-
Бөлім:
Педагогтың аты – жөні:
Тунгатарова Айгуль Туйешиевна
Күні:
21.10.2021ж
Сынып: 4
Қатысушылар саны: 15
Қатыспағандар саны: 0
Сабақтың тақырыбы:
№11 Отбасы дәстүрлері
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
-
қарым-қатынас ережелерін біледі, үйде, бейтаныс адамдармен жағымды, достық қарым-қатынасты сақтай алады; өзінің туыстары мен жақындарын құрметтейді
Құндылығы:
Сүйіспеншілік
Қасиеттері:
Қамқорлық,мейірімділік,жанашырлық
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға отбасылық дәстүрлердің мәнін түсіндіре отырып, Сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.
Сабақтың міндеттері:
-
Оқушыларға отбасындағы сүйіспеншіліктің маңыздылығын түсіндіру
-
Оқушыларды отбасылық дәстүрді бойына сіңіре отырып дамыту
-
Оқушыларды қамқорлыққа, мейірімділікке , жанашырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі:
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі:
-
Жағымды көңіл – күй
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушылардың сабаққа қатысын тексереді
5 Т – ережесі:
-
Тәртіп.
-
Талап.
-
Тыныштық.
-
Тазалық.
-
Татулық.
Жағымды көңіл-күйге бөлену
5Т ережесін еске түсіреді
Жағымды көңіл-күйге бөлінеді
-
Алдыңғы үй тапсырмасын тексеру:
Мұғалім оқушыларға «Әке тәрбиесі» мәтінін оқып келуді тапсырды
Сұрақтар:
-
Әкесі кішкентай Бауыржанды қандай әдептілікке үйретті?
-
Сәлем беру дәстүрі туралы не білесіңдер?
-
Өз отбасыларыңда қонақ келгенде қандай дәстүрді сақтайсыңдар?
-
Өз отбасыларыңызда тағы қандай дәстүрлер сақталған?
• Саған қандай отбасылық дәстүр ұнайды? Неліктен?
Мұғалім отбасы дәстүрі туралы мағлұмат бере отырып, оқушыларға мейірімділік,әдептілік қасиеттерін түсіндірді
Сұрақтарға жауап бере отырып отбасылық дәстүрге қамқорлықпен, жанашырлықпен қарауды түсінеді
4-сынып
Оқулық
55-бет
№11 сабақ
Ізғұттынова Р.О.,Мұратханова Р., Оралбекова Ә.Қ.
-
Жағымды ой-пікір дәйексөз
«Ұяда не көрсең, ұшқанда соны ілерсің»
Нақыл сөз
Сұрақтар:
-
Нақыл сөздегі «ұя» сөзінің мағынасын қалай түсінесіздер?
-
Отбасындағы қамқорлық,мейірімділік,жанашырлық сияқты асыл қасиеттерді кімнен аласыздар?
Мұғалім оқушыларға отбасына мейірімділікпен, қамқорлықпен,жанашырлықпен қарауды түсіндіреді, ұғындырады
Дәйексөзден оқушылар жоғарғы рухани құндылық - сүйіспеншілік екенін түсінеді.
Оқушылар бірнеше рет қайталап, жұмыс дәптерге жазады.
-
Оқиға айту (Әңгіме)
Мұғалім оқушыларға «Әке қадірі» бейнежазбасын көрсетеді
-
Ұлы перзенттік, азаматтық парызын дұрыс атқарды ма?
-
Баласының бойынан қандай қасиеттерді байқадыңдар?
3.Өміріңде осындай жағдай орын алмас үшін сен қайтер едің?
Мұғалім оқушыларға қамқорлық,мейірімділік,жанашырлық қасиеттерді түсіндіре отырып сүйіспеншілікке баулиды
Сұрақтарға жауап бере отырып, қазақ даналығында дүние кезек «Атаңа не қылсаң, алдыңа сол келеді» деген көріністі көру арқылы ата-ананы қадірлеуді, мейіріммен қарауды түсінеді, сезінеді
-
Шығармашылық жұмыс.
Мұғалім оқушыларды 3 топқа біріктіреді
І топ:
1-тапсырма
«Отбасы» тақырыбына «Бес жол өлең» (синквейн) құрастырып жазыңдар.
Бес жолдан тұратын өлеңді жазу ережесі:
1-жолға бір сөзбен тақырып жазылады (зат есім түрінде).
2-жолға тақырып екі сөзбен сипатталып жазылады (сын есім түрінде). 3-жолға үш сөзбен тақырыпқа қатысты іс-әрекет жазылады (етістік түрінде).
4-жолға төрт сөзден тұратын тақырыпқа қатысты бір сөйлем жазылады.
5-жолға тақырыптың мәнін сипаттайтын бір сөз жазылады.
ІІ топ:
2 – тапсырма Бейнелі сөз (ребус) шешу, мақал айту
ІІІ топ:Отбасылық дәстүрдің бірін таңдап,оның қалай өтетінін әңгімелеп беріңдер
Мұғалім оқушыларға мейірімділік пен жанашырлықтың отбасынан алатынын айтып түсіндіреді,сезіндіреді
Оқушылар отбасындағы мейірімділік,қамқорлық, жанашырлық қасиеттерді ата-анасынан бойына сіңіретінін түсінеді, ұғынады
«Әдіс-тәсілдер қоймасы»
кітабынан
-
Топпен ән айту
«Рақмет, әке!» Нұрболат Абдуллин
Оқушылар мұғаліммен бірге ән шырқайды
-
Үйге тапсырма
«Туған күн» мәтінін оқып келу.
Оқушылар үйге тапсырманы жазып алады
4-сынып
Оқулық
57-бет
№12 сабақ
Ізғұттынова Р.О.,Мұратханова Р., Оралбекова Ә.Қ.
-
Сабақтың қорытынды сәті.
Отбасы - тәлім-тәрбие мектебі.Адам өнеге - үлгіні отбасынан алады. Халықтың салт-дәстүрін, әдет-ғұрпын отбасынан үйренеді.Үлкенді құрметтеу, кішіге қамқорлық жасау, адалдық, әдептілік,еңбексүйгіштік отбасының өнеге-үлгісі болып табылады. Отанды сүю,ана тілін құрметтеу, табиғатты аялау да отбасынан басталады.
Отбасы – сүйіспеншіліктің, шаттықтың ордасы.
Рефлексия
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ «Отбасы дәстүрлері»
Ашық сабақ «Отбасы дәстүрлері»
-
Бөлім:
Педагогтың аты – жөні:
Тунгатарова Айгуль Туйешиевна
Күні:
21.10.2021ж
Сынып: 4
Қатысушылар саны: 15
Қатыспағандар саны: 0
Сабақтың тақырыбы:
№11 Отбасы дәстүрлері
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
-
қарым-қатынас ережелерін біледі, үйде, бейтаныс адамдармен жағымды, достық қарым-қатынасты сақтай алады; өзінің туыстары мен жақындарын құрметтейді
Құндылығы:
Сүйіспеншілік
Қасиеттері:
Қамқорлық,мейірімділік,жанашырлық
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға отбасылық дәстүрлердің мәнін түсіндіре отырып, Сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.
Сабақтың міндеттері:
-
Оқушыларға отбасындағы сүйіспеншіліктің маңыздылығын түсіндіру
-
Оқушыларды отбасылық дәстүрді бойына сіңіре отырып дамыту
-
Оқушыларды қамқорлыққа, мейірімділікке , жанашырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі:
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі:
-
Жағымды көңіл – күй
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушылардың сабаққа қатысын тексереді
5 Т – ережесі:
-
Тәртіп.
-
Талап.
-
Тыныштық.
-
Тазалық.
-
Татулық.
Жағымды көңіл-күйге бөлену
5Т ережесін еске түсіреді
Жағымды көңіл-күйге бөлінеді
-
Алдыңғы үй тапсырмасын тексеру:
Мұғалім оқушыларға «Әке тәрбиесі» мәтінін оқып келуді тапсырды
Сұрақтар:
-
Әкесі кішкентай Бауыржанды қандай әдептілікке үйретті?
-
Сәлем беру дәстүрі туралы не білесіңдер?
-
Өз отбасыларыңда қонақ келгенде қандай дәстүрді сақтайсыңдар?
-
Өз отбасыларыңызда тағы қандай дәстүрлер сақталған?
• Саған қандай отбасылық дәстүр ұнайды? Неліктен?
Мұғалім отбасы дәстүрі туралы мағлұмат бере отырып, оқушыларға мейірімділік,әдептілік қасиеттерін түсіндірді
Сұрақтарға жауап бере отырып отбасылық дәстүрге қамқорлықпен, жанашырлықпен қарауды түсінеді
4-сынып
Оқулық
55-бет
№11 сабақ
Ізғұттынова Р.О.,Мұратханова Р., Оралбекова Ә.Қ.
-
Жағымды ой-пікір дәйексөз
«Ұяда не көрсең, ұшқанда соны ілерсің»
Нақыл сөз
Сұрақтар:
-
Нақыл сөздегі «ұя» сөзінің мағынасын қалай түсінесіздер?
-
Отбасындағы қамқорлық,мейірімділік,жанашырлық сияқты асыл қасиеттерді кімнен аласыздар?
Мұғалім оқушыларға отбасына мейірімділікпен, қамқорлықпен,жанашырлықпен қарауды түсіндіреді, ұғындырады
Дәйексөзден оқушылар жоғарғы рухани құндылық - сүйіспеншілік екенін түсінеді.
Оқушылар бірнеше рет қайталап, жұмыс дәптерге жазады.
-
Оқиға айту (Әңгіме)
Мұғалім оқушыларға «Әке қадірі» бейнежазбасын көрсетеді
-
Ұлы перзенттік, азаматтық парызын дұрыс атқарды ма?
-
Баласының бойынан қандай қасиеттерді байқадыңдар?
3.Өміріңде осындай жағдай орын алмас үшін сен қайтер едің?
Мұғалім оқушыларға қамқорлық,мейірімділік,жанашырлық қасиеттерді түсіндіре отырып сүйіспеншілікке баулиды
Сұрақтарға жауап бере отырып, қазақ даналығында дүние кезек «Атаңа не қылсаң, алдыңа сол келеді» деген көріністі көру арқылы ата-ананы қадірлеуді, мейіріммен қарауды түсінеді, сезінеді
-
Шығармашылық жұмыс.
Мұғалім оқушыларды 3 топқа біріктіреді
І топ:
1-тапсырма
«Отбасы» тақырыбына «Бес жол өлең» (синквейн) құрастырып жазыңдар.
Бес жолдан тұратын өлеңді жазу ережесі:
1-жолға бір сөзбен тақырып жазылады (зат есім түрінде).
2-жолға тақырып екі сөзбен сипатталып жазылады (сын есім түрінде). 3-жолға үш сөзбен тақырыпқа қатысты іс-әрекет жазылады (етістік түрінде).
4-жолға төрт сөзден тұратын тақырыпқа қатысты бір сөйлем жазылады.
5-жолға тақырыптың мәнін сипаттайтын бір сөз жазылады.
ІІ топ:
2 – тапсырма Бейнелі сөз (ребус) шешу, мақал айту
ІІІ топ:Отбасылық дәстүрдің бірін таңдап,оның қалай өтетінін әңгімелеп беріңдер
Мұғалім оқушыларға мейірімділік пен жанашырлықтың отбасынан алатынын айтып түсіндіреді,сезіндіреді
Оқушылар отбасындағы мейірімділік,қамқорлық, жанашырлық қасиеттерді ата-анасынан бойына сіңіретінін түсінеді, ұғынады
«Әдіс-тәсілдер қоймасы»
кітабынан
-
Топпен ән айту
«Рақмет, әке!» Нұрболат Абдуллин
Оқушылар мұғаліммен бірге ән шырқайды
-
Үйге тапсырма
«Туған күн» мәтінін оқып келу.
Оқушылар үйге тапсырманы жазып алады
4-сынып
Оқулық
57-бет
№12 сабақ
Ізғұттынова Р.О.,Мұратханова Р., Оралбекова Ә.Қ.
-
Сабақтың қорытынды сәті.
Отбасы - тәлім-тәрбие мектебі.Адам өнеге - үлгіні отбасынан алады. Халықтың салт-дәстүрін, әдет-ғұрпын отбасынан үйренеді.Үлкенді құрметтеу, кішіге қамқорлық жасау, адалдық, әдептілік,еңбексүйгіштік отбасының өнеге-үлгісі болып табылады. Отанды сүю,ана тілін құрметтеу, табиғатты аялау да отбасынан басталады.
Отбасы – сүйіспеншіліктің, шаттықтың ордасы.
Рефлексия
-
шағым қалдыра аласыз













