Өзін-өзі тану бойынша сабақ жоспары
|
Бөлім: ІІ |
Адам болам десеңіз... |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сагымбаева Бахыткуль Кекейқызы |
|
|
Күні: |
16.11.2021ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылардың саны: 9 |
Қатыспағандардың саны:0 |
|
сабақтың тақырыбы |
Адамның жауапкершілігі №11 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9) өз міндеттеріне жауапкершілікпен қараудың мәнін түсінеді, өз алдына және ұжымда еңбектене алады; . |
|
|
Құндылығы: |
Дұрыс әрекет |
|
|
Қасиеттер: |
Жауапкершілік, ұқыптылық, батылдық |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға адамның жауапкершілігі туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. |
|
|
Сабақтың міндеттері:
|
- оқушыларға адамның жауапкершілігі,міндеті ұғымдарын кеңейту.; - ұқыптылық, батылдық қасиеттерін дамыту; - өмірде батылдық таныта отырып, іс- әрекеттеріне жауапкершілікпен,, ұқыптылықпен қарауға тәрбиелеу; |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) 1.Жағымды көңіл-күй (4-5 мин) |
Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. Оқушылармен амандасып, «Өзін- өзі тану» сабағының «5-Т» ережесін еске түсіру: Балалар, ережені есімізге түсіріп, сыныптың тәртібін сақтап, оқып-білуге талаптанып, тыныштықты орнатып, тазалықты сақтап, бүгінгі күнімізді татулықпен өткізейік. Ойымызды, жүрегімізді барынша ашып, мейірімімізді бір-бірімізге төгіп отыруды ұсынамын. Мұғалім «Нұрға бөлену» жағымды көңіл күйге келу сәтін өткізеді, оқушылардың қатысуын тексереді. |
Оқушылар сабаққа дайындығын көрсетеді. Оқушылар, жағымды күйге келіп, терең ойлауға бейімделеді |
Оқулық, мұғалімдерге арналған әдістемелік құрал, музыка |
||||||||||||
|
2. Алдыңғы үй тапсырмасын тексеру (әңгіме) (3-4мин) |
Оқулықтың 45-46 бетіндегі, № 11 сабақ «Жауапкершілік жүгі» өсиет әңгімесі. 1.Мәтін неліктен жауапкершілік жүгі деп аталады? 2.Әкесінің жүрегі не себепті ауырды? 3.Ғұлама қойшыға қандай жақсылық жасады? 4.Уәдені орындау деген ұғымның мәні неде? 5. Достарыңа берген уәдені орындағанда қандай сезімде боласыңдар? Тапсырма: Мәтінді оқыңыздар. Ондағы кейіпкерлердің абыройын білдіретін сөздері мен істерін іріктеп алып, өсиет әңгімеге сай келетін мақал - мәтелдерді еске түсіріп,кестені дәптерге толтырыңыздар.
Оқушылардың жауабына сай, қорытынды ой білдіреді. Кестенің дұрыс толтырғанына, мақал мәтелдің тақырыпқа сай болуына назар аударады. Қорытынды: Әр адам өз ісініне жауапкершілкпен, ұқыптылықпен қараса, адам абыройы асқақтап, өзін бақытты сезінеді екен деп , өткен сабақты қорытындылайды. |
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, өмірде жауапкершілл болу керек екенін түсінеді. Толтырған кестені, сыныптастарымен ой бөліседі, мәтінге сай мақалдарын жатқа айтады. |
«Жауапкершілік жүгі» өсиет әңгімесі.
|
||||||||||||
|
3. Жағымды ой-пікір (дәйексөз) (3-4 мин) |
Рингке шыққанда менің жерлестерім мен үшін, өзім үшін, біздің халқымыз үшін мақтаныш сезінеді. Сонымен қатар, мұндай сәттерде мен олардың алдындағы жауапкершілікті сезінемін. Өзімнің халқымның көңілін қалдырғым келмейді.Геннадий Головкин- Дәйек сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? Автордың сөзімен келісесіңдер ме? Неліктен? Мұғалім дәйексөзді оқушылармен бірге талдап, өзі қорытынды жасайды және дәптерге жазуды ұсынады |
Оқушылар Геннадий Головкиннің қанатты сөзінің мағынасын талқылайды, оны екі рет қайталайды және дәптерге жазады. Оқушылар Геннадий Головкин басқа ұлт өкілі болса да, халық алдындағы жауапкершілікті болу дұрыс әрекет екенін түсінеді. |
Презентаци. https://bilim-all.kz/figure/3888?posts=quotes
Жұмыс дәптерлері. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Өзін өзі тану сабағы "Адамның жауапкершіліг" 7 сынып
Ашық сабақ Өзін өзі тану сабағы "Адамның жауапкершіліг" 7 сынып
Өзін-өзі тану бойынша сабақ жоспары
|
Бөлім: ІІ |
Адам болам десеңіз... |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сагымбаева Бахыткуль Кекейқызы |
|
|
Күні: |
16.11.2021ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылардың саны: 9 |
Қатыспағандардың саны:0 |
|
сабақтың тақырыбы |
Адамның жауапкершілігі №11 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9) өз міндеттеріне жауапкершілікпен қараудың мәнін түсінеді, өз алдына және ұжымда еңбектене алады; . |
|
|
Құндылығы: |
Дұрыс әрекет |
|
|
Қасиеттер: |
Жауапкершілік, ұқыптылық, батылдық |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға адамның жауапкершілігі туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. |
|
|
Сабақтың міндеттері:
|
- оқушыларға адамның жауапкершілігі,міндеті ұғымдарын кеңейту.; - ұқыптылық, батылдық қасиеттерін дамыту; - өмірде батылдық таныта отырып, іс- әрекеттеріне жауапкершілікпен,, ұқыптылықпен қарауға тәрбиелеу; |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) 1.Жағымды көңіл-күй (4-5 мин) |
Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. Оқушылармен амандасып, «Өзін- өзі тану» сабағының «5-Т» ережесін еске түсіру: Балалар, ережені есімізге түсіріп, сыныптың тәртібін сақтап, оқып-білуге талаптанып, тыныштықты орнатып, тазалықты сақтап, бүгінгі күнімізді татулықпен өткізейік. Ойымызды, жүрегімізді барынша ашып, мейірімімізді бір-бірімізге төгіп отыруды ұсынамын. Мұғалім «Нұрға бөлену» жағымды көңіл күйге келу сәтін өткізеді, оқушылардың қатысуын тексереді. |
Оқушылар сабаққа дайындығын көрсетеді. Оқушылар, жағымды күйге келіп, терең ойлауға бейімделеді |
Оқулық, мұғалімдерге арналған әдістемелік құрал, музыка |
||||||||||||
|
2. Алдыңғы үй тапсырмасын тексеру (әңгіме) (3-4мин) |
Оқулықтың 45-46 бетіндегі, № 11 сабақ «Жауапкершілік жүгі» өсиет әңгімесі. 1.Мәтін неліктен жауапкершілік жүгі деп аталады? 2.Әкесінің жүрегі не себепті ауырды? 3.Ғұлама қойшыға қандай жақсылық жасады? 4.Уәдені орындау деген ұғымның мәні неде? 5. Достарыңа берген уәдені орындағанда қандай сезімде боласыңдар? Тапсырма: Мәтінді оқыңыздар. Ондағы кейіпкерлердің абыройын білдіретін сөздері мен істерін іріктеп алып, өсиет әңгімеге сай келетін мақал - мәтелдерді еске түсіріп,кестені дәптерге толтырыңыздар.
Оқушылардың жауабына сай, қорытынды ой білдіреді. Кестенің дұрыс толтырғанына, мақал мәтелдің тақырыпқа сай болуына назар аударады. Қорытынды: Әр адам өз ісініне жауапкершілкпен, ұқыптылықпен қараса, адам абыройы асқақтап, өзін бақытты сезінеді екен деп , өткен сабақты қорытындылайды. |
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, өмірде жауапкершілл болу керек екенін түсінеді. Толтырған кестені, сыныптастарымен ой бөліседі, мәтінге сай мақалдарын жатқа айтады. |
«Жауапкершілік жүгі» өсиет әңгімесі.
|
||||||||||||
|
3. Жағымды ой-пікір (дәйексөз) (3-4 мин) |
Рингке шыққанда менің жерлестерім мен үшін, өзім үшін, біздің халқымыз үшін мақтаныш сезінеді. Сонымен қатар, мұндай сәттерде мен олардың алдындағы жауапкершілікті сезінемін. Өзімнің халқымның көңілін қалдырғым келмейді.Геннадий Головкин- Дәйек сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? Автордың сөзімен келісесіңдер ме? Неліктен? Мұғалім дәйексөзді оқушылармен бірге талдап, өзі қорытынды жасайды және дәптерге жазуды ұсынады |
Оқушылар Геннадий Головкиннің қанатты сөзінің мағынасын талқылайды, оны екі рет қайталайды және дәптерге жазады. Оқушылар Геннадий Головкин басқа ұлт өкілі болса да, халық алдындағы жауапкершілікті болу дұрыс әрекет екенін түсінеді. |
Презентаци. https://bilim-all.kz/figure/3888?posts=quotes
Жұмыс дәптерлері. |
|
4. Оқиға айту (әңгіме)(5-8 мин) |
Мұғалім сыйы. «Өсиет әңгімелер» жинағынан « Сенің анаң қоқыс жинаушы ма? » өсиет әңгімесін дауыс ырғағына салып, мазмұнынын айтып береді. Сұрақтар: - Қыздың анасы өзінің балаларына сыныптастарының мазақ ету сияқты қылықтарын қалай түсіндірді? - Әкесінің отбасындағы жауапкершілігі қандай ? - Ананың бойынан қандай жағымды қасиеттер байқадыңдар? - Мектепте анасы қандай жауапкершілік алды ? Неліктен? - Сіздің ойыңызша батыл әрі жауапкершіл болу үшін өмірде қандай құндылықтар мен ұстанымдарды басшылыққа алу керек? Сұрақтар арқылы жауапкершілік,батылдық сияқты қасиеттерін дамыта отырып, дұрыс әрекет құндылығын ашады. Сонымен қатар жауапкершілік адамның ең маңызды сапасы екенін баса айтады. Кейіпкеріміз сияқты өзіне,отбасына қызмет ете алатын адам ұжымда да еңбек ее алатынын айтады |
Оқушылар өсиет әңгімені тыңдағаннан кейін, мұғалімнің сұрақтарына жауап бере отырып жауапкершілік,батылдық адам өмірінде адами қасиеттермен тығыз байланыста екенін түсінеді. |
|||||||||||
|
5. Шығармашылық жұмыс (10-15 мин) |
Ахмет Байтұрсынұлының «Оқуға шақыру» өлеңіндегі сөздердің мағынасын ашу үшін бірінші топ «Қосжазба күнделігі» әдісімен кестені толтырса, екінші топ осы өлеңнен өсиет әңгімеге құрастырады. Баяу әуен қосады Балалар! І топ:
ІІтоп: Өсиет әңгіме құрастыру «Оқуға шақыру» Ертеде бір Ахмет деген ғұлама ақын атамыз, барша қазақ баларын батыл да жауапкершіл болуға ........ Оқушылар тапсырмаларды орындаған соң,әр адамға жүктелен жауапкершілікпен арайтын адам туған туысқанның, ұжымның, жалпы әлеумет алдында жоғары бағаланып,күрделі істерді атқаруға сенім артуға болатынын түсіндіреді. |
Оқушылар тапсырманы орындай отырып, жауапкершілікті сезіну адамның мақсатына жетуі,ісінің сәтті болуына тікелей байланысты екенін түсінеді |
Баяу әуен
https://bilim-all.kz/olen/605-Oquga-shaqyru |
||||||||||
|
6. Топпен ән айту (3 мин) |
Мұғалім оқушылармен бірге Мәдина Садуақасованың орындауындағы«Сенім» әнін бірге шырқайды. Оқушыларға ән айтып болған соң,алғыс айтады
|
Оқушылар мұғаліммен бірге ән шырқайды. |
Экранға өлеңнің мәтіні көрсетіледі.
|
||||||||||
|
7. Үй тапсырмасы
(2-3мин) |
51-52-бет. «Шектен шықпа» аңызын оқып, сұрақтарға жауап беріңіз. 3-тапсырма аясында /өзгертілген/ «Адамның жауапкершілігі» ата - анамен бейнежазба зерттеу жұмысын бірге жүргізу. Ол үшін келесі сұрақтаррды басшылыққа алыңдар -Жауапкершіл болу үшін адамда қандай қасиеттер болу керек? - Жауапкершіл болу үшін не істеу керек? -Жауапкершілікке қалай жетуге болады? -Адамның жауапкершілігі неліктен оның алға қойған мақсатымен, ой ниетімен байланысты болады? т.б
|
Оқушылар үй тапсырмасын жазады. Ата анасымен сұхбат (видео жасап әкелу) |
оқулық Смартфон |
||||||||||
|
8. Сабақтың қортынды сәті |
Мұғалім оқушыларға көздерін жұмып, сабақта не ұнағанын еске түсіріп, оны жүрегінде сақтауды ұсынады. Жауапты болу – өзіңе жеке билік жасайтын қожайын болу, иелік ету, өз мақсаттарына жетулеріне тілек білдіріп бүгінгі сабақ үшін рақмет айтады. |
Оқушылар рефлексия жасайды. |
Баяу композиция қойылады.
|
шағым қалдыра аласыз













