|
Сабақтың тақырыбы |
Программалау тілдері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.1. «программалау жүйесі» және «программалау тілдері» ұғымдарын ажырата білу |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлықоқушылар: 1. «программалау тілі» ұғымы және оның түрлері туралы білім алады. Оқушылардың басым бөлігі: Программалау тілінің заңдылықтарын біледі және деңгейі бойынша жіктей алады. Кейбір оқушылар: 1.Машиналық код және оны түсінікті тілге аударатын программалар туралы біледі. |
|
Ойлау деңгейі |
білу, түсіну, қолдану, талдау |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттары |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер Программалау тілі Транслятор Компилятор Интерпретатор Языки программировнаие Транслятор Компилятор Интерпретатор programming languages Translyator Compiler Interpretor Программалау тілі – компьютерлік программаларды жазуға арналған формальды таңбалық жүйе. Барлық программалау тілдері екі топқа бөлінеді: процедуралық, процедуралық емес. Процедуралық программалар – нақты есепті шешуге арналған жазбалар жүйесі. Процедуралық тілдер төменгі және жоғарғы деңгейдегі тілдер болып бөлінеді. Компьютер мәшинелік код тілін ғана түсінеді. Транслятор (аударғыш) – адамға түсінікті тілдегі ақпаратты құрылғыға түсінікті тілге аударатын программалар. Трансляторлардың екі түрі бар: компилятор және интерпретатор. |
|
Шығармашылық және сыни тұрғысынан ойлау құндылықтарын қалыптастыра отырып, жеке және топпен жұмыс істей білу дағдыларына баулу |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшынтілі, орыстілі пәндерін байланыстырып орындайды. |
|
Алдыңғы білім |
Процесстерді электронды кестелерде модельдеуді біледі және Excel бағдарламасымен жұмыс жасай алады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 10 минут Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларға қолайлы орта жағдайын жасау Миға шабуыл: алдыңғы білім |
- оқушылармен амандасып, түгелдеп, сабаққа әзірліктерін тексеру; - «Жақсы көңіл күй» тренингін ойнату Мақсаты: Жеке тұлғаға жақсы эмоциялық қуанышты көңіл-күй туғызу. Сөздік емес қарым-қатынас орната білуге жаттықтыру. «ОЙЛАН– ЖҰПТАС – БӨЛІС» әдісі Жалпы сипаттама Идеялар мен ойларды дамытудың құрылымдалған әдісі. Мұғалім ортақ сұрақ қояды, оқушылар әр қайсы ойланып, қасындағы жұбымен ақылдасып, өздерінің жаңа жақсартылған жауаптарымен сыныппен бөліседі.
2. Қандай программалау тілдерін білесіздер? |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
«Теория–білімпадишасы» Жаңа сабақты түсіндірмес бұрын оқушыларға мультимедиалық тақта арқылы«Программалау тілі туралы түсінік» шағын бейнежазбасын көрсетемін, оқушылар жұмыс дәптеріне тақырыпқа қатысты анықтамалар мен негізгі түсініктерді ерекшелеп жазып отырады. Әрі қарай оқушылар білгісі келген сөйлемдерді толықтырып түсіндіремін.
Тапсырмалар: 1.Компьютерлік бағдарламаларды жазуға арналған формальді таңбалық жүйе дегеніміз не? (программалау тілі) 2.Барлық бағдарламалау тілдері неше топқа бөлінеді? (2 топқа бөлінеді, процедуралық және процедуралық емес) 3. Процедуралық тілдер қандай деңгейлік тілдер болып бөлінеді? (Жоғары және төменгі деңгейдегі программалау тілдері) 4. Кез келген бағдарлама .............................. қарапайым командаларынан тұрады. Бастапқыда компьютерлер ненің көмегімен бағдарланған? (машиналық кодтар) 5.Программалау тілдері машинаға тәуелді, машинаға тәуелсіз болып бөлінудің себебі неде? 6.Адамға түсінікті тілдегі ақпаратты, құрылғыға түсінікті тілге аударатын программа қалай аталады?(транслятор) 7.Кез келген транслятор қандай төрт негізгі міндеттерді шешеді? (1. талқылайды, қатені іздейді, жөндейді; 2. машиналық түрге түрлендіреді; 3. Программаны оңтайландырады; 4. Программа үшін машиналық жады бөлінеді)
Дайындықты қажет етеді
Жақсы
Өте жақсы Осындай фигуралар арқылы формативті бағалаймын Дескриптор:
Сергіту сәті Оқушыларды сергіту үшін кішігірім бейнебаян қосамын, оқушылар билейді. Оқушылардың жаңа материалды түсінгендігін тексеру үшін тапсырма беріледі. Тапсырмалар орындаймыз! 1-тапсырма(жұппен) Микрокомандалар, Фортран, машиналық, Алгол, Ассемблер, Паскаль, Си, Бейсик, Макротіл, Visual Basik, Delphi жоғарыда берілген тілдерді, төмендегі кесте бойынша бөліп жазыңдар.
Дескриптор:
2-тапсырма(жұппен) Төменде берілген программаның жіктелу сызба-нұсқасын толтырыңыздар.
Программалау тілі
Дескриптор:
3-тапсырма(жеке) «Программалау тілдері» атты шағын зерттеу жүргізіңдер. Алынған ақпаратқа мәтіндік процессорда кесте құрыңдар. Дескриптор:
«Сен жарайсың! Сенің орындаған тапсырмаларын маған ұнады! Бұрынғыдан да өте жақсы! Осы бағытта жалғастыр! Сенің мүмкіндігің одан да зор!» сөздері арқылы формативті бағалау |
http://bilimland.kz/kk/#lesson=16388 осы сілтеме арқылы bilimland.kz сайтынан бейнежазба тапсырмалар карточкасы, бейнебаян Кесте бейнеленген А4 қағазы, маркерлер сызба-нұсқасы бейнеленген А4 қағазы, маркерлер оқулық, ДК |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Бес сұрақтан тұратын bilimland.kz сайтынан тест жұмысын орындатамын Дескриптор:
«Чемодан, еттартқыш, себет»әдісі бойынша кері байланыс орнату. Оқушылар өз таңдауларын жасайды.
- келешекте бәрі керек
-
- |
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=16388 сілтемесіне кіріп тест жұмысы Қорапша, берілген суреттерден стикерлер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Программалау тілдері"
|
Сабақтың тақырыбы |
Программалау тілдері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.1. «программалау жүйесі» және «программалау тілдері» ұғымдарын ажырата білу |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлықоқушылар: 1. «программалау тілі» ұғымы және оның түрлері туралы білім алады. Оқушылардың басым бөлігі: Программалау тілінің заңдылықтарын біледі және деңгейі бойынша жіктей алады. Кейбір оқушылар: 1.Машиналық код және оны түсінікті тілге аударатын программалар туралы біледі. |
|
Ойлау деңгейі |
білу, түсіну, қолдану, талдау |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттары |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер Программалау тілі Транслятор Компилятор Интерпретатор Языки программировнаие Транслятор Компилятор Интерпретатор programming languages Translyator Compiler Interpretor Программалау тілі – компьютерлік программаларды жазуға арналған формальды таңбалық жүйе. Барлық программалау тілдері екі топқа бөлінеді: процедуралық, процедуралық емес. Процедуралық программалар – нақты есепті шешуге арналған жазбалар жүйесі. Процедуралық тілдер төменгі және жоғарғы деңгейдегі тілдер болып бөлінеді. Компьютер мәшинелік код тілін ғана түсінеді. Транслятор (аударғыш) – адамға түсінікті тілдегі ақпаратты құрылғыға түсінікті тілге аударатын программалар. Трансляторлардың екі түрі бар: компилятор және интерпретатор. |
|
Шығармашылық және сыни тұрғысынан ойлау құндылықтарын қалыптастыра отырып, жеке және топпен жұмыс істей білу дағдыларына баулу |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшынтілі, орыстілі пәндерін байланыстырып орындайды. |
|
Алдыңғы білім |
Процесстерді электронды кестелерде модельдеуді біледі және Excel бағдарламасымен жұмыс жасай алады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 10 минут Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларға қолайлы орта жағдайын жасау Миға шабуыл: алдыңғы білім |
- оқушылармен амандасып, түгелдеп, сабаққа әзірліктерін тексеру; - «Жақсы көңіл күй» тренингін ойнату Мақсаты: Жеке тұлғаға жақсы эмоциялық қуанышты көңіл-күй туғызу. Сөздік емес қарым-қатынас орната білуге жаттықтыру. «ОЙЛАН– ЖҰПТАС – БӨЛІС» әдісі Жалпы сипаттама Идеялар мен ойларды дамытудың құрылымдалған әдісі. Мұғалім ортақ сұрақ қояды, оқушылар әр қайсы ойланып, қасындағы жұбымен ақылдасып, өздерінің жаңа жақсартылған жауаптарымен сыныппен бөліседі.
2. Қандай программалау тілдерін білесіздер? |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
«Теория–білімпадишасы» Жаңа сабақты түсіндірмес бұрын оқушыларға мультимедиалық тақта арқылы«Программалау тілі туралы түсінік» шағын бейнежазбасын көрсетемін, оқушылар жұмыс дәптеріне тақырыпқа қатысты анықтамалар мен негізгі түсініктерді ерекшелеп жазып отырады. Әрі қарай оқушылар білгісі келген сөйлемдерді толықтырып түсіндіремін.
Тапсырмалар: 1.Компьютерлік бағдарламаларды жазуға арналған формальді таңбалық жүйе дегеніміз не? (программалау тілі) 2.Барлық бағдарламалау тілдері неше топқа бөлінеді? (2 топқа бөлінеді, процедуралық және процедуралық емес) 3. Процедуралық тілдер қандай деңгейлік тілдер болып бөлінеді? (Жоғары және төменгі деңгейдегі программалау тілдері) 4. Кез келген бағдарлама .............................. қарапайым командаларынан тұрады. Бастапқыда компьютерлер ненің көмегімен бағдарланған? (машиналық кодтар) 5.Программалау тілдері машинаға тәуелді, машинаға тәуелсіз болып бөлінудің себебі неде? 6.Адамға түсінікті тілдегі ақпаратты, құрылғыға түсінікті тілге аударатын программа қалай аталады?(транслятор) 7.Кез келген транслятор қандай төрт негізгі міндеттерді шешеді? (1. талқылайды, қатені іздейді, жөндейді; 2. машиналық түрге түрлендіреді; 3. Программаны оңтайландырады; 4. Программа үшін машиналық жады бөлінеді)
Дайындықты қажет етеді
Жақсы
Өте жақсы Осындай фигуралар арқылы формативті бағалаймын Дескриптор:
Сергіту сәті Оқушыларды сергіту үшін кішігірім бейнебаян қосамын, оқушылар билейді. Оқушылардың жаңа материалды түсінгендігін тексеру үшін тапсырма беріледі. Тапсырмалар орындаймыз! 1-тапсырма(жұппен) Микрокомандалар, Фортран, машиналық, Алгол, Ассемблер, Паскаль, Си, Бейсик, Макротіл, Visual Basik, Delphi жоғарыда берілген тілдерді, төмендегі кесте бойынша бөліп жазыңдар.
Дескриптор:
2-тапсырма(жұппен) Төменде берілген программаның жіктелу сызба-нұсқасын толтырыңыздар.
Программалау тілі
Дескриптор:
3-тапсырма(жеке) «Программалау тілдері» атты шағын зерттеу жүргізіңдер. Алынған ақпаратқа мәтіндік процессорда кесте құрыңдар. Дескриптор:
«Сен жарайсың! Сенің орындаған тапсырмаларын маған ұнады! Бұрынғыдан да өте жақсы! Осы бағытта жалғастыр! Сенің мүмкіндігің одан да зор!» сөздері арқылы формативті бағалау |
http://bilimland.kz/kk/#lesson=16388 осы сілтеме арқылы bilimland.kz сайтынан бейнежазба тапсырмалар карточкасы, бейнебаян Кесте бейнеленген А4 қағазы, маркерлер сызба-нұсқасы бейнеленген А4 қағазы, маркерлер оқулық, ДК |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Бес сұрақтан тұратын bilimland.kz сайтынан тест жұмысын орындатамын Дескриптор:
«Чемодан, еттартқыш, себет»әдісі бойынша кері байланыс орнату. Оқушылар өз таңдауларын жасайды.
- келешекте бәрі керек
-
- |
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=16388 сілтемесіне кіріп тест жұмысы Қорапша, берілген суреттерден стикерлер |
шағым қалдыра аласыз





