Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
7.3А Қысым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.4 – газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру; 7.3.1.5 – сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңының ұғымдарының теориялық негізгі мағынасын біледі7 Көптеген оқушылар істей алады: сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын есептер шығаруда қолдана алады Кейбір оқушылар істей алады:сұйықтардағы гидростатикалық қысымның қалай таралатынын біліп өмірмен байланыстыра алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру 10 минут Жаңа білім 10 минут Бекіту 15 минут Кері байланыс Сабақтың соңы. 10мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. "Ой қозғау"әдісі «Қансонарда бүркітші шығады
аңға» Тапсырма -1 "Сұрақты қағып ал"(G)- сұрақ қойған кезде бадана қапшығын лақтырылады,бұл сұрау үдерісіне кинетикалық сипат береді және өз еркімен жауап беру үшін ниет білдіруге итермелейді. " Сұрақтар - Адамның тісі неге үшкір? - Салынып жатқан үйдің табанына кең бетон плиталар салатын себебі не? -Шеберлер киім тіккенде неге оймақ киеді? - Неліктен аңшы шаңғысы спортшылардың шаңғысына қарағанда жалпақ жасалады - Неліктен велосипед дөңгелегінің камерасы тесілгенде ондағы қысым кемиді? -Н/м2 қандай мағынаны білдіреді? -Адамдарға неге судың бетіне тез көтерілуге болмайды? Тапсырма-2. Пирамида әдісін(I) пайдалана отырып сұйықтардағы қысымның формуласын математикалық түрінде жазып шығару.
Практикада қолдану үшін деңгейлік тапсырмалар беру. (I) А-деңгей: Бізді қоршап тұрған ауа барлық денеге 100кПа қысым түсіретін болса , өлшемдері 60*80м болатын үстел бетіне қандай күш түсірер еді? В-деңгей: Мұнай толтырылған 4м тереңдікте, ауданы 30 м2 шүмекті қысымы қандай?? С-деңгей: Цилиндр ыдысқа сынап, су және бензин құйылған Сұйықтардың көлемдері бірдей. Сұйық деңгейлерінің биіктігі 15см болсасұйықтардың түбіне түсіретін жалпы қысымы қандай? «Жетістік саты» стратегия бойынша рефлексияны жүргізу. МЕН ОСЫ САБАҚТА ҚАЙ ДЕҢГЕЙДЕ БОЛДЫМ?
Дескрипторларға сүйене отырып оқушылар өз білімдерін жұптасып бағалау критерий арқылы бағалау Деңгейлік тапсырма құрастыру (3-5 сұрақ), жаттығу 4.2, сұйықтардағы қысымның таралуын есептеу |
Оқушылар пікірталасқа белсенді түрде ат салысады, өзгелердің пікірін құрметтейді. Оқушылар бұл әдісте оқулықтан ізденіп, сұрақтардың жауабын беріп, келесі оқушыға сұрақ жолдайды. Осы қабаттарда орналасқан физикалық шамалар арқылы гидростатикалық қысымның формуласын математикалық түрлендіру арқылы шығарады Оқушылар жеке жұмыс жасап алған теориялық білімдерін практикада есеп шығаруда қолданады Оқушылар осы сабақты қаншалықты түсінгендерін, өз ойларын қағазға жазып, бүгінгі сабақтан алған деңгейін жетістк сатыға жапсырады |
Бағалау критерийлері -Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңының ұғымдарының теориялық негізгі мағынасын біледі - Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын есептер шығаруда қолдана алады - Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның қалай таралатынын біліп өмірмен байланыстыра алады. Дескриптор: -Паскаль заңының физикалық мағынасын түсінеді -Сұйықтар мен газдардағы қысымның қатты денлередегі қысымнан айырмашылығын біледі. Жалпы балл-4 Дескриптор: -Әр деңгейде орналасқан шамалардың физикалық мағынасын ашады -Кезекті параметрді сипаттай отырып,формуласын жаза алады. -Математикалык түрлендіру арқылы соңғы нәтижені шығара алады. Жалпы балл-3 Дескриптор: - Есеп шарты бойнша шамалар физика тілінде дұрыс жазылған -Өлшем бірлік түрлендірілген, формула жазылған. -Жауабы сәйкес, толық өлшем бірлігімен Жалпы балл-3 Сабақтағы тапсырмалардың жалпы бағалау критерий-10 баллдық жүйемен бағаланады. |
Смайликтер
Бүркіт суреті сұрақтар Стикерлер
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Паскаль заңы"
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
7.3А Қысым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.4 – газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру; 7.3.1.5 – сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңының ұғымдарының теориялық негізгі мағынасын біледі7 Көптеген оқушылар істей алады: сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын есептер шығаруда қолдана алады Кейбір оқушылар істей алады:сұйықтардағы гидростатикалық қысымның қалай таралатынын біліп өмірмен байланыстыра алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру 10 минут Жаңа білім 10 минут Бекіту 15 минут Кері байланыс Сабақтың соңы. 10мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. "Ой қозғау"әдісі «Қансонарда бүркітші шығады
аңға» Тапсырма -1 "Сұрақты қағып ал"(G)- сұрақ қойған кезде бадана қапшығын лақтырылады,бұл сұрау үдерісіне кинетикалық сипат береді және өз еркімен жауап беру үшін ниет білдіруге итермелейді. " Сұрақтар - Адамның тісі неге үшкір? - Салынып жатқан үйдің табанына кең бетон плиталар салатын себебі не? -Шеберлер киім тіккенде неге оймақ киеді? - Неліктен аңшы шаңғысы спортшылардың шаңғысына қарағанда жалпақ жасалады - Неліктен велосипед дөңгелегінің камерасы тесілгенде ондағы қысым кемиді? -Н/м2 қандай мағынаны білдіреді? -Адамдарға неге судың бетіне тез көтерілуге болмайды? Тапсырма-2. Пирамида әдісін(I) пайдалана отырып сұйықтардағы қысымның формуласын математикалық түрінде жазып шығару.
Практикада қолдану үшін деңгейлік тапсырмалар беру. (I) А-деңгей: Бізді қоршап тұрған ауа барлық денеге 100кПа қысым түсіретін болса , өлшемдері 60*80м болатын үстел бетіне қандай күш түсірер еді? В-деңгей: Мұнай толтырылған 4м тереңдікте, ауданы 30 м2 шүмекті қысымы қандай?? С-деңгей: Цилиндр ыдысқа сынап, су және бензин құйылған Сұйықтардың көлемдері бірдей. Сұйық деңгейлерінің биіктігі 15см болсасұйықтардың түбіне түсіретін жалпы қысымы қандай? «Жетістік саты» стратегия бойынша рефлексияны жүргізу. МЕН ОСЫ САБАҚТА ҚАЙ ДЕҢГЕЙДЕ БОЛДЫМ?
Дескрипторларға сүйене отырып оқушылар өз білімдерін жұптасып бағалау критерий арқылы бағалау Деңгейлік тапсырма құрастыру (3-5 сұрақ), жаттығу 4.2, сұйықтардағы қысымның таралуын есептеу |
Оқушылар пікірталасқа белсенді түрде ат салысады, өзгелердің пікірін құрметтейді. Оқушылар бұл әдісте оқулықтан ізденіп, сұрақтардың жауабын беріп, келесі оқушыға сұрақ жолдайды. Осы қабаттарда орналасқан физикалық шамалар арқылы гидростатикалық қысымның формуласын математикалық түрлендіру арқылы шығарады Оқушылар жеке жұмыс жасап алған теориялық білімдерін практикада есеп шығаруда қолданады Оқушылар осы сабақты қаншалықты түсінгендерін, өз ойларын қағазға жазып, бүгінгі сабақтан алған деңгейін жетістк сатыға жапсырады |
Бағалау критерийлері -Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңының ұғымдарының теориялық негізгі мағынасын біледі - Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын есептер шығаруда қолдана алады - Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның қалай таралатынын біліп өмірмен байланыстыра алады. Дескриптор: -Паскаль заңының физикалық мағынасын түсінеді -Сұйықтар мен газдардағы қысымның қатты денлередегі қысымнан айырмашылығын біледі. Жалпы балл-4 Дескриптор: -Әр деңгейде орналасқан шамалардың физикалық мағынасын ашады -Кезекті параметрді сипаттай отырып,формуласын жаза алады. -Математикалык түрлендіру арқылы соңғы нәтижені шығара алады. Жалпы балл-3 Дескриптор: - Есеп шарты бойнша шамалар физика тілінде дұрыс жазылған -Өлшем бірлік түрлендірілген, формула жазылған. -Жауабы сәйкес, толық өлшем бірлігімен Жалпы балл-3 Сабақтағы тапсырмалардың жалпы бағалау критерий-10 баллдық жүйемен бағаланады. |
Смайликтер
Бүркіт суреті сұрақтар Стикерлер
|
||
шағым қалдыра аласыз
Сұрақты
ұстап ал"







