Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
1бөлім. Компьютер мен желілердің
техникалық сипаттамалары
|
№25 Г.Титов атындағы жалпы
орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Есемханова Ж
|
Сынып:
8
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Процессор және оның
сипаттамалары
|
Оқу мақсаты
|
8.1.1.1-қарапайым деңгейінде
процессордың қызметін және оның негізгі сипаттамасын
түсіндіру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
Процессор және оның сипаттамалары жайлы
түсінік бере алады;
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
процессор қызметін адам миымен
салыстыру
|
Кейбір
оқушылар:
|
Процессордың құрылысын анықтап, жіктей
алу
|
Бағалау
критерийі
|
процессор және оның сипаттамалары жайлы
айтады
процессор қызметін адам миы мен салыстыра
алады
Процессордың құрылысын анықтайды,
жіктей алады
|
Тілдік
мақсаттары
|
Процессор, МГц,
Intel,
бит, Кеш жaды, Техпроцесс, CPU
|
Ой дағдылары
|
Білу, түсіну, қолдану,
бағалау
|
Құндылықтарға
баулу
|
Шығармашылық және сын тұрғысынан
ойлау
Денсаулық, қарым-қатынас, өмір бойы
оқуға дайын болу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Ағылшын тілі,орыс
тілі,алгебра
|
Алдыңғы білім
|
Процессор құрылғылары
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5
минут
|
1.
Сәлемдесу, түгелдеу, жағымды ахуал туғызу.(Ыстық алақан) тренингі
арқылы бір- біріне тілектер айту.
Конверт арқылы топқа бөлу.
2. «Бір минуттық әңгіме» әдісі өтілген тақырыпқы
шолу.
Мұғалім: сабақ тақырыбын анықтау үшін сұрақтарға
жауап беруді ұсынамын.
-
Компьютердің ішкі құрылғыларына қандай құрылғылар
жатады.?
-
Адам мен компьютер ұқсастығы?
-
Процессор дегеніміз не?
Дискриптор
Компьютер құрылғыларын атайды.
Адам мен компьютер арасындағы айырмашылығын
айтады.
Процессор не екенін айтып
береді.
|
|
Презентация
слайд
|
Сабақтың ортасы
10 мин
5минут
12
минут
5
минут
|
1-тапсырма.Топтық жұмыс
«Үштік әдіс»арқылы оқулықпен
жұмыс
1 - топ:Процессордың құрылымы.
2- топ:
Процессордың сипаттамалары.
Екі топ өз жауаптарын постер арқылы
қорғайды.
Қ.бағалау:Топ
мүшелері орындаған тапсырмалары бойынша жинақтап, бір-бірін
бағалау.
2-тапсырма.Жұптық жұмыс
Интернет желісі көмегімен Intel компаниясының
2017 жылы жасап шығарған Intel Core i7-6950 X Extreme Edition және
AMD компаниясының жаңа AMD A10-5800K прцессорларының сипаттамаларын
жазыңдар.
Техникалық сипаттамалары
|
Intel Core i7-6950X
Extreme Edition
|
AMD
A10-5800K
|
Ядро атауы
|
|
|
Ядролар саны
|
|
|
Жиілігі,МГц
|
|
|
Кэш
жадының көлемі
|
|
|
Техпроцесс,нм
|
|
|
Дискриптор:
Процессорлардың түрлерін атайды. Сипаттамаларын
және ішкі құрылымдарын жазады.
Айырмашылықтарын
біледі.
|
ҚБ:Басбармақ әдісі арқылы
бағалаймыз
Сергіту сәті:Көз жаттығуын
жасайды.
3-тапсырма.Практикалық жұмыс.
Компьютерде орындайық.Төмендегі мәтінді оқи отырып берілген кестені толтырады.Сендер дүкенде кеңесші болып істейсіңдер делік.Сатып алушыларға қандай прцессоры бар компьютер алуға кеңес берер едіңіздер?(Процессор туралы ақпаратты іздеу үшін интернет желісін пайдаланып,
кестені толықтырыңдар).
Мақсат түрлері
|
Процессор
|
Таңдау себебі
|
Мәтіндерді баспадан шығару,қарапайым сурет
салу,кестелік есептеулер жүргізу үшін
|
|
|
Компьютер ойындары үшін
|
|
|
Дыбыспен , графикамен кәсіби жұмыс
істеу«видеомантаж»үшін
|
|
|
Дискриптор
Қазіргі заманға сай процессорлардың
артықшылықтарын айтады.
Берілген тапсырмаларды уақытылы орындай
алады.
|
Бағалау.Ауызша мадақтау,ынталандыру.
Жаңа сабақты бекіту:
|
Информaтикa 8 сынып оқулығы.
Г.И. Салғараева, А.А.Бекежанова, Ж.Б. Базаева.
–Астана: «Арман-ПВ» баспасы, 2018.-184 бет
Слайд 2 -3
Компьютерлік жұмыс
|
Сабақтың соңы
3минут
|
Сабақ соңында оқушылар «Ашық хат»әдісі арқылы
рефлексия жүргізеді:
Мен бүгін нені жақсы
түсіндім....
Мен сабақ барысында істей
алдым....
Қиналдым....
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
АКТ дағдыларын дамыту
|
Топ мүшелері орындаған
тапсырмалары бойынша жинақтап, бір-бірін бағалайды.
Бас бармақ әдісі,
Ауызша мадақтау, қалыптастырушы
бағалау ретінде іске асырылады.
|
Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі кауыпсіздік
ережесімен танысу
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|