Материалдар / Ашық сабақ: Ою-өрнек құрастырамыз Көркем еңбек 2 сынып

Ашық сабақ: Ою-өрнек құрастырамыз Көркем еңбек 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ: Ою-өрнек құрастырамыз Көркем еңбек 2 сынып Оқушыларды ұлттық ою-өрнектер және оның түрлерімен сәндік қолданбалы өнердің бір бөлшегі ретінде таныстыру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Желтоқсан 2021
1068
11 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: көркем еңбек

Ортақ тақырып: Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Мектеп: №36

Күні: 25.02.2020 ж

Мұғалімнің аты: Жамансариева С.С.

Сынып: 2 «Г»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Ою-өрнек құрастырамыз

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

2.1.2.2 - Қазақстан халықтарының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін (өю-өрнектері,түстер, материалдар) анықтау.

2.2.3.3 - шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану

Сабақ мақсаттары

Оқушыларды ұлттық ою-өрнектер және оның түрлерімен сәндік қолданбалы өнердің бір бөлшегі ретінде таныстыру.

Үлгілері арқылы ою-өрнек құрастырыу, ұлттық ыдысты (тегене) безендіру.

Халық қолөнеріне қызығушылықтарын ояту.

Бағалау критерийлері

Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын таниды, ұлттық ою-өрнек атауларын біледі.

Бұйымдарды ою-өрнектермен әшекейлеуді үйренеді

Өз идеялар мен сезімдерін шығармашылық түрде ұсынады.

Тілдік мақсат

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: сәндеу – декорирование – decoration

нақыш, жолақ, ырғақ.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Сәндік қолданбалы өнер дегеніміз не?

  • Қолөнер бұйымдарын ата?

  • Әшекейлеу өнерінің мақсаты не?

Сіз неліктен.... екенін айта аласыз ба?

  • Өнер бізді неге үйрете алады?

Құндылықтарды дарыту

Эстетикалық және көркемдік талғам дағдылары мен шығармашылық белсенділіктері қалыптасады.

Пәнаралық байланыс

Тарих, музыка, математика, ағылшын тілі

АКТ қолдану дағдылары

«Қазақтың ұлттық ою-өрнегі» бейнежазба

Бастапқы білім

Сәндік-қолданбалы өнер.

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі


40 минут

ресурстар


Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру



Санау арқылы топқа бөлу, (1,2,3,4) өз тобын анықтайды, өз орындарына алдын - ала орналасып отырады.

Қызығушылықты ояту:

Әр топқа көтеріңкі көңіл сыйлайтын ашық хаттар беру.

(Әрқашан сенде бәрі жақсы болсын! Сен кереметсің! Сәтті күн! Көтеріңкі көңіл күй! Керемет адамға! Әрқашан армандарың орындалсын!)

Рисунок 1 Рисунок 2

Рисунок 5 Рисунок 8



Ашықхаттардағы тапсырмаларды орындау

(Әр топ ашықхаттардағы сұрақ-тапсырмаларға жауап береді.)





Сабағымыз ою-өрнек түрлеріне байланысты болғандықтан, сабақтың әр кезеңінде белсенді болып, үздік қатысқан оқушыға жауаптарына қарай ою-өрнектер беріледі.

Рисунок 12 Өте белсенді, үздік жауаптар

Рисунок 13 Жақсы жауаптар

Рисунок 14 Толықтыруды қажет ететін жауаптар

Өткенді пысықтау.

1-топ. Қошқармүйіз өрнегі.

2-топ. Жұлдыз өрнегі.

3-топ. Бітпес өрнегі .

4-топ. Гүл өрнегі.

Т. 1. Сәндік қолданбалы өнер дегеніміз не?. Сәндеу деп нені айтамыз?

2. Қандай сәндік қолданбалы өнер туындыларын білесіңдер?

3. Сәйкестендіріңіз. Берілген суреттерді дұрыс жауабымен сәкестендіреді

4. «Таза тақта» әдісі арқылы, сәндік қолданбалы өнер туындысына жатпайтын туындыларды анықтап, тақтаны тазала.

Дескриптор:

1.Сәндік қолданбалы өнер туындылары туралы біледі.

2. Сәндеу мақсатын түсінеді.

3. Қолөнер туындыларын ажырата біледі.


ҚБ: «Ою-өрнек» түрлері

Ауызша кері байланыс жүргізу














маркер,

қолданбалы сәндік өнері туындылары-ның суреттері







Сабақтың ортасы

































Сергіту сәті






Мағынаны ажырату. Ой қозғау

Т. Пазл әдісі

Сурет қиындылары беріледі, қиындылардан сурет құрастыру. Құрастырған суреттерді әр топ тақтаға іледі. (Ою өрнектер суреттері)

  • Балалар біздің бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ

деп ойлайсыңдар?

Ендеше ою-өрнектер туралы біз не білеміз? (Оқушы ойларын ортаға салу)

Әр топқа берілген өрнектің мәнін түсіндіріп өту


Білу және түсіну

«Қазақтың ұлттық ою-өрнегі» бейнежазба

Оқулықпен жұмыс. « Ою-өрнек құрастырамыз»

Өю-өрнек – бұйымның бетіне түсірілетін нақыш. Өрнек нақыштары қайталанып, алмасып отырады.

Өрнек нақыштары бір сызықтың бойында бірінен соң бірі тұрса, онда ол жолақты өрнек болады.

Өрнектер әртүрлі пішіндерден тұрады. Олар: дөңгелек, үшбұрыш, төртбұрыш, сопақша. Өсімдік тәрізді өрнектер де бар (жапырақ, гүл, жидек, ағаш бұтақтары)

Ұлттық өрнектер сан алуан нақыштардан тұрады. Олардың барлығы қоршаған ортадан алынған. Оларды атауларынан білуге болады. Олардың бірі жануарлардың сипатымен байланысты. Мысалы: «қошқармүйіз», «арқармүйіз», «түйетабан». Өсімдіктермен де байланысты өрнектер бар. Олар «гүл», «ағаш» өрнектері. Аспан әлемін бейнелейтін өрнектер: «ай», «жұлдыз». Геометриялық ою-өрнектер.

Шеберлер бұйымдарды өрнектермен әшекейлей отырып, бұл бұйымдардың иелеріне бақыт, байлық, денсаулық тілейді.

«Біз демалып алайық!»


Қолдану. Талдау

Ж. «Ою-өрнек құрастыру» Аппликация

Ө. О.Т . «Ыдысты ою-өрнекпен безендіру»

Әр топ тегенеге ою-өрнек салып безендіреді.

(Бұл тапсырма бейнелеу өнер дағдыларын және білімді қолдана білу қабілетін дамытады.)

Әсем әуен орындалып тұрады.

Дескриптор:

1. Өрнектерді дұрыс орналастырады

2. Ыдысқа өрнек салады, безендіреді

3. Түстерді дұрыс таңдайды.

4. Тапсырманы ұқыпты орындайды.

ҚБ «Сиқырлы сызғыш» (Өз жұмысының нәтижесіне белгі қояды.) Қатесіз орындадым, орындадым, орындай алмадым,

Ауызша кері байланыс жүргізу

С. «Серпілген сауалдар» әдісі.

  • Ою-өрнек дегеніміз не?

  • Ою-өрнектер неше топқа бөлінеді?

  • Қандай ою-өрнектерді білесіңдер?

  • Бөліктері бір сызықтың бойында бірінен соң бірі

орналасатын нақыш қалай аталады?

ҚБ: «Ою-өрнек» түрлері

Ауызша кері байланыс жүргізу











АКТ бейнежазба

көрсету





















Жапсырмалау парағы, желім.



Көркемдеуші құралдартүсті қаламдар, фломастерлер

Соңы

Сабақты қорыту.







Үйге тапсырма беру.

Рефлексия: «Білім қоржыны»


Ою-өрнек құрастырамыз 84-85 бет


Сабақ бойынша алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады.




Қосымша мәліметтер

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?.

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Уәжі төмен оқушыларға сұақтар дайындау кезінде бағыт беру. Басқаларға да көмектесу, қолдау көрсету

«Қалам ортада»,

«Серпілген сауалдар»,

«Қарқын тәсілі»

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ