Сабақтың тақырыбы: Қарапайым графикалық редактор. .
Сыныбы: 5
Мерзімі:
Сабақтың мақсаты: оқушыларға қарапайым графикалық редактор туралы түсінік беру, терезе элементтерімен таныстыра отырып, Paint графикалық редакторында жұмыс істеу тәртібін үйрету.
Сабақтың міндеттері:
- тиімді әдіс-тәсілдерді қолдану арқылы оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеруде логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту;
- оқушылардың білімін кеңейтіп, сурет салу шеберлігін одан әрі шыңдау және оқушылардың өздігінен жұмыс істеуін дамыту;
- сыни тұрғысынан саралай білуге тәрбиелеу;
- оқушыларды ынтымақтастыққа, уақыт үнемдеуге, өз бетімен жұмыс істеуге, жұмыс нәтижесіне жетуге тәрбиелеу;
- пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Табыс критерийлері: қарапайым графикалық редакторды ашуын, құрал- саймандарын, мүмкіндіктерін ажырата алады, бұл редакторда сурет растрлық графикаға жататынын біледі, сол тақырып бойынша пікірге түсе алады.
Күтілетін нәтиже: эстетикалық талғамын жоғарылатуда графикалық редакторды, оның терезесі мен жұмыс тәртібін білу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: деңгейлік тапсырмалар, диалог, түрлі-түсті стикерлер, «Ішіне- сыртына», «Он сұрақ» стратегиялары.
Оқыту формасы: өзін-өзі бағалау, бір-бірін бағалау, диалогтық оқыту, топпен жұмыс, жеке дара жұмыс.
Көрнекілігі: карточкалардың кескіндері, рефлексивтік карталар, бағалау парақтары, слайдтар, интербелсенді тақта, проектор, А3 қағаздар, маркерлер.
Сілтеме: Н. В. Параскун, Е. А.Вьюшкова, Б. Қ. Абенов– Алматы, «Арман-ПВ», 2013ж., Интернет ресурстары.
|
Ойлау деңгейі |
Сабақтың барысы |
Уақыт |
Оқып үйренудің мақсаты |
Бағалау |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2 мин |
Сабаққа дайындау |
|
2) Қағаз қиындыларымен топқа бөлу, бір- бірлеріне сәттілік тілеуге бағыттау |
1) Рефлексивтік картаға өз ойларын түртіп жазып отырады. Бағалау парақтарына «+» немесе «-» белгілерді қойып, бір-бірін бағалайды. 2) Суреттердің кескіндерін әр оқушы таңдап алады. Тапсырманы орындай отыра, үнсіз қадам жасау арқылы, 3 топқа бөлінеді. |
|
Білу |
Ой қозғау ОүБжОБ АКТ СТОү, ОЖТ |
3 мин |
Өткен материалды қайталау |
Дискрептор: 1) файлдың анықтамасын біледі; 2) құжатты сақтау нұсқауын біледі; 3) жаңа бума құра алады; 4)бума атын өзгерте алады. |
Интербелсенді тақтада сұрақтар беріледі 1) файл дегеніміз не? 2) құжатты алғаш рет сақтау 3) жаңа буманы қалай құрамыз? 4) бума атын қалай өзгертеміз? Жаңа сабақтың тақырыбына шығу үшін мұғалім жұмбақ жасырып, қажетті ұғымдарды айқындап, сабақ мақсатын қоюға бағыттайды |
Берілген тапсырманың сұрақтарына жауап беру арқылы оқушы, 1) файл- байттардың әлдебір атауы бар тізбек екенін; 2) құжатты алғаш рет сақтау үшін файл- қалай сақтау- файл атын беру-ок командасы екенін; 3) жұмыс үстелінде создать командасы арқылы бума құрып, ат беретінін; 4) Переименовать командасы арқылы атын өзгертетінін айқындайды. Оқушылар бір-бірін тексереді, жауап парағында «+» немесе «-» қою арқылы бағалайды. |
|
Түсіну |
2 мин |
Жаңа тақырыпқа шолу |
1) графикалық редактор атын біледі; 2) терезе элементтерін айқындайды; 3) мұндағы негізгі элемент- пиксель екенін анықтайды . |
Интербелсенді тақтадан электрондық оқулықтан «Графикалық редактор» туралы мағлұмат береді Слайдта келесі тапсырмалар жазылу болады. 1)редакторды ашу; 2) сурет салу құрал- саймандары; 3) түстер палитрасы. |
Тақырыпты меңгеру барысында: 1) әр оқушы мұқият тыңдайды, 2) содан кейін олар жұппен талқылайды: редактор аты, ашу, сақтау, жұмыс тәртібі; 3)графикалық редактордың қосымша мүмкіндіктері. |
|
|
Талдау |
Ой қорыту ОБжК, ОЖТ, ТжДО ОүБжОБ, ОЖЕСО |
8 мин |
Жаңа тақырыпты түсіну |
Стандарттық программаның қарапайымдылығын түсіну керек. |
Мұғалім алдын ала дайындаған 3 слайды презентациядан үш топқа тапсырма береді 1-топ: Paint редакторын қосу, сурет ашу, сақтау 2-топ: Терезе элементтері; 3-топ: Құрал- саймандар панелі |
Топпен берілген тапсырмаларды талқылап, ереженің тұжырымын слайда көрсетіп, қорғайды. Әр оқушы «Бас бармақ»-пен түсінгенін немесе түсінбегенін қорсетеді. |
|
Қолдану |
10 мин |
Алған білімін қолдану |
Нақты ереже бойынша ондық бөлшекті 10, 100, 1000 ... разряд бірліктеріне бөлуді орындау керек. |
Оқулықтағы №1111 шығаруға беру. |
№1111 дәптерлеріне жазып, орындайды. Бір-бірін тексереді, жауап парағында «+» немесе «-» қою арқылы бағалайды. |
|
|
Жинақтау (синтез) |
Ой толғау СТОү, ОБжК, ТжДО, ОЖЕСО ОүБжОБ, СТОү |
10 мин |
Білімдерін жүйелеу. |
Ондық бөлшекті 10, 100, 1000 ... бөлуді қысқаша орындауын көбейту орындауымен салыстырып, айырмашылығын табу керек. |
Сұрақ қою: Осы есепте разряд бірліктерінің орнына 20, 200, 2000 сандары тұрса, онда бөлуді қалай орындауға болады? Осы сұраққа жауап беруде «Ойлан. Бірік. Бөліс» стратегиясын қолданыңдар. Стратегияның қадамдарын түсіндіру. |
«Ойлан. Бірік. Бөліс» стратегиясы бойынша жұмыс істейді. Диалог арқылы түйінді идеяны анықтайды. |
|
Бағалау |
9 мин |
Рефлексия. |
Ереже бойынша ондық бөлшекті 20, 200, 2000 ... т.с.с. ондықтарға, жүздіктерге бөлуді қысқаша орындауға болатынын түсініп алу керек. |
Ереже бойынша ондық бөлшекті 20, 200, 2000 ... т.с.с. ондықтарға, жүздіктерге бөлуді қысқаша орындаңдар. 2) Оқушылардың жауап парақтарын жинап алу. Суммативтік және формативтік бағаларды ескеріп, қорытынды бағаларын қою. |
1) Алдында орындалып кеткен тапсырмаларды разряд бірліктердің орнына 20,200,2000 сандарды қойып, орындайды. 2) Бір-бірін тексереді, жауап парағында «+» немесе «-» қою арқылы бағалайды. Қорытындыда «+»-тің санын жазып береді. |
|
|
|
Үй жұмысын беру |
1 мин |
|
|
Тақырып бойынша сұрақтар дайындап әкелу. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Paint графикалық редакторы. 5- сынып
Ашық сабақ. Paint графикалық редакторы. 5- сынып
Сабақтың тақырыбы: Қарапайым графикалық редактор. .
Сыныбы: 5
Мерзімі:
Сабақтың мақсаты: оқушыларға қарапайым графикалық редактор туралы түсінік беру, терезе элементтерімен таныстыра отырып, Paint графикалық редакторында жұмыс істеу тәртібін үйрету.
Сабақтың міндеттері:
- тиімді әдіс-тәсілдерді қолдану арқылы оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеруде логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту;
- оқушылардың білімін кеңейтіп, сурет салу шеберлігін одан әрі шыңдау және оқушылардың өздігінен жұмыс істеуін дамыту;
- сыни тұрғысынан саралай білуге тәрбиелеу;
- оқушыларды ынтымақтастыққа, уақыт үнемдеуге, өз бетімен жұмыс істеуге, жұмыс нәтижесіне жетуге тәрбиелеу;
- пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Табыс критерийлері: қарапайым графикалық редакторды ашуын, құрал- саймандарын, мүмкіндіктерін ажырата алады, бұл редакторда сурет растрлық графикаға жататынын біледі, сол тақырып бойынша пікірге түсе алады.
Күтілетін нәтиже: эстетикалық талғамын жоғарылатуда графикалық редакторды, оның терезесі мен жұмыс тәртібін білу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: деңгейлік тапсырмалар, диалог, түрлі-түсті стикерлер, «Ішіне- сыртына», «Он сұрақ» стратегиялары.
Оқыту формасы: өзін-өзі бағалау, бір-бірін бағалау, диалогтық оқыту, топпен жұмыс, жеке дара жұмыс.
Көрнекілігі: карточкалардың кескіндері, рефлексивтік карталар, бағалау парақтары, слайдтар, интербелсенді тақта, проектор, А3 қағаздар, маркерлер.
Сілтеме: Н. В. Параскун, Е. А.Вьюшкова, Б. Қ. Абенов– Алматы, «Арман-ПВ», 2013ж., Интернет ресурстары.
|
Ойлау деңгейі |
Сабақтың барысы |
Уақыт |
Оқып үйренудің мақсаты |
Бағалау |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2 мин |
Сабаққа дайындау |
|
2) Қағаз қиындыларымен топқа бөлу, бір- бірлеріне сәттілік тілеуге бағыттау |
1) Рефлексивтік картаға өз ойларын түртіп жазып отырады. Бағалау парақтарына «+» немесе «-» белгілерді қойып, бір-бірін бағалайды. 2) Суреттердің кескіндерін әр оқушы таңдап алады. Тапсырманы орындай отыра, үнсіз қадам жасау арқылы, 3 топқа бөлінеді. |
|
Білу |
Ой қозғау ОүБжОБ АКТ СТОү, ОЖТ |
3 мин |
Өткен материалды қайталау |
Дискрептор: 1) файлдың анықтамасын біледі; 2) құжатты сақтау нұсқауын біледі; 3) жаңа бума құра алады; 4)бума атын өзгерте алады. |
Интербелсенді тақтада сұрақтар беріледі 1) файл дегеніміз не? 2) құжатты алғаш рет сақтау 3) жаңа буманы қалай құрамыз? 4) бума атын қалай өзгертеміз? Жаңа сабақтың тақырыбына шығу үшін мұғалім жұмбақ жасырып, қажетті ұғымдарды айқындап, сабақ мақсатын қоюға бағыттайды |
Берілген тапсырманың сұрақтарына жауап беру арқылы оқушы, 1) файл- байттардың әлдебір атауы бар тізбек екенін; 2) құжатты алғаш рет сақтау үшін файл- қалай сақтау- файл атын беру-ок командасы екенін; 3) жұмыс үстелінде создать командасы арқылы бума құрып, ат беретінін; 4) Переименовать командасы арқылы атын өзгертетінін айқындайды. Оқушылар бір-бірін тексереді, жауап парағында «+» немесе «-» қою арқылы бағалайды. |
|
Түсіну |
2 мин |
Жаңа тақырыпқа шолу |
1) графикалық редактор атын біледі; 2) терезе элементтерін айқындайды; 3) мұндағы негізгі элемент- пиксель екенін анықтайды . |
Интербелсенді тақтадан электрондық оқулықтан «Графикалық редактор» туралы мағлұмат береді Слайдта келесі тапсырмалар жазылу болады. 1)редакторды ашу; 2) сурет салу құрал- саймандары; 3) түстер палитрасы. |
Тақырыпты меңгеру барысында: 1) әр оқушы мұқият тыңдайды, 2) содан кейін олар жұппен талқылайды: редактор аты, ашу, сақтау, жұмыс тәртібі; 3)графикалық редактордың қосымша мүмкіндіктері. |
|
|
Талдау |
Ой қорыту ОБжК, ОЖТ, ТжДО ОүБжОБ, ОЖЕСО |
8 мин |
Жаңа тақырыпты түсіну |
Стандарттық программаның қарапайымдылығын түсіну керек. |
Мұғалім алдын ала дайындаған 3 слайды презентациядан үш топқа тапсырма береді 1-топ: Paint редакторын қосу, сурет ашу, сақтау 2-топ: Терезе элементтері; 3-топ: Құрал- саймандар панелі |
Топпен берілген тапсырмаларды талқылап, ереженің тұжырымын слайда көрсетіп, қорғайды. Әр оқушы «Бас бармақ»-пен түсінгенін немесе түсінбегенін қорсетеді. |
|
Қолдану |
10 мин |
Алған білімін қолдану |
Нақты ереже бойынша ондық бөлшекті 10, 100, 1000 ... разряд бірліктеріне бөлуді орындау керек. |
Оқулықтағы №1111 шығаруға беру. |
№1111 дәптерлеріне жазып, орындайды. Бір-бірін тексереді, жауап парағында «+» немесе «-» қою арқылы бағалайды. |
|
|
Жинақтау (синтез) |
Ой толғау СТОү, ОБжК, ТжДО, ОЖЕСО ОүБжОБ, СТОү |
10 мин |
Білімдерін жүйелеу. |
Ондық бөлшекті 10, 100, 1000 ... бөлуді қысқаша орындауын көбейту орындауымен салыстырып, айырмашылығын табу керек. |
Сұрақ қою: Осы есепте разряд бірліктерінің орнына 20, 200, 2000 сандары тұрса, онда бөлуді қалай орындауға болады? Осы сұраққа жауап беруде «Ойлан. Бірік. Бөліс» стратегиясын қолданыңдар. Стратегияның қадамдарын түсіндіру. |
«Ойлан. Бірік. Бөліс» стратегиясы бойынша жұмыс істейді. Диалог арқылы түйінді идеяны анықтайды. |
|
Бағалау |
9 мин |
Рефлексия. |
Ереже бойынша ондық бөлшекті 20, 200, 2000 ... т.с.с. ондықтарға, жүздіктерге бөлуді қысқаша орындауға болатынын түсініп алу керек. |
Ереже бойынша ондық бөлшекті 20, 200, 2000 ... т.с.с. ондықтарға, жүздіктерге бөлуді қысқаша орындаңдар. 2) Оқушылардың жауап парақтарын жинап алу. Суммативтік және формативтік бағаларды ескеріп, қорытынды бағаларын қою. |
1) Алдында орындалып кеткен тапсырмаларды разряд бірліктердің орнына 20,200,2000 сандарды қойып, орындайды. 2) Бір-бірін тексереді, жауап парағында «+» немесе «-» қою арқылы бағалайды. Қорытындыда «+»-тің санын жазып береді. |
|
|
|
Үй жұмысын беру |
1 мин |
|
|
Тақырып бойынша сұрақтар дайындап әкелу. |
|
шағым қалдыра аласыз













