушылар: Өсімдіктердің тыныс алатындығын дәлелдей алады.. |
|
Бағалаукритерийі (талдау,түсіну, білімін қолдану) |
- Өсімдіктер тыныс алуын оған не ықпал ететіндігін айта алады. - Өсімдіктердің тыныс алуына сыртқы орта факторлары әсер ететіндігін біледі және химиялық элементтердің әсері бар екендігін айта алады. - Өсімдіктердің тыныс алатындығын дәлелдеп бере алады. |
|
Тілдікмақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология : фотосинтез,ауамен тыныстау, өсімдік Оқытудың тілдік мақсаты:Өсімдіктер тыныс алуын оған не байланысты екендігін сипаттап айту . Оқушылардың сабақ барысында оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым дағдыларын қалыптастыру. Оқылым: тапсырманы оқып шығып сұрақтар арқылы айтылым дағдысын үйрету. Жазылым дағдысы:Өсімдіктің тыныс алуы жайлы сұрақтарға жауап береді. |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел»жалпыұлттық идеясының Зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылықтарына сүйене отырып оқушыларды ұлттық сана сезімі жоғары болуға баулу. Оқушыларды өсімдіктерді қорғауға, оларды қалай көбейту жолдарымен айналысуға баулу. |
|
Пəнаралықбайланыс |
Химия: тыныс алуда химиялық элементерінсіз өтпейді. География: жасыл өсімдіктердің таралу Экология: жасыл өсімдіктерді қорғау,көбейту |
|
Алдыңғыбілім |
(7.1.4.1)Тірі ағзалардың тыныс алуы және жануарлардың тыныс алу жолдарын біледі. |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, тазалыққа, тәртіпке мән беруін айтып, топқа біріктіру, оқулықтарын алғызу. Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын артыру мақсатында «Өрмекші торы» жаттығуымен ширату өткізу. Сабақтың мақсаты мен және тапсырмалармен және бағалау критерийлерімен таныстыру. Мұнда оқушылар өткен сабақта не білгендері жайлы және тіршілік үшін таза ауаның қаншалықты маңызды екенін ұғындыру. Оқушыларды топқа біріктіру
Топқа біріккен оқушыларды ширату мақсатында ортаға шеңберге шақырып алдынғы білімін бір – бірімізге сұрақтар қою арқылы қайталап өтеміз. 1 тапсырма 15-мин Оқулықпен жұмыс.Білім алушыларға оқулықпен жұмыс жүргізу арқылы оқушылардың оқылым дағысын қалыптастыра отырып, «Ақиқат жалған» әдісімен тапсырма беремін. 1.Өсімдік атмосфералық оттекпен тыныс алады.
2. Өсімдік көмірқышқыл газымен тыныс алады, нәтижесінде оттек бөлінеді.
3. Өсімдік тыныс алғанда көмірқышқыл газын бөлед
Дескриптор Оқушылар ақиқатын не жалған ойыны арқылы -Өсімдіктердің тыныс алауына не ықпал ететіндігін білді |
Әр тапсырманың орындалуына байланысты қажетті ресурстарды алынады. Плакат, видио, кеспе қағаздары. Әр тапсырманың орындалуына байланысты қажетті ресурстарды алдым. Жіп Расм.маркер
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы
|
Тапсырма 2. « Зертханалық жұмыс» Төмендегі берілген суретте өсімдіктің әр түрлі мүшелерінің тыныс алуын зерттеу үшін жүргізген тәжірибесі берілген.
Дескриптор: өсімдіктердің тыныс алуын жүргізілген тәжірибе нәтижесін түсіндіреді |
Ақ қағаз,маркер, сурет қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы Биология 7-сынып |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3 тапсырма 10 мин Келесі тапсырма бойынша оқушыларда топтық жұмыс тапсырылады. Әр топқа кесте сызылған плакаттар таратылып, кестедегі сұрақтары арқылы бос көздерді толтыру тапсырылады.
Сұрақтарға жауап беру арқылы кестені толтырады.
Дескриптор Білім алушы --зерттеу жұмысын жасайды; --үдеріске қандай жағдайлардың қажет екенін анықтайды; --кесте арқылы қорытынды жасайды. Үйге тапсырма: тақрыпты өқып келу.
|
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы Биология 7-сынып 28 бет |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин
|
Рефлексия Оқушыларға «Бағалау парағы» таратылады. Өздерінің дескрипторына қарап өзін – өзі, топты бағалайды. Мұғалім оқушылардан бүгінгі тақырыптың мақсатына жеткен, жетпегендіктерін сұрайды. Кері байланыс «Раушан гүл букеті». Ойыны арқылы мұғалім оқушыларға кері байланыс жасайды. Қара раушангүлге -түсінбедім.? Қызыл раушангүлге – түсіндім? Ақ раушангүлге – сабақтың қай жері ұнады? Ойын арқылы оқушылар қай раушангүл букетін алады.қажет болған жағдайда үй тапырмасы беріледі.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сізқандайтəсілмен Көбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларғақарағанда Қабілеттіоқушыларғақандай Тапсырмаларбересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалдыигеру деңгейінқалайтексеруді жоспарлапотырсыз? |
Денсаулықжəне Қауіпсіздіктехникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
«Өрмекші торы» арқылы алдынғы тақырыпты талдау үшін білім алушылардың қабілетіне қарай,қабілеті төмен оқушыларға мұғалім тарапынан керекті ресурстарды бере отырып, «Ақиқат жалған» әдісі арқылы жеңіл сұрақтан күрделіге қарай сұрақтар қою арқылы қолдау көрсетемін. Орта деңгейдегі білім алушыларға «Мазайка» әдісі арқылы суреттің құрылысы неден тұратындығын жұптық жұмыс арқылы тапсырма беремін. Талдау кезінде барынша қолдау көрсетемін.
Қабілеті жоғары білім алушыларға «Кім жылдам» әдісі негізінде толтыру, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу кезінде мадақтап отырамын.
|
|
Шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға дене қимылдарын орындату.
Техника ережесін сақтау! |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу Мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақ кезеңдеріндеуақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болдыма жəненеліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу істері бойынша директор орынбасары: К.Расулкулова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу" 7 сынып
Ашық сабақ "Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу" 7 сынып
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:№94 ЖОМ 7.1С Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу Күні: 18.12.17 Мұғалімніңаты-жөні:Жаналиева Д Сынып: 7 “В” Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу |
|
Осы сабақтақол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.4.3 Өсімдіктердің қалай тыныс алуын, оған не ықпал ететіндігін анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Өсімдіктер тыныс алуын оған не ықпал ететіндігін айтады. Оқушылардың басым бөлігі: Өсімдіктердің тыныс алуына сыртқы орта факторлары әсер ететіндігін және химиялық элементтердің әсері бар екендігін айтады. Кейбір оқушылар: Өсімдіктердің тыныс алатындығын дәлелдей алады.. |
|
Бағалаукритерийі (талдау,түсіну, білімін қолдану) |
- Өсімдіктер тыныс алуын оған не ықпал ететіндігін айта алады. - Өсімдіктердің тыныс алуына сыртқы орта факторлары әсер ететіндігін біледі және химиялық элементтердің әсері бар екендігін айта алады. - Өсімдіктердің тыныс алатындығын дәлелдеп бере алады. |
|
Тілдікмақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология : фотосинтез,ауамен тыныстау, өсімдік Оқытудың тілдік мақсаты:Өсімдіктер тыныс алуын оған не байланысты екендігін сипаттап айту . Оқушылардың сабақ барысында оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым дағдыларын қалыптастыру. Оқылым: тапсырманы оқып шығып сұрақтар арқылы айтылым дағдысын үйрету. Жазылым дағдысы:Өсімдіктің тыныс алуы жайлы сұрақтарға жауап береді. |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел»жалпыұлттық идеясының Зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылықтарына сүйене отырып оқушыларды ұлттық сана сезімі жоғары болуға баулу. Оқушыларды өсімдіктерді қорғауға, оларды қалай көбейту жолдарымен айналысуға баулу. |
|
Пəнаралықбайланыс |
Химия: тыныс алуда химиялық элементерінсіз өтпейді. География: жасыл өсімдіктердің таралу Экология: жасыл өсімдіктерді қорғау,көбейту |
|
Алдыңғыбілім |
(7.1.4.1)Тірі ағзалардың тыныс алуы және жануарлардың тыныс алу жолдарын біледі. |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, тазалыққа, тәртіпке мән беруін айтып, топқа біріктіру, оқулықтарын алғызу. Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын артыру мақсатында «Өрмекші торы» жаттығуымен ширату өткізу. Сабақтың мақсаты мен және тапсырмалармен және бағалау критерийлерімен таныстыру. Мұнда оқушылар өткен сабақта не білгендері жайлы және тіршілік үшін таза ауаның қаншалықты маңызды екенін ұғындыру. Оқушыларды топқа біріктіру
Топқа біріккен оқушыларды ширату мақсатында ортаға шеңберге шақырып алдынғы білімін бір – бірімізге сұрақтар қою арқылы қайталап өтеміз. 1 тапсырма 15-мин Оқулықпен жұмыс.Білім алушыларға оқулықпен жұмыс жүргізу арқылы оқушылардың оқылым дағысын қалыптастыра отырып, «Ақиқат жалған» әдісімен тапсырма беремін. 1.Өсімдік атмосфералық оттекпен тыныс алады.
2. Өсімдік көмірқышқыл газымен тыныс алады, нәтижесінде оттек бөлінеді.
3. Өсімдік тыныс алғанда көмірқышқыл газын бөлед
Дескриптор Оқушылар ақиқатын не жалған ойыны арқылы -Өсімдіктердің тыныс алауына не ықпал ететіндігін білді |
Әр тапсырманың орындалуына байланысты қажетті ресурстарды алынады. Плакат, видио, кеспе қағаздары. Әр тапсырманың орындалуына байланысты қажетті ресурстарды алдым. Жіп Расм.маркер
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы
|
Тапсырма 2. « Зертханалық жұмыс» Төмендегі берілген суретте өсімдіктің әр түрлі мүшелерінің тыныс алуын зерттеу үшін жүргізген тәжірибесі берілген.
Дескриптор: өсімдіктердің тыныс алуын жүргізілген тәжірибе нәтижесін түсіндіреді |
Ақ қағаз,маркер, сурет қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы Биология 7-сынып |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3 тапсырма 10 мин Келесі тапсырма бойынша оқушыларда топтық жұмыс тапсырылады. Әр топқа кесте сызылған плакаттар таратылып, кестедегі сұрақтары арқылы бос көздерді толтыру тапсырылады.
Сұрақтарға жауап беру арқылы кестені толтырады.
Дескриптор Білім алушы --зерттеу жұмысын жасайды; --үдеріске қандай жағдайлардың қажет екенін анықтайды; --кесте арқылы қорытынды жасайды. Үйге тапсырма: тақрыпты өқып келу.
|
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы Биология 7-сынып 28 бет |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин
|
Рефлексия Оқушыларға «Бағалау парағы» таратылады. Өздерінің дескрипторына қарап өзін – өзі, топты бағалайды. Мұғалім оқушылардан бүгінгі тақырыптың мақсатына жеткен, жетпегендіктерін сұрайды. Кері байланыс «Раушан гүл букеті». Ойыны арқылы мұғалім оқушыларға кері байланыс жасайды. Қара раушангүлге -түсінбедім.? Қызыл раушангүлге – түсіндім? Ақ раушангүлге – сабақтың қай жері ұнады? Ойын арқылы оқушылар қай раушангүл букетін алады.қажет болған жағдайда үй тапырмасы беріледі.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сізқандайтəсілмен Көбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларғақарағанда Қабілеттіоқушыларғақандай Тапсырмаларбересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалдыигеру деңгейінқалайтексеруді жоспарлапотырсыз? |
Денсаулықжəне Қауіпсіздіктехникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
«Өрмекші торы» арқылы алдынғы тақырыпты талдау үшін білім алушылардың қабілетіне қарай,қабілеті төмен оқушыларға мұғалім тарапынан керекті ресурстарды бере отырып, «Ақиқат жалған» әдісі арқылы жеңіл сұрақтан күрделіге қарай сұрақтар қою арқылы қолдау көрсетемін. Орта деңгейдегі білім алушыларға «Мазайка» әдісі арқылы суреттің құрылысы неден тұратындығын жұптық жұмыс арқылы тапсырма беремін. Талдау кезінде барынша қолдау көрсетемін.
Қабілеті жоғары білім алушыларға «Кім жылдам» әдісі негізінде толтыру, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу кезінде мадақтап отырамын.
|
|
Шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға дене қимылдарын орындату.
Техника ережесін сақтау! |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу Мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақ кезеңдеріндеуақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болдыма жəненеліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу істері бойынша директор орынбасары: К.Расулкулова
шағым қалдыра аласыз
















