Материалдар / Ашық сабақ: Периодтық жүйенің құрылымы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ: Периодтық жүйенің құрылымы

Материал туралы қысқаша түсінік
Периодтық жүйенің құрылымы туралы оқушылар топпен жұмыс істеп, жылдамдыққа бағытталған саралау тәсілімен тапсырмалар орындай отырып, басқа оқушыларға көрсетіп,түсіндіре отырып,өзіндік білім алуы қалыптасады. Қорытындысында оқушылар білімін тексеруде zipcrade плптформасымен тексеру оқушылар қызығушылықтарын туғызды.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Наурыз 2023
434
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі

Мұғалімнің аты –жөні:

Ислямова Г.Т

Күні:

13. 02.2023

Сынып: 7К

Қатысқандар саны: қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§14 Периодтық жүйенің құрылымы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.2.1.2 -периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

  • периодтық кестенің құрылымын есте сақтайды.

  • периодтық жүйенің құрылу принципіне назар аударады.

Көптеген оқушылар:

  • топтар мен периодтарды ажырата алады.

  • элементтердің реттік нөмерін көрсете алады.

Жеке оқушылар:

  • алған білімін практикада және өмірде қолданады;

  • периодтық жүйе бойынша элементке сипаттама бере алады



Сабақ барысы:

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

бағалау

ресурстар

Сабақтың басы




















Сабақтың ортасы



























































Сабақтың соңы



Ұйымдастыру сәті: амандасу,оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал.

Қане, қанат жазайық

Қарлығашқа ұқсайық

1,2,3- қарлығаш боп ұш,

4,5,6 –қарлығаш боп қалқы,

7,8,9,10- қарлығаш боп қон!


Сыныпты топқа бөлу: castlots арқылы 4 –топқа бөлу;


Ой қозғау: XIX ғасырдың бірінші жарты жылдығында зерттеушілер 25 тұрғыннан тұратын шағын мемлекетті ашты.XIX ғасырдың ортасында атаулы мемлекет тұрғындарының саны 60- қа жетсе, қазіргі уақытта тұрғындар саны 118- ге жеткен. Бұл мемлекет қандай атауға ие болды және мемлекет президенті кім?


Олай болса сабағымыздың тақырыбы: Периодтық кестенің құрылымы


Периодтық кестеден не көреміз?

Жаңа сабақты меңгеру үшін әр топқа тірек сөздер беру, дескрипторы жазылған



























Талдай келе ,жаңа сабақ мақсатын анықтау


Сұрақ: ПЖ элементтер қалай орналасқан?



(Осы жерде үй тапсырмасы бойынша өткен білімдерін тексеру. Деберейнер, Ньюлендс еңбегі)


Бір элементті алып ПЖ бойынша сипаттай аламыз ба?

Сараланған тапсырмалар: 4 минутта орындау

  1. Элементтердің горизонталь қатары ____________ деп аталады.

  2. Үлкен периодтар____________

  3. Магний қай топта, қай периодта орналасқан?

  4. В, AL, Na атомдық массасының өсу ретімен орналастыр?

  5. Оттегі элементіне ПЖ тұрғысынан сипаттама бер?

Сергіту сәті: 1.Ғаламшар атымен аталатын элементтерді тап:

2. Мемлекет атына аталған элементтерді ата?



ZipGrade платформасы арқылы тест тапсырмаларын тексеру




Рефлексия: «Бас бармақ»

Бүгінгі сабақты ұқтым -------



Оқушыларды бағалау



Үй тапсырмасы: П:14 оқу

Тақырып соңындағы тапсырмаларды орындау

Оқу құралдарының толық болуы




Жаттығу жасау





Оқушылар 4-топқа бөлініп отырады



Оқушылар Периодтық жүйе екенін айту



Периодтық жүйе Д.И Менделеевтің атымен аталатынын байқау;


Ауызша, жауап беру




  1. Топ: Период

Дескриптор:

  • Периодтар санын айтады

  • Периодтың көлеміне қарай нешеге бөлінетінін айтады;

  1. Топ: Қатар

Дескриптор:

  • Қатарлар орынын көрсетеді

  • Сандарды жұп,тақ сандарға ажыратады;

  1. Топ: Топтар:

Дескриптор:

  • Неше топ бар екенін және қандай цифрмен белгіленгенін айтады;

  • Топтың топшаға бөлінетінін көрсетеді;

  1. Топ: таңбасы атом нөмірі

↓ ↓


В 5


Бор 10,81

↑ ↑

Атауы атомдық массасы

Дескриптор: берілген мәлімет бойынша элементке сипаттама беруге болатынын

айтады;

Әр топтан 1 оқушы шығып қорғап береді


Периодтық кесте құрылымын айта алу


Атомдық массаларының арту ретімен









Дәптерге орындау











Периодтық кестеден табу






20- сұрақтан тұратын тест тапсырмасын шешу







Үй тапсырмасын жазып алу




Сабақта белсенді болуларыңа тілектеспін








«дұрыс айтып жатырсыңдар»







Жақсы жауап бердің,











Жақсы жауап бердің





Әлі де қарап оқы

















Дұрыс орындағансың


Жарайсың






Әлі де салыстырып оқы




Жарайсыңдар!















100 - 10 балл

90 – 9 балл

80 – 8 балл

70 – 7 балл

60 – 6 балл

50 - 5 балл




Жарайсың

Жақсы

Әлі де қарап оқы

Оқулық ,дәптерлері











Периодтық кесте





Қосымша материал








Оқулықпен жұмыс


Периодтық кесте


Дескрипторлар









770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!