Материалдар / Ашық сабақ Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлар
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлар

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлар 1 сыныпқа арналған әдістер қолдандым.Оқушы жасына лайық тапсырмалар бердім .Тәжірибе жасадым Оқушы қызыға сабаққ а қатысты
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Желтоқсан 2021
986
4 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім/бөлімше

Өзім туралы


Педагогтің аты-жөні

Сагынова Ж. К

Күні

1.10.2021ж

Сыныбы

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу

Сабақтың мақсаты

Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлармен танысу

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар






















Сабақтың басы



1 мин







2 мин









5 мин

Психологиялық дайындық

«Жылылық» тренингі

-Армысың алтын күн

-Армысың достым

-Армысың апай

Қолмен тілек айту

«Кел ойланайық»

Мұғалімжұмбақ жасырады

Әрі қызыл, әрі тәтті, Татқан жанды таңырқатты. (Алма)

Жасыл ала дөңгелек, Бақшада жатыр дөңгелеп. (Қарбыз)

«Білгенің жөн»

Кестемен жұмыс

Қимылмен жасайды.






Оқушылар мұғалім жасырған жұмбақты шешеді.

Шешуі: алма

Шешуі:

қарбыз.



Кестені қарап атайды









От шашу





ҚБ

«гүл сыйлау»







Жұмбақтар

Жемістер суреті

Кесте сурет қима қағаз




2 мин

Сабақтың ортасы













3 мин

«Ойашар»

Оқушылардан өсімдіктер туралы не білетіндерін сұрайды. (Құрылысы, топтары: ағаш, бұта, шөп).Терезе алдында өсетін өсімдіктерді қай топқа жатқызамыз?Өсімдіктерге жарық не үшін керек?Өсімдіктерді жарықсыз қалдырсақ, не болады?Өсімдіктердің өсуі үшін судың маңызы қандай?Оқулықпен жұмыс Білгенің жөнӨсімдікке қажетті жағдайлардың түсініктемесі ботаник ғалымдардың көзқарасымен түсіндіріледі. Мұғалім бұл мамандық жайлы ақпарат береді.Ботаник ғалымдар өсімдіктердің өсу ортасы, көбеюін зерттейді. Өсімдіктің өсуі үшін қолайлы жағдай керек.Бұлар – топырақ, су, жарық, жылу, ауа.Ауа мен топырақ арқылы қоректенеді. Топыраққа бекиді.Күн сәулесінен жарық пен жылу алады Су болмаса, өсімдік солып қалады.

Мұғалім «Өсімдікке қажетті жағдайды» әңгімелеуге тірек сызба таныстырылымын жасайды.


Оқушылар өсімдіктер туралы не білетіндерін айтады:

Терезе алдында бөлме өсімдіктері өседі.Жарық өсімдіктерге өсу үшін қажет





.Мұғалімнің түсіндірген жаңа мәліметімен танысады. Өсімдікке және адамға қажетті жағдайларды мұғаліммен бірге талдайды.

Мұғалімнің ұсынған кестесіне сүйене отырып, өсімдік үшін қажетті жағдайды әңгімелейді.




Тірек сызбамен танысады.

ҚБ: «Жарайсың!»

«Керемет жауап бердің!»

.







Сызба бойынша қалай әңгіме құрағанын бағалайды.

ҚБ: Шаршылар.

Оқушы жұмысты аяқтағаннан кейін дәптерге шаршының суретін салады. Егер жұмыс түсініксіз болса, шаршыны қызыл түске бояйды, егер аздап түсінсе сарымен, тақырыпты жүз пайызға түсінгеніне сенімді болса, жасылмен бояйды.

Өсімдік түрлері

Бүктеме













Жаратылыстану дәптері







5 мин

Зерттейік

Өз бетімен жұмыс

Тәжірибе асау

Тәжірибе жасайды:

Гүлтұқымын отырғызады


ҚБ: Гүл шоғы

Оқулық

Құм,тұқым,ыдыс,

гүл





3 мин












Тәжірибе жасау. Ойтолғақ.

Оқушыларға бөлме өсімдігінің (мысалы, қазтамақ, колеус, бегония) сабағының әртүрлі жағдайда өсуін бақылауды ұсыну. Ол үшін бір өсімдіктің 8 сабағы қажет болады. Барлық сабақтың ұзындығын өлшеп, кесте түрінде жасалған постерге жазып алып, сосын су құйылған стақанға салу керек. Төрт өсімдіктің сабағын оқу бөлмесінде қалдырып, қалған төртеуін 2-3 тәулікке әртүрлі жағдайға қою.

Тәжірибелік жұмыс жасап, оның нәтижесін бірнеше сабақ бойына бақылау парағына жазып отырады.

1-сабақ – қараңғы жерге қою (жарықтың әсері);

Тәжірибе аяқталысымен нәтижелерді талдап шығады. Қарапайым қорытынды жасайды

Дескриптор:

  • өсімдікті қараңғы жерге қойып бақылайды;

бөлме өсімдігін құрғақ стақанға салып бақылайды;

бөлме өсімдігін салқын жерге қойып бақылайды.



https://kk.wiki pedia.org/wiki/% D0%91%D0%B0

%D0%BB%D0%

B4%D1%8B%D1

%80%D1%88%D 3%A9%D0%BF

Ноутбук

Бақылау парағы. Кесте


3 мин

Түсіндіру жұмысы

Мәлімет беру

Коллаж өз бетімен жасау

Коллаж жасайды.

ҚБ:

«Бағдаршам»

Жапырақтар



2 мин

«Ойланайық»

Жер мен Айдың табиғатын салыстыруға тапсырма ұсынады.

Оқушылар өз болжамын айтады





2 мин

Дәптермен жұмыс

Өсімдіктерге өсу үшін не қажет екенін тауып белгілейді

Өсімдіктердің тіршілігіне не қажет екенін анықтап, белгілейді.

Өсімдікке қажет жағдайларды бояйды.

өсімдіктердің тіршілігіне не қажет екенін анықтап,белгілейді.

өсімдіктердің тіршілігіне не қажет екенін анықтауда қиналады.



Тірек сөздермен жұмыс: су, ауа, топырақ, жарық, жылуӨсімдікке су не үшін қажет?Өсімдікке ауа не үшін қажет?Өсімдікке топырақ не үшін қажет?Өсімдікке Жарықтың пайдасы қандай?

Өсімдікке жылу не үшін қажет?


Сұрақтарға жауап береді:

Өсімдіктің өсуі үшін су, ауа, топырақ, жарық, жылу керек.


«Жарайсың!»



Рефлексия

Тақтадағы ағашқа 3 түрлі жапырақты іледі.Жасыл жапырақ – бүгінгі сабақта барлығы түсінікті болды, тапсырмаларды орындай алдым.

Сары жапырақ – сабақта қиындық тудырған сұрақтар болды.

Қызыл жапырақ – сабақты түсінбедім, көмек қажет.

Қорытынды жасап, өз ойларымен бөліседі.







ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады










Жапырақтар














.ru


Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!