Материалдар / ашық сабақ Қаңлылардың қоғамдық құрылысы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ашық сабақ Қаңлылардың қоғамдық құрылысы

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Наурыз 2024
51
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Білім беру ұйымының атауы

Қарағаш орта мектебі МКМ

Пәні:

Ежелгі Қазақстан тарихы

Бөлім:

5.3.Сақтар

Педагогтің аты-жөні:

Тұрсынбаева Қ.М

Күні:

06.03.2023

Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қаңлылардың қоғамдық құрылысы

Зерттеу сұрағы:Сыма Цянь қаңлы қоғамын қалай сипаттады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.1.2.2 – әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру


Сабақтың мақсаты

Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсінеді. Қаңлылардың шаруашылығы жайлы қалдырылған әртүрлі деректердің ерекшеліктерін біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдасты

ру











Өткен білімді еске түсіру


Сәлемдесу.
Психологиялық ахуал

Топқа бөлу «Флиппити» платформасында

  1. Отырар Қаратау

  2. Қауыншы

  3. Жетіасар

Үй тапсырмасын сұрау «wordwall» платформасында сұрақ-жауап

  1. Қаңлы елінің астанасы (Тарбан\Битянь)

  2. Қаңлылардың шаруашылығы \мал шаруашылығы\

  3. Шыршық өзенінің сол жағалауынан тартылған арық (Зах)

  4. Қытай деректері бойынша ежелгі қаңлылар саны (600 мың адам немесе 120 мың түтін)

  5. Картадан қаңлылардың территориясын белгіле \тақтадан көрсет\

  6. Қаңлылардың әскерінің саны. \120 мың\

  7. Қаңлылар қай ғасырларда өмір сүрді.\б.з.б 3 – б.з.5 ғ\









Оқушылар үш топқа бөлініп отырады.





Оқушылар ұяшықтарды таңдап сұрақтарға жауап бреді.










ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады







ҚБМа

Дақтау


Интербелсенді тақта, слайд








Сұрақ жасырылған ұяшықтар















Жаңа білім





«Суреттер сөйлейді» .Интербелсенді тақтадан сурет көрсету арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

Суретте кімдер бейнеленген?

Сурет бойынша не айтуға болады?

 — Бұл суреттегі адамдардың бір -бірінен ерекшелігі бар ма?

       Ендеше бүгінгі сабағымыз «Қаңлылардың қоғамдық құрылысы» туралы болмақ.

Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру

Бейнематериал «Кинолента» әдісі «Қаңлылардың қоғамдық құрылысы»

1 тапсырма.Топтық жұмыс

Мәтінмен жұмыс

1 топ: Сыма Цяньның қаңлылар туралы қалдырған деректері

2 топ: Қаңлылардың қоғамдық құрылысы

3 топ: Қаңлылардың шаруашылығы

Дескриптор:

1 топ

  1. Сыма Цяньның өмірбаянын айтады, қаңлылар туралы жазылған еңбеген атайды 1б

  2. Сыма Цяньның қаңлылар туралы қалдырған деректерін айтады.1б

  1. топ

  1. Әлеуметтік топтарды дұрыс атайды.1б

  2. Қаңлылардың қоғамдық құрылысын біледі.1б

  1. Топ

  1. Қаңлылардың мал шаруашылығы туралы айтады.1б

  2. Егін шаруашылығы туралы айтады.1б

2 тапсырма

Сәйкестендір. Жұптық жұмыс

Әлеуметтік топтар

Атқарған қызметтері

1.Хан

А.Елді биледі

2.Уәзір

Б.Ел басқаруға көмектесті

3. Кіші хандар

В. Иеліктерді басқарды

4.Көсемдер

Г. Ру, тайпаларды басқарды

5.Құлдар

Д.   Қолға түскен тұтқындар ұсақ мал бағу,қолөнер,егін егу,үй жұмыстарын атқарды

Жеке жұмыс
3тапсырма:   Сөйлемдерді  толықтыр

      Қаңлы  елінің  билеушісі -  .......................  .    Ел  басқаруға   оның  үш  орынбасары -  ....................................    көмектесіп  отырды

      Қаңлы  елі  ...................  иелікке  бөлінді.  Әр  иелікті  .......................................   басқарды.  Кіші  хандарға  бағынатын  тайпаларды  ..................................  басқарды.

Оқушылар суреттерді көре отырып, сұрақтарға жауап беріп сабақ тақырыбын болжайды.






Оқушылар сабақ мақсатымен танысады.


Оқушылар берілген бейнематериалды және қосымша мәтінді пайдалана отырып топта жұмыс жасайды.

Бір бірін дескриптор бойынша бағалайды.


Оқушылар берілген кестені жұппен орындайды. Тақтада көрсетілген жауаптарымен салыстырып тексереді.

Дескриптор

-Қаңлы қоғамындағы ханның қызметін сәйкестендіреді

-Қаңлы қоғамындағы уәзірдің қызметін сәйкестендіреді

-Қаңлы қоғамындағы кіші хандардың  қызметін сәйксетендіреді

-Қаңлы қоғамындағы көсемдердің  қызметін сәйкестендіреді

-Қаңлы қоғамындағы құлдардың қызметін сәйкестендіреді

3 сұраққа дұрыс жауап берсе 1 б

5 сұраққа жауап берсе 2 б



Оқушылар берілген көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлемдерді толықтырады. Бір бірімен алмастырып жауабын тексереді.

Әр дұрыс жауапқа 1б\5б\


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады








«Ең үздік жауап»




Оқушылар критерийлер бойынша бірін-бірі бағалайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Өзін-өзі бағалау


















Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тақырыптық суреттер







































А3 қағазы, маркерлер























Таратпа кесте







































338тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!