СҰРАНЫС БЕРУ
|
Қатысушының тегі, аты-жөні, лауазымы |
Қанатбаева Жанар Бекбергенқызы Физика пәнінің мұғалімі І санат |
|
Облыс, аудан, қала, село (ауыл) атауы |
Тараз қаласы
|
|
Білім беру мекемесінің атауы |
Шона Смаханұлы атындағы №44 орта мектебі |
|
Байқау атауы |
«ҮЗДІК ФИЗИКА ПӘНІ МҰҒАЛІМІ-2018» |
|
Телефоны, ұялы, е-mail |
87766369885 kanatbaeva220485@gmail.com
|
|
Сапалы түрлі-түсті 3х4 фотосының эл.нұсқасы |
|

|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1 А Жылу құбылыстары |
Мектеп: Тараз қаласы Шона Смаханұлы атындағы №44 орта мектеп |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Қанатбаева Ж.Б |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Отынның энергиясы. Отынның меншікті жану жылуы |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.7 – отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау. Отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруда қолдану |
||
|
Сабақтың мақсаты |
-Отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтайды; -Отынның меншікті жану жылуының физикалық мағынасын түсіндіреді; -Отын жанғанда бөлінетін жылу мөлшерін есептейді; |
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну. Қолдану |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Физикалық терминдердің жазылым мен айтылымда қолданады Физика сабағында қолданатын тірек сөздер: Отын, жану, жану жылуы, меншікті жану, қыздыру Диалогқа қажет дәйек сөздер:
|
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алуын, есептер шығару қабілетін жеке және топтық жұмыс арқылы дарытамын |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, химия, информатика |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Энергия. Жылу мөлшері. Табиғаттағы жылу берілу |
||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу 2.Психологиялық ахуал. «Күн сәулесін төгеді» 3.Алдыңғы білімдерін
еске түсіру. Физикалық
диктант. 4. Көрсетілім (Сыныппен жұмыс) (балауыз жағу), оқушылармен диалог жүргізу арқылы сабақ тақырыбын ашу. Бұл оқушылардың тыңдылым, логикалық ойлау және жоғарғы деңгейде ойлау, проблемаларды шешу дағдыларын қалыптастырады. С -көрсетілім барысында біз не көрдік? -не себепті балауыз оты сөнді? -Қай жағыдайда от сөнбейді? (тапсырманы тез орындайтын оқушыларға) -отты төңкерілген шыны ыдыспен жапсақ не көреміз? көрсетілімде көрінгендей жану кезінде оттек жануды қолдайды және отын жанғанда энергия бөлінетініне көз жеткіздік. Бағалау критерийлері оқушылармен бірге құрылымдастырылады 5.Топтарға бөлу, топ ережесін қайталау. «Пазл» әдісі бойынша МҰНАЙ, ГАЗ, КӨМІР үш топқа бөлемін. «Пазл» әдісін пайдаланып оқушылардың логикалық ойлауын,топта жұмыс істеу, ынтымақтастық проблемаларды шешу, абстрактылы ойлау дағдыларын қалыптастыру |
Слайд Көрсетілім балауыз, сіріңке, шыны ыдыс Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20мин |
1 тапсырма Мәтінмен жұмыс: Әр топқа оқулықтан мәтін беріледі. Мәтінді оқи отырып оқушылар топ ішінде талқылайды «Ассосация әдісі» (Топтық жұмыс) Оқушылар топ ішінде отынның энергиясы мен жану жылуы туралы ақпаратты жазып шығады.
Қалыптастырушы бағалау түрі: өзара бағалау Қалыптастырушы бағалау тәсілі: «Бас бармақ» әдісі Кері байланыс түрі: өзіндік рефлексия 2
тапсырма «Дұрыс бұрыс »
әдісі «Үлгіге қарап есепті шығару»
(Жеке жұмыс) Мұғалім тақтаға бір есепті шығарып көрсетеді және оны бір оқушы шығарылу жолын түсіндіреді қалған оқушылар дәптерге жазады. Пазлдың артында әр топқа есептер беріледі. Оқушылар есептерді жеке шығарады. 1.1000г антрацит толық жанғанда қанша жылу мөлшері бөлінеді?
2.Қарағанды көмірінің 1000г-ы толық жанған кезде бөлінетін жылу мөлшерін анықтаңдар?
3.Массасы 200г керосин толық жанғанда қанша энергия бөлінеді?
( тапсырманы тез орындайтын оқушыларға )
Өз – өзін бағалау үшін оқушыларға есептің шығарылуын және жауабын слайдта көрсетемін. 3-тапсырма РАФТ кестесі. Сілтемедегі ақпаратты қолданып, елімізде мұнайдың, газдың, көмірді үнемдеу, энергияның тиімділігін арттыру туралы ойларын қорытады. Дәптерге керек мәлеметтерді жазып отырады. Топ пікірлері тыңдалады. Оқушылардың сыни ойлауын, жазу дағдыларын дамытады.(Топтық жұмыс) (Рөл (мәтіннің кімнің атынан жазылатыны), Аудитория (мәтіннің кімге арнап жазылатыны), Форма (мәтін қандай түрде жазылатыны (хат, азыз, өтініш, алғыс, түсініктеме хат, өлең т.б), Тақырып (мәтін не туралы болады? мәтінге арқау болатын тақырып).
4Тапсырма Зерттеу тапсырмасы. (жеке жұмыс) 1. Бір тал сіріңкемен ағаш жаңқасын тез тұтатуға болады, неге үлкен кеспекті тұттандыруға болмайды? ( тапсырманы тез орындайтын оқушыларға ) Қайың кеспек толық жанғанда қанша жылу мөлшерін бөліп шығаратынын қалай есептеп табуға болады? Ол үшін қандай шамалар белгілі болуы керек?
|
Мәтін Қосымша 1 Оқулық
Тақта
АКТ Слайд
Мәтін www.google.kz
Қосымша 2
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
(Жеке
жұмыс) Кері байланыс
парағы Рефлексия «ойды аяқта» әдісі -бүгін мен білдім........... -мен үйрендім............ -қиындық тудырды......... -қолымнан келді.............. -менің білгім келеді......... Үйге тапсырма Екі азық түлік заттарының меншікті жану жылуы көрсеткіштерін жазып, колориядан Дж-ға айналдыру, пайдасы мен зияны туралы мәлімет дайындау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І. «Тапсырма» тәсілі Оқушылардың қажеттіліктеріне және күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалар пайдаланылады ІІ. «Қарқын» тәсілі Тапсырманы анағұрлым жылдам орындайтын оқушыларға танымдық қажеттілігін қанағаттандыру үшін тапсырма ұсынылады ІІІ. «Қорытынды» тәсілі Оқушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарын тапсырма орындау барысында анықтайды. Мұғалім нұсқау бере отырып, өзіндік рефлексия жасауға бағыттайды IV. «Бағалау» тәсілі Бағалау критерийі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалап, өз оқуына түзету енгізу туралы ойланады |
|
Партада оқушылардың дұрыс отыруына, сынып тазалығына, интербелсенді тақтамен жұмыс жасауда қауіпсіздік ережесіне көңіл бөлу. Оқу мақсатымда еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алуын, есептер шығару қабілетін жеке және топтық жұмыс арқылы дарытамын |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Сабақтың және оқу мақсатын менің ойымша дұрыс құрдым. Оқушылар сабақ барысында отынның жану процесі туралы түсінік алады, яғни оттек болмаса жану процесі жүрмейтініне көз жеткізеді. Тақырыпқа байланысты отын энергиясының, меншікті жану жылуының белгіленуін, өлшем бірлігін, формуласын түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 2:Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Отынның энергиясы" 8 сынып
Ашық сабақ "Отынның энергиясы" 8 сынып
СҰРАНЫС БЕРУ
|
Қатысушының тегі, аты-жөні, лауазымы |
Қанатбаева Жанар Бекбергенқызы Физика пәнінің мұғалімі І санат |
|
Облыс, аудан, қала, село (ауыл) атауы |
Тараз қаласы
|
|
Білім беру мекемесінің атауы |
Шона Смаханұлы атындағы №44 орта мектебі |
|
Байқау атауы |
«ҮЗДІК ФИЗИКА ПӘНІ МҰҒАЛІМІ-2018» |
|
Телефоны, ұялы, е-mail |
87766369885 kanatbaeva220485@gmail.com
|
|
Сапалы түрлі-түсті 3х4 фотосының эл.нұсқасы |
|

|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1 А Жылу құбылыстары |
Мектеп: Тараз қаласы Шона Смаханұлы атындағы №44 орта мектеп |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Қанатбаева Ж.Б |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Отынның энергиясы. Отынның меншікті жану жылуы |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.7 – отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау. Отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруда қолдану |
||
|
Сабақтың мақсаты |
-Отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтайды; -Отынның меншікті жану жылуының физикалық мағынасын түсіндіреді; -Отын жанғанда бөлінетін жылу мөлшерін есептейді; |
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну. Қолдану |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Физикалық терминдердің жазылым мен айтылымда қолданады Физика сабағында қолданатын тірек сөздер: Отын, жану, жану жылуы, меншікті жану, қыздыру Диалогқа қажет дәйек сөздер:
|
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алуын, есептер шығару қабілетін жеке және топтық жұмыс арқылы дарытамын |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, химия, информатика |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Энергия. Жылу мөлшері. Табиғаттағы жылу берілу |
||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу 2.Психологиялық ахуал. «Күн сәулесін төгеді» 3.Алдыңғы білімдерін
еске түсіру. Физикалық
диктант. 4. Көрсетілім (Сыныппен жұмыс) (балауыз жағу), оқушылармен диалог жүргізу арқылы сабақ тақырыбын ашу. Бұл оқушылардың тыңдылым, логикалық ойлау және жоғарғы деңгейде ойлау, проблемаларды шешу дағдыларын қалыптастырады. С -көрсетілім барысында біз не көрдік? -не себепті балауыз оты сөнді? -Қай жағыдайда от сөнбейді? (тапсырманы тез орындайтын оқушыларға) -отты төңкерілген шыны ыдыспен жапсақ не көреміз? көрсетілімде көрінгендей жану кезінде оттек жануды қолдайды және отын жанғанда энергия бөлінетініне көз жеткіздік. Бағалау критерийлері оқушылармен бірге құрылымдастырылады 5.Топтарға бөлу, топ ережесін қайталау. «Пазл» әдісі бойынша МҰНАЙ, ГАЗ, КӨМІР үш топқа бөлемін. «Пазл» әдісін пайдаланып оқушылардың логикалық ойлауын,топта жұмыс істеу, ынтымақтастық проблемаларды шешу, абстрактылы ойлау дағдыларын қалыптастыру |
Слайд Көрсетілім балауыз, сіріңке, шыны ыдыс Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20мин |
1 тапсырма Мәтінмен жұмыс: Әр топқа оқулықтан мәтін беріледі. Мәтінді оқи отырып оқушылар топ ішінде талқылайды «Ассосация әдісі» (Топтық жұмыс) Оқушылар топ ішінде отынның энергиясы мен жану жылуы туралы ақпаратты жазып шығады.
Қалыптастырушы бағалау түрі: өзара бағалау Қалыптастырушы бағалау тәсілі: «Бас бармақ» әдісі Кері байланыс түрі: өзіндік рефлексия 2
тапсырма «Дұрыс бұрыс »
әдісі «Үлгіге қарап есепті шығару»
(Жеке жұмыс) Мұғалім тақтаға бір есепті шығарып көрсетеді және оны бір оқушы шығарылу жолын түсіндіреді қалған оқушылар дәптерге жазады. Пазлдың артында әр топқа есептер беріледі. Оқушылар есептерді жеке шығарады. 1.1000г антрацит толық жанғанда қанша жылу мөлшері бөлінеді?
2.Қарағанды көмірінің 1000г-ы толық жанған кезде бөлінетін жылу мөлшерін анықтаңдар?
3.Массасы 200г керосин толық жанғанда қанша энергия бөлінеді?
( тапсырманы тез орындайтын оқушыларға )
Өз – өзін бағалау үшін оқушыларға есептің шығарылуын және жауабын слайдта көрсетемін. 3-тапсырма РАФТ кестесі. Сілтемедегі ақпаратты қолданып, елімізде мұнайдың, газдың, көмірді үнемдеу, энергияның тиімділігін арттыру туралы ойларын қорытады. Дәптерге керек мәлеметтерді жазып отырады. Топ пікірлері тыңдалады. Оқушылардың сыни ойлауын, жазу дағдыларын дамытады.(Топтық жұмыс) (Рөл (мәтіннің кімнің атынан жазылатыны), Аудитория (мәтіннің кімге арнап жазылатыны), Форма (мәтін қандай түрде жазылатыны (хат, азыз, өтініш, алғыс, түсініктеме хат, өлең т.б), Тақырып (мәтін не туралы болады? мәтінге арқау болатын тақырып).
4Тапсырма Зерттеу тапсырмасы. (жеке жұмыс) 1. Бір тал сіріңкемен ағаш жаңқасын тез тұтатуға болады, неге үлкен кеспекті тұттандыруға болмайды? ( тапсырманы тез орындайтын оқушыларға ) Қайың кеспек толық жанғанда қанша жылу мөлшерін бөліп шығаратынын қалай есептеп табуға болады? Ол үшін қандай шамалар белгілі болуы керек?
|
Мәтін Қосымша 1 Оқулық
Тақта
АКТ Слайд
Мәтін www.google.kz
Қосымша 2
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
(Жеке
жұмыс) Кері байланыс
парағы Рефлексия «ойды аяқта» әдісі -бүгін мен білдім........... -мен үйрендім............ -қиындық тудырды......... -қолымнан келді.............. -менің білгім келеді......... Үйге тапсырма Екі азық түлік заттарының меншікті жану жылуы көрсеткіштерін жазып, колориядан Дж-ға айналдыру, пайдасы мен зияны туралы мәлімет дайындау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І. «Тапсырма» тәсілі Оқушылардың қажеттіліктеріне және күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалар пайдаланылады ІІ. «Қарқын» тәсілі Тапсырманы анағұрлым жылдам орындайтын оқушыларға танымдық қажеттілігін қанағаттандыру үшін тапсырма ұсынылады ІІІ. «Қорытынды» тәсілі Оқушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарын тапсырма орындау барысында анықтайды. Мұғалім нұсқау бере отырып, өзіндік рефлексия жасауға бағыттайды IV. «Бағалау» тәсілі Бағалау критерийі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалап, өз оқуына түзету енгізу туралы ойланады |
|
Партада оқушылардың дұрыс отыруына, сынып тазалығына, интербелсенді тақтамен жұмыс жасауда қауіпсіздік ережесіне көңіл бөлу. Оқу мақсатымда еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алуын, есептер шығару қабілетін жеке және топтық жұмыс арқылы дарытамын |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Сабақтың және оқу мақсатын менің ойымша дұрыс құрдым. Оқушылар сабақ барысында отынның жану процесі туралы түсінік алады, яғни оттек болмаса жану процесі жүрмейтініне көз жеткізеді. Тақырыпқа байланысты отын энергиясының, меншікті жану жылуының белгіленуін, өлшем бірлігін, формуласын түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 2:Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

ұрақтар
келесідей:















