Мектеп: М-С. Бабажанов атындағы ЖОББМ № 5 - сабақ
Мұғалiм: Момынова М.М.
Сыныбы: 1 «а», «б»
Тақырып: Өзіңмен үйлесімді өмір сүру
Құндылық: дұрыс әрекет
Қасиеттер: адалдық ,
адамгершілік
Сабақтың мақсаты оқушыларға
ар-ұжданына сүйеніп өмір сүрудің маңыздылығын жеткізу арқылы дұрыс
әрекет құндылығының мәнін ашу
Міндеттері:
Білімділік: оқушыларды үйлесімді өмір сүруге үйрете
отырып,қарапайымдылық қасиеті туралы түсінік беру
Дамытушылық: оқушыларды шынайы қарым-қатынас жасауға үйрету арқылы
адалдық қасиетіне баулу
Тәрбиелік: оқушыларды қарапайым, адал, үйлесімді болуға
тәрбиелеу
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңi.
Ресурстар:
(құралдар, мәліметтер)
Оқушылармен амандасу, сынып тазалығына мән беру , оқушылардың оқу
құралдарын тексеру.
Қажетті заттар: А-4 ақ қағаз, стикер қағаздар мен түсті
қарындаштар
2.Үй
тапсырмасын тексеру
«Әйнек адам» мәтінін оқып мазмұндап келу
3.
Дәйексөз
Арыңды сақта, ар-ұждан керек әр уақытта
Нақыл сөз
Ар-ұждан адамның ең асыл қасиеті. Әр уақытта ар-ұжданыңмен
үйлесімді өмір сүру дұрыс әрекет болып саналады.
Ескерту: даналық сөздің мағынасын ашып түсіндіріп кету
4.Әңгімелеу
Әйнек адам
Василий Сухомлинский
Бір
баланың титімдей досы-Әйнек адамы болды.Өзі мөп-мөлдір.Бір ғажабы:
Әйнек адам баланың не ойлағанын біліп қояды. Бала анасының тілін
алмай,сыртқа ойнауға шыққалы жатса-Әйнек адам сәл-пәл күңгірт
тартып:
-Олай етуге болмайды.Әуелі ісіңді тындыр.Сосын ойнауға
шық,-дейді.
Бала
ұялып қалады. Дереу іске кіріседі. Жұмысын бітірген соң ғана сыртқа
шығады.Әйнек адам қайтадан мөп-мөлдір түске енеді.
Бірде баланың бірге ойнайтын досы ауырып қалды.Бір күн өтті,екі күн
өтті.Бала досын есіне де алмайды. Әйнек адамға қараса,түнеріп
кетіпті. Кімге жамандық жасап қойдым,-деп сұрайды бала.
-Ешкімге жамандық жасаған жоқсың.Тек досыңды ұмытқаның
болмаса...
Бала
ұялып кетті. Дереу досының үйіне келді.Оған бір шоқ гүл, алма ала
барды.Сөйтіп,Әйнек адам баланы жақсы болып өсуге үйретті.
-
Әйнек
адам неліктен кейде күңгірт тартады?
-
Әйнек адам қайтадан неліктен мөп-мөлдір түске енуі неліктен?
-
Әйнек адам баланы қандай жақсы қасиеттерге үйретті?
5. Шығармашылық іс- әрекет, топтық тапсырма
1-тапсырма
Балалар дәптердегі суреттерді қарап отырып өздерін ұятқа
қалдырмайтын іс-әрекеттерді тауып бояйды.
2-тапсырма
«Әдепті бала-арлы бала» деген мақалды қалай түсінесіңдер?
Қандай жағдайда «ұят болады» деп ескерту алып қалуларың мүмкін?
6.Топпен ән айту
Бала тілегі
Өлеңін жазған: С. Молдасанұлы
Әнін
жазған: Ф. Жолдасова
Бал-балалық балдырған шақ сан арман,
Барлық бала армандауғажаралған.
Кел,
достарым,әндетіңдер, билеңдер,
Гүлденсін деп атамекен қара орман
Болашақтың иесіміз бәріміз,
Туған жердің түрлендірер нәріміз
Алтын бесік-ұлан-байтақ елімде
Жарқын болсын шырқап айтар әніміз
7.Үйге тапсырмасы.
«Қайыңның көз жасы» әңгімесін оқып мазмұндап келу.