§ 11 – 12. Программалық қамтамасыз ету
|
Сынып: 5 «В» |
|
|
Күні: 08.12.2017 жыл |
Мұғалім: Жумагулова А.Р |
|
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Оқу мақсаттары |
5.1.2.1 – «программалық қамтамасыз ету» ұғымын түсіндіру |
|
Жетістіктер критерийлері |
Барлық оқушылар
|
|
Оқушылардың басым бөлігі Жүйелік программалық жабдықтама, қооданбалы программалық жабдықтама (қосымшалар), программалау жүйелері туралы білімдері қалыптасады. |
|
|
Кейбір оқушылар Білімін жинақтайды, рефлекция жасайды, программа туралы түсінік, программалық жабыдқтама, операциялық жүйе, драйвер туралы ақпараттар алады. |
|
|
Өткен тақырып |
«Сиқырлы фигуралар» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау. |
|
Қолданылатын әдіс - тәсілдер |
Сыни тұрғыдан ойлау (СТО), «Миға шабуыл», «Сиқырлы фигуралар», «Досыма сыйлық», «Бармақ әдісі», «Ашық хат», «Ойлан, жұптас, бөліс», «Білім қоржыны» |
|
Қолданылатын ресурстар |
Флипчарт, слайд, оқулық, асықтар, суреттер, кәмпиттер |
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, қазақ тілі, тарих |
|
Жұмыс түрлері |
Тапсырмалар, қосымшалар |
Мұғалімнің іс - әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті (нәтижесі) |
Ресурстар |
|
І кезең |
|
|||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
«Сиқырлы қол» жаттығуы Мақсат: өзін ашу, кері байланысты алу. Топтың ұйымшылдығын арттыру. Алақанды ашып, әр саусаққа өзінің қасиетін жазу қажет. Парақтарды шеңбер бойынша жіберіп отырады. Әркім алақан иесіне тән қасиетті толықтырып жаза алады. |
Сынып оқушыларының зейінін сабаққа аудару. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру, топтастыру |
Сынып оқушылары Блум таксомониясы бойынша «Түсіну», Қолдану», «Білу» деңгейі бойынша топтасады. |
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
«Сиқырлы фигуралар» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау. |
Сұрақтарға жауап алу |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру арқылы, фигуралар жасап шығару |
|
|
Қызығушылығын ояту, мәселе қою |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы көпір тапсырмасы сұралады. Компьютер ақпаратты қалай өңдейді? Операциялық жүйе ұғымын қалай түсінесіңдер? |
Оқушы жауаптары тыңдалады. Қосымша сұрақтар қою арқылы толықтырады. |
Көпір тапсырмаларында берілген сұрақтарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап береді |
|
|
ІІ кезең
|
|
|||
|
Теория бойынша «Білу», «Түсіну», «Талдау», «Жинақтау» тапсырмалары (топтық жұмыс, презентация, мұғаліммен бірге талдау) |
Мәтінмен жұмыс Әр топқа берілген тақырып бойынша: мазмұнды сызба дайындау және қорғау тапсырмасы беріледі. 1-топ Жүйелік программалық жабдықтама 2- топ Қолданбалы программалық жабдықтама 3- топ. Операциялық жүйе Оқулықтағы тапсырмалар: «Жинақтау» тапсырмасында берілген кестені дәптерлеріне толтырады және сөзжұмбақты шешеді. |
Жаңа сабақты меңгерту мақсатында жаңа ұығмдармен, материалдармен таныстыру, слайдтар көрсету арқылы мәліметтер беру. Топ бойынша жасалған жұмыстарды тексеру Әр қадам тапсырмаларына нұсқау беру, тексеру. Дұрыс орындалғандығын тексеру. Қателескен жағдайда түзету, түсіндіру. Сөзжұмбақ «Программа» Жауаптары: Ақпарат Пернетақта Қолданбалы Гигабайт Растрлық драйвер Әмбебап Модем графика |
Оқушылардың мұндағы мақсаты- берілген тапсырмаларды қатесіз орындау Оқулықпен жұмыс жасайды Қадам тапсырмаларын қатесіз орындау Теориялық білімін бекіту арқылы біліктілігі қалыптасады. Оқушылар топпен ақылдаса отырып қорытынды жасап, өз ойларын айтады. Мұғалім тексереді, қателіктер кеткен жағдайда түзейді. |
|
|
Сергіту сәті |
“Shopping” ойыны Оқушыларға суреттер көрсетіледі. Ол суреттерді оқушылар үш тілде айтып сатып алады. |
Суреттерді көрсету |
Суреттердің атын үш тілде айтып шығады. |
|
|
ІІІ кезең |
|
|||
|
«Қолдану» тапсырмасы |
«Қолдану» тапсырмасы бойынша оқушылар компьютермен практикалық жұмыстар орындайды. Тапсырмада берілген мәтінді компьютерге теріп, бос орындарға тиісті сөздерді қояды. |
Оқушылардың орындаған тапсырмаларын тексеру, білмеген жағдайда бірлесе отырып орындату. |
Оқушылар тақырып бойынша алған білімдерін қолдана отырып, берілген тапсырмаларды орындайды. Теориялық білімін бекіту арқылы біліктілігі қалыптасады. Оқушылардың барлығы бірдей тапсырмаларды орындайды. |
|
|
Бағалау, кері байланыс |
«Білім қоржыны» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды. |
Қорытынды бағалары қойылады. |
Топ оқушылары өздерінің бағаларын білім қоржынына толтырады. |
|
|
Үй тапсырмасы: §11-12 –ні оқу, анықтамаларды жаттау |
Оқушылар бағдар беру, түсіндіру, үй тапсырмасының қалай орындалу керектігіне шолу жасау. |
Оқушылар үй тапсырмасын орындайды. |
|
|
|
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы 6 қадам тапсырмаларан үлгергенінше орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында сыныпта жинаған бала санын әр оқушы өздерінің жеке бағалау парағына белгіледйді. Оған келесі сабақтың басында үйде жтнаған балы қосылып, барлық бала саны мониторингке тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журналына қойылады. |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау: оқушыларға алдыңғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан қабілеті жоғары оқушылар бар топтың тапсырмаларын күрделі етіп беруге тырысамын. |
Бағалау критерийлері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын. |
Оқушыларға қауіпсіздік ережелірн сақтау ескертіліп, мазмұнды сызбаны түсінікті етіп дайындау айтылды. АКТ – мен байланыс жасау. Бір – бірін топта тыңдай, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу. |
|
Рефлексия: 1. Сабақ (оқу мақсаттары) шынай ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? 2.Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: 3.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды. (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1: 2: 4.Сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. _________________________________________________________________________________________ _ |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Программалық қамтамасыз ету" 5 сынып
Ашық сабақ "Программалық қамтамасыз ету" 5 сынып
§ 11 – 12. Программалық қамтамасыз ету
|
Сынып: 5 «В» |
|
|
Күні: 08.12.2017 жыл |
Мұғалім: Жумагулова А.Р |
|
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Оқу мақсаттары |
5.1.2.1 – «программалық қамтамасыз ету» ұғымын түсіндіру |
|
Жетістіктер критерийлері |
Барлық оқушылар
|
|
Оқушылардың басым бөлігі Жүйелік программалық жабдықтама, қооданбалы программалық жабдықтама (қосымшалар), программалау жүйелері туралы білімдері қалыптасады. |
|
|
Кейбір оқушылар Білімін жинақтайды, рефлекция жасайды, программа туралы түсінік, программалық жабыдқтама, операциялық жүйе, драйвер туралы ақпараттар алады. |
|
|
Өткен тақырып |
«Сиқырлы фигуралар» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау. |
|
Қолданылатын әдіс - тәсілдер |
Сыни тұрғыдан ойлау (СТО), «Миға шабуыл», «Сиқырлы фигуралар», «Досыма сыйлық», «Бармақ әдісі», «Ашық хат», «Ойлан, жұптас, бөліс», «Білім қоржыны» |
|
Қолданылатын ресурстар |
Флипчарт, слайд, оқулық, асықтар, суреттер, кәмпиттер |
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, қазақ тілі, тарих |
|
Жұмыс түрлері |
Тапсырмалар, қосымшалар |
Мұғалімнің іс - әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті (нәтижесі) |
Ресурстар |
|
І кезең |
|
|||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
«Сиқырлы қол» жаттығуы Мақсат: өзін ашу, кері байланысты алу. Топтың ұйымшылдығын арттыру. Алақанды ашып, әр саусаққа өзінің қасиетін жазу қажет. Парақтарды шеңбер бойынша жіберіп отырады. Әркім алақан иесіне тән қасиетті толықтырып жаза алады. |
Сынып оқушыларының зейінін сабаққа аудару. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру, топтастыру |
Сынып оқушылары Блум таксомониясы бойынша «Түсіну», Қолдану», «Білу» деңгейі бойынша топтасады. |
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
«Сиқырлы фигуралар» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау. |
Сұрақтарға жауап алу |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру арқылы, фигуралар жасап шығару |
|
|
Қызығушылығын ояту, мәселе қою |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы көпір тапсырмасы сұралады. Компьютер ақпаратты қалай өңдейді? Операциялық жүйе ұғымын қалай түсінесіңдер? |
Оқушы жауаптары тыңдалады. Қосымша сұрақтар қою арқылы толықтырады. |
Көпір тапсырмаларында берілген сұрақтарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап береді |
|
|
ІІ кезең
|
|
|||
|
Теория бойынша «Білу», «Түсіну», «Талдау», «Жинақтау» тапсырмалары (топтық жұмыс, презентация, мұғаліммен бірге талдау) |
Мәтінмен жұмыс Әр топқа берілген тақырып бойынша: мазмұнды сызба дайындау және қорғау тапсырмасы беріледі. 1-топ Жүйелік программалық жабдықтама 2- топ Қолданбалы программалық жабдықтама 3- топ. Операциялық жүйе Оқулықтағы тапсырмалар: «Жинақтау» тапсырмасында берілген кестені дәптерлеріне толтырады және сөзжұмбақты шешеді. |
Жаңа сабақты меңгерту мақсатында жаңа ұығмдармен, материалдармен таныстыру, слайдтар көрсету арқылы мәліметтер беру. Топ бойынша жасалған жұмыстарды тексеру Әр қадам тапсырмаларына нұсқау беру, тексеру. Дұрыс орындалғандығын тексеру. Қателескен жағдайда түзету, түсіндіру. Сөзжұмбақ «Программа» Жауаптары: Ақпарат Пернетақта Қолданбалы Гигабайт Растрлық драйвер Әмбебап Модем графика |
Оқушылардың мұндағы мақсаты- берілген тапсырмаларды қатесіз орындау Оқулықпен жұмыс жасайды Қадам тапсырмаларын қатесіз орындау Теориялық білімін бекіту арқылы біліктілігі қалыптасады. Оқушылар топпен ақылдаса отырып қорытынды жасап, өз ойларын айтады. Мұғалім тексереді, қателіктер кеткен жағдайда түзейді. |
|
|
Сергіту сәті |
“Shopping” ойыны Оқушыларға суреттер көрсетіледі. Ол суреттерді оқушылар үш тілде айтып сатып алады. |
Суреттерді көрсету |
Суреттердің атын үш тілде айтып шығады. |
|
|
ІІІ кезең |
|
|||
|
«Қолдану» тапсырмасы |
«Қолдану» тапсырмасы бойынша оқушылар компьютермен практикалық жұмыстар орындайды. Тапсырмада берілген мәтінді компьютерге теріп, бос орындарға тиісті сөздерді қояды. |
Оқушылардың орындаған тапсырмаларын тексеру, білмеген жағдайда бірлесе отырып орындату. |
Оқушылар тақырып бойынша алған білімдерін қолдана отырып, берілген тапсырмаларды орындайды. Теориялық білімін бекіту арқылы біліктілігі қалыптасады. Оқушылардың барлығы бірдей тапсырмаларды орындайды. |
|
|
Бағалау, кері байланыс |
«Білім қоржыны» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды. |
Қорытынды бағалары қойылады. |
Топ оқушылары өздерінің бағаларын білім қоржынына толтырады. |
|
|
Үй тапсырмасы: §11-12 –ні оқу, анықтамаларды жаттау |
Оқушылар бағдар беру, түсіндіру, үй тапсырмасының қалай орындалу керектігіне шолу жасау. |
Оқушылар үй тапсырмасын орындайды. |
|
|
|
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы 6 қадам тапсырмаларан үлгергенінше орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында сыныпта жинаған бала санын әр оқушы өздерінің жеке бағалау парағына белгіледйді. Оған келесі сабақтың басында үйде жтнаған балы қосылып, барлық бала саны мониторингке тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журналына қойылады. |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау: оқушыларға алдыңғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан қабілеті жоғары оқушылар бар топтың тапсырмаларын күрделі етіп беруге тырысамын. |
Бағалау критерийлері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын. |
Оқушыларға қауіпсіздік ережелірн сақтау ескертіліп, мазмұнды сызбаны түсінікті етіп дайындау айтылды. АКТ – мен байланыс жасау. Бір – бірін топта тыңдай, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу. |
|
Рефлексия: 1. Сабақ (оқу мақсаттары) шынай ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? 2.Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: 3.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды. (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1: 2: 4.Сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. _________________________________________________________________________________________ _ |
||
шағым қалдыра аласыз






















