Бекітемін:
|
Бөлім: |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жеңісова Е.Ө. |
|
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.3.6 - жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу
|
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
|
|
|
Сабақ барысы/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а)Оқушылармен амандасып,бүгінгі күнге сәттілік тілейді. «Жүректен-жүрекке» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Қан айналым жүйесі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Оқушылар шеңберге тұрып «Жүректен-жүрекке» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады «Қан айналым жүйесі» бойынша топтарға бірігеді. 1-топ Ашық қан айналым 2-топ Тұйық қан айналым |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
|
|
7 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Stop music» тәсілі арқылы сұрайды.
|
Оқушылар қолдарына қамшыны алып қазақтың күйі қосылған кезде кезек-кезек қамшыны бір-біріне береді. Әуен тоқтаған кезде қамшы қай оқушының қолында қалады үй тапсырасы сол оқушыдан сұралады.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Әуен,
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ІII. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді. «MOZAIK3D» платформасы арқылы қан айналым жүйесін және макет арқылы оқушыларға түсіндіреді IV. Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
|
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Білімді тиянақтау мақсатында мұғалім оқушыларға тапсырма жазылған материалдармен жұмыс істеуді ұсынады. Тапсырма орындау барысында бағыт бағдар беріп, қолдау көрсетеді. |
1-тапсырма «АСЫҚ» тәсілі Кубикті айналдыра асықтың түрлері түскен сұрақтың жауабын айтады. 1)Барлық қантамырлар жүйесін 2 тобын атаңыз.(ашық және тұйық) 2)Жүрек дегеніміз не?(қанды ағза ішінде үнемі қозғалуын қамтамасыз етіп,бір бағытта айдайды. 3)Тұйық қантамырлар жүйесі (ағзаларда қан үнемі тамырларда ғана болады. Ол деген қуысына төгілмейде және жасушааралық немесе қуыс сұйықтығына араласпайды) 4)Ашық қан айналым жүйесі(ағзаларда бірнеше тамырлар болады,олар үзіліп,қан дене қуысына төгіліп,тікелей мүшелерді шаяды) 5)Алғаш қан және қантамырлар жүйесі пайда болды (буылтық құрттарда) 6)Буылтық құрттар қантамыр жүйесі (ірі екі тамырдан –арқа және құрсақ тамырдан және дененің әрбәр сегментінде орналасқан едәуір майда көлденең буылтық тамырдан тұрады. 2-тапсырма «БӘЙГЕ»ойыны 1)Бірінші жүрек пайда болған жануар(ұлуларда) 2)Ұлулардың жүрегі (ағзадан келетін қан жүректің кішкентай бөлігі жүрекшеге құяды.Одан қанды үлкен қуыс қарыншаға құяды.) 3) Қарапайым ұлу жүрегі (1қарынша,1жүрекше) 4)Сегізаяқ сияқты жоғары құрымдағы ұлуларда жүрегі 3қуысты (2жүрекше,1қарынша) 5) Шаянның жүрегі (баскөкірегінде орналасқан бес қуысты қапшық тәрізді) 6)Балықтың жүрегі және қан айналым жүйесі (бір қуысты және қан айналым бір шеңберлі) 7)Омыртқалылардың қан айналым жүйесі (тұйық) 8)Қосмекенділердің жүрегі (3қуысты. 2жүрекше, 1қарынша) 9)Өкпемен тыныс алатын барлық омыртқалылырадың қан айналым шеңбері (Қан айналым шеңберу екеу. Үлкен қан айналым жүйесі-өкпеден басқа барлық денеден өтеді. Кіші қан айналым жүйесі –тек өкпеде болады. ) 3-тапсырма «Сиқырлы қобдиша» әдісі 1-Балық 2-Құс 3-Ұлу 4-Буынаяқтылар класының қан айналым жүйесін түсіндіреді. https://learningapps.org/watch?v=p75m2fbek24 |
Дескриптор : Жануарлардағы қанайналым мүшелері тақырыбы бойынша сұрақтарға дұрыс әрі толық жауап беред Жалпы балл - 2 Дескриптор : Жануарлардағы қанайналым мүшелері тақырыбы бойынша сұрақтарға дұрыс әрі толық жауап беред Жалпы балл - 2 Дескриптор : Жануарлардағы қанайналым мүшелері тақырыбы бойынша сұрақтарға дұрыс әрі толық жауап беред Жалпы балл -2 |
|
|
Сабақ тың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Асықтар жинау» әдісі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Асықтар жинау» әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: « Асықтар жинау» арқылы |
|
|
1 мин |
Үй тапсырмасы §22 оку |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Қан айналым жүйесі
Ашық сабақ Қан айналым жүйесі
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жеңісова Е.Ө. |
|
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.3.6 - жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу
|
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
|
|
|
Сабақ барысы/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а)Оқушылармен амандасып,бүгінгі күнге сәттілік тілейді. «Жүректен-жүрекке» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Қан айналым жүйесі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Оқушылар шеңберге тұрып «Жүректен-жүрекке» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады «Қан айналым жүйесі» бойынша топтарға бірігеді. 1-топ Ашық қан айналым 2-топ Тұйық қан айналым |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
|
|
7 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Stop music» тәсілі арқылы сұрайды.
|
Оқушылар қолдарына қамшыны алып қазақтың күйі қосылған кезде кезек-кезек қамшыны бір-біріне береді. Әуен тоқтаған кезде қамшы қай оқушының қолында қалады үй тапсырасы сол оқушыдан сұралады.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Әуен,
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ІII. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді. «MOZAIK3D» платформасы арқылы қан айналым жүйесін және макет арқылы оқушыларға түсіндіреді IV. Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
|
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Білімді тиянақтау мақсатында мұғалім оқушыларға тапсырма жазылған материалдармен жұмыс істеуді ұсынады. Тапсырма орындау барысында бағыт бағдар беріп, қолдау көрсетеді. |
1-тапсырма «АСЫҚ» тәсілі Кубикті айналдыра асықтың түрлері түскен сұрақтың жауабын айтады. 1)Барлық қантамырлар жүйесін 2 тобын атаңыз.(ашық және тұйық) 2)Жүрек дегеніміз не?(қанды ағза ішінде үнемі қозғалуын қамтамасыз етіп,бір бағытта айдайды. 3)Тұйық қантамырлар жүйесі (ағзаларда қан үнемі тамырларда ғана болады. Ол деген қуысына төгілмейде және жасушааралық немесе қуыс сұйықтығына араласпайды) 4)Ашық қан айналым жүйесі(ағзаларда бірнеше тамырлар болады,олар үзіліп,қан дене қуысына төгіліп,тікелей мүшелерді шаяды) 5)Алғаш қан және қантамырлар жүйесі пайда болды (буылтық құрттарда) 6)Буылтық құрттар қантамыр жүйесі (ірі екі тамырдан –арқа және құрсақ тамырдан және дененің әрбәр сегментінде орналасқан едәуір майда көлденең буылтық тамырдан тұрады. 2-тапсырма «БӘЙГЕ»ойыны 1)Бірінші жүрек пайда болған жануар(ұлуларда) 2)Ұлулардың жүрегі (ағзадан келетін қан жүректің кішкентай бөлігі жүрекшеге құяды.Одан қанды үлкен қуыс қарыншаға құяды.) 3) Қарапайым ұлу жүрегі (1қарынша,1жүрекше) 4)Сегізаяқ сияқты жоғары құрымдағы ұлуларда жүрегі 3қуысты (2жүрекше,1қарынша) 5) Шаянның жүрегі (баскөкірегінде орналасқан бес қуысты қапшық тәрізді) 6)Балықтың жүрегі және қан айналым жүйесі (бір қуысты және қан айналым бір шеңберлі) 7)Омыртқалылардың қан айналым жүйесі (тұйық) 8)Қосмекенділердің жүрегі (3қуысты. 2жүрекше, 1қарынша) 9)Өкпемен тыныс алатын барлық омыртқалылырадың қан айналым шеңбері (Қан айналым шеңберу екеу. Үлкен қан айналым жүйесі-өкпеден басқа барлық денеден өтеді. Кіші қан айналым жүйесі –тек өкпеде болады. ) 3-тапсырма «Сиқырлы қобдиша» әдісі 1-Балық 2-Құс 3-Ұлу 4-Буынаяқтылар класының қан айналым жүйесін түсіндіреді. https://learningapps.org/watch?v=p75m2fbek24 |
Дескриптор : Жануарлардағы қанайналым мүшелері тақырыбы бойынша сұрақтарға дұрыс әрі толық жауап беред Жалпы балл - 2 Дескриптор : Жануарлардағы қанайналым мүшелері тақырыбы бойынша сұрақтарға дұрыс әрі толық жауап беред Жалпы балл - 2 Дескриптор : Жануарлардағы қанайналым мүшелері тақырыбы бойынша сұрақтарға дұрыс әрі толық жауап беред Жалпы балл -2 |
|
|
Сабақ тың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Асықтар жинау» әдісі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Асықтар жинау» әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: « Асықтар жинау» арқылы |
|
|
1 мин |
Үй тапсырмасы §22 оку |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


















