|
Білім беру ұйымының атауы |
ЖШС «AL-FARABI BILIM» |
|||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
8.3 А Тұрақты электр тогы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ж.К.Избасарова |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 8 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.11 – өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
– өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне деңгейлік есептерді шығарады |
|||||
|
Құндылықтар: |
Физикалық ұғымдарды ұлттық таным дүниесі арқылы оқушыларға түсіндіру; Физика сабағында халқымыздың тұрмыстық ерекшеліктермен сабақтастыра оқыту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту. Бекіту 17 минут Сабақтың соңы. 8 минут Бағалау Кері байланыс Үй тапсырмасы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушыларды 3 топқа бөлемін 1-топ: Ток күші 2-топ: Кернеу 3-топ: Кедергі Өткен тақырыпты қайталау. «SPIN THE WHEEL» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұраймын https://spinthewheel.io/wheels/G3lsReV4ebL2ORQNRsU8cz0xJmU9MQ== 1. Электр тізбегі деген не? Электр тізбегі – электр тогы өту үшін арналған элементтердің, құрылғылардың жиыны. 2. Электр тізбегінің негізгі бөліктері: Ток көзі Ток тұтынушылары Жалғағыш сымдар Кілт 3. Ток күші дегеніміз не? Зарядтың уақытқа қатынасы 4. Кернеу дегеніміз не? Ток жұмысының зарядқа қатынасы 5. Кедергі дегеніміз не? Кернеудің ток күшіге қатынасы 6. Ток күшінің өлшем бірлігі? Ампер 7. 1мВ= 1*10-3В 8. Ток күшін өлшейтін құрал? Амперметр 9. Кернеудің формуласы U=A/q 10. Ток күшін анықтаған ғалым Ампер 11. Кернеудің өлшем бірлігі Вольт 12. Ток күшінің формуласы I=q/t 13. Электр тогы туралы ілімнің негізін қалаушы Вольта 14. Кернеуді өлшейтін құрал? Вольтметр 15. Кедергіні өлшейтін құрал? Резистор 16. Кедергінің формуласы R=U/I 17. Кедергіні анықтаған физик Ом 18. Кернеуді тақтадағы ресурстарды пайдаланып сәйкестендір 19. Кедергіні тақтадағы ресурстарды пайдаланып сәйкестендір 20. Меншікті кедергіні тақтадағы ресурстарды пайдаланып сәйкестендір 21. Ток күшіні тақтадағы ресурстарды пайдаланып сәйкестендір 22. PHET программасы арқылы тізбектерді жалғау арқылы фигура шығару https://phet.colorado.edu/en/simulations/circuit-construction-kit-ac Жаңа сабақты түсіндіру Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу. Өткізгіштердің жалғаудың түрлері:
(екі түрінің қатар қолданылуы) Егер бірінші өткізгіштің соңы екінші өткізгіштің басымен, екіншінің соңы үшіншінің басымен жалғанса, онда мұндай қосуды тізбектей жалғау деп атайды
Есептер шығару. Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау ережелерін пайдаланып төмендегі мысал есептер сияқты шығару. 1-топ. Ток күші 1.
Астана қаласының 5 метрлік бас шыршасы осы жылы өте әсерлі безендірілді. Шырша желтоқсан айының 1 күні іске қосылды. Ол әр күні кешкі 18:00 ден таңғы 07:00 дейін жанып тұрады. а) Шыршаға 5 метр грлянда оралған. 1 метр грляндаға 10 дана лампочка кетеді. Бір лампочканың кедергісі 2Ом болса, жалпы кедергіні анықтаңыз------------------------------------------------------{1} Б) Шырша жарықшамының кернеуі 220В желіге қосылған әрбір лампочкадағы кернеуді есептеңіз.------------------- {1} С) Егер шырша 18:00 ден таңғы 07:00 дейін жанып тұрса, жұмсалатын энергия құнын есептеңіз? Шырша 220В желіге қосылған.Шамдағы ток күші0,2А-ге тең. Ал 1кВт.сағатта энергия 4 теңге тұрады-------------------------------------------------------{2} 2-топ. КЕРНЕУ
Лобароторияда (суретте көрсетілгендей) 3 жарықтандырғыш көрсетілген. а) Осы суреттегі шамалар өткізгіштегі жалғаудың қай түріне жататынын анықтаңыз.....................................................{1} б) Лампочкалардың біреуі өшсе, қалған лампочкаларда қандай өзгеріс болатынын байқайдыңыз.....................................................{1} б) Суреттегі шамаларды пайдаланып, кедергіні, амперметрді табыңыз .........................................................{1} 3-топ . КЕДЕРГІ
а) Суреттегі шамалар өткізгіштегі жалғаудың қай түріне жататынын анықтаңыз.....................................................{1} б) Суреттегі шамаларды пайдаланып, кедергіні, амперметрді табыңыз .........................................................{2}
Оқушыларды «МИ ЗАРЯДЫ» әдісі арқылы өзін- өзі бағалайды, нәтижесін айтады.
Бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс. «Шамдар» әдісі https://www.menti.com/alub7uetmbr9
Үйге тапсырма. 16-жаттығу. Есептерді шығару. |
Оқушылар жаңа сабақты бастамас бұрын, үй тапсырмасын қайталау сұрақтарына жауап береді. Электр тізбегінің элементтерін атайды, сызбасын салады. Алдыңғы білімге сүйене отырып аспашамды параллель және тізбектей жалғау кезіндегі айырмашылықтарын түсінеді. Мұғалім жасап көрсеткен демонстрация негізінде оқушылар тізбектей және параллель жалғаудың негізгі заңдылықтарымен танысады. Мұғалім жасап көрсеткен демонстрация негізінде оқушылар тізбектей және параллель жалғаудың негізгі заңдылықтарымен танысады. Оқушылар тізбектей және параллель жалғаудың негізгі заңдылықтарына сүйеніп тақтада кезектесіп есептер шығарады. Оқушылар сабақ соңында рефлекция парағын толтырып, өз ойларымен бөліседі |
Бағалау критерийлері Тізбектей және параллель тізбектерді дұрыс жинайды. -Тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, ток күшін, кернеуді есептейді. -Тізбектің жалпы кедергісін есептейді. -Дұрыс қорытынды жасайды. Дескриптор: -Электр тізбегінің элементтерін біледі. -Электр тізбегінің сызбасын салады. - Дескриптор: Тізбектей жалғау кезінде -Ток күштері тең екендігін, - Жалпы кернеу бірнеше кернеудің қосындысына теңдігін, -Жалпы кедергі бірнеше кедергілердің қосындысына тең екендігін біледі. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Берілгенін жазады; -Өткізгіштердің тізбектей жалғануы кезіндегі жалпы кедергіні анықтайды. -Өткізгіштердің параллель жалғануы кезіндегі жалпы кедергіні анықтайды. -Тізбек бөлігі үшін Ом заңын жазады; -Алынған білімдерге негізделіп қорытынды жасайды. Жалпы балл-3 Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл
|
Оқулық Слайд ДК экран Оқулық Слайд ДК экран ток көзі, кілт, жалғағыш сымдар, екірезистор 47 және 100 Ом, 2 вольтметр, 1 амперметр. ДК экран Оқулық ток көзі, кілт, жалғағыш сымдар, екірезистор 47 және 100 Ом, 2 вольтметр, 1 амперметр. Тақта Дәптер Оқулық Қосымша-1
Стикерлер |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу. 8-сынып
Ашық сабақ. Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу. 8-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
ЖШС «AL-FARABI BILIM» |
|||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
8.3 А Тұрақты электр тогы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ж.К.Избасарова |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 8 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.11 – өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
– өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне деңгейлік есептерді шығарады |
|||||
|
Құндылықтар: |
Физикалық ұғымдарды ұлттық таным дүниесі арқылы оқушыларға түсіндіру; Физика сабағында халқымыздың тұрмыстық ерекшеліктермен сабақтастыра оқыту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту. Бекіту 17 минут Сабақтың соңы. 8 минут Бағалау Кері байланыс Үй тапсырмасы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушыларды 3 топқа бөлемін 1-топ: Ток күші 2-топ: Кернеу 3-топ: Кедергі Өткен тақырыпты қайталау. «SPIN THE WHEEL» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұраймын https://spinthewheel.io/wheels/G3lsReV4ebL2ORQNRsU8cz0xJmU9MQ== 1. Электр тізбегі деген не? Электр тізбегі – электр тогы өту үшін арналған элементтердің, құрылғылардың жиыны. 2. Электр тізбегінің негізгі бөліктері: Ток көзі Ток тұтынушылары Жалғағыш сымдар Кілт 3. Ток күші дегеніміз не? Зарядтың уақытқа қатынасы 4. Кернеу дегеніміз не? Ток жұмысының зарядқа қатынасы 5. Кедергі дегеніміз не? Кернеудің ток күшіге қатынасы 6. Ток күшінің өлшем бірлігі? Ампер 7. 1мВ= 1*10-3В 8. Ток күшін өлшейтін құрал? Амперметр 9. Кернеудің формуласы U=A/q 10. Ток күшін анықтаған ғалым Ампер 11. Кернеудің өлшем бірлігі Вольт 12. Ток күшінің формуласы I=q/t 13. Электр тогы туралы ілімнің негізін қалаушы Вольта 14. Кернеуді өлшейтін құрал? Вольтметр 15. Кедергіні өлшейтін құрал? Резистор 16. Кедергінің формуласы R=U/I 17. Кедергіні анықтаған физик Ом 18. Кернеуді тақтадағы ресурстарды пайдаланып сәйкестендір 19. Кедергіні тақтадағы ресурстарды пайдаланып сәйкестендір 20. Меншікті кедергіні тақтадағы ресурстарды пайдаланып сәйкестендір 21. Ток күшіні тақтадағы ресурстарды пайдаланып сәйкестендір 22. PHET программасы арқылы тізбектерді жалғау арқылы фигура шығару https://phet.colorado.edu/en/simulations/circuit-construction-kit-ac Жаңа сабақты түсіндіру Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу. Өткізгіштердің жалғаудың түрлері:
(екі түрінің қатар қолданылуы) Егер бірінші өткізгіштің соңы екінші өткізгіштің басымен, екіншінің соңы үшіншінің басымен жалғанса, онда мұндай қосуды тізбектей жалғау деп атайды
Есептер шығару. Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау ережелерін пайдаланып төмендегі мысал есептер сияқты шығару. 1-топ. Ток күші 1.
Астана қаласының 5 метрлік бас шыршасы осы жылы өте әсерлі безендірілді. Шырша желтоқсан айының 1 күні іске қосылды. Ол әр күні кешкі 18:00 ден таңғы 07:00 дейін жанып тұрады. а) Шыршаға 5 метр грлянда оралған. 1 метр грляндаға 10 дана лампочка кетеді. Бір лампочканың кедергісі 2Ом болса, жалпы кедергіні анықтаңыз------------------------------------------------------{1} Б) Шырша жарықшамының кернеуі 220В желіге қосылған әрбір лампочкадағы кернеуді есептеңіз.------------------- {1} С) Егер шырша 18:00 ден таңғы 07:00 дейін жанып тұрса, жұмсалатын энергия құнын есептеңіз? Шырша 220В желіге қосылған.Шамдағы ток күші0,2А-ге тең. Ал 1кВт.сағатта энергия 4 теңге тұрады-------------------------------------------------------{2} 2-топ. КЕРНЕУ
Лобароторияда (суретте көрсетілгендей) 3 жарықтандырғыш көрсетілген. а) Осы суреттегі шамалар өткізгіштегі жалғаудың қай түріне жататынын анықтаңыз.....................................................{1} б) Лампочкалардың біреуі өшсе, қалған лампочкаларда қандай өзгеріс болатынын байқайдыңыз.....................................................{1} б) Суреттегі шамаларды пайдаланып, кедергіні, амперметрді табыңыз .........................................................{1} 3-топ . КЕДЕРГІ
а) Суреттегі шамалар өткізгіштегі жалғаудың қай түріне жататынын анықтаңыз.....................................................{1} б) Суреттегі шамаларды пайдаланып, кедергіні, амперметрді табыңыз .........................................................{2}
Оқушыларды «МИ ЗАРЯДЫ» әдісі арқылы өзін- өзі бағалайды, нәтижесін айтады.
Бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс. «Шамдар» әдісі https://www.menti.com/alub7uetmbr9
Үйге тапсырма. 16-жаттығу. Есептерді шығару. |
Оқушылар жаңа сабақты бастамас бұрын, үй тапсырмасын қайталау сұрақтарына жауап береді. Электр тізбегінің элементтерін атайды, сызбасын салады. Алдыңғы білімге сүйене отырып аспашамды параллель және тізбектей жалғау кезіндегі айырмашылықтарын түсінеді. Мұғалім жасап көрсеткен демонстрация негізінде оқушылар тізбектей және параллель жалғаудың негізгі заңдылықтарымен танысады. Мұғалім жасап көрсеткен демонстрация негізінде оқушылар тізбектей және параллель жалғаудың негізгі заңдылықтарымен танысады. Оқушылар тізбектей және параллель жалғаудың негізгі заңдылықтарына сүйеніп тақтада кезектесіп есептер шығарады. Оқушылар сабақ соңында рефлекция парағын толтырып, өз ойларымен бөліседі |
Бағалау критерийлері Тізбектей және параллель тізбектерді дұрыс жинайды. -Тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, ток күшін, кернеуді есептейді. -Тізбектің жалпы кедергісін есептейді. -Дұрыс қорытынды жасайды. Дескриптор: -Электр тізбегінің элементтерін біледі. -Электр тізбегінің сызбасын салады. - Дескриптор: Тізбектей жалғау кезінде -Ток күштері тең екендігін, - Жалпы кернеу бірнеше кернеудің қосындысына теңдігін, -Жалпы кедергі бірнеше кедергілердің қосындысына тең екендігін біледі. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Берілгенін жазады; -Өткізгіштердің тізбектей жалғануы кезіндегі жалпы кедергіні анықтайды. -Өткізгіштердің параллель жалғануы кезіндегі жалпы кедергіні анықтайды. -Тізбек бөлігі үшін Ом заңын жазады; -Алынған білімдерге негізделіп қорытынды жасайды. Жалпы балл-3 Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл
|
Оқулық Слайд ДК экран Оқулық Слайд ДК экран ток көзі, кілт, жалғағыш сымдар, екірезистор 47 және 100 Ом, 2 вольтметр, 1 амперметр. ДК экран Оқулық ток көзі, кілт, жалғағыш сымдар, екірезистор 47 және 100 Ом, 2 вольтметр, 1 амперметр. Тақта Дәптер Оқулық Қосымша-1
Стикерлер |
||
шағым қалдыра аласыз




















