Білім беру ұйымының атауы:
|
«Ақкөл қаласы, Агротехникалық колледжі»
МКҚК
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Тақырып 2.1.1. Отандық өнімді
пайдаланамыз
|
Модуль/пән атауы:
|
Қазақ тілі мен
әдебиеті
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Жакенова Алия Сериковна
|
Күні:
|
16
қараша, 2023 жыл
|
Курс/топ:
|
-
курс, Оп-23 тобы
(10130200
Тамақтандыруды
ұйымдастыру)
|
Бөлім:
|
2 бөлім. Отандық өнеркәсіп
өнімі
|
Үлгілік оқу бағдарламасының
бағыты:
|
Техникалық-технологиялық
бағыт
|
Мақсаты,
міндеттері:
|
Мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті
негізгі және қосымша мәліметтерді тірек-схема, менталды карта,
презентация түрінде ұсыну.
|
Күтілетін
нәтижелер:
|
Тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр
тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап
тірек-схема, менталды карта, жарнама, презентация
қорғайды;
|
Қажетті ресурстар:
|
Интерактивті тақта, қазақ тілі
мен әдебиеті 10-сынып оқулығы. Оразбаева Ф.Ш.,
ДәулетбековаЖ.Т., Рауандина А.Қ.,
Рахметова Р.С., Мүкеева Б.Қ. – Алматы:
«Көкжиек-Горизонт» баспасы, 2019.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Білім алушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
(ұйымдастыру кезеңі)
10
мин
|
-
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.
Білім алушыларды түгендеу, зейіндерін сабаққа аудару, білім
алушыларды топтарға бөлу
Ой түрткі
әдісі.
ТЖ. 1-тапсырма. Берілген
таныстырылымның суреттеріне қарап жаңа тақырыпты болжаңыздар,
менталды картаны толтырыңыздар.
|
Сәлемдеседі, берілген суретке қарай отырып,
сабақ тақырыбын болжайды.
Таныстырылым арқылы менталды
картаны толтырады
Менталды картаны толтыру арқылы ойлау
қабілеттерін арттырады, жаңа сөздерді есте
сақтайды
|
|
http://www.myshared.ru/slide/1425679/?ysclid=lmfkm772un488233745
Интербелсенді тақта
https://egemen.kz/
|
Сабақтың ортасы
(жаңа материалды игеру кезеңі)
20
мин
|
Ж. 2- тапсырма. Мәтінде
кездесетін жаңа сөздерді теріп жаз, сөздікпен жұмыс
жаса.
Жаңа сөз тіркестері:
Отандық өнім –
тамақ өнеркәсібі –
сүт
өнімдері –
ет
өнімдері –
ауылшаруашылығы–
отандық өнімдер саласын дамыту
–
агроөнеркәсіп
–
зауыт басшылығы
|
Сөздікпен жұмыс
жасайды
|
Дескрипторлар:
ҚБ.
Өзін-өзі бағалау
|
|
20
мин
|
Ж. 3-тапсырма. Мәтінді оқып,
жоспар құрыңыз.
Қазіргі өнімділіктің төмендігі, мемлекеттік
қолдау құралдарының тиімділігінің жеткіліксіздігі, Ресурстық
әлеуетті тиімсіз пайдалану, ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізу және
сақтау жүйесінің баяу дамуы, техникалық жарақтандыру саласындағы
проблемалар үкіметтік деңгейде шешуші қадамдарды талап етеді. Ел
Президентінің жоғарыда аталған Жолдауы аясында Сенаттың Аграрлық
мәселелер, табиғатты пайдалану және ауылдық аумақтарды дамыту
комитеті "Ауыл шаруашылығын дамытудың өзекті мәселелері мен
перспективалары"тақырыбында парламенттік тыңдаулар дайындау және
өткізу бойынша бірқатар іс-шаралар ұйымдастырды. Атап айтқанда,
Комитет мүшелері Нұр-сұлтан қаласындағы Ұлттық биотехнология
орталығына және оның филиалына барды. Степногорск ауыл шаруашылығы
мен экологиялық ахуалдың өзекті мәселелерін шешу,
биотехнологияларды дамытудағы ахуалды зерделеу және ауыл
шаруашылығы жануарларына арналған отандық ветеринариялық
препараттарды енгізу мақсатында. Сонымен қатар, көшпелі кездесулер
Жамбыл облысының Отар кентіндегі "биологиялық қауіпсіздік
мәселелері ғылыми-зерттеу институты" РМК-да, Алматы қаласындағы
Қазақ ветеринарлық ғылыми-зерттеу институтында өтті. Осы іс-шаралар
барысында жоғарыда аталған орталықтардың ғалымдары, ғалымдары
еліміздің агроөнеркәсіптік кешеніне ғылыми жетістіктерді енгізу,
ауыл шаруашылығы мен ғылым арасындағы іскерлік байланыстарды
тереңдету, жоғары тиімді тетіктерді пайдалану жөнінде құнды
ұсыныстар енгізді. Өте ақылға қонымды! Аграрлық ғылым бірінші
кезекте жаңа технологияларды трансферттеумен және оларды отандық
жағдайға бейімдеумен айналысады. "Білім – ғылым – өндіріс"
триадасын бұзбай, инновациялық ғылыми-инновациялық инфрақұрылым
жаңа деңгейге шығады.
(198
сөз)
|
Мәтінді оқып, жоспар
құрады
|
Дескриптор:
-жоспар
құрады;
-мәтін мазмұнын қамтиды;
ҚБ Мұғалімнің кері
байланысы
|
https://egemen.kz/
|
20
|
«Интерактивті дәріс»
әдісі
ТЖ.
4-тапсырма. «Отандық өнімді пайдаланамын»
тақырыбына таныстырылым
әзірлеңіздер.
(4 слайд). Ол
үшін:
1) Тақырып бойынша
таныстырылым дайындаңыз.
2) Таныстырылымда отандық
өнімнің түрлері, пайдасы және зияны туралы ақпараттарды
қамтыңыз.
3)
Дереккөздердің сілтемелерін көрсетіңіз.
4) Таныстырылымыңызды
таныстырыңыз.
|
--таныстырылым
әзірлейді
--әр тармақшаға негізгі және қосымша
ақпараттарды
жинақтап, дереккөздеріне сілтеме жасай отырып
таныстырады.
|
Дескриптор
ҚБ.
Өзара бағалау.
|
Сілтеме: «Қазақ тілі мен
әдебиеті» пәнінен қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар
жинағы 10-11-сынып https://smk.edu.kz/.
|
15
мин
|
ЖЖ. 5-тапсырма.
Оқылған мәтіндегі мәліметтерді талдап, түсіндіріңіздер. Кестеге
жазыңыздар.
Мәліметке
мысал
|
Түсіндірмесі
|
Негізгі : 1
Қосымша: 1
|
|
|
Білім алушылар өз пікірлерін нақты фактілермен
дәлелдейді.
|
Дескрипторлар:
- негізгі мәліметті анықтап,
түсіндіреді;
- қосымша мәліметті анықтап,
түсіндіреді.
ҚБ. Өзара бағалау
|
|
|
ЕББҚ (психикалық дамуы тежелген)
білім алушыға арналған тапсырма.
Түрлері
|
Мысалы
|
Мағынасын ашу
|
Мәтіндегі
негізгі мәлімет
|
|
|
Мәтіндегі қосымша
мәлімет
|
|
|
|
|
Дескрипторлар:
ҚБ.
Мұғалімнің кері байланысы
|
|
Сабақтың соңы
(рефлексия)
|
Кері байланыс. Инсерт
әдісі
-Не алдым?
-Мен жаңаша нені білдім?
-Нені басқаша істер
едім?
Үйге
тапсырма. «Мен отандық өнімді қолданамын!» тақырыбында
шағын эссе жаз.
|
Білім алушылар сабақта қандай жаңа ақпарат
алғандарын, тапсырма орындағанда қай тапсырма қиыншылық туғызғанын
айтады
|
|
|