|
Узоқ муддатли режа бўлими |
Янги ўзбек адабиёти |
||||||||||
|
Мактаби |
94-умумий ўрта мактаб |
||||||||||
|
Ўқитувчи исм-шарифи |
Расулкулова Сабира Ирискуловна |
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Куни: Синфи: 9- АБВ |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
||||||||||
|
Дарс мавзуси |
«От кишнаган оқшом» асари билан ишлаш. |
||||||||||
|
Таълимий мақсадлар |
«От кишнаган оқшом» асарининг асосий ғоялари билан танишиш. |
||||||||||
|
Дарс мақсади |
Асардаги ижобий ва салбий қаҳрамонларни фарқлай билиш, асарда ўрганганларини ҳаёт билан боғлай билиш, асар сюжетидан хулоса чиқара олиш; |
||||||||||
|
Тил мақсадлари |
Берилган матндан от сўз туркумини топиб ўзи боғланган сўзни аниқлаш. |
||||||||||
|
Баҳолаш мезонлари |
-дарсликда берилган матнни ўқиб ўз фикрини айта олади; -бадиий асарлардан олган парчаларни ўз кўзқарашларини далиллаш учун ўринли қўллайди; |
||||||||||
|
Инсоний қадриятларни сингдириш |
Инсонпарварлик , ватанпарварлик каби хислатларни камол топтириш. Меҳр-оқибат,дўстона муносабатни онгига сингдириш |
||||||||||
|
Фанлараро боғланиш |
Ўзбек тили, ўз-ўзини таниш, ҳаёт билан боғлашМавзуга оид мақол, ҳаётий мисоллар келтириш орқали боғланиш |
||||||||||
|
АКТ-дан фойдаланиш кўникмалари |
Мавзуга оид слайдлар, аудио, видеолавҳалар |
||||||||||
|
Ўзлаштирилганбилим |
«От кишнаган оқшом» асарини ўқиб келиш |
||||||||||
|
Дарснинг бориши |
|||||||||||
|
Режалаштирилган дарс босқичлари |
Дарсда режалаштирилган фаолият
|
Ресурслар |
|||||||||
|
Дарснинг кириш қисми
|
Ташкилий
қисм:
Турли от расмлари бўйича
гуруҳларга бўлиш, «Юракдан юракка» тренинг орқали психологик
тайёргарлик ўтказиш. |
Интерфаол тахта Интернет Қоғозлар, маркер |
|||||||||
|
Дарснинг асосий қисми
|
Уй вазифасини текшириш: 1-гуруҳ «Ребусли ҳикоя » , 2-гуруҳ «Мослаштириш тести» , 3-гуруҳ «Тоғай Муроднинг сирли олами » интернет материаллари асосида суҳбат .Ўтилган мавзуни мустаҳкамлаш бўйича саволлар: Т.Мурод қачон туғилган? “Ватандошлар” таҳририятида муҳаррирлик қилган йиллари.? Ўрта маълумотни қайси мактабда олди? Ҳарбий хизматни қайси йилда ўтаган? 1985-1987 йилларда қаерда ўқиган? “Юлдузлар мангу ёнади” қиссасини қачон ёзган? “Момо Ер қўшиғи” қиссаси қачон ёзилган? 1980 йилда Т.Муроднинг қандай қиссаси ёзилган? “Бу дунёда ўлиб бўлмайди” романини қанчанчи йили ёзган? Т.Муродга “Ўзбекистон халқ ёзувчиси” унвони қачон берилган? Т.Мурод тасвирлаган қаҳрамонлар – қандай одамлар? Т.Муроднинг асарлари қай тарзда ёзилган? Т.Мурод қайси қишлоқда туғилган? Т.Мурод қандай воҳани фарзандидир? “Фан ва турмуш” журналида қайси йилдан бошлаб ишлаган? “Ўзбекистон физкультурачиси” газетасида нечанчи йилда ишлаган? Т.Муроднинг қандай қиссаларини биласиз? “От кишнаган оқшом” қиссаси қачон ёзилган?
Дам олиш дақиқаси: «Қалб гавҳари» кўрсатуви видеолавҳаси намойиш этилади. Дарсни мустаҳкамлаш: 1-гуруҳ : «ақлнинг олти» әдісі, 2-гуруҳ : «аквариум» әдісі, 3-гуруҳ : «тест» әдісі бўйинча дарс мустаҳкамланади.
|
9-синф Ўзбек адабиёти Турли тусли стикерлар ва расмлар
1-топшириқ: 5 балл 2-топшириқ: 5 балл 3-топшириқ: 5 балл 4-топшириқ: 5 балл
|
|||||||||
|
Дарс якуни
|
Рефлексия
. Бугунги дарсдан кўнглингиз тўлдими? Нимани ўргандингиз? Қандай янги маълумотлар билан танишдингиз? Баҳолаш варақаси бўйича берилган критерийлар асосида ўқувчилар баҳоланади. Уйга вазифа: асар мазмуни билан тўлиқ танишиш, асар қаҳраманларига хат ёзиш. ҚАЙТА БОҒЛАНИШ:
Менга ёқди Яхши Қийин |
Смайлик Стикер
|
|||||||||
|
Саралаш/табақалаштириш – ўқувчиларга қандай усуллар орқали ёрдам кўрсатишни режалаштирасиз? Иқтидорли ўқувчиларга қандай dазифалар топширишни режалаштирасиз? 1.Ўқувчиларнинг иқтидоригақараб турлича топшириқлар беришни режалаштираман. |
Баҳолаш – ўқувчиларнинг материални ўзлаштириш даражасини қандай текширишни режалаштирасиз? Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўз-ўзини баҳолаш) Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўзаро бир-бирини баҳолаш) Ўқитувчи баҳоси |
Соғлик ва хавфсизлик техникасига риоя қилиш Соғликни сақлаш технологиялари Дам олиш дақиқалари. Фаол иш-ҳаракат турлари. Ушбу дарсда қўлланиладиган хавфсизлик техникаси қоидаларининг моддалари |
|||||||||
|
Дарс бўйича рефлексияДарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми? Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими? Эриша олмасалар, нима учун? Дарсда табақалаштириш/саралаш тўғри олиб борилдими? Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими? Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун? |
Ушбу бўлимдан ўқувчиларнинг дарс давомида ўрганганларини баҳолаш учун қўлланиладиган усулларни қайд этиш учун фойдаланинг. Ўз дарсингиз ҳақида чап томонда берилган саволларга жавоб беринг |
||||||||||
|
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ «От кишнаган оқшом асари билан ишлаш » 9 сынып
Ашық сабақ «От кишнаган оқшом асари билан ишлаш » 9 сынып
|
Узоқ муддатли режа бўлими |
Янги ўзбек адабиёти |
||||||||||
|
Мактаби |
94-умумий ўрта мактаб |
||||||||||
|
Ўқитувчи исм-шарифи |
Расулкулова Сабира Ирискуловна |
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Куни: Синфи: 9- АБВ |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
||||||||||
|
Дарс мавзуси |
«От кишнаган оқшом» асари билан ишлаш. |
||||||||||
|
Таълимий мақсадлар |
«От кишнаган оқшом» асарининг асосий ғоялари билан танишиш. |
||||||||||
|
Дарс мақсади |
Асардаги ижобий ва салбий қаҳрамонларни фарқлай билиш, асарда ўрганганларини ҳаёт билан боғлай билиш, асар сюжетидан хулоса чиқара олиш; |
||||||||||
|
Тил мақсадлари |
Берилган матндан от сўз туркумини топиб ўзи боғланган сўзни аниқлаш. |
||||||||||
|
Баҳолаш мезонлари |
-дарсликда берилган матнни ўқиб ўз фикрини айта олади; -бадиий асарлардан олган парчаларни ўз кўзқарашларини далиллаш учун ўринли қўллайди; |
||||||||||
|
Инсоний қадриятларни сингдириш |
Инсонпарварлик , ватанпарварлик каби хислатларни камол топтириш. Меҳр-оқибат,дўстона муносабатни онгига сингдириш |
||||||||||
|
Фанлараро боғланиш |
Ўзбек тили, ўз-ўзини таниш, ҳаёт билан боғлашМавзуга оид мақол, ҳаётий мисоллар келтириш орқали боғланиш |
||||||||||
|
АКТ-дан фойдаланиш кўникмалари |
Мавзуга оид слайдлар, аудио, видеолавҳалар |
||||||||||
|
Ўзлаштирилганбилим |
«От кишнаган оқшом» асарини ўқиб келиш |
||||||||||
|
Дарснинг бориши |
|||||||||||
|
Режалаштирилган дарс босқичлари |
Дарсда режалаштирилган фаолият
|
Ресурслар |
|||||||||
|
Дарснинг кириш қисми
|
Ташкилий
қисм:
Турли от расмлари бўйича
гуруҳларга бўлиш, «Юракдан юракка» тренинг орқали психологик
тайёргарлик ўтказиш. |
Интерфаол тахта Интернет Қоғозлар, маркер |
|||||||||
|
Дарснинг асосий қисми
|
Уй вазифасини текшириш: 1-гуруҳ «Ребусли ҳикоя » , 2-гуруҳ «Мослаштириш тести» , 3-гуруҳ «Тоғай Муроднинг сирли олами » интернет материаллари асосида суҳбат .Ўтилган мавзуни мустаҳкамлаш бўйича саволлар: Т.Мурод қачон туғилган? “Ватандошлар” таҳририятида муҳаррирлик қилган йиллари.? Ўрта маълумотни қайси мактабда олди? Ҳарбий хизматни қайси йилда ўтаган? 1985-1987 йилларда қаерда ўқиган? “Юлдузлар мангу ёнади” қиссасини қачон ёзган? “Момо Ер қўшиғи” қиссаси қачон ёзилган? 1980 йилда Т.Муроднинг қандай қиссаси ёзилган? “Бу дунёда ўлиб бўлмайди” романини қанчанчи йили ёзган? Т.Муродга “Ўзбекистон халқ ёзувчиси” унвони қачон берилган? Т.Мурод тасвирлаган қаҳрамонлар – қандай одамлар? Т.Муроднинг асарлари қай тарзда ёзилган? Т.Мурод қайси қишлоқда туғилган? Т.Мурод қандай воҳани фарзандидир? “Фан ва турмуш” журналида қайси йилдан бошлаб ишлаган? “Ўзбекистон физкультурачиси” газетасида нечанчи йилда ишлаган? Т.Муроднинг қандай қиссаларини биласиз? “От кишнаган оқшом” қиссаси қачон ёзилган?
Дам олиш дақиқаси: «Қалб гавҳари» кўрсатуви видеолавҳаси намойиш этилади. Дарсни мустаҳкамлаш: 1-гуруҳ : «ақлнинг олти» әдісі, 2-гуруҳ : «аквариум» әдісі, 3-гуруҳ : «тест» әдісі бўйинча дарс мустаҳкамланади.
|
9-синф Ўзбек адабиёти Турли тусли стикерлар ва расмлар
1-топшириқ: 5 балл 2-топшириқ: 5 балл 3-топшириқ: 5 балл 4-топшириқ: 5 балл
|
|||||||||
|
Дарс якуни
|
Рефлексия
. Бугунги дарсдан кўнглингиз тўлдими? Нимани ўргандингиз? Қандай янги маълумотлар билан танишдингиз? Баҳолаш варақаси бўйича берилган критерийлар асосида ўқувчилар баҳоланади. Уйга вазифа: асар мазмуни билан тўлиқ танишиш, асар қаҳраманларига хат ёзиш. ҚАЙТА БОҒЛАНИШ:
Менга ёқди Яхши Қийин |
Смайлик Стикер
|
|||||||||
|
Саралаш/табақалаштириш – ўқувчиларга қандай усуллар орқали ёрдам кўрсатишни режалаштирасиз? Иқтидорли ўқувчиларга қандай dазифалар топширишни режалаштирасиз? 1.Ўқувчиларнинг иқтидоригақараб турлича топшириқлар беришни режалаштираман. |
Баҳолаш – ўқувчиларнинг материални ўзлаштириш даражасини қандай текширишни режалаштирасиз? Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўз-ўзини баҳолаш) Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўзаро бир-бирини баҳолаш) Ўқитувчи баҳоси |
Соғлик ва хавфсизлик техникасига риоя қилиш Соғликни сақлаш технологиялари Дам олиш дақиқалари. Фаол иш-ҳаракат турлари. Ушбу дарсда қўлланиладиган хавфсизлик техникаси қоидаларининг моддалари |
|||||||||
|
Дарс бўйича рефлексияДарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми? Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими? Эриша олмасалар, нима учун? Дарсда табақалаштириш/саралаш тўғри олиб борилдими? Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими? Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун? |
Ушбу бўлимдан ўқувчиларнинг дарс давомида ўрганганларини баҳолаш учун қўлланиладиган усулларни қайд этиш учун фойдаланинг. Ўз дарсингиз ҳақида чап томонда берилган саволларга жавоб беринг |
||||||||||
|
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















