Бекітемін : №87 орта мектеп директорының оқу ісі-жөніндегі орынбасары
А.Акбуюмова
|
Бөлімі: |
Күш моменті |
|
Педагогтің аты-жөні: |
М.Б.Жумагулова |
|
Күні: |
29.04.2025 |
|
Сыныбы: |
7 Б |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайдалы әрекет коэффициенті |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.4.6 – көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтау;
|
|
Сабақтың мақсаты: |
– көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтайды;
|
|
Құндылықтарға баулу |
Білімді күнделікті өмірде қолданудың маңызын түсіну
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі
Өткенге шолу Жаңа сабаққа дайындық |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу Learningapps платформасында тапсырманы орындау https://learningapps.org/35240849 https://learningapps.org/31325535 Ауыр затты тіке көтерген қиын ба, әлде сырғытып жоғары итерген оңай ма? Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау Мұғалім түсіндірмесі Көлбеу жазықтық бізге күшті аз жұмсап, үлкен жұмысты жеңілдетуге көмектеседі.
|
Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Оқушылар үй тапсырмасына байланысты тапсырманы орындайды Оқушылар өз ойларын айтады.Сабақ тақырыбы ашылады. |
ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру |
суреттер 7 сыныпқа арналған оқулық презентация https://learningapps.org/35240849 https://learningapps.org/31325535 Суреттер |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Топтық жұмыс Жұптық жұмыс Жеке жұмыс Сабақтың соңы |
Топтық жұмыс -эксперимент Көлбеу жазықтықтың Пәк-ін анықтау Көлбеу жазықтықтың ПӘК-н анықтау
1-қадам. Құралдарды дайындау
2-қадам. Өлшеулер жүргізу
3-қадам. Жұмыстарды есептеу
Aтолық=F*L
Aпайдалы=m×g×h Мұндағы:
ПӘК тің формуласына салып есептеулерді жүргізеді
«Бізден-есеп, сізден-жауап» әдісі 1-жұп Көлбеу жазықтықтың биіктігі 1,5 м, ал ұзындығы 12 м. Массасы 150 кг жүкті жазықтық бойымен көтеру үшін 230 Н күш керек болса, көлбеу жазықтықтың ПӘК-ін анықтаңдар.
2-жұп Көлбеу жазықтықтың биіктігі 1,2 м, ал ұзындығы 10,8 м. Массасы 180 кг жүкті осы жазықтықтың бойымен көтеру үшін 250 Н күш керек болады. Көлбеу жазықтықтың ПӘК-ін анықтаңдар
«Өзіңді тексер!» әдісі (қалыптастырушы бағалау тапсырмалары)
Рефлексия. Осы тақырыпта нені меңгердіңдер?
-Жаңа алған ақпарат қаншалықты пайдалы және қызықты болды? -Тақырыпқа қатысты тағы не білгілерің келеді? -Тақырып барысында қандай сұрақтар туындады?
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 4-тапсырма |
Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Жұптар тақтадағы дайын жауаптар үлгісі арқылы бір-бірінің жауаптарын бағалайды. Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалайды. |
- Топтық жұмыстағы белсенділіктің болуы; -Топтық жұмысты қорғау тәртібін сақтауы: уақыт және әдептілік -Мазмұнның толық ашылуы; 1.Пайдалы жұмысты қалай Анықтайды? 2.Толық жұмысты қалай Анықтайды? 3.Көлбеу жазықтықтың пайдалы коэффициентін Қалай анықтайды? 4.ПӘК 100 пайыздан неге кем болады? Дескриптор: 1.Есеп шартын жазады; 2.Пәк формуласын жазады; 3. толық жұмыс пен пайдалы жұмысты ажыратады 4. Арифметикалық есептеу жасайды
Бағалау парақтарын таратып беру. ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалау 10 балл 1-10 балл |
Тапсырма бар парақша Тапсырма бар парақша |
«Өзіңді тексер!» әдісі (қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
Жеке жұмыс -10 балл
-
Пайдалы әрекет коэффициентінің формуласы -1балл
А.
Г.
2. Кестені толтыр – 3 балл
|
№ |
Физикалық шамалар
|
Өлшем бірлігі |
Формуласы |
|
1 |
Пайдалы жұмыс |
|
|
|
2 |
Толық жұмыс |
|
|
|
3 |
Пайдалы әрекет коэффициенті |
|
|
3.Сәйкестендір - 2 балл
|
№ |
|
|
|
1 |
Иінтіректің пайдалы әрекет коэффициенті формуласын жазыңдар |
|
|
2 |
Жылжымалы шығырдың ПӘК-і формуласын жазыңдар. |
|
|
3 |
Жылжымайтын шығырдың ПӘК –і формуласын жазыңдар |
|
|
4 |
Көлбеу жазықтықтың ПӘК-і формуласын жазыңдар |
|
4.Есеп шығару – 4 балл
Оқушы массасы 1,2 кг жүкті ұзындығы 0,8 м, биіктігі 0,2 м көлбеу жазықтықтың ең биік жеріне бірқалыпты қозғай отырып орналастырған. Бұл жағдайда көлбеу жазықтықтың ұзындығына параллель бағытталған орын ауыстыру күші 5,4 Н-ға тең болған. Оқушы қондырғының ПӘК-ін есептеп шығарғанда қандай нәтиже алуға тиіс?
Дескриптор:
1.ПӘК-тің формуласын біледі (1балл)
2. Пайдалы жұмыс пен Толық жұмысты ажырата алады(2 балл)
3.Жай механизмдердің ПӘК-ін біледі (4 балл)
4.Есеп шартын анықтайды (1 балл)
5.Есептің шарты бойынша формуланы қорытады;(1 балл)
6.Шешімін табады.(1 балл)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Пайдалы әрекет коэффициенті.
Ашық сабақ. Пайдалы әрекет коэффициенті.
Бекітемін : №87 орта мектеп директорының оқу ісі-жөніндегі орынбасары
А.Акбуюмова
|
Бөлімі: |
Күш моменті |
|
Педагогтің аты-жөні: |
М.Б.Жумагулова |
|
Күні: |
29.04.2025 |
|
Сыныбы: |
7 Б |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайдалы әрекет коэффициенті |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.4.6 – көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтау;
|
|
Сабақтың мақсаты: |
– көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтайды;
|
|
Құндылықтарға баулу |
Білімді күнделікті өмірде қолданудың маңызын түсіну
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі
Өткенге шолу Жаңа сабаққа дайындық |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу Learningapps платформасында тапсырманы орындау https://learningapps.org/35240849 https://learningapps.org/31325535 Ауыр затты тіке көтерген қиын ба, әлде сырғытып жоғары итерген оңай ма? Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау Мұғалім түсіндірмесі Көлбеу жазықтық бізге күшті аз жұмсап, үлкен жұмысты жеңілдетуге көмектеседі.
|
Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Оқушылар үй тапсырмасына байланысты тапсырманы орындайды Оқушылар өз ойларын айтады.Сабақ тақырыбы ашылады. |
ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру |
суреттер 7 сыныпқа арналған оқулық презентация https://learningapps.org/35240849 https://learningapps.org/31325535 Суреттер |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Топтық жұмыс Жұптық жұмыс Жеке жұмыс Сабақтың соңы |
Топтық жұмыс -эксперимент Көлбеу жазықтықтың Пәк-ін анықтау Көлбеу жазықтықтың ПӘК-н анықтау
1-қадам. Құралдарды дайындау
2-қадам. Өлшеулер жүргізу
3-қадам. Жұмыстарды есептеу
Aтолық=F*L
Aпайдалы=m×g×h Мұндағы:
ПӘК тің формуласына салып есептеулерді жүргізеді
«Бізден-есеп, сізден-жауап» әдісі 1-жұп Көлбеу жазықтықтың биіктігі 1,5 м, ал ұзындығы 12 м. Массасы 150 кг жүкті жазықтық бойымен көтеру үшін 230 Н күш керек болса, көлбеу жазықтықтың ПӘК-ін анықтаңдар.
2-жұп Көлбеу жазықтықтың биіктігі 1,2 м, ал ұзындығы 10,8 м. Массасы 180 кг жүкті осы жазықтықтың бойымен көтеру үшін 250 Н күш керек болады. Көлбеу жазықтықтың ПӘК-ін анықтаңдар
«Өзіңді тексер!» әдісі (қалыптастырушы бағалау тапсырмалары)
Рефлексия. Осы тақырыпта нені меңгердіңдер?
-Жаңа алған ақпарат қаншалықты пайдалы және қызықты болды? -Тақырыпқа қатысты тағы не білгілерің келеді? -Тақырып барысында қандай сұрақтар туындады?
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 4-тапсырма |
Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Жұптар тақтадағы дайын жауаптар үлгісі арқылы бір-бірінің жауаптарын бағалайды. Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалайды. |
- Топтық жұмыстағы белсенділіктің болуы; -Топтық жұмысты қорғау тәртібін сақтауы: уақыт және әдептілік -Мазмұнның толық ашылуы; 1.Пайдалы жұмысты қалай Анықтайды? 2.Толық жұмысты қалай Анықтайды? 3.Көлбеу жазықтықтың пайдалы коэффициентін Қалай анықтайды? 4.ПӘК 100 пайыздан неге кем болады? Дескриптор: 1.Есеп шартын жазады; 2.Пәк формуласын жазады; 3. толық жұмыс пен пайдалы жұмысты ажыратады 4. Арифметикалық есептеу жасайды
Бағалау парақтарын таратып беру. ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалау 10 балл 1-10 балл |
Тапсырма бар парақша Тапсырма бар парақша |
«Өзіңді тексер!» әдісі (қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
Жеке жұмыс -10 балл
-
Пайдалы әрекет коэффициентінің формуласы -1балл
А.
Г.
2. Кестені толтыр – 3 балл
|
№ |
Физикалық шамалар
|
Өлшем бірлігі |
Формуласы |
|
1 |
Пайдалы жұмыс |
|
|
|
2 |
Толық жұмыс |
|
|
|
3 |
Пайдалы әрекет коэффициенті |
|
|
3.Сәйкестендір - 2 балл
|
№ |
|
|
|
1 |
Иінтіректің пайдалы әрекет коэффициенті формуласын жазыңдар |
|
|
2 |
Жылжымалы шығырдың ПӘК-і формуласын жазыңдар. |
|
|
3 |
Жылжымайтын шығырдың ПӘК –і формуласын жазыңдар |
|
|
4 |
Көлбеу жазықтықтың ПӘК-і формуласын жазыңдар |
|
4.Есеп шығару – 4 балл
Оқушы массасы 1,2 кг жүкті ұзындығы 0,8 м, биіктігі 0,2 м көлбеу жазықтықтың ең биік жеріне бірқалыпты қозғай отырып орналастырған. Бұл жағдайда көлбеу жазықтықтың ұзындығына параллель бағытталған орын ауыстыру күші 5,4 Н-ға тең болған. Оқушы қондырғының ПӘК-ін есептеп шығарғанда қандай нәтиже алуға тиіс?
Дескриптор:
1.ПӘК-тің формуласын біледі (1балл)
2. Пайдалы жұмыс пен Толық жұмысты ажырата алады(2 балл)
3.Жай механизмдердің ПӘК-ін біледі (4 балл)
4.Есеп шартын анықтайды (1 балл)
5.Есептің шарты бойынша формуланы қорытады;(1 балл)
6.Шешімін табады.(1 балл)
шағым қалдыра аласыз
Апаттық жағдайлардағы
эвакуация













