|
3-бөлім: |
Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 3-сабақ |
Отбасы – шағын мемлекет |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсенова Раушан Медетовна |
|||||
|
Сынып: 5-сынып Пәні: Қазақ тілі |
Қатысқандар:15 |
Қатыспағандар:0 |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
(5.Ж3) Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру. (5.Ж 5) Оқылым және тыңдалым материалы бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: Әңгіме құрастырады Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Негізгі ақпаратты жазады Кейбір оқушылар орындай алады: Саралап, жинақы мәтін құрастырады. |
|||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Отбасы жайында ойын жеткізеді.Өзіндік тұжырым жасайды. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: отбасы, шаңырақ,ата,әже, ұл,қыз, нағашы, жиен Шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: туыстық қатынас, жеті ата, қара шаңырақ , тату-тәтті, берік босаға, отбасы жылуы Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Отбасы деген не?Өз отбасыңда қанша адам бар? 2. Ынтымағы жарасқан отбасы дегенді қалай түсінесің? 3.Отбасы адамға не береді? 4.Отбасы мүшелерін не біріктіреді? 5.Мемлекет тірегі кімдер? |
|||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы:Қазақ халқы ортақ тілге және дәстүрге ие халық ретінде сақталып қалды.Әрбір нағыз патриоттың парызы – мемлекеттік тілді білу және отандастарымызға оны меңгеруге көмектесу. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс: |
өзін-өзі тану |
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Отбасың-алтын қорғаның, мемлекет - тірегің |
|||||
|
Сабақ басы |
||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
|||
|
2 мин |
1-әрекет Ұйымдастыру «Құпия зат» әдісі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. |
2-әрекет «Сұхбат» әдісі бойынша тілек. Шаңыраққа ұқсап тұрып, бір-біріне қошемет сөз айтады |
|
|||
|
3 мин |
3-әрекет. Топтық жұмыс. «Сөзді тап» әдісі Оқушының қолына қима қағаздар берілед і.Ондағы кейіпкерді оқушы дене қимылдары арқылы көрсетеді. Осы кейіпкерлер арқылы топ қол ұстасып шеңбер құрайды. Бұл-бір-бірінен ажырамас туыстық қатынаста тұратын адамдар тобы, яғни отбасы екенін , сабақ тақырыбы да осы екенін өздері анықтайды |
4-әрекет «От шашу» әдісі |
Қима қағаздарға жазылған тірек сөздер |
|||
|
Сабақ ортасы |
||||||
|
7 мин |
Бағалау критерийі: -Жұптаса отырып, сурет бойынша әңгіме құрастырады. -Тірек сөздер арқылы ой түйеді 5-әрекет. Ұжымдық жұмыс «Суреттер сөйлейді» әдісімен отбасындағы түрлі әрекеттерді білдіретін фотосуреттер бойынша әңгіме құрастырады. Дескриптор: -әр суретке қатысты 3 ой жазады - барлық суреттерге ортақ тақырып ұсынады - тақырыпты ашады. |
6-әрекет. Смайлик арқылы бағалау. Әр топтағы белсенді жұп бірін-бірі жүрекше стикерлермен бағалайды. |
илюстрияциялық суреттер |
|||
|
10мин |
Бағалау критерийі: - Оқылған мәтіндегі негізгі ойды түсінеді -өз пікірін білдіре алады -жинақы мәтін құрайды 7- әрекет. Жеке жұмыс. «Еркін жылдам жазба» әдісі .Оқуға мәтін ұсынылады. Осы мәтінді оқып болған соң , оқылған мәтін бойынша жоспар құру . Дескриптор: -мәтін мазмұнын біледі -осы мәтіндегі ойларды саралап, жоспар құрастыра алады. |
8-әрекет Кері байланыс. «Бір минут» әдісі бойынша өзін – өзі бағалау. |
|
|||
|
3 мин |
Сергіту сәті. Берілген мақал-мәтелдер мен суреттерді түсіндіре отырып, бір-бірімен сәйкестендіріп шығады. |
|
суреттер ,кеспелер |
|||
|
10 мин |
Бағалау критерийі: -негізгі ақпараттарды біледі -өзіндік тұжырым жазады 9-әрекет Топтық жұмыс «Жүзіп шығу» әдісі «Мемлекет тірегі кімдер?» Сұрақ бойынша ойтолғау жазу. Дескриптор: - сұрақ туралы ойланады -сындарлы ой жазады |
10-әрекет «Бас бармақ» әдісі бойынша бағалайды. |
флипчарт, стикер,маркер |
|||
|
Сабақтың соңы |
||||||
|
10 мин |
Бағалау критерийі: -сұраққа дәл жауап береді 11-әрекет «Ыстық орындық» әдісі арқылы өтілген тақырыптың кейіпкерлерін сомдау Дескриптор: -сұраққа ойланады -ұтымды жауап береді |
«Бес саусақ» әдісі |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
|
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Отбасы шағын мемлкет 5 сынып
Ашық сабақ Отбасы шағын мемлкет 5 сынып
|
3-бөлім: |
Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 3-сабақ |
Отбасы – шағын мемлекет |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсенова Раушан Медетовна |
|||||
|
Сынып: 5-сынып Пәні: Қазақ тілі |
Қатысқандар:15 |
Қатыспағандар:0 |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
(5.Ж3) Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру. (5.Ж 5) Оқылым және тыңдалым материалы бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: Әңгіме құрастырады Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Негізгі ақпаратты жазады Кейбір оқушылар орындай алады: Саралап, жинақы мәтін құрастырады. |
|||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Отбасы жайында ойын жеткізеді.Өзіндік тұжырым жасайды. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: отбасы, шаңырақ,ата,әже, ұл,қыз, нағашы, жиен Шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: туыстық қатынас, жеті ата, қара шаңырақ , тату-тәтті, берік босаға, отбасы жылуы Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Отбасы деген не?Өз отбасыңда қанша адам бар? 2. Ынтымағы жарасқан отбасы дегенді қалай түсінесің? 3.Отбасы адамға не береді? 4.Отбасы мүшелерін не біріктіреді? 5.Мемлекет тірегі кімдер? |
|||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы:Қазақ халқы ортақ тілге және дәстүрге ие халық ретінде сақталып қалды.Әрбір нағыз патриоттың парызы – мемлекеттік тілді білу және отандастарымызға оны меңгеруге көмектесу. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс: |
өзін-өзі тану |
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Отбасың-алтын қорғаның, мемлекет - тірегің |
|||||
|
Сабақ басы |
||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
|||
|
2 мин |
1-әрекет Ұйымдастыру «Құпия зат» әдісі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. |
2-әрекет «Сұхбат» әдісі бойынша тілек. Шаңыраққа ұқсап тұрып, бір-біріне қошемет сөз айтады |
|
|||
|
3 мин |
3-әрекет. Топтық жұмыс. «Сөзді тап» әдісі Оқушының қолына қима қағаздар берілед і.Ондағы кейіпкерді оқушы дене қимылдары арқылы көрсетеді. Осы кейіпкерлер арқылы топ қол ұстасып шеңбер құрайды. Бұл-бір-бірінен ажырамас туыстық қатынаста тұратын адамдар тобы, яғни отбасы екенін , сабақ тақырыбы да осы екенін өздері анықтайды |
4-әрекет «От шашу» әдісі |
Қима қағаздарға жазылған тірек сөздер |
|||
|
Сабақ ортасы |
||||||
|
7 мин |
Бағалау критерийі: -Жұптаса отырып, сурет бойынша әңгіме құрастырады. -Тірек сөздер арқылы ой түйеді 5-әрекет. Ұжымдық жұмыс «Суреттер сөйлейді» әдісімен отбасындағы түрлі әрекеттерді білдіретін фотосуреттер бойынша әңгіме құрастырады. Дескриптор: -әр суретке қатысты 3 ой жазады - барлық суреттерге ортақ тақырып ұсынады - тақырыпты ашады. |
6-әрекет. Смайлик арқылы бағалау. Әр топтағы белсенді жұп бірін-бірі жүрекше стикерлермен бағалайды. |
илюстрияциялық суреттер |
|||
|
10мин |
Бағалау критерийі: - Оқылған мәтіндегі негізгі ойды түсінеді -өз пікірін білдіре алады -жинақы мәтін құрайды 7- әрекет. Жеке жұмыс. «Еркін жылдам жазба» әдісі .Оқуға мәтін ұсынылады. Осы мәтінді оқып болған соң , оқылған мәтін бойынша жоспар құру . Дескриптор: -мәтін мазмұнын біледі -осы мәтіндегі ойларды саралап, жоспар құрастыра алады. |
8-әрекет Кері байланыс. «Бір минут» әдісі бойынша өзін – өзі бағалау. |
|
|||
|
3 мин |
Сергіту сәті. Берілген мақал-мәтелдер мен суреттерді түсіндіре отырып, бір-бірімен сәйкестендіріп шығады. |
|
суреттер ,кеспелер |
|||
|
10 мин |
Бағалау критерийі: -негізгі ақпараттарды біледі -өзіндік тұжырым жазады 9-әрекет Топтық жұмыс «Жүзіп шығу» әдісі «Мемлекет тірегі кімдер?» Сұрақ бойынша ойтолғау жазу. Дескриптор: - сұрақ туралы ойланады -сындарлы ой жазады |
10-әрекет «Бас бармақ» әдісі бойынша бағалайды. |
флипчарт, стикер,маркер |
|||
|
Сабақтың соңы |
||||||
|
10 мин |
Бағалау критерийі: -сұраққа дәл жауап береді 11-әрекет «Ыстық орындық» әдісі арқылы өтілген тақырыптың кейіпкерлерін сомдау Дескриптор: -сұраққа ойланады -ұтымды жауап береді |
«Бес саусақ» әдісі |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
|
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
шағым қалдыра аласыз













